spalio 25, 2019
Indrė Rapkevičienė
Apie mitybą ir sveiką lieknėjimą su Vaida Kurpiene

Spalio 24-osios pavakarę „Židinio“ bibliotekoje lankėsi gerai žinoma mitybos specialistė, dviejų populiarių knygų – „Liekna visam gyvenimui“ ir „Balansas“ autorė, tinklaraštininkė Vaida Kurpienė. Viešnia atvyko pristatyti savo knygą ir skaityti paskaitą ne tik tiems, kurie trokšta padailinti savo kūno linijas, bet visiems, norintiems gyventi ir jaustis sveikiau.

Įgijusi dietetikos specialybę, dalyvavusi įvairiuose kursuose ir stažuotėse mitybos tema, viešnia jau daugiau nei dešimtmetį dalijasi sveiko maito receptais, mitybos planais, skaito paskaitas, dalyvauja televizijos laidose.

Susitikimo pradžioje multimedijos pagalba viešnia pademonstravo, kaip atrodė prieš 15 metų. Ji prisiminė tuos laikus, kai kankino ne tik didelis antsvoris, bet ir sveikatos problemos – rėmuo, galvos skausmai, nuovargis… Tačiau, atradusi savo mitybos sistemą, sėkmingai atsikratė ne tik nereikalingų kilogramų, bet ir pagerėjo savijauta, ėmė mažiau sirgti.

Pasak diestistės, mes žinome daug pagrindinių sveikos mitybos taisyklių, tačiau turima informacija ir tai, ką darome – du skirtingi dalykai.

„Mes linkę viską atidėlioti. Pavyzdžiui, dažnai sakome, jog imsiu sveikiau gyventi nuo pirmadienio, po švenčių, nuo Naujų metų ir dar daugybę visokių pasiteisinimų ir priežasčių sugalvojame“, –  teigė V. Kurpienė, skatindama nustoti atidėlioti ir imtis pokyčių dabar pat.

„Jeigu bandome sveikiau gyventi, bet iš karto nepavykta, nereikia nuleisti rankų. Mes dažnai norime greito rezultato. Tačiau reikia laiko ir nuoseklaus darbo. Veikia tik tai, kas daroma kasdien, nuolatos. Svarbu ir neužsibrėžti iš karto per daug tikslų, pavyzdžiui, vienu metu mesti rūkyti, lieknėti ir imti sportuoti. Patirsite per daug streso, neturėsite pakankamai laiko. Vienu metu reikia daryti tik vieną pokytį“, – patarė V. Kurpienė.

Mitybos specialistė paminėjo itin dažnai daromą klaidą – „nerekomenduoju svertis kasdien. Vakare suvalgius tam tikrų produktų, ryte skaičiai gali pakilti. Tačiau tai nereiškia, jog priaugote svorio“, – kalbėjo dietistė.

V. Kurpienė patikino, kad stebuklingų dietų nebūna, o po jų svoris sugrįžta, neretai dar ir didesnis. „Po dietos išlikti lieknam neįmanoma, nes skrandis, įpratęs prie bado rėžimo, ima kaupti atsargas kitam badui ir mes imame norėti daugiau maisto, tuo pačiu ir valgome daugiau“.

Bibliotekoje susirinkusiems klausytojams ji akcentavo, jog tam, kad nesuvalgytume per daug, vertėtų rinktis mažesnę lėkštę. „Jei lėkštė bus didesnė, o maisto kiekis – toks pat, kaip mažesnėje lėkštėje, savaime norėsis papildyti lėkštės turinį“, – sakė V. Kurpienė.

Taip pat priminė, kad jokiu būdu nereikia ir neverta graužtis dėl nuklydimų, siekiant pokyčių, nes tai – normalu. Ir papasakojo istoriją, kai viena klientė labai nusiminė, kad 6 dienas maitinusis tinkamai, sekmadienį suvalgė picą. Tačiau tereikia į šią situaciją pažiūrėti kitu kampu – savaitgalį nuklydai, bet net 6 dienas valgei sveikai. Reikia išmokti džiaugtis mažom pergalėm ir save apdovanoti už pasiekimus“, – pasakojo dietistė.

Mitybos specialistė atskleidė trijų „M“ taisyklę: prie stalo maloniu balsu bendrauti maloniai apie malonius dalykus. „Skleisdami tik geras emocijas, nesutelksite tiek daug dėmesio į alkį ir nepersivalgysite“, – teigė ji.

Susitikime viešnia dalijo ir kitus vertingus patarimus sveikesnio gyvenimo klausimais: išsimiegoti, pasirinkti vertingus užkandžius (riešutai, kefyras varškė), vengti perdirbto maisto,  stebėti savo pasiekimus, rašant maisto dienoraštį, pamiršti draudimus ir kartą per savaitę leisti sau suvalgyti kažką nesveiko ir skanaus.

Susitikimo pabaigoje dalyviai užvertė dietologę klausimų lavina: kokia jos nuomonė apie visišką mėsos atsisakymą, žaliavalgystę, protarpinį badavimą, Keto mitybą, jonizuotą vandenį, organizmo valymą, raugintą maistą ir dar daug kitokių klausimų nuskambėjo iš susirinkusiųjų lūpų. Ne viena dešimtis panoro įsigyti ir autorės knygą su autografu.

Tai, jog į biblioteką susirinko kaip niekad didelis būrys įvairaus amžiaus panevėžiečių, įrodo, kad sveika mityba – aktuali tema ir tokie susitikimai reikalingi bei naudingi.

Šis renginys – puiki paskata imti keisti savo mitybos įpročius arba tiesiog keisti gyvenimo būdą į sveikesnį – vykdomas pagal bibliotekos projektą „Sveikata – išmintingųjų honoraras“ ir yra dalinai finansuojamas iš Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų.

Share Button


vasario 21, 2020

Vasario 19 dieną Viešojoje bibliotekoje (Kniaudiškių g. 34) vyko susitikimas su šeimos gydytoja, Panevėžio krašte vienintele taikančia endobiogeninės medicinos principus, […]

vasario 19, 2020

Kelionės – viena smagiausių laisvalaikio praleidimo formų. Tai pažintis su kitomis kultūromis, naujų neįkainojamų patirčių gurkšnis, atradimai ir įspūdžiai, leidžiantys […]

vasario 18, 2020

Moksleivių žiemos atostogų metu, Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“, šurmulys – pirmadienį prasidėjo ir visą […]

vasario 18, 2020

Vasario 15 dieną „Sėlos“ muziejaus didžiojoje parodų salėje buvo atidaryta Biržų krašto tautodailininkų darbų paroda, kurioje savo darbus pristato gausus […]

vasario 18, 2020

Vasario 13 dieną Biržų pilies arsenalo salėje buvo pagerbti geriausi praėjusių metų sportininkai ir jų treneriai. Sportininkų pagerbimo šventę organizavo […]

vasario 17, 2020

Panevėžio rajono savivaldybėje paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Tęsiant jau 16-tus metus gyvuojančią tradiciją Vasario 16-ąją rengiamas iškilmingas Savivaldybės tarybos […]

vasario 17, 2020

Vasario 16-osios rytą rajono Biržų savivaldybės meras Vytas Jareckas ir Lietuvos Respublikos Seimo narys Audrys Šimas pagerbė kovotojų už Lietuvos […]

vasario 17, 2020

Europos šeimų verslo asociacijos duomenimis, šeimos verslai regione sudaro mažiausiai 65 proc. visų veikiančių įmonių. Tiesa, nėra tikslios statistikos, kokią […]

vasario 17, 2020

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos renginiai Biržuose vyko dvi dienas. Svarbiausias šios šventės minėjimas vasario 16 dieną buvo surengtas Biržų kultūros […]

vasario 17, 2020

Miesto statusą turinčios Subačiaus gyvenvietės Petro Černiausko gatvės pradžioje įsikūrę Mykolas ir Aldona Užos kartu jau 53 metai. Ponia Aldona […]