balandžio 12, 2019
Aistė Meškienė
Drąstiškas mitybos keitimas ne visada naudingas

Mitybos tema paskutiniu metu yra viena aktualiausių ir dažniausiai aptarinėjamų. Apie ją girdime per televiziją, skaitome žurnaluose, o internete atsirado daugybė specialistų, kurie dalina patarimus, sudarinėja mitybos programas.

Esate girdėję Cicerono posakį:  „Reikia valgyti tam, kad gyventum, bet ne tam, valgytum“. Ir jis buvo visiškai teisus, nes mūsų sveikata priklauso nuo daugybės faktorių, o vienas svarbiausių – tai ką valgome. Bet, ar žinote kaip teisingai pasirinkti ką valgyti?

Apie svarbias mitybos taisykles bei mitybos rūšis papasakojo Rima Novikevičiūtė.

Rima yra dietetikos studentė, sveiko ir natūralaus maisto entuziastė, kuri ne tik mokosi mitybos paslapčių, bet ir kuria sveikus, mūsų organizmui naudingus receptus, dirba su natūralių porduktų kūrėjais, kur gyvose transliacijos gamina ir dalinasi virtuvės paslaptimis.

Mitybos rūšių įvairovė

Šiais laikais nuolat girdime žodžius veganas, vegetaras, visavalgis. O ar tiksliai žinote ką reiškia šios sąvokos ir kokių dar mitybos rūšių yra?

Viena labiausiai paplitusių – omivarai (visavalgiai) – tai žmonės, kurie valgo tiek augalinį tiek gyvūninės kilmės maistą. Jie neatskiria vienos ar kitos rūšies maisto.

Po jų seka vegetarai, kurie nevalgo tik pačios mėsos, bet kitus gyvūninės kilmės produktus valgo (kiaušiniai, pienas).

Laktovegetarai – tai tokie žmonės, kurie atsisako mėsos, žuvies, kiaušinių, tačiau vartoja pieno produktus, o štai laktoovovegetarai valgo pieno produktus, kiaušinius, bet atsisako mėsos, žuvies.

Ovovegetarai nevalgo mėsos, pieno produktų, žuvies, tačiau valgo kiaušinius.

Semivegetarai – tokie žmonės, kurie labai retai, bet valgo mėsą, žuvį ir kitus gyvūninės kilmės produktus. O štai vegetarai visiškai išbraukia bet kokios rūšies gyvūninės kilmės produktus.

Žaliavalgiai renkasi tik termiškai neapdorotus produktus, labai retai ir žalią žuvį ar mėsą.

Taip pat egzistuoja ir fruktaritarai, kurie valgo tik vaisius, riešutus, uogas. Jų tarpe egzituoja dar keli pasisikirtymai, kai valgomi tik sunokę ir nukritę vaisiai ir panašiai.

Atrodo, kad jau nebėra ką paminėti, bet yra ir dar viena mitybos rūšis – fryganizmas. Kas tai? Fryganai mano ir teigia, kad visos prekės, kurios yra pagamintos kapitalistinėje visuomenėje, prisideda prie eksploatacijos. Dėl šios priežasties jie visiškai neperka jokių produktų. Fryganai patys augina ir gamina maistą, ieško laukinių augalų, o miestiečiai renkasi maistą net iš šiukšlių konteinerių. Jų teigimu, bent taip yra stabdoma visiška ekologinė katastrofa, vartotojiškumas, eksploatacija.

Kaip išsirinkti sau tinkamiausią mitybos rūšį?

Turbūt ne vienas esate nusprendę, kad nebevalgysite kažkokių produktų, rinksitės sveikesnę mitybą. Tiesa?

Bet labai svarbu yra pereiti prie kitokios mitybos ne drastiškai. Mūsų organizmas yra sudėtingas mechanizmas, kuris prisitaiko prie įvairių mitybos rūšių. Tačiau kardinaliai pakeitus mitybą tikrai nepasijusite iš karto geriau. Galima tik pabloginti savijautą.

Pirmiausiai labai svarbu patiems išsiaiškinti ko iš tikrųjų siekiate? Daugelis puola ir tampa veganais, nes taip daro kiti. Dar kiti puola bet kokiomis priemonės lieknėti, nes aplink visi lieknėja. Po kurio laiko eksperimentuodami žmonės pajunta, kad ta mityba ne jiems.

Rima pataria – neskubėkite! Organizmas turi palaipsniui prisitaikyti prie pokyčių. Bet koks staigus mitybos keitimas tikrai paliks nekokių padarinių Jūsų organizmui.  Jausitės silpni, pavargę, pradės trūkti įvairių organizmui reikalingų medžiagų, ko pasekoje galima iššaukti ir ligas.

Žmonės dažnai nesuvokia, kad geriau pasitarti su specialistu, kuris sudarys būtent Jums tinkamą mitybą, patars ir prižiūrės. Labai svarbu nesiimti saviveiklos ir kreiptis tik į patyrusius, kvalifikuotus specialistus, kurie savo darbą išmano, daro tai atsakingai ir su reikalingomis žiniomis.

Turbūt ne kartą teko girdėti, kad žmogus staiga pakeičia mitybą ir sako, kad tokia mitybą bloga, netinkama, sugadino sveikatą. Tai lygiai tas pat jei patys sau nusistatytume ligas, patys sau skirtume vaistus. Tad kodėl nusprendę rinktis kitokį mitybos kelią nepasitariame su specialistu? Jis visada žinos kaip Jums padėti. Kiekvienas organizmas yra skirtingas ir kas tinka vienam, nebūtinai tiks ir kitam.

Nuo ko iš tiesų pradėti?

Pirmiausiai ką Rima rekomenduoja, tai kiek įmanoma labiau mitybos racione sumažinti cukraus ir baltų miltų vartojimą. 

Ar žinojote faktą, kad prie cukraus priprantama labiau nei prie kokaino? Buvo atlikti tyrimai, kurių metu nustatyta, kad cukrus sukelia didesnę priklausomybę. Jis siejasi su malonumu, streso malšinimu, nuovargio mažinimu, gera nuotaika.

Tai ypatingai galima pastebėti vaikų tarpe. Cukrus juos paveikia daug stipriau nei suaugusius. Ar atkreipėte dėmesį, kad jeigu jie suvalgo kažką labai saldaus tampa hyperaktyvūs, išsiblaškę. Tikrai ne mažesnis poveikis ir suaugusiems, tik gal patys tai rečiau pastebime. Dėl to patariama cukraus kiek įmanoma labiau vengti. Kuo mažiau vartosime cukraus tuo geriau, kadangi papildomai jo rasime daugelyje produktų. Tad viršyti dienos normą yra labai lengva!

Dar vienas produktas, kurio reikėtų vengti – balti miltai. Jų vartojimą reikėtų sumažinti iki minimalaus kiekio. Miltai yra taip stipriai apdirbami, papildomi įvairiomis sintetinėmis medžiagomis, kad iš jų nebelieka jokios naudingos vertės mūsų organizmui. Be to, jie išskiria rūgštį, kuri kenkia ir dantų emaliui.

Vien sumažinus cukraus ir baltų miltų padarysite pirmą didelį žingsnį sveikesnės mitybos link, pajusite nemažus skirtumus bei ženklų sveikatos pagerėjimą, papildomo svorio kritimą.

Taip pat rekomenduojama kasdien gerti pakankamai vandens, minimaliai bent 1,5 l. Dažnai žmonės skundžiasi, kad sunku išgerti tokį vandens, neskanu. Bet visada galima paskaninti mėtomis, apelsinu, laimu, agurku, imbieru.

Žengiant drąstiškesnius žingsnius mitybos kelyje vertėtų konsultuotis su specialistais, kurie paaiškins, patars ir pritaikys tai, kas labiausiai tiks būtent Jūsų organizmui. Esame visi labai skirtingi, todėl nereikėtų daryti lygiai taip pat kaip daro kiti. Atraskite Jūsų organizmui tinkamiausią variantą. Mūsų organizmas yra labai sudėtingas, bet tuo pačiu ir „protingas“. Jei išmoksite labiau atkreipti dėmesį į įvairius signalus, bus daug lengviau atskirti kas Jums tinka, o kas ne.

Saugokite savo sveikatą ir neeksperimentuokite. Visur svarbiausia ribos ir savo kūno signalų suvokimas!

Share Button

Komentarai (1)

Komentavimas išjungtas.


gruodžio 5, 2019

Atvėsus orams ir prasidėjus peršalimų sezonui, dažnam tenka skirstyti prioritetus – likti sveikti namuose ar ir toliau rūpintis darbais sergant? […]

lapkričio 22, 2019

Migrena nėra eilinis galvos skausmas, o rimta liga, komplikuojanti sergančiojo gyvenimą. Ji turi ir savo kainą – per metus Lietuvai […]

lapkričio 14, 2019

LIONS klubai susivienijo ir kartu su Tarptautine diabeto federacija šiandien, lapkričio 14 dieną, minint Pasaulinę diabeto dieną, patikrins mažiausiai 1 […]

lapkričio 13, 2019

Pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė daugiau kaip 780 naujagimių arba beveik tiek pat, kiek gyvena Dūkšto mieste, Ignalinos raj. […]

lapkričio 11, 2019

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino nuotolinės prekybos tvarką, pagal kurią receptinius vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones (MPP) pacientai galės […]

lapkričio 11, 2019

Panevėžio r. Dembavos progimnazijos mokytojų grupė dar pavasarį parengė projektą „Gyvenk sveikai ir viskas bus gerai II“ ir laimėjo Panevėžio […]

lapkričio 4, 2019

Vis labiau įsibėgėja šaltasis metų sezonas, o kartu su juo ir įvairiausių infekcinių ligų atakos.  Jau pasigirstama ir apie pirmuosius […]

spalio 30, 2019

Nuo lapkričio 1 d. įsigalioja reikalavimas, kad Lietuvos rinkai tiekiamuose maisto produktuose vadinamųjų transriebalų kiekis negali viršyti 2 gramų 100-te […]

spalio 23, 2019

Sparčiai tobulėjant medicinai, mokslininkai vis daugiau sužino apie atskirų elementų įtaką mūsų savijautai ir bendrai kūno sveikatai. Vieni elementai yra […]

spalio 2, 2019

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, žmonių, turinčių negalią, Lietuvoje yra apie 10 proc., o dirbančių iš jų – vos 3 proc. […]