vasario 3, 2017
Ernesta Strakšytė
Gargžduose daugės socialinių būstų

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Banevičius šią savaitę kartu su Socialinių būstų pirkimo komisija vyko apžiūrėti socialinių būstų, kuriuos Savivaldybė galimai pirks. Apie tai ir teiraujamės.

Kokia situacija su socialiniais būstais Klaipėdos rajone? Kiek jų yra? Kiek šeimų laukia eilėje, norėdamos juos gauti?

Šiuo metu mūsų rajone yra 54 socialiniai būstai, 28 iš jų – Gargždų mieste. Taip pat turime ir 116 savivaldybės būstų. Eilėje laukia 97 šeimos arba asmenys, kurie norėtų apsigyventi socialiniame būste.

2016 metais už savivaldybės ir socialinio būsto nuomą Savivaldybė surinko beveik 20 tūkst. 770 eurų. Surenkama suma yra naudojama socialinio būsto plėtrai Klaipėdos rajone.

Kartais pasigirsta žmonių kalbų, juntamas nepasitenkinimas, kai asmenys, kurie nėra pirmieji eilėje, socialinį būstą gauna greičiau nei kiti. Norėčiau paaiškinti, kodėl kartais taip gali atsitikti. Pagal įstatymus vienam žmogui būste turi priklausyti ne mažiau kaip 10 ir ne daugiau nei 14 kvadratinių metrų bendrojo buto ploto. Tai reiškia, kad, jei pirmoji eilėje yra dviejų asmenų šeima, o laisvo nuomojamo buto bendras plotas yra, pavyzdžiui, 33 kvadratiniai metrai, tai šeima to būsto negaus ir eilėje bus ieškoma trijų asmenų šeimos, kuri pagal įstatymus gali gyventi tokiame būste. Laukiančiųjų eilė yra prižiūrima per SPIS (Socialinės paramos šeimai informacinė sistema) sistemą, todėl Administracijos specialistai neturi galimybių koreguoti laukiančiųjų eilę savarankiškai. 

Taip pat žmonės turėtų suprasti, kad socialinis būstas yra skiriamas laikinai, kol šeimos ar asmenų finansinė situaciją pagerės. Socialiniai būstai nėra skiriami visam gyvenimui, turi vykti gyventojų rotacija.

Ne paslaptis, kad žmonės, gyvenantys socialiniuose būstuose arba laukiantys eilėje, bijo deklaruoti padidėjusias pajamas, kad neprarastų gyvenamosios vietos. Kaip sprendžiama tokia problema?

Visų pirma norėčiau priminti visiems, kurie gyvena socialiniame būste ar laukia eilėje, kad iki šių metų gegužės 1 d., kaip ir kasmet, privaloma deklaruoti gautas pajamas ir turtą, kadangi ši informacija bus tikrinama Administracijos specialistų. Turime užtikrinti, kad socialiniuose būstuose gyventų asmenys, kuriems labiausiai reikia pagalbos.

Į socialinį būstą gali pretenduoti asmenys, šeimos, kurių pajamos ir turtas neviršija nustatytų sumų. Pavyzdžiui, asmens be šeimos grynosios pajamos negali viršyti 3876 eurų per metus (323 eurų per mėnesį), o turtas negali viršyti 9486 eurų. Kai žmonės jau gyvena socialiniame būste arba laukia eilėje, jų pajamos gali svyruoti, tačiau neturėtų viršyti 25 proc. nustatytos sumos, jei norima išsaugoti būstą ar vietą eilėje. Jei šeimos pajamos padidėjo dėl dirbančių nepilnamečių asmenų, vienkartinių išmokų ir pašalpų, mokamų iš valstybės, ar dėl kitų priežasčių, reikėtų kreiptis į Turto valdymo skyrių, kur nurodžius padidėjusių pajamų priežastį, jos bus neįskaitomos į bendras pajamas ir socialinis būstas bus išsaugomas.

Raginu visus, laukiančius eilėje, pasinaudoti galimybe gauti būsto nuomos kompensaciją iš valstybės dotacijų. Svarbu, kad nuo šių metų, pasinaudojus kompensacija, ir toliau galima stovėti eilėje bei laukti savo būsto. Norint gauti kompensaciją, turi būti pasirašyta nuomos sutartis ne trumpesniam nei metų laikotarpiui, ji turi būti oficialiai registruota Registrų centre, bute asmeniui turi būti skirta ne mažiau nei 8 kv. m ploto, tuomet vienam asmeniui šeimoje bus kompensuojama 21,25 Eur. Taigi, jei būstą nuomojasi 3 asmenų šeima, kompensacijos dydis sudaro 63,75 Eur.

Yra ir daugiau galimybių gauti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti. Tarp galimybių ir valstybės subsidija būsto kredito daliai kompensuoti, skiriama jaunoms šeimoms, neįgaliesiems, našlaičiams. Visus, kurie turi klausimų, domisi galimybėmis įsigyti nuosavą būstą, kviečiu domėtis, kreiptis į Turto valdymo skyriaus vyriausiąją specialistę Inesa Vytienę (218 kab., tel. 47 19 30, el. p. inesa.vytiene@klaipedos-r.lt) ir ieškoti atsakymų į kylančius klausimus. 

Šiuo metu Klaipėdos rajono savivaldybės administracija vykdo socialinių būstų gyvenamųjų patalpų pirkimą. Kiek socialinių būstų planuojama nupirkti?

Gargžduose iš Europos Sąjungos lėšų bus perkama 16 socialinių būstų gyvenamųjų patalpų: 7 vieno kambario butai, 7 dviejų kambarių butai ir 2 trijų kambarių butai. Visus juos turime nupirkti iki 2018 metų pabaigos, tam skirta 580 tūkst. 300 eurų.

Kaip tik šią savaitę su Socialinių būstų pirkimo komisija vykau apžiūrėti 5 dviejų kambarių butų Gargžduose. Į visus butus, kurie atitinka projekto  reikalavimus, bus siunčiami nekilnojamojo turto vertintojai ir tada žiūrėsime, kokius butus pirksime.

Perkamiems butams yra keliami tam tikri reikalavimai,− pavyzdžiui, buities ir santechnikos, patalpų šildymo prietaisai ir kita įranga turi būti techniškai tvarkinga, veikianti ir kokybiška, butai turi būti be išorinių matomų defektų, nereikalaujantys remonto, butams negali būti uždėtas turto areštas ir neturi būti įsiskolinimų už komunalines paslaugas, butai turi būti patogioje vietoje susisiekimo atžvilgiu, atstumas iki viešojo transporto stotelės apie 500 m. Yra ir kitų Savivaldybės interneto svetainėje (skiltyje „Skelbimai“) bei spaudoje skelbiamų reikalavimų.

Taigi, dar kartą primenu, kad visi, norintys parduoti savo butus Savivaldybei, turėtų sekti informaciją Klaipėdos rajono savivaldybės internetiniame puslapyje bei vietinėje spaudoje.  

Share Button


kovo 31, 2020

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis pirmadienį (kovo 30 d.) Klaipėdos universitetinėje ligoninėje namo išleisti 6 žmonės, pasveikę nuo koronaviruso (COVID-19) infekcijos. Pagal […]

kovo 24, 2020

Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisija, siekdama maksimaliai apsaugoti žmones, nusprendė laikinai neleisti gyventojams lankytis Olando kepurėje. Toks sprendimas priimtas […]

kovo 23, 2020

Klaipėdos apskrities mažoji kultūros sostinė VEIVIRŽĖNAI – radialinio plano miestelis Klaipėdos rajone, abipus Veiviržo upės (Minijos intakas). Yra Jurgio Šaulio […]

kovo 20, 2020

Darbui paruoštas ir jau šiandien, nuo 12 val., Klaipėdoje pradeda veikti mobilusis punktas, kuriame pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl […]

kovo 18, 2020

Visoje Lietuvoje nuo kovo 16 d. įsigalėjęs karantinas pakoregavo visų mūsų gyvenimus. Viešojoje erdvėje apstu pasiūlymų, kokias knygas rinktis skaitytojams […]

kovo 17, 2020

Dešimtyje savivaldybių – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Tauragėje, Telšiuose, Alytuje, Utenoje – sveikatos apsaugos ministro įsakymu atsiras mobilūs […]

kovo 17, 2020

Klaipėdos miesto savivaldybėje kovo 17 d. vykusio Ekstremalių situacijų komisijos posėdžio metu aptarti aktualiausi dėl koronaviruso plitimo ir įvesto karantino […]

kovo 17, 2020

Medikų ir statutinių darbuotojų vaikams Klaipėdoje bus suteikta galimybė lankyti savo nuolatinius darželius. Toks sprendimas priimtas pasitarus su įstaigų vadovais […]

kovo 15, 2020

Šeštadienį Lietuvos Vyriausybė paskelbė, kad nuo kovo 16 d. 00:00 iki kovo 30 d. 24.00 val. dėl koronaviruso grėsmės visoje […]

kovo 13, 2020

Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad šiandien, kovo 13 d., Lietuvoje patvirtinti dar trys koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Visi trys koronavirusu […]