spalio 12, 2017
Geriausios liaudiškos muzikos kapelos rungsis „Grok, Jurgeli“ varžytuvėse Kaune

Lietuvos etnografiniai regionai jau išsirinko geriausias liaudiškos muzikos kapelas, kurios lapkričio 18 d. susirungs 48 kartą vyksiančiose varžytuvėse „Grok, Jurgeli“ Kaune. Šventėje savo kraštą atstovaus po dvi kapelas iš Sūduvos, Dzūkijos, Žemaitijos, Aukštaitijos regionų bei svečių teisėmis dalyvaujančios kapelos bei šokių kolektyvas.

Kaip pastebi ilgametė „Grok, Jurgeli“ meno vadovė Bernadeta Aksomaitytė, su kapelomis bendraujanti nuo pat pirmojo renginio, meilė liaudiškai muzikai, savo krašto tradicijoms regionuose per visus 48 metus nesumažėjo.

„Regionų varžytuvėse kasmet ir toliau rungiasi po 8 kapelas. Smagu matyti, kad, nepaisant mažėjančio gyventojų skaičiaus, liaudiškos muzikos entuziastų tikrai netrūksta. Įvairios bendruomenes, šeimos, kaimynai, mokytojai, gydytojai, verslininkai ir moksleiviai aukoja savo laiką, pinigus, kartu repetuoja, rūpinasi apranga ir važiuoja koncertuoti. Jei ir toliau taip, kapelų Lietuvoje tikrai nemažės, o liaudiškos muzikos ateitis tikrai nusimato šviesi“, – optimizmo neslėpė šventės meno vadovė B. Aksomaitytė.

Organizatorius džiugina ir tendencija, kad į kapelas vis daugiau įsitraukia jaunimas. Dalis jo užauga ir kituose organizuojamuose projektuose vaikams. Viena iš tokių jaunimo ir vaikų kapelų – Smilgių kultūros centro jaunimo kapela „Smilgenė“. Ji dar neseniai grojo vaikams skirtame renginyje, o dabar ruošiasi didžiajai scenai.

„Jau 48 metai, kai skatiname kapelas groti ir kviečiame visus šio muzikos žanro gerbėjus pasiklausyti geriausiųjų. Per tiek laiko su „Grok, Jurgeli“ užaugo kelios muzikantų bei žiūrovų kartos. Teko matyti kaip keičiasi kapelos. Kaip nuo vaikystės kapelose groję atlikėjai dabar patys joms vadovauja ir atiduoda visą širdį. Kapelos visgi svarbios ir rajonų bendruomenėms. Jos ne tik puoselėja savo krašto tradicijas, supažindina su liaudies dainomis, bet ir skatina užimtumą, suburia bendraminčius“, – pasakojo renginio meno vadovė.

Šiemet respublikinėje „Grok, Jurgeli“ šventėje Kaune dalyvausiančių kapelų atlikėjų amžius svyruoja nuo 4 iki 80 metų. Viso laukiama arti 200 atlikėjų.

Nepaisant besikeičiančių atlikėjų, pačios varžytuvės, per bene puse amžiaus, pasikeitė nedaug. Iki šių dienų išliko „Grok, Jurgeli“ šventės sumanytojo, kultūros veikėjo Vaidoto Stulgos pasirinkta kapelų varžytuvių forma, kai scenoje, pakaitomis atlikdami specialiai šventei paruoštus kūrinius, dėl žiūrovų simpatijų ir šauniausios kapelos vardo vienu metu scenoje varžosi du kolektyvai.

B. Aksomaitytė tikina, kad šiemet, lapkričio 18 d. į legendinę Kauno sporto halę susirinkę žiūrovai galės pasiklausyti itin skirtingų kapelų. Vienoms tai pirmasis pasirodymas respublikinėje „Grok, Jurgeli“ šventėje, o kitos jau puikiai pažįstamos žiūrovams.

Šiais metais Sūduvai atstovaus Vilkaviškio kultūros centro kapela „Vingis“, kuri varžytuvėse dalyvauja jau ne pirmą kartą. Kapela yra įvertinta prestižiniu „Aukso paukštės“ apdovanojimu. Iš Sintautų kultūros centro atvyks kapela „Liocai“, ji regioninėse varžytuvėse nugalėjo jau 3 kartą.

Dzūkijai atstovaus dar 1973 metais savo istoriją pradėjusi Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro kapela „Jieznelė“ bei Šeštokų kultūros namų kapela „Griežlė“.

Iš Žemaitijos į Kauną atvyks Viekšnių kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Virventa“. Šis kolektyvas yra pasirodęs ne tik nacionalinės televizijos laidose, bet ir turi patirties koncertuojant užsienio festivaliuose. Antroji kapela iš Žemaitijos – Tytuvėnų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Svaja“.

Iš Aukštaitijos į 48 „Grok, Jurgeli“ atvyks jaunimo kapelos, tai jau minėta vaikų ir jaunimo kapela „Smilgenė“ bei Ceikinių seniūnijos Ignalinos krašto jaunimo kapela „Keiziukai“.

Svečių teisėmis į varžytuves pakviestos Šeduvos kultūros ir amatų centro liaudiškos muzikos kapela „Užuovėja“ bei Alytaus kultūros ir komunikacijos centro liaudiškos muzikos kapela „Alyta“.  Žiūrovai galės pasigrožėti bei įvertinti ir Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro šokių kolektyvo „Vyželė“ šokiais.

Dėl titulų nesivaržys, bet specialiai šventei paruoštą programą pristatys A. Stulginskio universiteto kaimo kapela „Ūkininkas“ bei Kauno technologijos universiteto tautinio meno ansamblio „Nemunas“ jungtinė kapela.

Žiūrovams tikrai bus ką pamatyti naujo, galės išgirsti puikiai žinomus kūrinius ir kaip visada nuotaikingai pašokti, patrepsėti Kauno sporto halėje.

Share Button
Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


spalio 21, 2017

Penktadienį Kauno rajone, Akademijos miestelyje (Pilėnų g. 12) prasidėjo medžio drožėjų pleneras „100 skulptūrų Lietuvai“. Akcijos iniciatorius Dainius Šeronas pasakojo, […]

spalio 20, 2017

Vakar koncertu „Muzika  iš šaknų“ sostinės Šv. Kotrynos bažnyčioje atidarytas jubiliejinis penkioliktasis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“. Iki šio […]

spalio 20, 2017

Šalies moksleivius Pasaulinė pašto sąjunga (PPS) ir Lietuvos paštas kviečia dalyvauti tarptautiniame jaunimo epistolinio rašinio konkurse. Viso pasaulio vaikai šiemet […]

spalio 19, 2017

„Pirmą kartą čia atvykusi netekau žado – daug miškų, mažai žmonių. Labai gražu, labai ramu, bet ir labai nuobodu“, – […]

spalio 19, 2017

Spalio 18 d. „Centro šokoladinėje“ Šiaulių kultūros centro Aklųjų ir silpnaregių kultūros namai suorganizavo interaktyvią garsinio skaitymo valandą „Algirdo Juliaus […]

spalio 18, 2017

Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2017 metų spalio 20-ąją, penktadienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą pagerbti tuos, kurie dalyvauja organų donorystės ir transplantacijos […]

spalio 17, 2017

Žiniasklaidos dėmesys, skiriamas didiesiems Lietuvos miestams, pasiskirsto daugmaž tolygiai pagal jų dydį ir ekonominį pajėgumą. Tuo tarpu kurortai ir kurortinės […]

spalio 17, 2017

Spalio 20 d. Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre vyks 2017 metų Lietuvos medžio atrankos konkurso finalas ir konferencija. Bus įvardintas […]

spalio 16, 2017

Spalio 15 d. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Alytaus skyriaus vedėjas Alius Baranauskas tarnybiniu pranešimu pasiūlė kuo skubiau inicijuoti […]

spalio 16, 2017

Spalio 18 dieną, Vilniuje, parodų centre Litexpo vyks pirmosios Nacionalinės „Žaliosios olimpiados“ finalas, kuriame dvylika mokyklų iš Alytaus, Pasvalio, Molėtų, […]