24 birželio, 2019
Rasa Jauniškienė

Jaunimas ir senjorai. Ar galime kurti Lietuvą kartu?

Ar iš tiesų egzistuoja jaunimo ir senjorų atskirtis? Ar kartų konfliktas – neišvengiamas? Ar turėdami skirtingas vizijas visgi galime susikalbėti? Disusijų festivalio „Būtent!“ bei Politikos tyrimų ir analizės instituto diskusijoje, kurią moderavo šio instituo vadovas Marius Ulozas, kalbėjosi Seimo narė Ingrida Šimonytė, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos viceprezidentė Gintarė Vikmonaitė ir Trečiojo amžiaus universiteto atstovas Vitalius Skaržinskas. Diskusija birželio pradžioje vyko „Vero Cafe“.

M. Ulozas. Kaip jūs jaučiatės, ar jūsų balsai visuomenėje girdimi?

G. Vikmonaitė. Dauguma Lietuvos jaunimo organizacijų veikia ne vieną dešimtį metų, keliai į institucijas jau praminti tam, kad jose mano, kaip jaunimo atstovo, balsas būtų girdimas. Kita vertus, vis dar pasitaiko atvejų, kuomet apsilankius institucijose dėl jauno amžiaus sulaukiu nepatiklių žvilgsnių ar komentarų, kurie blaško. Norėtųsi, kad jaunimo atstovai būtų įtraukiami į visų klausimų, susijusių su jaunu žmogumi, sprendimus.

V. Skaržinskas. Kiekvieno balsas gali būti išgirstas, jei žmogus dalyvauja rinkimuose. Kita vertus išėjęs į pensiją, pasijutau niekam nereikalingas, tarsi tam tikrame užribyje. Išeiti iš jo galima įsitraukiant įsitraukiant į organizacijas, susitinkant su bendraminčiais ir imantis veiklos, kuri kuria ne tik asmeninę vertę – ir tai labai svarbu pabrėžti – bet ir vertę visuomenei, valstybei.

M. Ulozas. Ar lengva išgirsti skirtingus balsus ir kur juos išgirsti, atstovaujant valstybę įvairiose pozicijose?

I. Šimonytė. Kalbant apie politinį lygmenį, svarbu suprasti, kad per atkurtos nepriklausomybės trisdešimtmetį mes taip ir neįsisąmoninome, kas yra politika. Dažnas politikas mano, kad politika – tai pataikavimas tiems, kurie turi didžiausią svertą. Šiuo atveju senjorai ir Lietuvoje, ir pasaulyje turi didesnį svertą rinkimuose nei jaunimas, nes yra aktyvesni rinkėjai.

Politika – tai siekis ne pataikauti, o derinti skirtingų visuomenės grupių interesus, kokie jie bebūtų, nes kiekvienai grupei jų interesai svarbiausi.

Kalbame apie jaunimą ir senjorus, bet Lietuvoje yra daug daugiau skirtingų interesų grupių, kurių interesų neatstovaujant, jos patenka į atskirtį.  Tai gali būti ir neįgalieji, seksualinės mažumos, vienišos mamos su vaikais. Taigi viskas yra gerokai subtiliau, nei vertinimas vadovaujantis tik amžiaus kriterijais. Politikai gali savęs paklausti – ar mes padarome taip, kad nematomų, užmirštų žmonių Lietuvoje apskritai neliktų?

Niekuomet nepadarysime taip, kad visiems būtų gerai. Tačiau galime siekti tam tikro skirtingų interesų balanso. Vieni turi interesą gauti, kiti neturi intereso duoti ir tai natūralu. Svarbu, kaip mes žiūrime į valstybės išteklių paskirstymą. Tvarios šalies raidos pagrindas – paslaugos, infrastruktūra, procesai ir priemonės, įtraukiančios įvairias visuomenės grupes. Tai leidžia nebūti uždarytiems, leidžia nepasmerkti savęs sėdėjimui namuose penktame aukšte, jei judi tik neįgaliojo vežimėlyje ir name nėra lifto. Tikroji politikų išmintis – rasti būdų įtraukti žmones, o ne nuo jų išsipirkti.

M. Ulozas. Dažnai tenka išgirsti, kad yra nemažai paslaugų jaunimui, tačiau sakoma, kad patys jaunuoliai yra neaktyvūs, nemotyvuoti. Kita vertus, jaunimas sako esąs neišgirstas. Visa tai mes sudedame į kartų konflikto rėmus, ar taip teisinga? Gal šis konfliktas yra labiau įsivaizduojamas nei tikras?

G. Vikmonaitė. Jaunimas nori būti savarankiškas priimant sprendimus – ar jie būtų susiję su mokymosi įstaiga, ar su asmeniniais pasiekimais, šeimos kūrimu. Jauni žmonės kaltinami tuo, kad išvyksta ieškoti geresnio gyvenimo, žinių, tačiau iš tiesų valstybė ne visuomet atliepia esamus jaunimo poreikius. Kartais reikia, kad pati valstybė atsigręžtų į jauną žmogų, pasidomėtų, kodėl jaunimas nori emigruoti, ką jis nori keisti, kodėl jis nemotyvuotas. Reiktų kartu su jaunu žmogumi spręsti su juo susijusias problemas, o ne nuspręsti už jį, galvojant, kad žinome geriausiai.

M. Ulozas. Ar labai įžūlus šiais laikais jaunimas? Ar už tokią Lietuvą mes kovojome?

V. Skaržinskas. Nežinau. Visokio, matyt, jaunimo yra. Tas, kurį sutinku aš, dažnai yra išsilavinęs, baigęs ne vieną universitetą. Iš trijų mano vaikų tik vienas yra Lietuvoje. Atsidarė sienos, nukrito uždanga, štai už ką mes ir kovojome. Norėjome, kad vaikai turėtų galimybę važiuoti ten, kur geriau gyventi. Gerai, kad jaunimas užsienyje pasimoko, pagyvena, pasaulio pamato. Jie po to daug ko mus gali išmokyti. Nemanau, kad Lietuvos neliks. Mes esame Europos Sąjungoje, o ar Lietuvoje, ar Pancūzijoje – nematau didelio skirtumo.

M. Ulozas. Kas visgi skiria vyresnius ir jaunesnius – vertybės, interesai?

I. Šimonytė. Manau, kad labiausiai skiria skirtingos patirtys. Vienas iš dalykų, kurio siekiu būdama politikoje – tai gebėjimas pasitikėti kitu žmogumi.

Visų Skandinavijos valstybių, į kurias esame linkę lygiuotis, skiriamasis bruožas atsakant į „Eurobarometro“ klausimą „Ar manai, kad kiti žmonės (kurie nėra tavo šeimos nariai ar artimieji, tai žmonės, kurių nepažįsti), yra geri, atsakymą „taip“ pasirenka 70 proc. žmonių. Jie mano, kad kitas žmogus yra vertas pasitikėjimo tol, kol neįrodė kitaip.

Mūsų statistika gerokai liūdnesnė – „taip“ atsakymą renkasi vos 30 proc. Vadinasi, du trečdaliai žmonių kas rytą išeina į dieną galvodami, kad kiti neverti pasitikėjimo. Paveikslas amžiaus kategorijose labai skirtingas. Jauni žmonės daug dažniau linkę pasitikėti kitu žmogumi nei vyresni. Ar vyresni yra blogesni? Ne. Pagalvokime, iš kokios terpės jie atėję – iš sovietmečio. Tuomet pasitikėti kitu žmogumi buvo nesaugu. Aš praleidau sovietmetyje 14 metų ir puikiausiai atsimenu savo mamos pamokas man: „nekalbėk, nesakyk, nepasitikėk“. Tai leidžia suprasti, kodėl turime tiek nepasitikėjimo. Bendrų būdų veikti, kolektyvinių organizacijų, nevyriausybinio sketoriaus, pilietinės visuomenės tradicijų dar neturime, nepasitikėjimo genas dar neprapuolė. Jis turės modifikuotis. Naujos patirtys tik per jaunus žmones ir ateis, nes būtent jie, jauni, į kitus ir kitokius žiūri atviresnėmis akimis.

Tas vienišumas ir negebėjimas patikėti, kad kitiems žmonėms iš tiesų rūpi, kaip aš jaučiuosi, kad jie gal jaučiasi taip pat – trukdo mums pasižiūrėti vienas į kitą. Ir jei mes ištiestume vienas kitam ranką, tai būtume du laimingi žmonės, o dabar esme du nelaimingi.

M. Ulozas. Ar greita kaita, augantys miestai, didėjanti skaitmenizacija, globalizacija nepalieka dar daugiau žmonių už nematomos ribos?

V. Skaržinskas. Papasakosiu trumpą istoriją. Savarankiškai išmokau ir visą gyvenimą savo malonumui retkarčiais paplaukioju burlente. Kartą nutariau nueiti į kursus ir pasimokyti su treneriu. Paskambinęs į burlentininkų mokyklą paklausiau, ar vyksta tokie kursai ir pasakiau, kad esu pagyvenęs. Į klausimą „Kiek jums metų?“ atsakau – 70. Tyla. Po pauzės girdžiu: „Buvo prieš porą metų čia vienas diedukas, 50-ties, tai jei pasirašysite, kad esate atsakingas už saugumą, pats kaltas, jei nuskęsite, galite ateiti“. Nuėjau. Buvau triskart vyresnis už visus kitus. Reikia drąsos pagyvenusiems žmonėms išmėginti naujus dalykus. Svarbu ir mokyti juos. Kad nebijotų kompiuterio, „Facebook“, „Skype“. Internetu mokėti naudotis –būtina.

I. Šimonytė. Neseniai Radviliškio rajone susipažinau su vienu ponu, kuris skraidymo licenciją gavo prieš penkerius metus būdamas maždaug 70-ties. Įvairaus amžiaus žmonės visko išmoksta. Svarbu padėti jiems, ypač kai kalbame apie informacines technologijas.

M. Ulozas. Lietuva bus vis įvairesnė. Ką galime padaryti, kad turėtume bendrą viziją?

I. Šimonytė. Reikia nustoti galvoti, kad tik mes vieni žinome, o visi kiti – ne. Kasdien į pasaulį eidami su nuostata, jog visi yra lygiai tokie patys geri, kaip ir aš esu, pamatysime, kad susikalbėti, žmegzti ryšį su kitais žmonėmis, kurti organizacijas ir bendras veiklas taps daug lengviau.

G. Vikmonaitė. Kartais mums kiekvienam reikia nulipti nuo pjedestalo, ant kurio mėgstame save iškelti, pažiūrėti į greta esantį žmogų, pripažinti, kad kažko nemokame, kad reikia pagalbos, nebjoti iš kito pasimokyti ir kartu susitarti, ko mes norime.

 

Diskutuokime, kalbėkimės, o rugsėjo 6 – 7 d. Birštone vyksiančiame festivalyje „Būtent!“ pratęsime šią diskusiją.

 


19 balandžio, 2024

Po Lietuvos žiedinių savivaldybių merų kreipimosi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį dėl nepritarimo rengiamai pacientų pavėžėjimo pertvarkai ministerija šią […]

Gitanas Nausėda. Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr.
19 balandžio, 2024

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lenkijoje buvo sulaikyti du asmenys, įtariami išpuoliu prieš Lietuvoje gyvenantį Rusijos opozicionierių Leonidą Volkovą. „Lenkijoje […]

19 balandžio, 2024

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, pareikšti įtarimai Marijampolės savivaldybės tarybos […]

JT generalinis sekretorius António Guterresas, EPA-ELTA nuotr.
18 balandžio, 2024

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį įspėjo dėl situacijos Artimuosiuose Rytuose, pareikšdamas, kad auganti įtampa dėl karo Gazos […]

18 balandžio, 2024

Seimas į atmintinų dienų sąrašą įrašė 3 naujas – jaunimo darbuotojams, lituanistinėms mokykloms ir mecenatystei skirtas dienas. Jaunimo darbuotojo diena […]

18 balandžio, 2024

Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai šią ir praėjusią savaitę teismui pateikė dar tris civilinius ieškinius, kuriais prašoma […]

Elena Leontjeva / LLRI nuotr.
17 balandžio, 2024

Jei 1950-aisiais parama populistinėms jėgoms svyravo ties 10 proc., 2023 m. išaugo iki beveik 27 proc., rodo švedų analitinio centro […]

16 balandžio, 2024

Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ Ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos […]

16 balandžio, 2024

Seimas antradienį po svarstymo pritarė Bibliotekų įstatymo pataisoms, leisiančioms bibliotekoms išdalyti nurašytas knygas. Už įstatymo projektą vieningai balsavo 116 Seimo […]

15 balandžio, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį, tęsdamas tradicines darbo dienas regionuose, su komanda dirbo Šakių rajone. Šalies vadovas susitiko su […]

12 balandžio, 2024

2022 m. ketvirtą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir objektas atiduotas į Krašto apsaugos ministerijos rankas, praneša Nekilnojamojo […]

Gabrieliaus Jauniškio nuotr.
12 balandžio, 2024

Balandžio 11 dieną Lietuvoje pirmą kartą vyko Trijų jūrų iniciatyvos verslo forumas, į kurį susirinko daugiau nei 900 svečių iš […]

12 balandžio, 2024

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį paskelbė duomenis apie prezidento posto siekiančius kandidatus. Pateikta informacija apie kandidatų deklaruotas pajamas bei turtą rodo, […]

11 balandžio, 2024

Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių plenarinei sesijai Vilniuje pirmininkaujantis Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo šio susitikimo proga vykstančio tarptautinio verslo […]

11 balandžio, 2024

Su Vilniuje viešinčiu Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad Lietuva ir toliau išliks viena ištikimiausių Ukrainos […]

11 balandžio, 2024

Jei paskutinę minutę neįvyks jokių teisinių manevrų, balandžio 15 d. Niujorke prasidės pirmasis JAV prezidento Donaldo Trumpo baudžiamasis procesas. Tai […]

10 balandžio, 2024

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto atleidimo. Tai Eltai patvirtino prezidento patarėjas Ridas […]

8 balandžio, 2024

Pirmadienį Vilniuje bus sutikti pirmieji Lietuvai priskirtos Vokietijos brigados kariai – į sostinę atvyks per 20 karių ir Vokietijos kariuomenės […]

7 balandžio, 2024

Slovakijoje šeštadienį vykusį lemiamą antrąjį prezidento rinkimų turą laimėjo socialdemokratas Peteris Pellegrinis. Vyriausioji rinkimų komisija paskelbė, kad ankstų sekmadienio rytą […]

Seimo narė Dalia Asanavičiūtė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
6 balandžio, 2024

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki referendumo balsavimo dėl daugybinės pilietybės, tiek dalis politikų, tiek komunikacijos ekspertų pasigenda informacijos šiuo […]