rugpjūčio 3, 2016
Lietuvos darbo biržos informacija
Jaunoji karta drąsesnė: nebijo iššūkių – imasi nuosavo verslo

Jau metus Darbo birža jaunimui teikia realią paramą  verslo pradžios idėjoms įgyvendinti ir pirmajai savo darbo vietai sukurti. Skatinant jaunimo savarankišką užimtumą ir saviraiškos plėtrą sudarytos palankios sąlygos  ir taikomos lengvatos –  nėra reikalavimo pateikti banko garantijos ir privalomojo nuosavo indėlio. Jaunoji karta gerokai drąsesnė – nebijo iššūkių ir kuria sau darbo vietas. Per metus daugiau nei 240 jaunuolių įsteigė mikroįmones, iš jų – per 180 jau dirba savarankiškai.

Ryžtingiausiai pirmuosius žingsnius verslo link žengia  Alytuje, Panevėžyje, Kaune ir Vilniuje gyvenantys jaunuoliai. Jų vykdomų veiklų spektras labai platus – nuo  baristos, virėjo iki inžinieriaus, veterinarijos gydytojo,  projektuotojo ar dizainerio teikiamų paslaugų. Daugiausiai galimybių įsitvirtinti jaunimas mato paslaugų sektoriuje. Kūrybingam pasitikinčiam savo jėgomis ir verslo idėja jaunimui suteikta valstybės parama padeda  žengti pirmuosius žingsnius versle.

Savarankiškai norintiems dirbti jaunuoliams skiriamos subsidijos maksimalus dydis nuo šių metų  liepos 1 d. yra 15 200 Eur. Vidutiniškai vienai darbo vietai įsteigti šių metų pirmąjį pusmetį buvo skirta 12,4 tūkst. Eur subsidija, 2015 metais  – 11,2  tūkst. Eur.

Ši subsidija skiriama darbo priemonėms įsigyti, atlikti patalpų, valdomų nuosavybės teise, remontą, įgyti verslui reikalingą kvalifikaciją ar trūkstamų kompetencijų.

Pirmieji  žingsniai verslo link

Išsipildė Edgaro vaikystės svajonė

„Sužinojau, kad nesimokančiam ir nedirbančiam jaunimui iki 29 metų yra galimybė pradėti savo verslą, gavus paramą iš darbo biržos. Apsispręsti dėl ateities buvo visai nesunku – nuo mažų dienų  mėgau sukiotis virtuvėje, mama taip pat dirbo maisto pramonėje, tai kodėl gi man nepabandžius? Nutariau, kad vien tik praktinių įgūdžių nepakanka, todėl įgijau virėjo kvalifikaciją ir pradėjau rengti paraišką darbo biržai, kad gaučiau  finansavimą“, – pasakojo Edgaras iš Radviliškio.

Pirmieji žingsniai, kaip sakė jaunuolis,  buvo pakankamai sudėtingi –  reikėjo rasti būsimam verslui tinkamą vietą, patalpas, jas pritaikyti pagal visus reikalavimus ir  rengti dokumentus. Tai užtruko beveik 9 mėnesius – nors individualią įmonę Edgaras įkūrė  2015 metų pavasarį, tačiau realiai pradėjo dirbti metų pabaigoje.

„Dabar esu „EM-Liuks“ užkandinės savininkas ir tuo pačiu darbuotojas, įkūręs sau darbo vietą. Tikiuosi ir toliau  sėkmingai dirbti šioje srityje. Tai įtempto darbo, paaukoto laisvalaikio ir įdėtų pastangų rezultatas, kurį linkiu pasiekti kiekvienam. Ateityje planuoju verslo plėtrą – juk su kiekviena diena mes augame, mokomės ir tobulėjame“, – entuziastingai kalbėjo Edgaras.

Geodezininkas – inžinierius Robertas jau planuoja verslo plėtrą

„Informaciją apie darbo biržos teikiamą paramą asmenims iki 29 metų, kurie steigia  sau darbo vietą, suradau Lietuvos darbo biržos internetiniame puslapyje. Po konsultacijų ir dalyvavimo įvairiuose verslo pradžiai skirtuose renginiuose, apsisprendžiau kurti savo verslą. Tai nebuvo sunku – turiu matavimų inžinerijos magistro kvalifikacinį laipsnį ir kelių metų geodezininko – inžinieriaus darbo patirties. Vienintelė kliūtis – trūko lėšų“, – savo patirtimi dalijosi Robertas iš Trakų.

Robertas

Už subsidijos lėšas jis įsigijo prietaisus geodeziniams (kadastriniams) matavimams atlikti. Šiuo metu Robertas vykdo savarankišką veiklą ir teigia, kad  darbo turi daug, vos spėja, todėl ateityje planuoja verslo plėtrą.

Barista Justinas savo kavinėje nestokoja klientų

27 metų Justinas turi ekonomikos bakalauro diplomą, taip pat yra  sukaupęs nemažai baristos darbo patirties. Pasak vaikino, jis turėjo tikslą turimas  žinias ir patirtį realizuoti savo įkurtoje kavinėje. Todėl sužinojus apie  savarankiško užimtumo rėmimą, reali galimybė gauti paramą paskatino neatidėlioti tikslų ateičiai.

Radęs tinkamas nuomai patalpas, Justinas įkūrė UAB „Kavos uoga“ ir pateikė paraišką  subsidijai gauti. Paraiškos pildymas ir visi reikalingi skaičiavimai nesukėlė daug rūpesčių, nes į iškilusius klausimus, kaip sakė vaikinas, mielai atsakydavo ir padėdavo darbo biržos darbuotojai.

„Už subsidijos lėšas įsigijau reikiamą baro įrangą ir nors šiek tiek užsitęsė patalpų įrengimo darbai, tai nesutrukdė

Justinas

šių metų vasarį atidaryti  kavinę „Kavalierius“. Savarankiško užimtumo rėmimo priemonė padėjo susikurti sau  baristos darbo vietą“, – kalbėjo Justinas.

Ši kavinė  veikia verslo centre Panevėžyje,  sulaukė gyventojų ir žiniasklaidos susidomėjimo – klientų nestokoja.

Keramikės Kristinos „Indelis medyje“ savo gaminiais džiugina klaipėdiečius ir svečius

Vilniaus dailės akademijoje įgijo vaizduojamosios grafikos bakalauro kvalifikaciją. Kristina kryptingai siekė asmeninio ir profesinio tobulėjimo: savanoriavo keramikos interjero studijoje, vedė kūrybinių ir kultūrinių industrijų studijų dalyko praktinius užsiėmimus, lankė privačius keramikos užsiėmimus, tačiau įsidarbinti pagal specialybę nepavyko. Viltis dirbti darbą, kuris realizuotų jos kūrybinį potencialą, atsirado nusprendus dirbti savarankiškai keramike.

Kristina

2015 metų pabaigoje Kristina įsteigė mažąją bendriją „Indelis medyje“ ir pateikė paraišką savarankiškam užimtumui remti.

Šį pavasarį Kristina savo darbais džiugino Klaipėdos krašto gyventojus Kaziuko mugėje. Čia buvo galima įsigyti jos įvairių gaminių: nuo spalvingų sagų iki funkcionalių indų. Kristinos gaminiais susidomėjo svečiai iš Vokietijos.

Beatričė –  sveikuolių baro įkūrėja

„Kadangi darbo pagal specialybę rasti nepavyko – turiu inžinerinį išsilavinimą – ėmiau svarstyti, kokios nuosavos veiklos galėčiau imtis. Sužinojusi apie darbo biržos teikiamą paramą jauniems žmonėms, kuriantiems savo verslą, išgryninau idėją, parengiau verslo planą. Paraišką parengti nebuvo sudėtinga, sunkiau buvo prognozuoti, kaip veikla atrodys realybėje“, – sakė Beatričė.

Beatričės krautuvėlė

Iš pradžių buvo  svarstyta atidaryti šviežių sulčių ir salotų barą, tačiau viską apskaičiavus, nuspręsta veiklą papildyti ir šalia baro įrengti parduotuvę, kurioje galima įsigyti įvairių vaisių, sėklų, medaus ir  aliejaus.

„Šios veiklos papildo vienos kitą, be to, stabilizuoja apyvartą. Kita vertus, nedideliame mieste ne visada pavykdavo įsigyti reikiamų produktų sultims ir salotoms gaminti, taigi susiradome tiekėjų. Dabar dalį tiekiamos produkcijos sunaudojame bare, dalį – parduodame savo krautuvėlėje. Beje, ieškodami tiekėjų dairėmės į smulkiuosius vietos gamintojus“, – aiškino Beatričė.

Gamybos automatizavimo inžinierius Justinas pats identifikuoja problemas ir jas sprendžia

Aktyvus visuomeninių organizacijų narys Justinas jau mokyklos suole žinojo, kad norėtų dirbti sau ir nuosekliai siekė svajonės išsipildymo. 2012 metais Kauno technologijos universitete įgijo elektros inžinieriaus bakalauro laipsnį, o 2014 m. – aplinkos vadybos ir švaresnės gamybos magistro laipsnį. Justino vis neapleido mintis, kad reikėtų pradėti savo verslą, tačiau jo pradžiai trūko lėšų.

Justinas

Sužinojęs apie savarankiško užimtumo rėmimo priemonę, jaunuolis aktyviai konsultavosi su darbo biržos specialistais, įsteigė MB „Šeši techniniai sprendimai“ ir pateikė paraišką savarankiškam užimtumui remti. Už subsidijos lėšas įsigijęs darbui  reikalingą įrangą, 2015 metų pabaigoje Justinas įsisteigė gamybos automatizavimo inžinieriaus darbo vietą.

Jo teigimu, įmonių  užsakymų stygiumi skųstis tikrai negali, kadangi jis ne tik tiekia klientams reikalingus komponentus, bet identifikuoja problemas ir jas sprendžia. Justinas džiaugėsi, kad ši subsidija tapo svaria paspirtimi verslo pradžiai ir tikisi, kad ateityje bendradarbiaus su darbo birža, bet jau  plėsdamas savo verslą.

Savo kavinėje Justas siūlo ir jaunimo mėgstamo greito maisto ir tradicinių lietuviškų  patiekalų

Sekdamas tėvų pavyzdžiu ir sukaupta darbo patirtimi, Justas atidarė kavinę „Pipiras“ Šilalėje. Justas yra įgijęs virėjo kvalifikaciją ir pakankamai darbo įgūdžių – ne vienerius metus dirbo tėvų įkurtoje greito maisto kavinėje.

Įgijęs darbo patirties, jaunuolis įsiregistravo darbo biržoje, lankėsi įvairiose renginiuose, kurių metu sužinojo apie savarankiško užimtumo rėmimo priemonę ir pasiryžo kurti savo verslą. Įregistravęs UAB „Traukšlis“ kreipėsi dėl subsidijos darbo vietos sau įkūrimui ir  už darbo biržos suteiktą paramą įsigijo kavinei būtiną virtuvės įrangą.

Grįžusi į Lietuvą, Natalija įkūrė savo Kavos namus Šilalėje

Kavos namų įkūrėja Natalija, prieš pradėdama savarankišką veiklą, dirbo užsienyje, tačiau savo ateitį visuomet siejo su Lietuva.  Kaip ir Justas, mergina ieškojo darbo, lankėsi Jaunimo darbo centro organizuojamuose renginiuose, kuriuose sužinojo apie teikiamą paramą verslui.

Natalija

Pasinaudojusi savarankiško užimtumo rėmimo teikiamomis galimybėmis, mergina įsigijo baldų, kavos gaminimo įrangą ir sukūrė jaukią aplinką,  kur kiekvienas lankytojas gali pasigardžiuoti skania, įvairių rūšių kava, pasinaudoti internetine prieiga arba tiesiog  ramiai pasėdėti ir bendrauti.

Gediminas geodezininko paslaugas siūlo visam Tauragės regionui

Tauragiškis Gediminas Kauno kolegijoje 2010 metais Kauno kolegijoje įgijęs geodezijos inžinieriaus specialybę dirbo įvairiose organizacijose, tačiau visą laiką puoselėjo viltį dirbti savarankiškai. Šių metų vasario mėnesį įsiregistravęs darbo biržoje,  vaikinas ryžosi įkurti UAB „Geogenus“ ir sukurti sau darbo vietą. Gediminas jau beveik metus teikia geodezininko paslaugas viso regiono gyventojams.

Gediminas

Kviečiame turinčius idėjų ir norinčius dirbti savarankiškai jaunuolius kreiptis į  savo miesto Jaunimo darbo centrą.

Išsamesnė informacija apie savarankiško užimtumo rėmimą: 

http://www.ldb.lt/Informacija/PaslaugosAsmenims/Puslapiai/savarankisko_uzimtumo_remimas.aspx

 

Share Button


gruodžio 11, 2019

Kasmet, su kalendorine žiemos pradžia atėjus prieškalėdiniam laikotarpiui, ramybės ir apsivalymo laikui, Parko biblioteka organizuoja Advento susibūrimus. Gruodžio 9-osios pavakarę […]

gruodžio 11, 2019

Gruodžio 9 dieną Radviliškio miesto kultūros centre rajono daugiavaikių šeimų vaikus sukvietė jau devintoji akcija „Patikėk Kalėdiniais stebuklais!“. Kalėdinį šventę […]

gruodžio 11, 2019

Projektas „Atrask komiksus su TraKiu!“, startavęs 2019 m. mokslo metų pradžioje, pasibaigė. Belieka tik smagūs prisiminimai ir nuotaikingi mokinių piešti […]

gruodžio 11, 2019

„Gyventojai skundžiasi, kad per daug moka komunalinių atliekų tvarkymą, bet, pasirodo, jie patys dažnai nežino, kiek moka iš tikrųjų“, – […]

gruodžio 11, 2019

Mano Lietuva – tai ne plačios upės ar gilūs ežerai. Mano Lietuva – tai ne didieji miestai. Mano Lietuva – […]

gruodžio 11, 2019

1992 m. Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3-iąją Tarptautine neįgaliųjų diena. Minint šią dieną, Trakų viešosios bibliotekos Onuškio filiale vyko […]

gruodžio 11, 2019

Radviliškio r. sav. ŠSPC Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriuje vyko atvirųjų jaunimo centrų ir jaunimo erdvių darbuotojų susitikimas-konferencija „Iššūkiai ir […]

gruodžio 11, 2019

Į pabaigą einantys metai – toks metas, kai skaičiuojami padaryti darbai, kai mintyse dėliojasi padėkos žodžiai artimiesiems ir tiems, kurie […]

gruodžio 10, 2019

Į Panevėžio rajoną atkeliavo svarus kultūros srities apdovanojimas „Auksinis feniksas“ –  Panevėžio rajono savivaldybės merui Povilui Žaguniui skirta nominacija „Metų […]

gruodžio 10, 2019

Šeduvos miesto aikštėje įžiebta Kalėdų eglė. Mažieji šeduviai drauge su jais sveikinusiais LR Seimo nariu Aurimu Gaidžiūnu, Radviliškio rajono savivaldybės […]