lapkričio 15, 2018
Sibilė Ribikauskaitė
Kurti Kalėdas smagiau nei nusipirkti

Artėjant Kalėdoms Kauno rajone galima rasti daugybę prieššventinių kūrybinių dirbtuvių. Jos laukia visų, kurie su šeima, draugais ar kolektyvu nori savo rankomis kurti Kalėdų stebuklą, papuošiantį namus, virsiantį dovana draugams ar talismanu ateinantiems metams. Kur tos dirbtuvės, kas jose gimsta?   

Raktiniai žodžiai: savo rankomis

Ar galima prekybos centre nusipirkti Kalėdas? Jų ypatingą, užburiančią nuotaiką, šilumą ir jaukumą. Minios pirkėjų, apgulančių prekystalius prekybininkams paskelbus kalėdinio maratono pradžią, bando įgyvendinti šią misiją – prekybcentrio maišelyje į savo namus parsinešti Kalėdų dvasią, slypinčią serijinės gamybos žvakėje, eglės žaisliukuose, Santa Klauso figūrėlėje, elnio Rudolfo raudonoje nosyje. Su barkodu.

Ar tai džiugins – visa ta serijinės gamybos kalėdinė atributika ir ritualai, standartiškai apsipirkus ir sumokėjus prie kasos? Galbūt. Bet tie, kurie išbandė kitokį variantą, sako, kad tikroji Kalėdų dvasia gyvena ne parduotuvėse. Jos nenusipirksi. Ją galima tik susikurti.

Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centras (TVIC) skelbia vietas, kur žmonės patys gali sukurti artėjančių Kalėdų nuotaiką, įkūnytą savos gamybos Advento vainiko, angelo figūrėlės, šventiškai dekoruotos žvakidės,  kalėdinių magnetukų, sapnų gaudyklės ar kitų atskubančių švenčių pranašų, papuošiančių namus arba virsiančių dovana mielam žmogui. 

Raktiniai žodžiai – savo rankomis. Tai, ką siūlo Kauno rajono TVIC, yra alternatyva: ne pirkti, o patiems gamintis Kalėdines puošmenas, simbolius ir dovanas.

Geriau nei vakarėlis

Kur? Raudondvario dvaro Menų inkubatoriuje siūloma net 16 kalėdinių edukacijų. Smagiausia jose dalyvauti atvykus su šeima, mokyklos klase, įstaigos kolektyvu, draugų kompanija ir visiems kartu panirti į kūrybos procesą.

Gaminti keraminį eglutės žaisliuką, lieti jį iš vaško arba puošti gintarais, piešiniais ant stiklo.

Pasigaminti savo angelą, kvepiančių šventinių žvakių, dekoruoti kalėdinę žvakidę, sukurti floristinę kompoziciją,  nusipinti Advento vainiką ir išdabinti jį taip, kad panašaus niekas neturės.

Originaliai papuošti darbo kalendorių ateinantiems metams, pasigaminti kalėdinių magnetukų ar ilgiausiomis metų naktimis praversiančią sapnų gaudyklę, meniškai supakuoti dovanas, kalėdiniais motyvais išdekoruoti puodelius.

Iš veltinio siūti kalėdines kojines, po to jomis, su meile ir išmone dekorotomis,  puošti namus arba dovanoti. Tokias veltinio kojines gali siūti ir darželinukai, nes plastikinė adata visai nepavojinga!

Tai užsiėmimai, į kuriuos prieškalėdiniu metu kviečia Raudondvario dvaro Menų inkubatoriaus edukatoriai, žinanatys,  kaip smagu panirti į Kalėdų dvasios kūrybą.

Tai daug prasmingiau ir originaliau nei įmonės kalėdinis vakarėlis. O valandos su šeima, kartu liejant Kalėdų žvakes ar kuriant žaisliukus eglutei, iš viso mažai su kuo palyginamos.

Vakaras su grafiene

Kai kuriose Raudondvario dvaro menų inkubatoriaus  kūrybos dirbtuvėse bus vaišinama arbata, pasakojamos istorijos apie vieną ar kitą kalėdinę tradiciją, kuriamo objekto simboliką.

Išsamiausias pasakojimas lauks tų, kurie pasirinks dar vieną kalėdinio laikotarpio pramogą–  teatralizuotą ekskursiją „Kai pakvimpa Kalėdomis“ su grafiene Rozalija, prašmatnia ir sumania Raudondvario dvaro gide.

Šventiškai išdabintas dvaro parkas, ant pastatų ir medžių – kalėdinių girliandų sekama šviesos pasaka, spindinti pagrindinė Kauno rajono eglė, karieta, išlietas čiuožyklos ledas. Šią Kalėdų karaliją aprodys grafienė, reginius palydėdama pasakojimais apie kalėdines tradicijas Raudondvario Tiškevičių dvare. Vakarą sušildys ir karštos arbatos puodelis iš grafienės Rozalijos rankų. 

Zapyškyje – angelų dirbtuvės

Kur dar, be Raudondvario dvaro? Zapyškyje, Kūrybos ir užimtumo stuboje, laukiami visi, kurie neįsivaizduoja Kalėdų be angelų. Tie, kuriems angelas neatsiejamas nuo gražiausių ir mistiškiausių metų švenčių, kurie norėtų savo gamybos angelu papuošti eglę, pasikabinti jį ant sienos ar tiesiog turėti šaunią Kalėdų dovaną, gali iš anksto registruotis Kūrybos ir užimtumo stubos Angelų dirbtuvėse. O paskirtuoju laiku bus galima siūti arba iš vilnos nuvelti savo angelą.

 „Siuvimo dirbtuvėms vadovaus dailininkė tekstilininkė Živilė Muraškienė, o vėlimo – menininkė Irena Petravičienė“, – pasakoja Zapyškio Kūrybos ir užimtumo stubos atstovė Daiva Vaišnorienė.

Siūti angelus kviečiami visi, kas moka laikyti adatą ir padaryti kelis dygsnius. Angelų siuvėjų lauks ruošiniai, tad liks juos susiūti, prikimšti vilnos ir dažyti tekstilės dažais. „Turime, kur žaisti vaikams, kol mamos gamins angelus“, – aiškina D.Vaišnorienė.

Angelams, kurie bus veliami iš vilnos sausuoju būdu, irgi jau bus paruoštas kamšalas. Reikės tik išradingos puošybos.

Į Vilkiją – pyrago ir žaislų

Vilkijos apylinkėje, Antalkių kaime, Sadauskų sodyboje laukiami tie, kurie norės išsikepti kūčiukų ir pagal šimtametį receptą kepamą kalėdinį pyragą.  Tešlos maišymas ir minkymas, kaip visi žino, yra magiškas ritualas, sujungiantis visus jame dalyvaujančius žmones, dovanojantis ramybę, taiką, harmoniją.

Sodybos šeimininkai kepėjų kolektyvą vaišins putinų arbata, siūloma ir obuolių vyno degustacija, tik, žinoma, reikia iš anksto susitarti.

Vilkijoje, A. ir J.  Juškų etninės kultūros muziejuje, kviečia kalėdinių šiaudinių žaisliukų dirbtuvės – ko gero, viena archaiškiausių, giliausias šaknis turinti kalėdinė puošyba.

Taigi pakaunėje kalėdinių edukacijų prieššventiniu laikotarpiu  – daugybė. Reikia tik suburti bendraminčius, šeimynykščius, kolegas, iš anksto užsisakyti kūrybines dirbtuves ir, užuot žvalgiusis po parduotuves, patiems tapti Kalėdų dvasios tvėrėjais. Tai gali tapti įsimintiniausiu viso šventinio laikotarpio įvykiu.

Share Button


vasario 19, 2020

Kauno kolegijos bibliotekos ir informacijos išteklių centre vyko žemėlapių parodos „Valstybės siena – Lietuvos valstybingumo simbolis“, kuri skirta Lietuvos Nepriklausomybės […]

vasario 18, 2020

Vasario 18 d.. Kaune Petrašiūnų kapinėse  vyko pirmojo Lietuvos savanorio, plk. Kazio Škirpos (1895 -1979)  gimino 125-ųjų metinių paminėjimas, kuriame […]

vasario 17, 2020

Vasario 14 d. Kauno pedagogų kvalifikacijos centro bibliotekoje vyko renginys ,,Nuo Sąjūdžio iki Laisvės“, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai (Vasario […]

vasario 13, 2020

„Lietuva ir Kazachstanas galėtų tapti svarbiais ekonominiais tiltais tarp Rytų ir Vakarų. Mūsų šalyje yra daug gamtinių išteklių, turime išvystytą […]

vasario 11, 2020

Vasario 9 d. Kauno raj. Rokų seniūnijos kaime kartu su Kauno m. savivaldybės tarybos nariu Rytu Kupčinsku aplankėme Lietuvos partizaną, […]

vasario 7, 2020

Karmėlavos bendruomenė netrukus turės sutvarkytą erdvę, kurioje bus galima ne tik pasivaikščioti, bet ir organizuoti renginius, šventes. Daug metų Balio […]

vasario 3, 2020

Kauno rajone, Ramučiuose, gyvenančio automobilių meninio lyginimo meistro Kazimiero Stankevičiaus kolekciją papildė dar du apdovanojimai. Sausio pabaigoje Orlande (JAV) vykusioje […]

sausio 25, 2020

Panašu, kad Kauno mero Visvaldo Matijošaičio garsiai paskelbta iniciatyva tiesti Raudondvario aplinkkelį yra tik viena iš gausių viešųjų ryšių akcijų, […]

sausio 24, 2020

Lietuvos tėvų forumas (LTF) atkreipia dėmesį, kad, pro pirštus  žiūrėdama į vaikų maisto kokybę ir jų sveikatą, Kauno valdžia šį […]

sausio 8, 2020

Sausio 5 d. LK Kauno įgulos karininkų ramovėje įvyko Arimanto Dumčiaus knygos „Dumčiai: kilmė, giminystės ryšiai, veikla“ pristatymas bei profesoriaus […]