lapkričio 15, 2018
Sibilė Ribikauskaitė
Kurti Kalėdas smagiau nei nusipirkti

Artėjant Kalėdoms Kauno rajone galima rasti daugybę prieššventinių kūrybinių dirbtuvių. Jos laukia visų, kurie su šeima, draugais ar kolektyvu nori savo rankomis kurti Kalėdų stebuklą, papuošiantį namus, virsiantį dovana draugams ar talismanu ateinantiems metams. Kur tos dirbtuvės, kas jose gimsta?   

Raktiniai žodžiai: savo rankomis

Ar galima prekybos centre nusipirkti Kalėdas? Jų ypatingą, užburiančią nuotaiką, šilumą ir jaukumą. Minios pirkėjų, apgulančių prekystalius prekybininkams paskelbus kalėdinio maratono pradžią, bando įgyvendinti šią misiją – prekybcentrio maišelyje į savo namus parsinešti Kalėdų dvasią, slypinčią serijinės gamybos žvakėje, eglės žaisliukuose, Santa Klauso figūrėlėje, elnio Rudolfo raudonoje nosyje. Su barkodu.

Ar tai džiugins – visa ta serijinės gamybos kalėdinė atributika ir ritualai, standartiškai apsipirkus ir sumokėjus prie kasos? Galbūt. Bet tie, kurie išbandė kitokį variantą, sako, kad tikroji Kalėdų dvasia gyvena ne parduotuvėse. Jos nenusipirksi. Ją galima tik susikurti.

Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centras (TVIC) skelbia vietas, kur žmonės patys gali sukurti artėjančių Kalėdų nuotaiką, įkūnytą savos gamybos Advento vainiko, angelo figūrėlės, šventiškai dekoruotos žvakidės,  kalėdinių magnetukų, sapnų gaudyklės ar kitų atskubančių švenčių pranašų, papuošiančių namus arba virsiančių dovana mielam žmogui. 

Raktiniai žodžiai – savo rankomis. Tai, ką siūlo Kauno rajono TVIC, yra alternatyva: ne pirkti, o patiems gamintis Kalėdines puošmenas, simbolius ir dovanas.

Geriau nei vakarėlis

Kur? Raudondvario dvaro Menų inkubatoriuje siūloma net 16 kalėdinių edukacijų. Smagiausia jose dalyvauti atvykus su šeima, mokyklos klase, įstaigos kolektyvu, draugų kompanija ir visiems kartu panirti į kūrybos procesą.

Gaminti keraminį eglutės žaisliuką, lieti jį iš vaško arba puošti gintarais, piešiniais ant stiklo.

Pasigaminti savo angelą, kvepiančių šventinių žvakių, dekoruoti kalėdinę žvakidę, sukurti floristinę kompoziciją,  nusipinti Advento vainiką ir išdabinti jį taip, kad panašaus niekas neturės.

Originaliai papuošti darbo kalendorių ateinantiems metams, pasigaminti kalėdinių magnetukų ar ilgiausiomis metų naktimis praversiančią sapnų gaudyklę, meniškai supakuoti dovanas, kalėdiniais motyvais išdekoruoti puodelius.

Iš veltinio siūti kalėdines kojines, po to jomis, su meile ir išmone dekorotomis,  puošti namus arba dovanoti. Tokias veltinio kojines gali siūti ir darželinukai, nes plastikinė adata visai nepavojinga!

Tai užsiėmimai, į kuriuos prieškalėdiniu metu kviečia Raudondvario dvaro Menų inkubatoriaus edukatoriai, žinanatys,  kaip smagu panirti į Kalėdų dvasios kūrybą.

Tai daug prasmingiau ir originaliau nei įmonės kalėdinis vakarėlis. O valandos su šeima, kartu liejant Kalėdų žvakes ar kuriant žaisliukus eglutei, iš viso mažai su kuo palyginamos.

Vakaras su grafiene

Kai kuriose Raudondvario dvaro menų inkubatoriaus  kūrybos dirbtuvėse bus vaišinama arbata, pasakojamos istorijos apie vieną ar kitą kalėdinę tradiciją, kuriamo objekto simboliką.

Išsamiausias pasakojimas lauks tų, kurie pasirinks dar vieną kalėdinio laikotarpio pramogą–  teatralizuotą ekskursiją „Kai pakvimpa Kalėdomis“ su grafiene Rozalija, prašmatnia ir sumania Raudondvario dvaro gide.

Šventiškai išdabintas dvaro parkas, ant pastatų ir medžių – kalėdinių girliandų sekama šviesos pasaka, spindinti pagrindinė Kauno rajono eglė, karieta, išlietas čiuožyklos ledas. Šią Kalėdų karaliją aprodys grafienė, reginius palydėdama pasakojimais apie kalėdines tradicijas Raudondvario Tiškevičių dvare. Vakarą sušildys ir karštos arbatos puodelis iš grafienės Rozalijos rankų. 

Zapyškyje – angelų dirbtuvės

Kur dar, be Raudondvario dvaro? Zapyškyje, Kūrybos ir užimtumo stuboje, laukiami visi, kurie neįsivaizduoja Kalėdų be angelų. Tie, kuriems angelas neatsiejamas nuo gražiausių ir mistiškiausių metų švenčių, kurie norėtų savo gamybos angelu papuošti eglę, pasikabinti jį ant sienos ar tiesiog turėti šaunią Kalėdų dovaną, gali iš anksto registruotis Kūrybos ir užimtumo stubos Angelų dirbtuvėse. O paskirtuoju laiku bus galima siūti arba iš vilnos nuvelti savo angelą.

 „Siuvimo dirbtuvėms vadovaus dailininkė tekstilininkė Živilė Muraškienė, o vėlimo – menininkė Irena Petravičienė“, – pasakoja Zapyškio Kūrybos ir užimtumo stubos atstovė Daiva Vaišnorienė.

Siūti angelus kviečiami visi, kas moka laikyti adatą ir padaryti kelis dygsnius. Angelų siuvėjų lauks ruošiniai, tad liks juos susiūti, prikimšti vilnos ir dažyti tekstilės dažais. „Turime, kur žaisti vaikams, kol mamos gamins angelus“, – aiškina D.Vaišnorienė.

Angelams, kurie bus veliami iš vilnos sausuoju būdu, irgi jau bus paruoštas kamšalas. Reikės tik išradingos puošybos.

Į Vilkiją – pyrago ir žaislų

Vilkijos apylinkėje, Antalkių kaime, Sadauskų sodyboje laukiami tie, kurie norės išsikepti kūčiukų ir pagal šimtametį receptą kepamą kalėdinį pyragą.  Tešlos maišymas ir minkymas, kaip visi žino, yra magiškas ritualas, sujungiantis visus jame dalyvaujančius žmones, dovanojantis ramybę, taiką, harmoniją.

Sodybos šeimininkai kepėjų kolektyvą vaišins putinų arbata, siūloma ir obuolių vyno degustacija, tik, žinoma, reikia iš anksto susitarti.

Vilkijoje, A. ir J.  Juškų etninės kultūros muziejuje, kviečia kalėdinių šiaudinių žaisliukų dirbtuvės – ko gero, viena archaiškiausių, giliausias šaknis turinti kalėdinė puošyba.

Taigi pakaunėje kalėdinių edukacijų prieššventiniu laikotarpiu  – daugybė. Reikia tik suburti bendraminčius, šeimynykščius, kolegas, iš anksto užsisakyti kūrybines dirbtuves ir, užuot žvalgiusis po parduotuves, patiems tapti Kalėdų dvasios tvėrėjais. Tai gali tapti įsimintiniausiu viso šventinio laikotarpio įvykiu.

Share Button

rugsėjo 9, 2019

Ieškantiems, kuo užpildyti vaikų laisvalaikį po pamokų – puikios naujienos. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia miesto vaikus lankyti nemokamus […]

rugpjūčio 31, 2019

Penktadienio pavakarę Kauno „Akropolyje“ prasidėjo naujos laisvalaikio ir restoranų erdvės atidarymo renginiai. Nuo penktadienio vakaro iki sekmadienio vakaro šioje erdvėje […]

rugpjūčio 29, 2019

Jei šiandien į Vilnių norėtumėte pasikviesti svečių ar verslo partnerių iš užsienio su problema, kur juos apgyvendinti, greičiausiai nesusidurtumėte. Pastaraisiais […]

rugpjūčio 28, 2019

Kauno apskrities viešoji biblioteka ką tik parengė dar dešimt pasakų vaizdo įrašų gestų kalba! O viskas prasidėjo dar 2015-aisiais metais, […]

rugpjūčio 27, 2019

Daugiau nei metus trukusį Kauno „Akropolio“ atnaujinimą paskutinį vasaros savaitgalį vainikuos tris dienas truksianti įspūdinga pramoga. Lietuvos menininkai ne vieną […]

rugpjūčio 19, 2019

Likus dviem savaitėms iki didžiojo atidarymo renginio Kauno „Akropolyje“ veiklą pradėjo visiškai atnaujinta laisvalaikio ir restoranų erdvė trečiajame prekybos centro […]

rugpjūčio 15, 2019

Rugpjūčio 14 d. Kauno šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus arkikatedroje bazilikoje vyko įvairių kartų ministrantų susitikimas šv. Tarcizijaus – ministrantų […]

rugpjūčio 9, 2019

Kaune iškils naujas tiltas per Nerį, kuris bus kelio A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda dalis, taip pat bus pastatytas naujas viadukas per Jonavos […]

rugpjūčio 9, 2019

Tarptautinės įmonių grupės „Modus Group“ valdomas „Alfa Romeo“, „Fiat“, „Fiat Professional“ ir „Jeep“ atstovas Lietuvoje „Autobrava Motors“ ketvirtadienio vakarą atidarė […]

rugpjūčio 8, 2019

Jau šį rugpjūtį laikinosios sostinės gyventojams ir svečiams bus atverta atnaujinta Kauno „Akropolio“ laisvalaikio ir restoranų erdvė. Pernai birželį pradėtą […]