birželio 1, 2016
Mažeikių rajono savivaldybės informacija
Lietuvos kalvystės centras – Mažeikiai – kviečia į V tarptautinę kalvystės meno ir amatų šventę

Birželio 3-4 dienomis, penktadienį ir šeštadienį, Mažeikiuose vyks jubiliejinė – penktoji – tarptautinė kalvystės meno ir amatų šventė.
Gegužės 31 d., antradienį, Mažeikių rajono savivaldybėje vyko spaudos konferencija, kurioje buvo pristatyta šventės programa, išskirti svarbiausi akcentai.
Konferencijoje dalyvavo Mažeikių rajono savivaldybės meras Antanas Tenys, mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė, Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Rupkutė bei Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Virginija Steponavičienė, kalviai: Virgilijus Mikuckis, Česlovas Pečetauskas, Mindaugas Stankus ir Donatas Liekmanis, Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro direktorius Raimundas Radavičius, režisierius Paulius Mylė, etnografė Jolanta Kaleckienė.

Šventė sugrįžta į Senamiesčio parką
Savivaldybės meras A. Tenys džiaugėsi, kad Mažeikiai turtingi išties stipriais, talentingais kalviais-menininkais.
„Tai nėra lengvas menas – ne visi sugeba dirbti su metalu taip, kaip dirba mūsų kalviai. Džiugu, kad pagrindinis šios šventės organizatorius yra Lietuvos kalvių kalvis Virgilijus Mikuckis. Šventėje bus daug visko, parengta puiki programa. Džiaugiuosi, kad šiemet šventė vėl sugrįžta į atnaujintą Senamiesčio parką – labai laukėme, kada galėsime šventes sugrąžinti į senamiestį. Šį savaitgalį senamiestis ir čia esantis parkas bus pagrindinė mažeikiškių ir svečių iš Lietuvos bei daugelio Europos šalių traukos vieta“, – sakė Savivaldybės vadovas, akcentavęs, kad į spaudos konferenciją susirinko tie žmonės, nuo kurių darbo, idėjų, sumanymų realizavimo labai daug priklausys šventės sėkmė.
Šventės koordinatorė, vicemerė S. Bernotienė priminė, kad jau penktą kartą vykstančios Kalvystės meno ir amatų šventės tikslas – supažindinti su senaisiais amatais, suteikti galimybę gyventojams iš arti prisiliesti prie kalvystės meno subtilybių. Juolab šioje šventėje apie 70 kalvių, suvažiavusių iš įvairių šalių, kurs bendrą kūrinį „Sodas“. Vicemerė ragino žiūrovus būti smalsiais, drąsiai klausti amatininkų, domėtis jų darbo procesu.
„Mūsų darbuose patikrinta komanda pasiruošusi priimti svečius, džiuginti žiūrovus – padaryta daug namų darbų, parengta programa, kuri, mano nuomone, patiks įvairaus amžiaus, skonio, pomėgių žmonėms“, – kalbėjo Savivaldybės mero pavaduotoja S. Bernotienė.

Penktadienį – Krašto kultūros premijos įteikimo ceremonija
Kultūros ir sporto skyriaus vedėja A. Rupkutė sakė, kad jos vadovaujamo skyriaus užduotis – pasirūpinti, kad į Mažeikius atvykę kalviai patogiai miegotų, skaniai valgytų, o šventėje jų nuotaika būtų puiki. Savivaldybės tarptautiniams partneriams iš Lenkijos, Vokietijos, Latvijos, Vokietijos parengta įdomi, su Mažeikių rajonu supažindinanti programa. Pagrindinis siekis, kad visi išsivežtų pačius puikiausius įspūdžius apie mūsų miestą.
„Vis tik didžiausią akcentą dedu ties penktadienį Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokykloje vyksiančiu renginiu – ilgamečiam pedagogui, meno kolektyvų dalyviui, aktyviam visuomenininkui Jonui Ildifonsui Venaliui bus įteikta Krašto kultūros premija. Didžiulis įvertinimas labai garbingam žmogui. Mes džiaugiamės mūsų rajone turėdami tokių žmonių“, – teigė A. Rupkutė.

Duoklė protėviams ir žemei – skulptūra „Sodas“
Renginio režisierius P. Mylė informavo, kad šventės ašis – skulptūros „Sodas“, kurios maketas buvo pristatytas spaudos konferencijoje, kūryba. Užkūrus kalviškąjį žaizdrą, karūnuotasis kalvių kalvis V. Mikuckis pakvies į jubiliejinę šventę atvykusius kalvius ne tik bendrauti, bet ir dirbti – bus kalami paukščiai, kurie vėliau bus pritvirtinti prie „Sodo“.
„Paukščiai simbolizuoja laisvę, skrydį, svajonių išsipildymą. Puiku, kad šitas sodas liks Mažeikiuose. Kiekvienas atvažiavęs kalvis čia paliks savo širdies dalį“, – kūrybinio sumanymo semantiką atskleidė režisierius.
Kalvystės meno virtuozas, šiųmetinės – V tarptautinės kalvystės meno ir amatų – šventės organizatoriaus ir kūrybinio projekto „Sodas“ sumanytojas V. Mikuckis prisipažino, kad jam labai įdomu, kokius paukštukus atsiveš tie septyniasdešimt kalvių, kaip jie interpretuos pateiktą informaciją: „Paukščiai – protėvių dvasios, saugančios ir padedančios gyvenantiems žemėje“.
Lietuvos kalvių kalvis priminė, kad sodas – iš suvertų ant siūlo šiaudelių ar nendrių surištas papuošalas, kuris namuose būdavo kabinamas gimus vaikui, per vestuves, Kūčias.
„Šis sodas bus duoklė mūsų protėviams, senovės tikėjimams. Yra svarstymų, kad toje vietoje, kur tas sodas stovės, bus įrengta Baltų aikštė“, – sakė V. Mikuckis.

Mažeikiai – kalvių Meka, šventė – kalvių atlaidai
Garbingos kalvių dinastijos atstovas M. Stankus tikino, kad Lietuvoje ir užsienyje gyvenantys kalviai labai laukia šios šventės Mažeikiuose, todėl noriai priima kvietimą atvykti. Jie žino, kad čia bus įdomu, galės pasidalinti idėjomis, galbūt gauti užsakymų.
„Mažeikiai yra Lietuvos kalvystės centras. Mūsų čia daug. Neišvažiavome, neišsibėgiojome. Galbūt todėl, kad per daug mylime savo amatą ir žemę“, – atviravo M. Stankus. Jam pritarė ir kiti spaudos konferencijoje dalyvavę kalviai. Anot jų, Mažeikiai geriausiai tinka plėtoti šį amatą. Buvo minčių, kad Mažeikiai yra kalvių Meka, o šventė – kalvių atlaidais.
D. Liekmanis prisipažino norįs kalbėti apie jausmus. „Manau, kad tai, ką mes jaučiame, turėtų pajausti į šventę atėję žiūrovai. Mes, kalviai, esame jausmingi, aistringi, todėl tikiu, kad ir kiti tai pajaus“, – sakė Donatas.
Krašto kultūros premijos laureatas, ketvirtos eilės kalvis Č. Pečetauskas įsitikinęs, kad renginys yra dvikryptis: kalviai rengia šventę žiūrovams, šie gi atsilygina tuo pačiu. Tad svarbiausia nenuvilti, parodyti šio seno amato grožį, vertę, prasmę.
„Mus apspinta įvairiausio amžiaus, išsilavinimo, patirties žmonės, pilasi begalės klausimų. Vaikams seilė iki kelių tįsta, pirmąkart mato kalamą pasagą. Tuo tarpu senesni kartais nustebina, mums dar nežinomomis kalvystės paslaptimis pasidalina. Labai laukiame šios šventės. Tikiu, kad vieni kitų nenuvilsime“, – kalbėjo Č. Pečetauskas.

Šventės programa

Birželio 3 d., penktadienis:

15.00 val. Senamiesčio parke – Kalviško žaizdro užkūrimo ceremonija, kalami paukščiai skulptūrai „Sodas“;

16.00 val. Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokykloje (V. Burbos g. 9) – Mažeikių krašto kultūros premijos įteikimas;

Birželio 4 d., šeštadienis:

11.00 val. Mažeikių muziejuje (V. Burbos g. 9) – konferencija „Metalo ir ugnies valdovai“;

16.00 val. Senamiesčio parke V tarptautinės kalvystės meno ir amatų šventės atidarymas;

16.30 val. koncertuos Žilvinas Žvagulis;

18.00 val. – Vytauto Didžiojo universiteto tautinių šokių ansamblio „Žilvitis“ etnospektaklis „Kalvis“;

19.00 val. – Lietuvos kalvių kalvio 2016 karūnavimo ceremonija;

20.00 val. – grupės „Pelenai“ ir Česlovo Gabalio koncertas;

22.00 val. – diskoteka;

23.00 val. – šventiniai fejerverkai.

Organizatorius: Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centras

Share Button


gruodžio 7, 2019

Šiais, Vietovardžių metais, pasidomėkime, ką byloja kaimų ir kitų gyvenamųjų vietų pavadinimai. Apie tai kalbėjomės su dviem pašnekovais – Lietuvių […]

gruodžio 5, 2019

Latvijos Saldus miesto bibliotekoje šią savaitę atidaryta Panevėžio menininkų paroda „Rampa 8“. Joje eksponuojami fotografų Evaldo Ivanausko, Žilvino Kropo, Andriaus […]

gruodžio 5, 2019

Geriausias būdas pažeminti tautą – kirsti per jos simbolius, sukompromituoti iškiliausias istorines asmenybes, teigia atkurtos Nepriklausomos Lietuvos Konstitucinio Teismo teisėjas, […]

gruodžio 4, 2019

Sukako 70 metų nuo mokytojo ir Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signataro, Tauro […]

gruodžio 4, 2019

Anykščių rajone, Svėdasų krašte, iškilmingai pagerbti Lietuvos Laisvės kovų dalyviai, prieš 70 metų žuvę Drobčiūnų miške ir palaidoti Kunigiškių kapinėse. […]

gruodžio 1, 2019

Svarbus senelių atminimas Apie tai, kad Tytuvėnų centre gyvenanti gydytoja Rūta Katrina Juškaitė – partizanų vado, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio […]

lapkričio 30, 2019

Penktadienį Rokiškis oficialiai pradėjo laukti gražiausių metų švenčių ir iškilmingai perdavė Lietuvos kultūros sostinės titulą Trakams. Rokiškyje jau suspindo viena […]

lapkričio 30, 2019

Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) pradedančiųjų menininkų darbus pristatanti paroda „JCDecaux premija 2019: Ne dėl to, kad kas prašė“ skelbia nugalėtoją […]

lapkričio 29, 2019

Bernadetos Ščeponavičienės gyvenimas daug kuo panašus į jūros bangų blaškomą laivelį. Į devintą dešimtį įkopusi kelmiškė šiandien drąsiai sako, jog […]

lapkričio 28, 2019

„Šio­je že­mė­je esu gi­mu­si, nuo jos nie­kur to­liau ne­bu­vau nu­žen­gu­si“, – pa­si­di­džia­vi­mo ku­pi­nu bal­su kal­bė­jo rug­pjū­čio 8-ąją sa­vo 93 me­tų […]