balandžio 9, 2019
sveikuoliai.lt
Natūralūs būdai, leidžiantys sustabdyti progresuojančią trumparegystę

Dažnas, susidūręs su šiuo regėjimo sutrikimu, gydytojų kabinete išgirsta bene vienintelį receptą – nešioti akinius ir tikrinti regėjimą kas pusę metų. O jei regėjimas vis tiek prastėja – stiprinti akinius. Regėjimo gerinimo stovyklų pradininkė Lietuvoje Sigita Kriaučiūnienė Vilniuje šį savaitgalį vyksiančių mokymų metu dalinsis patarimais, kaip natūraliais būdais sustabdyti trumparegystės progresavimą.

Nuo ko viskas prasideda?

Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė S. Kriaučiūnienė, kažkada nešiojusi -7 dioptrijų stiprumo akinius ir jau 10 metų visiškai jų nenešiojanti sako, kad dažnai vaikystėje ar paauglystėje sutrikus regėjimui pasiūlomi silpni akinukai žiūrėti į tolį, lentą, televizorių. Viskas prasideda nuo -0,5 arba -0,75 dioptrijų.

“85-90 proc. trumparegių, nešiojančių stiprius akinius, pradėjo nuo silpnų akinių. Niekas jiems neišrašė iš karto -7 arba -10 dioptrijų akinių. Pasiūlymas nešioti silpnus akinius vaikams turėtų tapti signalu tėvams. Pirmiausia todėl, kad regėjimas silpsta vaikui patiriant įtampą artimiausioje aplinkoje: šeimoje, mokykloje, darželyje, universitete ar pan.  Skyrybos, sekančio vaiko atsiradimas, mokyklų keitimas, išvykimas į kitą šalį, egzaminų baimė, mamos išėjimas į darbą, per didelis reikalavimas disciplinai, pareigingumui, atsakingumui ir pan. vaikui kelia įtampą, su kuria jis pats nepajėgia susitvarkyti.”, – sako moteris.

Akinių nešiojimas turi šalutinių poveikių

Daugelis nešiojančiųjų stiprius akinius galėtų patvirtinti, kad juos nusiėmus akys lyg atsigauna, yra aiškus  atsipalaidavimo pojūtis akyse ir galvoje. Nes akys po akiniais patiria nuolatinę įtampą ir negali pailsėti. Taip yra todėl, kad akis, būdama nuolat judančiu organu ir pailsinčiu tik judant, po akiniais taip laisvai, kaip be akinių, judėti nebegali. Ir todėl pavargsta, todėl regėjimas silpsta.

Vaikai, nešiojantys akinius, negali aktyviai sportuoti, lakstyti, karstytis, kadangi reikia saugoti akinukus. Ilgas akinių nešiojimas sutrikdo vaiko koordinaciją, dėmesio koncentraciją. Be akinių jam darosi sudėtinga greitai orientuotis aplinkoje, reaguoti, susikaupti, atsiminti.

 1. Quackenbush savo knygoje “Relearning to see” pateikia duomenis, kad JAV 80 proc. tinklainės “prišaudymo” operacijų atliekama trumparegiams. Todėl akinių stiprinimas visada didina tinklainės atšokimo riziką.

Kaip sustabdyti trumparegystės progresavimą?

Jei jūsų vaikui siūlo pirmuosius akinukus, S. Kriaučiūnienė visada siūlo palaukti ir išbandyti štai ką:

 1. Pabandykite suprasti, kas kelia vaikui įtampą, atraskite jo įtampos šaltinius. Jie yra artimiausioje aplinkoje: šeimoje, darželyje, mokykloje. Neužtenka neuždėti akinių, kad regėjimas gerėtų, reikia šalinti tas priežastis, kurios sukelia trumparegystę. Pagalvokite, kokie elgsenos modeliai šeimoje gali būti įtampos šaltiniu:
 • ar jūs ne per daug reiklūs disciplinai, pareigingumui, švarai;
 • ar jūs nekritikuojate savo vaiko stengdamiesi, kad jis užaugtų kuo geresnis;
 • ar nesistengaite padaryti iš jo ‘žmogaus”, tokio pat gero, atsakingo, pareigingo, punktualaus kaip jūs;
 • ar staiga neatsirado šeimoje kūdikis, dėl kurio vyresnėlis jaučia dėmesio stygių ir pergyvena dėl to;
 • ar neįvyko skyrybos, dėl kurių vaikas stipriai išgyvena;
 • ar ne per daug reikalaujate jo būti paklusniu ir patogiu mokykloje/darželyje: mokytis puikiai, neturėti pastabų, kruopšiai daryti namų darbus ir pan. Gal jis, jau būdamas šešerių metų, lanko gimnaziją ir mokosi trijų kalbų?
 1. Būti daugiau gryname ore. Viena valanda per dieną – nesiskaito. Savaitgalio žygiai su palapinėmis kartu su šeima, draugais, aktyvūs žaidimai lauke padeda vaikui atsiplaiduoti. Atėjęs pavasaris ir artėjanti vasara – puikus metas tam.
 2. Telefonus ir kompiuterius vaikams perka tėvai, todėl negalima vaiko kaltinti tuo, kad jis sėdi prie telefono ir nieko įdomaus nesusigalvoja. Taip negali būti. Įdomiausia, ką vaikas gali susigalvoti pats – tai būti prie telefono, nes tai vaiko psichiką valdantis aparatas. Keiskite vaiko santykį su telefonu į santykį su savimi.

Jei jums nuolat reikia stiprinti akinius:

 1. Artimiausią savaitgalį leiskite sau įprastoje, saugioje aplinkoje ir padėkite akinius į stalčių, kad ir kokio stiprumo jie bebūtų. Visą savaitgalį praleiskite be akinių, net sekundei jų nesidėkite. Lengvi, lėti pasivaikščiojimai parke, gamtoje jums bus labai į naudą. Jei akiniai siekia -15 dioptrijų ir daugiau, pasikvieskite ką nors į svečius, kad jums padėtų.
 2. Svarbu kaip žiūrite be akinių!!! Nereikia nieko stengtis pamatyti, nes tokiu būdu didinsite įtampą akyse. Jei neįžiūrite kažko, tiek to, nematykite šį savaitgalį.
 3. Pabandykite padaryti soliarizaciją ir palmingą ne mažiau kaip po 1 val. per dieną ir prieš miegą.
 4. Neskubėkite. Stebėkite:
  • kaip jūs vaikštote, koks jūsų ėjimo greitis, Moterims, kurios nešioja kelnes, patartina tą savaitgalį užsidėti ilgus sijonus, kad ėjimo greitis sulėtėtų.
  • Kaip kalbate, koks jūsų balso tembras, šnekėjimo greitis, minčių raiška. Lėtinkite sąmoningai.
  • Kaip kvėpuojate. Ar kvėpavimas tolygus ir gilus, ar kartais sulaikote jį, pamirštate kvėpuoti.
  • Ar mirksite? Įtampa veide, vokuose, neleidžia vokams lengvai nukristi kas 2-3 sekundes, todėl reiktų stebėti save ir prisiminus sumirksėti.
 5. Pirmadienį, po savaitgalio, anksti ryte pirmą kartą išsiimkite akinius iš stalčiaus ir kelioms sekundėms pabandykite juos užsidėti sau ant nosies. Neskubėdami pabandykite suvokti, kaip jūs matote per akinius ir be jų.
 6. Pajutę, kad akiniai per stiprūs, nebesidėkite jų daugiau. Dėkites bent 1 dioptrija silpnesnius. Arba pažaiskite su lęšiais, kurių stiprumas turi būti 1 doptrija mažesnis nei akinių, kuriuos užsidėsite, stiprumas.
 7. Kai tik galite, nenešiokite akinių, arba juos nešiokite tik neišvengiamos būtinybės atvejais.
 8. Dirbant kompiuteriu ar skaitant trumapregiams nereikia tokio stiprumo akinių, kuriais jie žiūri į tolį. Užtenka per pusę silpnesnių akinių.
Share Button


sausio 14, 2020

Seimas šiandien priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtas įstatymų pataisas, kuriomis reglamentuota, kas laikoma alternatyviąja ir papildomąja medicina, nustatyti tokioms […]

sausio 13, 2020

Nuo Naujųjų metų įsigaliojo „žalos be kaltės“ modelis, užtikrinsiantis, kad pacientai galės greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei jų sveikatai […]

sausio 9, 2020

Patrikas Poškaitis (16 m.) gyvena Kėdainiuose. Pirmą kartą Lietuvos sveikuolių sąjungoje atsidūrė 13 m., kai tėtis jį užregistravo į vaikų […]

sausio 9, 2020

Seimas  2020 – uosius paskelbė Vaikų emocinės gerovės metais, taip siekdamas atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų emocinės gerovės svarbą, gerinti […]

sausio 3, 2020

Motinystė – viena gražiausių ir tikriausių moteriškų patirčių. Laimė ir džiaugsmas, patirtas susilaukus kūdikio, tampa gyvenimo prasme, kuri lydi visą […]

gruodžio 15, 2019

Turite ambicingų tikslų ir jautriai reaguojate į nesėkmes? Pabaigę darbus jaučiate jėgų trūkumą ir norite griūti į lovą? Jei tokia […]

gruodžio 5, 2019

Atvėsus orams ir prasidėjus peršalimų sezonui, dažnam tenka skirstyti prioritetus – likti sveikti namuose ar ir toliau rūpintis darbais sergant? […]

lapkričio 22, 2019

Migrena nėra eilinis galvos skausmas, o rimta liga, komplikuojanti sergančiojo gyvenimą. Ji turi ir savo kainą – per metus Lietuvai […]

lapkričio 14, 2019

LIONS klubai susivienijo ir kartu su Tarptautine diabeto federacija šiandien, lapkričio 14 dieną, minint Pasaulinę diabeto dieną, patikrins mažiausiai 1 […]

lapkričio 13, 2019

Pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė daugiau kaip 780 naujagimių arba beveik tiek pat, kiek gyvena Dūkšto mieste, Ignalinos raj. […]