rugpjūčio 14, 2017
Organizatorių informacija
Pasaulio jaunimo sklandymo čempionatas: lietuviai – vieni iš geriausių pasaulyje

Rugpjūčio 12 d. Pociūnų aerodrome baigėsi dvi savaites trukęs Pasaulio jaunimo sklandymo čempionatas, o rugpjūčio 13 d. nugalėtojams įteikti medaliai. Du lietuviai 20-metis Ignas Bitinaitis ir 24-ių Joris Vainius – lyderių trejetuke. Iš viso čempionate dalyvavo 70 jaunųjų sklandytojų iki 25 metų iš 18 pasaulio valstybių.

Pasaulio jaunimo sklandymo čempionatas Pociūnuose truko 2 savaites, iš kurių sklandytojai į orą kilo 8 dienas. Sklandymas – nuo oro sąlygų priklausanti sporto šaka, kurioje sėkmę lemia patirtis, žinios, gebėjimas greitai priimti gerus sprendimus, sėkmė ir kiti faktoriai.

Kiekvieną varžybų dieną sklandytojams yra duodamas maršrutas, kuris dažniausiai siekia 200 – 300 km. Dienos nugalėtoju tampa tas sklandytojas, kuris maršrutą įveikia greičiausiai. Kova ore būna įtempta ne tik tarpusavyje, tačiau ir su gamtos sąlygomis. Sklandytuvai skrenda į viršų keliami šiltų oro srovių, jiems didelę įtaką daro didelis vėjas, kuris apsunkina skridimą bei lietus, kurį sklandytojai bando aplenkti.

Sklandytojai Pasaulio jaunimo čempionate skrido dvejose sklandytuvų klasėse: klubinėje ir standartinėje. Pastarajai priskiriami sklandytuvai, turintys 15 metrų ilgio sparnus be užsparnių ir maksimali sklandytuvo masė negali viršyti 525 kg, o klubinei – priskiriami senesni, aukštos kokybės sklandytuvai. Čempionate klubinėje klasėje varžėsi  38, o standartinėje – 32 sklandytojai.

Tarp čempionato prizininkų – ir du lietuviai

Po septynių čempionato dienų standartinėje klasėje į pirmąją vietą iškopė 22-ių metų olandas  Sjoerdas van Empelenas, antrą ir trečią vietas užemė du Lietuvos jaunimo sklandymo rinktinės nariai 20-metis Ignas Bitinaitis ir 24-ių Joris Vainius.

Kova tarp lyderių šioje klasėje buvo įtempta viso čempionato metu. Net tris varžybų dienas iš lyderio pozicijos nesitraukė švedas Davidas  Gustavssonas, tačiau po ketvirtojo pratimo į pirmąją vietą iškopė lietuvis I. Bitinaitis. Tiesa situacija penktąją dieną pasikeitė švedo naudai, Ignas bendroje įskaitoje nusmuko į 6-ą poziciją.

Lemtinga tapo septintoji varžybų diena, kuomet pirmoje pozicijoje atsidūrė S. van Empelenas, kuris ir tapo čempionato nugalėtoju, o Ignas liko antras. J. Vainius viso čempionato metu skrido labai gerai, net dvi dienas pelnė pirmąją vietą, deja ne itin sėkmingas skrydis antrąją – turėjo neigiamos įtakos bendram varžybų rezultatui.

Lietuvos jaunimo sklandymo rinktinės kapitonas Darius Liaugaudas džiaugėsi savo komandos darbu: „Drauge su rinktinės treneriu Vladu Motūza sklandytojams atidavėme visą savo patirtį, žinias ir dūšią. Todėl, labai džiugu, jog net du iš šešių Lietuvos sklandytojų pelnė medalius“.

Klubinėje sklandytuvų klasėje pirmą vietą užemė 23-ių vokietis Julianas Klemmas, antrą – 25-ių austras Paulas Altrichteris, trečias liko kitas vokietis Stefanas Langeris, kuriam yra 24 metai.

Didžiausia kova šioje grupėje vyko tarp austro P. Altrichterio ir vokiečio J. Klemmo. Pastarasis ilgą laiką buvęs lyderio pozicijoje P. Altrichteriui nusileido 7-ąją čempionato dieną, tačiau vokietis paskutinę varžybų dieną aplenkė austrą ir laimėjo čempionatą.

J. Klemmas po apdovanojimų ceremijos teigė, jog vis dar negali patikėti, kad laimėjo. Anot jo, pergalę čempionate lėmė pasirinkta taktika skirsti saugiai ir kuo aukščiau bei svarbiausia – išlikti ramiam. Sklandytojas pridūrė, jog pergalė nebūtų pasiekta ir be bendro Vokietijos jaunimo sklandymo rinktinės darbo, kitų Vokietijos sklandytojų bei antžeminės komandos palaikymo.

Sklandymo sąlygos Lietuvoje

Čempionato metu oro sąlygos sklandytojų nelepino. Pirmąją ir antrąją savaites sklandytuvai į orą kilo po 4 kartus. Tiesa, kilimai buvo silpni, o maršrutai pakankamai ilgi. Dėl to dalis sklandytojų nepasiekę aerodromo buvo priversti leistis aikštelėse (laisvuose žemės plotuose). Danams, olandams ir kitų kiek mažiau miškingų šalių sklandytojams aikštelės tapo vienu didžiausių iššūkių.

„Lietuvoje labai daug miškų, rasti laisvus plotus leistis yra sudėtinga ypatingai pietų Lietuvoje. Kartais skrendi virš miško, nors matai jo pabaigą ir žinai, jog pasieksi, tačiau iki jos ilgas kelias. Todėl, svarbu būti atsargiam“, – mintimis apie sklandymą Lietuvoje dalinosi olandas S. van Empelenas.

Klubinės klasės laimėtojas J. Klemmas atsiliepė labai panašiai: „Lietuvos karštovaizdis yra nuostabus su dideliais miškais ir ežerais, tačiau nusileidimams laisvų plotų yra mažiau negu Vokietijoje. Todėl, stengiausi skristi kuo aukščiau, kad netektų ieškoti kur leistis“, – sakė vokietis.

Lietuva iš 18 pasaulio valstybių bendroje rezutatų lentelėje užemė 5-ą vietą. 1-oje – Vokietija, antroje – Lenkija, 3-ioje – Didžioji Britanija, o 4-oje liko Nyderlandai.

2019 metais Pasaulio jaunimo sklandymo čempionatas vyks Vengrijoje. Čempionato uždarymo metu Lietuvos aeroklubo prezidentas Gintaras Kalinauskas FAI vėliavą perdavė Vegrijos rinktinės kapitonui Miklos Vamosi.

Share Button


gruodžio 1, 2019

Ką tik sausakimšoje Vilniaus „Siemens“ arenoje pasibaigė 2019-ųjų metų Pasaulio standartinių sportinių šokių čempionatas. Tarp 77 stipriausių planetos porų nebuvo […]

lapkričio 15, 2019

Lietuvos gamta susižavėjęs italas Andrea Ricci paskelbė apie dar vieną įdomią avantiūrą. Nepaisant to, kad jau ant nosies kalendorinė žiema, […]

lapkričio 8, 2019

Lapkričio 7 dieną Lietuvos ambasadorė Kroatijoje Jūratė Raguckienė dalyvavo iškilmingame Birštono ir Lipiko miestų bendradarbiavimo sutarties pasirašyme. Pasirašymo ceremonijoje Birštono […]

spalio 21, 2019

Sekmadienį finišavo pirmą kartą naujajame Fabijoniškių baseine Vilniuje surengtas tarptautinis „Baltic Amadeus taurės“ jaunimo (iki 17 metų) vandensvydžio turnyras. Tradiciniame […]

rugsėjo 29, 2019

Penktadienį Vilniuje, net 19-oje mokymosi įstaigų, buvo galima pajausti sporto dvasią. Čia buvo aktyviai paminėta Europos mokyklų sporto diena. Europos […]

rugsėjo 4, 2019

Geras lenktynininkas teoriškai turėtų būti geru vairuotoju. Juk sportininkai puikiai jaučia automobilį, gerai suvokia fizikos dėsnius ir geba lėkti sunkiai […]

rugsėjo 3, 2019

Sekmadienį finišavo tris dienas Lietuvos sostinės centre – Lukiškių aikštėje – vykęs jau aštuntasis Vilniaus sporto festivalis. Kartu su „Sostinėmis […]

rugsėjo 2, 2019

Šeštadienį Vilniaus sporto festivalio metu praūžė įspūdingas „Lithuanian Fitness Challenge“ turnyras, kuriame varžėsi 100 stipriausių šalies jėgos ir ištvermės sportininkų. […]

rugpjūčio 19, 2019

Šeštadienį Ignalinos aerodrome pasibaigė savaitę trukęs 15-asis Europos ultralengvųjų orlaivių čempionatas: auksą įvairiose rungtyse namo išsivežė Čekijos, Lenkijos ir Ukrainos […]

rugpjūčio 17, 2019

Lietuvoje, Ignalinos aerodrome rugpjūčio 7-17 dienomis pirmą kartą vyksta 15-asis Europos ultralengvųjų orlaivių čempionatas, kurio metu pilotai iš 9 valstybių […]