balandžio 10, 2017
Alvydas Januševičius / 15min.lt
Plungės dvaro pašonėje lietuviškas „tadžmahalas“ skaičiuoja laiką

Yra tokia biblioteka, į kurią norisi vėl sugrįžti, nors ten neperskaitei nė vienos eilutės. Tai Plungės viešoji biblioteka, įsikūrusi Oginskių dvaro laikrodinėje. Jei tiksliau, tai laikrodinę reikėtų sieti su ankstesniu dvaro savininku, grafu Zubovu, kuris po savo gyvenimo moters mirties nusprendė sustabdyti laiką amžiname žydėjime.

Kelią į biblioteką parodė Turizmo informacijos centro vadovė Sandra Kasmauskienė ir administratorė Erika Smulkienė. Pareigos čia visai nieko nereiškia – visi centro darbuotojai gali būti gidais savo krašte.

Turizmo centras įsikūręs prie pat parko vartų, netoli pagrindinės geležinkelio pervažos.

Nueiti į biblioteką patogiausia vingiuojant Oginskio dvaro parko keliukais.

Be varnų karksėjimo galima pasiklausyti ir tekančio vandens kaskadų.

Čia daug tvenkinių, susijungusių kriokliais ir perskirtų tiltukais. Jau pradeda viskas žaliuoti, greitai pasipils žiedynai.

Beje, jei turite išmanųjį telefoną, dairykitės ant įvairių vietų priklijuotų kvadratinių kodų. Nuskenuoji – ir turi visą informaciją. Lydinčios moterys tikina, kad šiuo požiūriu Plungės dvaro parkas yra pats inovatyviausias šalyje.

Kad ir ką rodo internetas, vis tiek malonu išgirsti ir gyvą pasakojimą apie žaibo trenktą verkiančią liepą, apie Oginskių pomėgį technikos naujovėms, apie plungiškių meilę savo kraštui ir grafo Zubovo meilę savo žmonai.

Biblioteka laiko ir žiedų lopšyje

Plungėje yra daug dalykų, kuriuos verta pamatyti. Egzotiškai atrodo ne tik kriokliai, po kuriais įrengti šviestuvai, bet ir televizoriai, pranešantys, kad gyvybiškai svarbi pervaža atidaryta. Gatvių vingiai, mistiška koplyčia kapinėse, apleisti senoviniai pastatai.

Tačiau yra dalykas, kurį verta pažinti ne vien iš šio straipsnio. Tai Plungės viešoji biblioteka, įsikūrusi dvaro laikrodinėje-oranžerijoje.

Prie durų pasitinka bibliotekos direktorė Violeta Skierienė ir papasakoja, kuo ši vieta yra ypatinga. Pirmiausia veda prie keisto atkasto archeologinio kampo.

Pasirodo, prieš keletą metų buvo netikėtai nuspręsta aplink seną laikrodinę paieškoti šio to daugiau. Ir rado. Šioje vietoje buvo moderni oranžerija. Krosnies šiluma keliavo ortakiais. Būtent dėl tokios sistemos čia galėjo žydėti egzotiškiausi augalai.

Pati biblioteka taip pat kažkokia keista. „Mes nedraudžiame sėdėti ant palangių“, – gudriai šypteli direktorė ir veda parodyti užkampį, kuriame galima skaityti labai intymiai – tarp knygų, niekieno netrukdomam.

Lietuviškas „tadžmahalas“

Dvaro laikrodinė – tai savotiškas Plungės „tadžmahalas“, nes taip pat yra pastatytas iš meilės. Plungės dvaro valdytojas, grafas Nikolajus Zubovas, šią laikrodinę pastatė savo žmonai Aleksandrai.

Jų meilę nutraukė ankstyva Aleksandros mirtis – mirė gimdydama. Praėjus septyneriems metams po mirties, grafas žmonos atminimui pastatė laikrodinę.

Ši vasaros pilaitė primena esančią Florencijos mieste Italijoje, kur abu labai mėgo lankytis. Simboliška, kad šiame pastate ne tik būdavo skaičiuojamas laikas, bet ir nuolat žydėjo įvairiausi augalai. Filmo verta tikra gyvenimo istorija.

Po visų rekonstrukcijų ir čia įsikūrus bibliotekai, visa erdvė pradėjo traukte traukti žmones. Visi darbuotojai taip pat žino, kad ne vien bibliotekoje dirba – aplinka įpareigoja darbą paversti savo gyvenimu.

Štai, kai tik sušils oras, prie bibliotekos pradės rinktis žmonės, nors į vidų jie nė neplanuoja užeiti. Pasiims iš mažos pastogės knygą, pasidės pagalvę ant akmens ir skaitys. Kai nuspręs išeiti, pagalvėlę paliks saugiai – kad nesušlaptų.

Tai tik viena nedidelė smulkmena, kurią atskleidė bibliotekos direktorė V.Skierienė, rodydama į lauke išrikiuotus akmenis. Beje, iš spintos su stogeliu jau dabar galima pasiimti knygą, tik akmenys dar per šalti.

Laikrodžio bokštas – tik pasportavusiems

Tikra tiesa – per pastaruosius keletą metų į laikrodžio bokštą buvo užlipę gal tik pusšimtis žmonių. Bokštas siauras, kopėčios improvizuotos. Bijantiems aukščio – visiškas tabu.

Bet tikrai verta. Belipant į bokštą, pradedi suprasti ir laikrodžio veikimo principą. Svarsčiai porą kartų per savaitę užkeliami aukštyn ir tuomet jie lėtai lėtai leidžiasi žemyn, sukdami laikrodžio mechanizmą.

Tuomet pasidaro aišku, kad laikrodžiai būdavo rengiami bokštuose ne vien dėl to, kad iš toli būtų matomi. Svarsčiams reikia keliolikos metrų. Kitaip nespėsi jų kilnoti.

Pačiame viršuje yra varpas, kurį už savo lėšas padovanojo Bučių šeima. Be to, vietiniai vyrai, gerai išmanantys mechaniką, jį sugebėjo įkelti iš lauko pusės. Taip pat nemokamai. Įdomūs dalykai dedasi Plungėje.

Beje, prie laikrodinės puoselėjami gėlynai ir vaistažolių lysvės yra jau atskira tema, tačiau kas visą tai prižiūri? Ogi patys bibliotekos darbuotojai. Žinoma, mielai laukiama ir plungiškių parama bei pagalba. Žiedai ir vaistažolės yra tarsi prisiminimas dar kunigaikščių Oginskių laikais čia žydėjusiam ir klestėjusiam sodui.

Share Button


vasario 14, 2020

Peržvelgus paskutiniųjų kelių nacionalinių „Eurovizijos“ atrankų finalų dainų autorių sąrašus, galima stebėti tendenciją, kad jame daugėja lietuviškų pavardžių. Tai pastebi […]

vasario 11, 2020

Plungės kultūros centras II kartą kvietė plungiškius ir Plungės rajono gyventojus prisidėti prie iniciatyvos ir iškepti pyragą ,,Lietuvos gimtadieniui“. Taip […]

vasario 3, 2020

Keliaujantys po Lietuvą ir nusprendę pasidairyti po Suvalkijoje esančią Kalvarijos savivaldybę, dabar galės vienoje vietoje rasti jiems reikalingą informaciją. Užsukę […]

sausio 25, 2020

Penktadienį turizmo parodos „Adventur“ metu „Litexpo“ parodų ir kongresų centre paskelbti EDEN „Patraukliausios Europos sveikatos turizmo vietovės 2019“ apdovanojimų nugalėtojai […]

sausio 20, 2020

Pirmiau nei televizija į televizijos režisieriaus Gintaro Kudabos gyvenimą atėjo fotografija. Fotografuoti Gintaras pradėjo dar pirmoje klasėje, keliaudamas drauge su […]

sausio 15, 2020

Dienos šviesą išvydo naujausias legendinio „Urvinio žmogaus“ kūrėjų darbas – komedija apie kiekvienam lietuviui iki skausmo pažįstamus, kuriozų kupinus kaimynų […]

gruodžio 31, 2019

Augantis turistų skaičius pasaulyje sukėlė problemų, kurioms spręsti buvo pasitelktos išmaniosios technologijos. Taip susiformavo vadinamas išmanusis turizmas, miestams padėjęs ne […]

gruodžio 23, 2019

Gruodžio 21 d. Plungės kultūros centras kvietė į paskutinį koncertą iš kultūros centro vykdomo projekto ,,Filharmonija Plungėje“. Gausiai susirinkusią publiką […]

lapkričio 28, 2019

Lapkričio 23 d. Plungės kultūros centre įvyko III nacionalinis Petro Vyšniausko saksofonininkų konkursas-festivalis. Jo metu surengti net keturi įspūdingi koncertai, […]

lapkričio 27, 2019

2020 metai – Žiurkės metai. Linkime pakliūti į turistinius pelėkautus! Išsigraužkite naujus atradimų kelius ir mėgaukitės turistiniais pasiūlymais ir atradimais […]