30 rugpjūčio, 2019

Radviliškio rajono taryba nusprendė padėti išsilaikyti mažesnėms mokykloms

„Mokyklų vadovai ir mokyklų bendruomenės labai atsakingai rengiasi naujiesiems mokslo metams. Jei yra kokios naujovės, nereikia vadovų raginti imtis priemonių joms įgyvendinti. Manau, naujieji mokslo metai prasidės sklandžiai, – pasirengimą naujiems mokslo metams apžvelgia Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė  Juodeikienė. – Daugelis mokyklų mokslo metus pasitinka atsinaujinusios, nes savivaldybė kasmet iš rajono biudžeto skiria lėšų kad ir nedideliam remontui. Šiemet mokyklų remontams skirta daugiau kaip 600 tūkst. eurų. Rajono vadovų požiūris į švietimą yra labai atsakingas ir visada švietimo įstaigos sulaukia jų dėmesio. Mūsų rajone nėra apleistų kabinetų ar kitų patalpų. Rajono mokyklos kasmet modernėja. Treti metai, kai didžiosios mokyklos turi interaktyvias klases. Pereiname prie skaitmeninės knygų platformos. Dešimtyje mokyklų  mokinių maitinimui taikysime dalinį švediško stalo modelį. Mokiniams įrengiama vis daugiau laboratorijų. Šiais mokslo metais Radviliškio rajone pradėjo veikti ir privatus licėjus. Taigi nėra metų, kad rajono švietime nebūtų kokių naujovių.“

 

Gerbiama vedėja, prasideda nauji mokslo metai. Rugpjūčio 28 dieną su švietimo įstaigų vadovais aptarėte naujuosius mokslo metus. Kokie didžiausi vadovų rūpesčiai pradedant naują ugdymo etapą?

Švietimo įstaigų vadovams daugiausią rūpesčių kelia etatinis mokytojų darbo apmokėjimas, tačiau mes turime puikią progą labai konkrečiai išsiaiškinti. Vienai rajono švietimo įstaigai vadovauja konsultantė, kuri šiuo klausimu konsultuoja ir kitas šalies savivaldybes, tad mes naudojamės jos žiniomis. Jau pavasarį ji pasidalino žiniomis ir patirtimi su rajono švietimo įstaigų vadovais jiems rūpimais klausimais. Jei būdavo kas neaišku, ji kolegas pakonsultuodavo ir vasarą. Tad susitikime vadovams dėl etatinio darbo apmokėjimo mokytojams nebekilo.

Manau, kad vadovai puikiai susitvarkys, pritaikydamit naują darbo apmokėjimo metodiką, juo labiau, kad jie sėkmingai su ja susitvarkė ir praėjusiais mokslo metais, kai metodika buvo tik pradėta taikyti.

Kalbantis su kitų savivaldybių vadovais, švietimo darbuotojais dažniausiai tenka išgirsti nelinksmą faktą, kad mokinių skaičius ir toliau mažėja. Kokia padėtis Radviliškio rajone? Gal jau kiek stabilizavosi?

Šiuo metu galima sakyti, kad šiek tiek stabilizavosi, bet kol kas nėra tikslių duomenų. Jie kinta kasdien. Pagal rugpjūčio pabaigoje mokyklų pateiktus duomenis teigė, šiais mokslo metais į mokyklas ateis 49 mokiniais mažiau negu pernai. Tačiau iš patirties žinau, kad rugsėjo pradžioje atsiranda kiek kitokia statistika. Pernai mokinių skaičius buvo sumažėjęs 203, manau, kad šiais mokslo metais, palyginti su 2018 metais, bus kokiu šimtu mažiau mokinių.

Per dešimt metų rajone sumažėjo 2 235 mokiniais. Tačiau pastaraisiais metais juntame stabilizavimąsi ir nuo 2014 metų nebeperlipame 300 mokinių mažėjimo ribos.

O kaip mokinių skaičiaus mažėjimas atsiliepia mokyklų tinklui?

Per pastaruosius dvejus metus švietimo įstaigų skaičius nesikeičia. Šiais metais teko uždaryti tik vieną pradinio ugdymo skyrių, nes jame buvo likę tik šeši mokinukai. Šiuo metu turime 21 švietimo įstaigą, iš jų 13 bendrojo ugdymo mokyklų. Prieš kiekvienus mokslo metus mokyklų tinklas buvo peržiūrimas. 2016 metais buvo 24 švietimo įstaigos.

Dabar didesnė grėsmė yra kaimo pagrindinėms mokykloms, nes pagal naujuosius teisės aktus, įsigaliojančius nuo šių metų rugsėjo, mokykloje esant mažesniam mokinių skaičiui savivaldybėms reikia prisidėti prie jų išlaikymo arba jas uždaryti. Radviliškio rajono taryba nusprendė padėti išsilaikyti mažesnėms mokykloms.

Ir kiek savivaldybė prisideda prie mažesnių mokyklų išlaikymo?

Skyrė per 100 tūkstančių eurų. Ypatinga situacija yra susidariusi Grinkiškio Jono Poderio gimnazijoje. Ten turime tik dešimt abiturientų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija finansuoja tik tada, kai klasėje mokosi ne mažiau kaip 12 mokinių. Didelė dalis abiturientų šią mokyklą lanko nuo pirmos klasės ir  negerai būtų juos vežti į kitą mokyklą, kai jie jau mokosi baigiamojoje klasėje. Rajono vadovai ir tarybos nariai pritarė, kad reikia sudaryti sąlygas šiems abiturientams mokytis toje pačioje mokykloje, nors tas išlaikymas reikalauja daugiau kaip 32 tūkst. eurų.

Tarybos sprendimu iš rajono biudžeto numatyta padėti išsilaikyti Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos Šaukoto pradinio ir pagrindinio ugdymo skyriui, Pakalniškių pagrindinės  mokyklos pradinio ugdymo klaseii ir Pociūnėlių pagrindinei mokyklai. Prie pastarosios mokyklos išlaikymo savivaldybei taip pat tenka nemažai prisidėti, bet taryba atsižvelgė į geografinę mokyklos situaciją.

Savivaldybės gana skirtingai žiūri į mokyklas, kuriose labai sumažėja mokinių skaičius. Vieni mano, kad geriau būtų mokinius vežti į kitą mokyklą nei išlaikyti nykstančią. Radviliškis neskuba spartinti mokyklų uždarymą, bet padeda išsilaikyti joms finansiškai. Kuris kelias, Jūsų manymu, yra geriausias?

Mes taip pat ilgai svarstėme, kurį variantą rinktis. Tarėmės su rajono vadovais, tų mokyklų direktoriais. Įvertinę įvairius aspektus, nusprendėme palikti ir mažėjančias mokyklas, nes tai patogu ir vaikams, ir jų tėvams, ir pedagogams, juo labiau, kad tose mokyklose sukurta gera ugdymo bazė.

Paminėjote, kad, padedant mokykloms išsilaikyti, išsaugomas darbas pedagogams  kiek žinau, daugelis Lietuvos savivaldybių, net ir Vilnius, susiduria su pedagogų, ypač dalykininkų trūkumu. Ar Radviliškio rajonui užtenka mokytojų?

Mūsų rajone pedagogų netrūksta ir netrūks dar dvejus-trejus metus. Kol kas pas mus dalykininkų perteklius. Kai kurie važinėja dirbti į Šiaulius. Į atsilaisvinusią pedagogo vietą pretenduoja ne po vieną  specialistą.

Ateityje labiausiai gali trūkti chemijos mokytojų ir ikimokyklinio ugdymo specialistų.

O kaip su mokyklų vadovais?

Žinau, kad kituose rajonuose labai trūksta vadovų. Pas mus tokios problemos šiuo metu nėra. Nuo rugsėjo turėsime du naujus  vadovus.  Vadovų neturime tik dviejose švietimo įstaigose, nes vienoje jų buvusioji vadovė vos prieš kelias dienas išėjo į užtarnautą poilsį, kitoje – tik ką keitė darbo vietą, tad artimiausiu metu bus skelbiamas konkursas.

Savivaldybių vadovai kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, pageidaudami atsisakyti mokslo metų ilginimo. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius į jų kreipimąsi atsakė, kad mokslo metų netrumpins. O kokia Radviliškio rajono mokyklų vadovų nuomonė dėl pailgintų mokslo metų?

Radviliškio rajono mokyklų vadovų nuomonės, kaip ir visoje Lietuvoje, išsiskiria. Kai ministerija paprašė pateikti savo nuomonę dėl mokslo metų, rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus apklausėme mokyklas ir pateikėme savo siūlymą palikti užpraėjusiais mokslo metais buvusią trukmę. Tada mokslo metai buvo pailginti viena savaite.

Praėjusių mokslo metų trukmė buvo per ilga, nors rajone didelių problemų tai nesukėlė.  Tik trijose mokyklose dėl karščio kelias dienas  nevyko pamokos. Kitose užsiėmimai vyko. Vienose mokyklose buvo kaitaliojamos patalpos, kitose buvo surastos kitos veiklos. O veiklos besibaigiant mokslo metams buvo labai įdomios. Žavėjomės daugumos  mokyklų išradingumu. Dalis veiklų vyko ir  miesto centrinėje aikštėje, prieš savivaldybę, tad turėjome galimybę ne tik stebėti, bet ir sudalyvauti veiklose.


27 kovo, 2024

Kovo 26 d. Vilniaus universiteto (VU) Šiaulių akademijoje atidarytas renovuotas Pedagogų rengimo centras, kuriame naujausia technika ir aukščiausius standartus atitinkančiose […]

27 kovo, 2024

2024 m. kovo 26 d. Šiaulių kultūros centro Oranžinėje salėje vyko Lietuvos moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ Šiaulių miesto ir […]

Kino teatras „Saulė“, 1968 m. V. Sparnaičio nuotr., iš asmeninės N. Švambarienės atvirukų kolekcijos
20 kovo, 2024

Šiuolaikinei visuomenei kinas yra eilinė pramoga, tačiau tarpukariu tai buvo to laiko sensacija ir išskirtinis naujienų šaltinis. Žmonės mažai kur […]

12 kovo, 2024

Nuo balandžio 2 dienos visuose Radviliškio rajono baruose nuo 5 valandos ryto iki 10 valandos ryto nebegalės būti prekiaujama pilstomais […]

Bibliotekos nuotr.
5 kovo, 2024

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyko susitikimas su profesoriumi Algiu Vyšniūnu, kuris radviliškiečiams pristatė knygas: „Lietuviai ypatinguose Kazachstano lageriuose 1948–1955 […]

Augustės Labenskytės nuotr.
27 vasario, 2024

Vasario 24 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejuje-draustinyje (Radviliškio r.) vyko tradicinis pėsčiųjų žygis-ekskursija „Daugyvenės muziejaus istorijos“. Žygeiviai, nepabūgę lietingo oro, […]

9 vasario, 2024

Visuomenės informavimo etikos komisija pastaruoju metu nagrinėjo kelis skundus dėl konfliktinių situacijų, susijusių su Radviliškio žiniasklaida. Laikraščio ,,Radviliškio kraštas“ leidėjas […]

8 vasario, 2024

2024 m. vasario 7 d. Šiaulių kultūros centre vyko folklorinių šokių vakaronė. Renginio metu bendruomeniškumo jausmas buvo kuriamas prisimenant žinomiausius […]

Audronė Vakarinienė / Liubov Yarmoshenko nuotr.
3 vasario, 2024

2024 m. vasario 1 d. Šiaulių kultūros centre vyko Lietuvos moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė 2024“ mokymai. Mokymuose, kuriuose vedė […]

Augustės Labenskytės nuotr.
31 sausio, 2024

Sausio 25 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) vykusi aktuali mokslinė ir praktinė konferencija „Istorinių […]

24 sausio, 2024

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė trečiadienio popietę Skėmių kaime susitiko su dviem „Lietuvos galios“ projekto, jungiančio pilietines iniciatyvas visoje Lietuvoje, bendruomenėmis – […]

24 sausio, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį, tęsdamas darbo dieną Radviliškio regione, apsilankė Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus […]

Liubov Yarmoshenko nuotr.
22 sausio, 2024

2024 m. sausio 21 d. Šiaulių kultūros centre vyko Šiaulių kultūros centro kamerinio choro „Bičiuliai“ (meno vad. Rita Daukantaitė) kūrybinės […]

17 sausio, 2024

Dėl galimo piktnaudžiavimo skiriant išmokas savivaldybių tarybų nariams Panevėžio miesto bei Telšių, Radviliškio ir Joniškio rajonų savivaldybėse šią savaitę pradėti […]

15 sausio, 2024

Ne viena Lietuvos savivaldybė yra priversta didinti įmokas už atliekų tvarkymą. Tai yra neišvengiama, nes atliekų tvarkymo sistema yra susijusi […]

11 sausio, 2024

Buvusiam Radviliškio rajono savivaldybės nariui Justinui Kvėgliui pateiktas 13,7 tūkst. eurų civilinis ieškinys. Politikui teks grąžinti į savivaldybės biudžetą nepagrįstai […]

Vilniaus gatvė, Šiauliai. 1936 m., Fot. Kazimieras Skerstonas
15 gruodžio, 2023

Kiekvieno iš mūsų asmeninė istorija persipina su šeimos, bendruomenės, šalies ir viso pasaulio įvykiais – taip kuriama kolektyvinė istorija ir […]

15 gruodžio, 2023

2023 m. gruodžio 13 d. Šiaulių kultūros centro Didžioji koncertų salė skendėjo magijos pursluose – čia vyko premjera – choreografinė […]

12 gruodžio, 2023

Lapkričio 22 d. Šiaulių arenoje vyko bene didžiausias renginys Šiaulių krašto jaunimui – „Galimybių festivalis TAVO PIN KODAS“. Į renginį […]

8 gruodžio, 2023

Šiemet fiksuotos „Klaipėdos keleivinio transporto“, Radviliškio rajono savivaldybės ir net Visuotinės lietuvių enciklopedijos tinklalapių atakos galutinai sugriovė mitą apie programišiams […]