spalio 19, 2019
Seimo narys Andrius Navickas: Kai supranti, kad joji ant nudvėsusio žirgo, lipk žemėn

Antradienį Seimui bus pateikti kitų metų Valstybės ir Sodros biudžetai, savo pataisas jau spėjo pasiūlyti ir prezidentas G. Nausėda, tačiau, panašu, parlamentarams mažai rūpi pamatiniai klausimai, susiję su visos valstybės gerove, vyksta keista politinė „muilo opera“ pavadinimu „Karbauskis ar Pranckietis“. Kodėl?

Deja, kai jau atrodo, kad Seime pasiektas „dugnas“ ir dabar gal jau pavyks, atsispyrus, kilti, pasirodo, kad kristi galima dar žemiau. Mes, visi, kurie priklausome opozicijai, sutarėme dėl kelių dalykų: mes nenorime kištis į dviejų egocentriškų politikų tarpusavio santykius.

Šiandien, aišku, mums daug simpatiškiau atrodo puolamas Pranckietis, nei agresyvus Karbauskis. Tačiau jie abu užaugo panašioje politinėje dirvoje. Ilgą laiką Pranckietis paprasčiausiai vykdė viską, ką jam sakė Karbauskis. Tačiau pastarasis pernelyg įsijautė ir pamiršo, kad Seimas nėra Agrokoncernas, čia negalima vadovauti „ukazais“.

Šiandien tik galima spėlioti, kada nereikšmingi pasistumdymai tapo negailestinga tarpusavio kova. Tačiau nekelia abejonių viena – tai, kas vyksta, yra beprotybė.

LŽVS valdžią perėmė ekonominio pakilimo situacijoje ir, net neabejoju, jog galima per trejus metus visiems Lietuvos gyventojams gerokai daugiau priartėti prie europietiškų gerovės standartų. Tiesą pasakius, net kurį laiką atrodė, kad bent jau kai kuriuos politinės korupcijos „lizdus“ valdantieji išardys, įves „žalią spalvą“ į politinę darbotvarkę, pritrauks naujų žmonių su originaliomis idėjomis. Deja, galiausiai jie tik sukėlė chaosą, išvaistė puikias ekonomines galimybes ir net – kas neatrodė jau įmanoma – dar labiau sumenkino Seimo prestižą.

Vienas iš nenusisekusių reformų simbolių – aukštųjų mokyklų jungimasis. Išleidome daugiau nei šimtą milijonų eurų, o rezultatas nulinis ar net minusinis. Sunaikintas Vilniaus Edukologijos universitetas, vien jo bibliotekos pervežimas į Kauną mums visiems kainavo du milijonus eurų. Ar šiandien mokytojų rengimas pagerėjo?

Pabašu, kad Karbauskis buvo įtikėjęs, kad yra genialus politikas, kuris galės su valstybe daryti bet ką. Jis bandė „-aisti“ žmonėmis kaip šaškėmis. Tai vedė prie triuškinančio Skvernelio pralaimėjimo ir po jo prasidėjo naujas beprotybės etapas. Pastarojo simboliu tapo idėja „nuimkime Pranckietį.“

 

Tačiau negalite paneigti, kad didėjo tiek atlyginimai, tiek pensijos.

 

Ekonominio pakilimo situacijoje šis didėjimas tikrai galėjo būti net didesnis. Kita vertus, praleidome progą pagerinti situaciją viešajame sektoriuje. Įvykdyta mokesčių reforma visiems pridėjo pinigų – beje, turtingesniems daugiau. Tai džiugintų, jei nemažesniu tempu neaugtų išlaidos.

Ir dar.. Prieš kelias dienas bendravome su švietimo profsąjungų atstovais ir jie paviešino neregėtą valdžios ciniškumą. Rugsėjo mėnesį Lietuvos mokytojams atlyginimai sumažėjo. Vienas svarbiausių priežasčių – spalį mokytojams atlyginimai didės ir tada jau galima bus sakyti, kad padidėjimas yra nemažas. Čia panašiai kaip su vidutinių algų skaičiavimu – sudedame direktoriaus, valytojos, kitų darbuotojų algas ir pamatome, kad vidurkis visai neblogas. Tačiau tikrovė ta, kad direktorius, tikėtina, uždirba dešimt kartų daugiau nei darbuotojai.

Grįžkime prie to, kas vyko Seime, kai vyko balsavimas dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku. Kodėl viskas virto tikru „cirku“?

R. Karbauskis apie tai, kad nori atstatydinti V. Pranckietį paskelbė dar birželį. Pradžioje girdėjome versiją, kad tą postą būtina perduoti G. Kirkilui. Paskui versijos keitėsi. Viena iš didžiausių problemų ir yra ta, kad R. Karbauskiu neįmanoma pasitikėti. Kasdien jis tuos pačius dalykus dėsto kitaip. Pavyzdžiui, Seimo pirmininko postą jis siūlė tiek R. Baškienei, tiek V. Čmilytei- Nielsen, tiek J. Sabatauskui. Jei neklystu, net ir I. Degutienei. Jis net neslėpė, kad svarbiausia atsikratyti V. Pranckiečiu. Pastarasis per tą laiką pasitraukė iš partijos, buvo pašalintas iš frakcijos.

Mes kelis kartus klausėme R. Karbauskio, kuo prasikalto Pranckietis.  Atsakymas buvo parastas: „Nebenoriu jo.“

Tada prasidėjo pažadai, kad tuoj bus surinkti nepasitikėjimo parašai. Pagaliau buvo surinkti, bet mažiau, nei reikėtų žmonių, norint atstatydinti  Pranckietį. Šis sureagavo spontaniškai, sušaukė Valdybos posėdį ir jau tą pačią dieną pareikalavo balsavimo. Karbauskis visaip priešinosi, nes esą dar ne visi jo bendrininkai yra grįžę iš komandiruočių. Nelabai supratau, kodėl visas Seimas turi atsižvelgti ne į Seimo pirmininko, bet į Kultūros komiteto pirmininko reikalavimą.

Galiausiai pirmą kartą Lietuvos parlamentarizmo istorijoje valdantieji paliko salę, nors buvo svarstomas būtent jų pateiktas teisės aktas. Jis protestavo, kad jis svarstomas ne tuo laiku, kaip nori Karbauskis.

Opozicija vis kartojo, kad leis valdantiesiems tarpusavyje išsiaiškinti, tačiau antradienį aktyviai įsijungė į Karbauskio- Pranckiečio konfliktą. Kodėl?

Mes tarėmės su socialdemokratais ir liberalais, ką daryti. Seimui turi būti pateikti Valstgybės ir Sodros biudžetų projektai, reikia svarstyti kitus svarbius klausimus, o vis „kaba“ klausimas, kas yra Seimo pirmininkas?  Gentvilas ne kartą siūlė Seimo Valdybai traukti klausimą į plenarinio posėdžio balsavimą ir dėti tašką. Karbauskis nesutiko. Nežinau, gal jis pagal žvaigždes bandė apskaičiuoti geriausia nepasitikėjimo teikimo laiką.

Atrodė, kad jau pavyko  baigti pabodusį „politinio cirko“ pasirodymą, tačiau apsireiškė Agnė Širinskienė ir pasiekė, kad būtų balsuota už perbalsavimą. Tai jau spjūvis visai demokratinei sistemai. Dauguma nusprendė, kad bet kurį praeities klausimą galima perbalsuoti. Paprasčiausiai reikia pareikšti, net niekuo nemotyvuojant, nepasitikėjimą balsų skaičiavimo komisija.

Kas toliau?

Seimo Statutas numato datą, kai Valstybės ir Sodros biudžetai turi būti pateikti. Tačiau jų svarstymą užgoš Karbauskio santykių aiškinimasis su aplinkiniais. Esu tvirtai įsitikinęs, kad nebegalime laukti rudens – kiti Seimo rinkimai turėtų būti jau pavasarį. Kiek žinau, tokią idėją palaiko visos opozicijos frakcijos.

Elementarus dalykas – kai Seime įsimeta toks nepasitikėjimo demonas, būtina reaguoti. Yra geras posakis – kai pajunti, kad šoliuoji ant nudvėsusio žirgo, laikas nulipti. Pripažinkime, kad šis Seimas jau yra neveiksnus. Taip nutinka ir būtina drąsiai reaguoti, negalima laukti kol dabartinė valdžia smuks dar žemiau. Nepamirškime, kad visi šie „cirkai“ labai daug kainuoja ir mes visi tikrai geriau gyventume, jei būtų anksčiau nei įprasta pabaigta šio Seimo kadencija.

Tačiau ar balsavimas kažką pakeistų?

Šiandien sunku prognozuoti pirmalaikių rinkimų rezultatus. Daug kas priklauso, kieno ištikimiausi rinkėjai ateis balsuoti. Manaui, kad Seime nebeliktų tokių veteranų, kaip G. Kirkilas, J. Bernatonis.  Aišku, visos partijos turi savo pasirengimo grafiką ir pirmalaikiai rinkimai reikalautų greitų korekcijų. Tačiau šiandien turime kalbėti ne apie tai, kam naudingi būtų pirmalaikiai rinkimai, bet apie tai, kaip teisingai ir padoriai elgtis dabartinėje situacijoje.

Kaip tik pavasarį švęsime atkurtos Nepriklausomybės Trisdešimtmetį. Labai norėtųsi jį švęsti kartu su kitokia politine valdžia.

 

Užsk. Nr. AN-027

Share Button

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


lapkričio 15, 2019

Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministrės pasiūlymui tobulinti teisinį reguliavimą ir suteikti teisę Vyriausybei vertinti savivaldybių teritorijų pertvarkos tikslingumą. Vyriausybė  galės […]

lapkričio 15, 2019

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje, skirtoje Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos projekto iššūkiams ir galimybėms aptarti. […]

lapkričio 15, 2019

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su per 1,6 tūkst. Japonijos pramonės įmonių vienijančia federacija „Keidanren“ bei jos vadovaujama verslo […]

lapkričio 14, 2019

Suprantu, kad pirmiausia turiu paaiškinti,  kodėl mieste gimęs ir užaugęs, kreipiuosi į Jus. Taip pat šiame laiške noriu atsiprašyti, paskui […]

lapkričio 13, 2019

Bulgarija/Rusija Faktas: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Liaudies vienybės dieną (lapkričio 4 d.) įteikė Draugystės medalį Bulgarijos nacionalinio rusofilų judėjimo pirmininkui, […]

lapkričio 11, 2019

Metų pabaiga, ir visi kalba apie biudžetą. Dažniausiai girdžiu paniūniavimus, kad pinigų yra, tik tas premjeras ar koks ministras jų […]

lapkričio 7, 2019

Spalio 16 dienos rytą Lietuvą apskriejo žinia – Alytuje dega padangų perdirbimo įmonė „Ekologistika“. Gaisras kilo 2 tūkst. kvadratinių metrų […]

lapkričio 6, 2019

Danija/Rusija Faktas: Danijos Energijos Agentūra suteikė teisę Nord Stream 2 trasai kirsti Danijos kontinentinį šelfą ties Bornholmo sala Baltijos jūroje. […]

lapkričio 2, 2019

Susitikime nedideliame miestelyje išgirdau atodūsį, kad visi, kurie siekia valdžios, kalba apie rūpestį, teisingumą, bet, kai tik patenka valdžion, moka […]

spalio 30, 2019

Sirija Faktas: Nukautas (susiprogdinęs) Islamo valstybės lyderiu – kalifu apsišaukėliu – laikytas teroristas Abu Bakr al-Gaghdadi (kartu ir trys jo […]