gruodžio 4, 2017
Šiaulių universiteto informacija
Šiaulių universitetas vykdo STEAM ir INOSTART programas

Šalyje auga kvalifikuotų gamtos, technologijų, inžinerijos ir matematikos mokslų  tyrėjų, specialistų poreikis, kurį ypač skausmingai pajunta verslo įmonės. Spręsdamas šią problemą, Šiaulių universitetas pradeda vykdyti STEAM ir INOSTART programas, finansuojamas Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto lėšomis.

Įgyvendindamas STEAM programas, Šiaulių universitetas bendradarbiauja su Šiaulių miesto gimnazijomis. Dėstytojai, vykdydami neseniai prasidėjusias programų veiklas, Šiaulių universiteto laboratorijose gilina moksleivių gamtos mokslų, informacinių technologijų ir inžinerijos žinias, ugdo kūrybiškumą ir praktinius gebėjimus.

Įgyvendinant INOSTART programas, lapkričio 16 d. septyni Šiaulių universiteto mokslininkai kartu su studentais įvairiose įmonėse jau pradėjo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbus (MTEP). Čia jie kuria naujus produktus ir metodikas, didinančias įmonių konkurencingumą nacionaliniu ir tarptautiniu mastu, bei prisideda prie įmonių plėtros galimybių ieškant naujų rinkų. Šiomis programomis siekiama didinti Šiaulių regiono žinomumą, stiprinti miesto inžinerinės pramonės potencialą bei gilinti studentų praktines žinias.

Moksleivių eksperimentai ŠU laboratorijoje

Iš Šiaulių m. savivaldybės Šiaulių universitetas gavo finansavimą visoms teiktoms STEAM programoms: „Cheminiai procesai gamtoje ir jų analizė ląstelės lygmeniu“, „Energijos ir šiluminių procesų pažinimas“, „Pažintis su inžinerija“, ir „Interaktyvi audio-video projekcija“.

Pagilinti ir praplėsti žinias apie cheminių medžiagų savybes, gamtoje vykstančius cheminius procesus bei išmokti juos tyrinėti ląstelės lygmeniu mokiniai gali programoje „Cheminiai procesai gamtoje ir jų analizė ląstelės lygmeniu“. Mokiniai, naudodamiesi natūralių augalų ekstraktais, mokosi nustatyti chlorofilo koncentraciją augalinėje medžiagoje. Taip pat nustatinėja kalio jonų koncentraciją vaisių ir daržovių sultyse, mokosi išskirti augalų pigmentus, gilina žinias apie organinių tirpiklių chemines ir fizikines savybes.

Programos „Energijos ir šiluminių procesų pažinimas“ dalyviai kviečiami pagilinti ir praplėsti gamtos mokslų ir fizikos žinias. Naudodami pažangiąsias technologijas Šiaulių universiteto laboratorijoje, analizuojant energiją bei šiluminius procesus, mokiniai ugdo praktinius gebėjimus ir gamtamokslinę tyrėjo kompetenciją. Eksperimentinių – tiriamųjų darbų metu mokiniai tiria skirtingų metalų šiluminį plėtimąsi, lygina smėlio ir vandens savitąsias šilumas, bando nustatyti vandens savitąją garavimo šilumą, atlieka vandens, esančio moliniame ąsotyje, šilumos kitimo tyrimą ir analizuoja žmogaus kūno ir aplinkos šilumos apykaitos procesą, mokosi, kaip išgauti energiją iš vaisių ir daržovių.

Programoje „Interaktyvi audio-video projekcija“ patirs meninės kūrybos ir informacinių technologijų derinimo džiaugsmą. Mokiniai supažindinami su skaitmeninio garso ir vaizdo įrašymo bei redagavimo techninėmis ir programinėmis galimybėmis. Tikimasi, kad dalyviai įgis kompiuterinės programos, skirtos audio-video projekcijai demonstruoti, valdymo įgūdžių, lavins supratimą apie informacinių technologijų ir meno produktų derinimo galimybes.

„Pažintis su inžinerija“ programa skirta pagilinti ir praplėsti gamtamokslinio ugdymo žinias, ugdyti tyrėjo kompetenciją, supažindinti su inžinerinių sričių specialistų profesinės veiklos sritimis. Mokiniai eksperimentuodami Šiaulių universiteto laboratorijose ir dirbdami kompiuterių klasėje susipažįsta su elektronikos ir elektros reiškiniais, medžiagų savybėmis, įsisavina mokslinius tyrimo metodus, mokosi naudoti naują kompiuterinę sistemą.

Mokslininkų ir verslininkų bendradarbiavimas

Šiaulių miesto savivaldybė, siekdama atliepti įmonių ir regiono poreikius, skyrė finansavimą mokslininkų ir jaunųjų tyrėjų darbui įmonėse. Šiaulių universiteto mokslininkai ir studentai jau pradėjo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) darbus uždarosiose akcinėse bendrovėse Autokarlas, Kalvis, Kandas, Visija, Žemvalda, Baltik vairas.

Programų dalyviai kuria elektrinę dviratę transporto priemonę – elektrinį paspirtuką, skirtą važinėti dviračių takais ir dviračiams skirtomis eismo juostomis. Tai kompleksinis projektas, jungiantis naujas elektros ir mechanikos inžinerijos mokslo ir praktines žinias.

Kuriama ir dviračio tipo gaminių struktūrinių elementų ir mazgų projektavimo metodika. Šios programos metu siekiama pritaikyti automatizuoto projektavimo ir dizaino sistemą gaminių sąrankos elementų ir detalių projektavimui.

Kuriant metodiką, skirtą nustatyti ir parinkti optimalų metalo apdirbimo pjovimo režimą, siekiama padidinti įmonės darbo našumą. Ji padės įmonės kompiuterinio valdymo tekinimo staklių operatoriams nustatyti programoje tinkamus metalo apdirbimo režimus.

Krano kėlimo mechanizmo svorio indikacinio prietaiso prototipo kūrimas leis stebėti krano keliamą svorį indikacinėje lentoje. Siekiama, kad ši informacija būtų matoma ir planšetiniuose kompiuteriuose bei išmaniuosiuose telefonuose. Dalyvaudami šiame projekte studentai įgaus praktinių žinių apie galios elektroniką ir mechatronikos sistemų valdymą.

Šiaulių universiteto mokslininkas ir studentas taip pat konstruoja bepilotę sunkaus kėlimo sistemą taip, kad ji išliktų stabili skrydžio metu net esant nepalankioms oro sąlygoms. Sukurtas prototipas leis įmonei įvertinti savo dirbamų žemės sklypų ar pastatų būseną, kaupti duomenų istoriją, bei sudarys sąlygas kurti informatyvias ataskaitas. Tai kompleksinis projektas, sujungiantis naujas elektros ir mechanikos inžinerijos mokslo ir praktines žinias.

Programos įgyvendinimo metu taip pat eksperimentiniais bandymais tikrinamas vandens šildymo kolektoriaus prototipo efektyvumas ir panaudojimo galimybės, naudojant saulės energiją Šiaurės Lietuvos regione.

Share Button


vasario 26, 2020

Šiaulių kultūros centras šiais metais Užgavėnes suorganizavo tikrąją kalendorinės šventės dieną miesto centre bei sukvietė visus švęsti pavasario pasitikimo ir […]

vasario 25, 2020

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į tai, kad Europoje sparčiai daugėja naujojo koronaviruso (COVID-19) atvejų, kreipėsi į Švietimo, mokslo ir […]

vasario 25, 2020

Skatinant turiningą, kūrybingą vaikų laisvalaikį atostogų metu, Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės“ filiale (K. Korsako g. 10) vasario 17–21 dienomis buvo […]

vasario 24, 2020

Vasario 22 d. vakarą Šiaulių arenoje (Jono Jablonskio g. 16) netrūko pasidabinusių šiauliečių, svečių iš kitų Lietuvos, Latvijos, Vokietijos, Baltarusijos […]

vasario 24, 2020

Vasario 22 d. Žaliūkių malūnininko sodyboje tradiciškai vyko Užgavėnių šventė. Šiemet žiema neparodė savo nagų, tad pernelyg jos vyti nereikėjo […]

vasario 17, 2020

2020 m. vasario 16-ąją, minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Šiaulių „Aušros“ muziejus pirmą kartą atvėrė restauruotų Venclauskių namų duris ir […]

vasario 17, 2020

Vasario 16 d. šiauliečiai minėjo Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Nepabūgę stipraus vėjo šiauliečiai gausiai rinkosi Prisikėlimo aikštėje, kurioje vyko Šiaulių […]

vasario 13, 2020

Garbės piliečius renka kone visi Lietuvos miestai ir rajonai. Šiaulių miesto garbės piliečiai iš kitų nuo šiol išsiskirs jiems skirto […]

vasario 13, 2020

Vasario 11 dieną rajono Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė apsilankė „Vyturėlio“ vaikų darželyje. Svarbiausias šios viešnagės tikslas buvo […]

vasario 13, 2020

Vasario mėnesio 11 dieną Šiaulių Dainų progimnazijos jaunieji samariečiai: Deimantė Dubauskaitė, Ema Šiaulytė, Adrija Ainaitė, Gustė Mikalauskaitė, Akvilė Butkevičiūtė, Matas […]