21 birželio, 2022

10 išmaniausių pasaulio miestų: tik laiko klausimas, kada šie sprendimai atsiras Lietuvos miestuose

Honkongas

Išmaniosios technologijos vis plačiau plinta kasdieniame mūsų gyvenime. Mes ne tik nešiojamės išmaniuosius prietaisus ant riešo, kišenėje ir rankinėje, bet ir dažnas turime ne vieną išmanųjį įrenginį namuose – nuo viryklės iki dulkių siurblio.

Naujosios technologijos diegiamos ir įvairiuose pasaulio miestuose. Jos palengvina miesto priežiūrą, padeda reguliuoti eismą, net kovoti su tarša ar avaringumu. Taip miestai tampa darnesni su aplinka, saugesni ir patogesni juose gyvenantiems žmonėms.

Kai kalbame apie išmaniuosius miestus, klausimas yra ne „ar“, o „kada“. Žinoma, pokyčiai vyksta palaipsniui, miestas negali tapti išmaniu per vieną dieną – šiam tikslui pasiekti reikia daug darbo – tiek plėtojant informacines ryšių technologijas, tiek gerinant miesto aplinką.

„Huawei“ įmonė yra sukaupusi ilgametę išmanių miestų kūrimo patirtį. Išmanus miestas turi veikti taip pat, kaip žmogaus nervų sistema – turi būti tamprios jungtys, reikia nuolat mokytis ir tobulėti.

Išmanieji miestai ne tik prisideda prie tvarios miestų plėtros, bet ir suteikia visiems sveikesnę ir saugesnę gyvenamąją erdvę, kovodami su tokiomis rimtomis aplinkosaugos problemomis kaip oro ir triukšmo tarša.

Europos aplinkos agentūros ataskaitoje nurodoma, jog prastos aplinkos sąlygos lemia kas aštuntą mirties priežastį Europoje. Tai sudaro net 13 proc. Pagrindinė to priežastis – intensyvus eismas ir spūstys šiuolaikiniuose miestuose, tačiau su technologijų pagalba galima šią problemą išspręsti.

Išmanaus miesto dirbtiniu intelektu pagrįsta transporto valdymo sistema reguliuos eismo srautus ir padės vairuotojams efektyviau rasti laisvas automobilių stovėjimo vietas, taip sumažinant eismo intensyvumą. Dirbtinio intelekto sprendimai taip pat gali padėti spręsti automobilių taršos problemą – jie automatizuos atliekų surinkimą ir perdirbimą, todėl miestų gatvės bus švarios, sumažės degalų sąnaudos ir kenksmingų išmetamųjų dujų kiekis.

Įvairiose miesto vietose įrengti išmanieji jutikliai gali stebėti oro kokybę ir nustatyti taršos šaltinius. „Huawei“ visapusiškai remia Europos Sąjungos tikslą siekti anglies dioksido neutralumo. Be to, „Huawei“ į savo misiją įtraukė ekologišką plėtrą ir ekologišką pramonės transformaciją. Iki 2021 m. pabaigos „Huawei“ sutaupė 84,2 mlrd. kilovatvalandžių elektros energijos ir apie 40 mln. tonų sumažino išmetamo CO2 kiekį, pasiūlydama ekologiškesnius sprendimus vežėjams daugiau nei 100 šalių.

10. Čikaga

Trečias pagal dydį JAV miestas Čikaga naudoja išmaniojo miesto technologijas ir strategijas vystydama ir plėsdama miestą. Čikagos atviros informacijos portalas planuoja sumažinti skaitmeninę atskirtį, padidėjusią dėl COVID-19 pandemijos.

Čikaga turi vadinamąjį „Daiktų rinkinį“ (angl. „Array of Things“), kuris yra miesto jutiminis tinklas, padedantis kovoti su prasta oro kokybe, spūstimis, klimato kaita ir užterštumu.

9. Bostonas

Tai yra vienas iš pirmųjų miestų, pradėjusių eksperimentuoti su išmaniosiomis programomis.

Ilgalaikis Bostono planas – sukurti „dalyvaujamąjį urbanizmą“, paremtą išmaniosiomis programomis, ir taip padedantį gyventojams gauti greitą ir lengvai prieinamą informaciją apie tokius dalykus kaip automobilių statymas, lengviau bendrauti tarpusavyje, taip pat pranešti apie mieste pastebėtas problemas, stebėti miesto transporto veikimo kokybę.

8. Barselona

2011 metais šiame mieste vyko pirmoji Išmaniojo miesto paroda ir pasaulinis kongresas (angl. „Smart City Expo and World Congress“). Nuo tada Barselona įdiegė įvairių išmaniojo miesto inovacijų, tokių kaip LED apšvietimo stulpai, padedančių stebėti eismą ir grūstis, pėsčiųjų judėjimą, oro kokybę ir triukšmą.

Gatvėse išdėstytos išmaniosios šiukšliaduobės, kurios veikia vakuuminiu būdu įsiurbdamos šiukšles į požemines talpyklas – taip sumažinamas išvežimo dažnumas ir nemalonūs kvapai.

7. Kopenhaga

2017 metais įstaiga „Copenhagen Solutions Lab“ gavo apdovanojimą už sistemą, kuri stebi oro kokybę, energijos suvartojimą, eismą ir atliekų valdymą.

Ši sistema sujungia šviesoforų reguliavimą, elektromobilių krovimą ir išmaniąją apskaitą į vientisą sistemą tam, kad būtų užtikrinta veiksminga vairavimo patirtis ir pristatymo paslaugos.

Kopenhaga bendradarbiauja su Masačusetso technologijos institutu (MIT), kurdama ir išmaniąją dviračių sistemą.

6. Honkongas

Šis miestas ne tik įdiegė išmaniuosius apšvietimo stulpus su jutikliais, bet ir žengė vienu žingsniu toliau – juos suderino su 5G tinklu.

Taip pat galite rasti mobiliesiems įrenginiams pritaikytus išmaniuosius skydelius, rodančius vartotojų nuotraukas, žemėlapius, informaciją, susijusią su krituliais, temperatūra ir automobilio statymo galimybėmis realiu laiku.

5. Londonas

Londono miestas pastaraisiais metais įdiegė kelias išmaniojo miesto iniciatyvas. Pavyzdžiui, „Pilietinių inovacijų iššūkį“ (angl. „Civic Innovation Challenge“), kuris yra inkubacinė platforma, padedanti startuoliams išvystyti sprendimus augančioms miesto problemoms spręsti.

Kitas pavyzdys – programa „Sujungti Londoną“ (angl. „Connect London“), kurios tikslas yra 5G ir šviesolaidinis ryšys visame mieste.

Įsimintini Londono apšvietimo stulpai aprūpinami jutikliais ir elektromobilių krovimo stotelėmis.

4. Dubajus

Dubajuje neseniai įgyvendintas 7 metų planas visas valdžios ir ekonomines paslaugas paversti skaitmeninėmis, tarp jų – komunikacijos, miestų planavimo, transporto ir daug kitų. Dauguma šių paslaugų dabar yra skaitmeninės ir prieinamos per „DubaiNow“ išmaniąją programėlę.

Dirbtinis intelektas, naudojamas transporto sektoriuje, prisidėjo prie avarijų dėl nuovargio skaičiaus sumažinimo.

Policija taip pat naudojasi automatizavimu, tad miestas turi tris autonomiškas nuovadas.

3. Amsterdamas

Amsterdamo išmaniojo miesto iniciatyva, pradėta 2009 metais, jau parėmė 170 įvairių projektų. Eismo duomenys prieinami vystytojams, kurie juos naudoja, kurdami žemėlapių sudarymo programėles. Jas vėliau galima integruoti į miesto transporto sistemą.

Automatizavimas taip pat panaudotas Amsterdame, kur veikia automatizuoti pristatymo kateriai, vadinami „roboats“. Tai – plaukiojančios pristatymo priemonės.

Taip pat Amsterdame yra plaukiojantys kaimai, padėję išspręsti per didelio gyventojų tankio problemą. Kartu tai yra darni alternatyva, trūkstant žemės sklypų statyboms.

2. Singapūras

Singapūras laikomas vienu išmaniausių pasaulio miestų. Dėl senstančios populiacijos valdžia koncentruojasi į skaitmeninius sprendimus ir iniciatyvas, siekdama padidinti produktyvumą progresyvioje šalies ekonomikoje.

Išmaniosios technologijos jau integruotos į šalies apgyvendinimo sektorių. Taip pat valdžia buvo suplanavusi įdiegti energiją taupančius apšvietimo stulpus visuose viešuose keliuose, saulės baterijas ant mažiausiai 6 000 stogų.

1. Niujorkas

Niujorkas paleido išmaniojo miesto bandomąją programą, kurios metu 2020-aisiais įvairiose miesto dalyse buvo įdiegti išmanieji jutikliai.

Surinkti duomenys leido miestui veiksmingiau valdyti tokias paslaugas kaip atliekų surinkimas ir administravimas.

Internetinės įkrovimo stotelės pakeičia telefonų būdeles ir pagerina interneto prieinamumą.

Mieste veikia ir įvairios kitos išmaniųjų technologijų iniciatyvos, tokios kaip „NYC Challenges“, „LinkNYC“, „Midtown in Motion & Cyber NYC“.


4 gegužės, 2025

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) skelbia rengsianti mokymus apie biosaugą. Pasak institucijos, užkrečiamų ligų klausimas šiame sektoriuje yra esminis, […]

1 gegužės, 2025

Ketvirtadienį minint Tarptautinę darbo dieną, profesinės sąjungos Vilniuje surengė kasmetines eitynes. Per šimtą renginyje dalyvavusiųjų atstovų reikalavo demokratijos darbe ir […]

28 balandžio, 2025

Skurdas ir nelygybė Lietuvoje – augančios žemės ūkio paramos koncentracijos pasekmė: Jaunieji ūkininkai ragina permąstyti ES paramos paskirstymą Lietuva išlieka […]

26 balandžio, 2025

Kai kiekviena minutė svarbi, tradiciniai siuntimo būdai ne visada atitinka lūkesčius. Tokiais atvejais puiki išeitis – express siuntos, kurios leidžia […]

26 balandžio, 2025

Daugelis verslų, pradėję naudoti Google Ads, tikisi greito rezultato – padidėjusio lankytojų srauto ir sparčiai augančių pardavimų. Visgi, realybė dažnai […]

24 balandžio, 2025

Miško kaina Lietuvoje yra nuolat kintantis rodiklis, priklausantis nuo daugelio veiksnių. Pastaraisiais metais miškų rinkos tendencijos rodo stabilų augimą, tačiau […]

23 balandžio, 2025

Auksas antradienį pirmą kartą viršijo 3 500 dolerių už unciją ribą po JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbtų tarifų ir aštrios […]

23 balandžio, 2025

Aukso kainos antradienį vėl pasiekė rekordines aukštumas, doleris išliko stabilus, o akcijų rinkos svyravo. Nerimą kurstė naujausias JAV prezidento Donaldo […]

Kodėl verta investuoti laiką į kokybišką sporto projektų rašymą
23 balandžio, 2025

Norint gauti finansavimą sporto ar sveikatingumo iniciatyvai, vien geros idėjos nepakanka. Svarbiausia – gebėti šią idėją tiksliai ir įtaigiai perteikti […]

Į ką atkreipti dėmesį perkant malkų skaldyklę internetu
23 balandžio, 2025

Malkų skaldymas – tai ne tik rutina, bet ir nemažai fizinių pastangų reikalaujantis darbas. Ypač tai aktualu tiems, kurie gyvena […]

Ką būtina žinoti prieš nuomojantis automobilį Vilniuje
23 balandžio, 2025

Automobilių nuoma Vilniaus mieste – vis dažnesnis pasirinkimas tiek vietinių gyventojų, tiek miesto svečių tarpe. Nesvarbu, ar automobilio prireikia verslo […]

21 balandžio, 2025

Šešios Lietuvos vietovės: Niūronys, Marcinkonys, Merkinė, Palūšė, Plateliai ir Žagarė pretenduoja tapti geriausiais turizmo kaimais pasaulyje. Jos pateikė savo kandidatūras […]

18 balandžio, 2025

„Lidl Lietuva“ pelnė patraukliausio darbdavio apdovanojimą prekybos ir pardavimų srityje bei pateko tarp 50-ies geriausių šalies darbdavių bendrame reitinge. Nugalėtojai […]

15 balandžio, 2025

Startuolis – tai ne tik naujas verslas, bet ir nauja idėja, drąsūs sprendimai bei inovatyvus požiūris į rinką. Būtent todėl […]

8 balandžio, 2025

Balandžio 8 d. Ignalinos rajono savivaldybėje vyko Verslo forumas, kurį organizavo Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmai. Rūmų generalinis direktorius […]

Kiek galite sutaupyti įsirengę saulės elektrinę su APVA parama / pexels.com nuotr.
7 balandžio, 2025

Įsirengti saulės elektrinę su APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūros) parama – tai ne tik puiki galimybė sumažinti elektros sąskaitas, bet […]

5 balandžio, 2025

Pirmasis šių metų ketvirtis pažymėtas išaugusiu įvykusių viešųjų Turto banko aukcionų skaičiumi, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Per […]

3 balandžio, 2025

Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ tapo pirmąją aviakompanija Europoje, per metus skraidinusia 200 mln. keleivių. Per finansinius metus, kurie baigėsi […]

31 kovo, 2025

Kasmet technologijų entuziastai laukia naujausių išmaniųjų telefonų modelių, o Apple iPhone serija išlieka viena populiariausių pasirinkimų rinkoje. Vienas naujausių modelių […]

31 kovo, 2025

Geros naujienos šiauliečiams. „Kavos Draugas“ plečiasi ir atidaro jau šeštąją fizinę parduotuvę Lietuvoje – šįkart Šiauliuose. Nuo šiol bus dar […]

Regionų naujienos