Pakruojyje aptarti aktualūs atliekų tvarkymo klausimai

Birželio 8 d. Pakruojo rajono savivaldybėje aiškintis svarbių atliekų tvarkymo klausimų susirinko Seimo Šiaulių krašto bičiulių parlamentinė grupės nariai, aplinkos ministras K. Trečiokas, viceministras L. Jonauskas, Vyriausybės atstovas Šiaulių apskrityje J. Novogreckis, VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) vadovybė, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento atstovai, regiono savivaldybių merai ir administracijų vadovai, Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai, administracijos specialistai, visuomenės atstovai.
Pradėdamas pasitarimą Pakruojo rajono savivaldybės meras S. Gegieckas padėkojo susirinkusiems už dėmesį svarbiai sričiai, kurioje yra dar daug neišspręstų klausimų ir padarytų klaidų. Konferencijos iniciatorius, Seimo narys V. Gailius pabrėžė, kad atliekų tvarkymo srityje vis dar per mažai skaidrumo, trūksta susitarimų su bendruomene. Juk gero įstatymo esmė ir yra susitarimai, kuriuos svarbu tinkamai įgyvendinti.
Posėdžio pradžioje dalyviai išklausė ŠRATC direktorės J. Šalkauskienės pranešimą, kuriame ji pristatė įmonės veiklą, aptarė skaudžiausias problemas: prisiminta, kad, sustabdžius banko „Snoras“ veiklą, įmonė neteko 13 milijonų litų ES fondų paramos lėšų. Šis klausimas dabar svarstomas teisme, tikimasi palankių sprendimų. Pakruojo rajono mero pavaduotojas G. Grybė, Seimo nariai siekė išsiaiškinti vieną dalyką – ar skolos nebus dengiamos didinant rinkliavą gyventojams. Akivaizdu, kad ŠRATC dalininkės savivaldybės susidariusios skolos padengti tikrai nepajėgtų.
Posėdžio dalyviai kalbėjo ir apie dvinarės rinkliavos modelį: vietinės rinkliavos įmoka susidės iš dviejų dalių – pastoviosios, kuri bus apskaičiuojama pagal nekilnojamo turto plotą arba registruotų gyventojų skaičių, bei kintamosios, kurios dydį lems gyventojo sukauptų atliekų kiekis. Aplinkos ministras K. Trečiokas paaiškino, kad minėtos rinkliavos metodika buvo sukurta einant liberaliu keliu. Kiekvienas regionas turi savo specifiką, tačiau gyventojai už atliekų tvarkymą neturėtų mokėti skirtingai. Pritaikius naująją metodiką, atsiras daugiau aiškumo. Tačiau esminis rinkliavos principas turi likti „mokėti tiek, kiek reikia“, o tikslas – kad nedidėtų našta gyventojų piniginei.
Paliesti ir rinkliavos administravimo klausimai. Jau metai, kaip Šiaulių rajonas pats administruoja vietinę rinkliavą už atliekų tvarkymą, o nuo šių metų sausio 1 d. rinkliavos administravimą perėmė ir Joniškio, Kelmės bei Pakruojo savivaldybės. Pagrindinis rinkliavos administravimo perėmimo argumentas – mažesnės administravimo sąnaudos. Nors pradžioje susiduriama su sunkumais, bet pirmoji šį žingsnį žengusi Šiaulių rajono savivaldybė jį vertina kaip teisingą.
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas A. Salamakinas kalbėjo apie atliekų tvarkymą, kaip savivaldybių funkciją, kėlė klausimą, kiek centrinė valdžia galėtų turėti įtakos regionų atliekų tvarkymo centrams. Pasak komiteto pirmininko, dėl esminių dalykų savivaldybės turi pačios susitarti. Kad savivaldybėms turėtų būti leidžiama daugiau spręsti pačioms, kalbėjo ir posėdyje dalyvavę regiono savivaldybių atstovai. Seimo narys V. Gailius pabrėžė, kad savivaldybės turėtų aktyviau dalyvauti teisėkūros procese: teikti savo pasiūlymus, pastebėjimus kuriant teisės aktus.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento atstovai kalbėjo komunalinių atliekų tvarkymo sistemos tobulinimo tema, UAB „Šiaulių vandenys“ vadovybė kėlė klausimą dėl Šiaulių miesto valymo įrengimuose sukaupto (seno) nuotekų dumblo sutvarkymo ir apdorojimo, panaudojimo, taip pat svarstyti naudotų padangų, pavojingų medicinos atliekų tvarkymo klausimai.
Posėdžio metu paliestas ir renovacijos procesas, išjudinęs Lietuvos savivaldybes. Aplinkos ministras energinio efektyvumo didinimo programą vertina kaip vieną labiausiai pasisekusių. Tačiau, pasak Seimo nario V. Gailius, gyventojai turi „teisėtų lūkesčių nepateisinimo“, procesas nevyksta taip sparčiai, kaip norėtųsi, o nukenčia gyventojai, nes nebegali pasinaudoti tomis pačiomis sąlygomis.
Baigdami posėdį jo dalyviai džiaugėsi turėję galimybę ne tik pasikalbėti, bet ir išklausyti. Po posėdžio visi buvo pakviesti aplankyti Pakruojo dvarą.