Siūloma pieno rinkos reguliavimą pavesti RRA
Praėjusių metų rugpjūtį Rusijai paskelbus apie embargą, labiausiai nukentėjo pieno sektorius – jis atsidūrė ties žlugimo riba. Pieno gamintojai skundžiasi žemomis pieno supirkimo kainomis, kurios krito 30 proc., o pieno perdirbėjai aiškina, kad kainų nuosmukį sąlygoja pasaulinė rinka. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė įregistravo įstatymo projektą, kuris turėtų padėti sureguliuoti santykius tarp pieno gamintojų ir perdirbėjų. Žemės ūkio ministerija siūlo, kad įstatymo projekte numatytų reikalavimų priežiūrą vykdytų VĮ Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (RRA). Artimiausiu metu įstatymo projektas bus svarstomas Seime.
Pagrindinis įstatymo tikslas yra siekti geranoriškų ir dalykinių santykių tarp žemdirbių ir verslo, kad šalių interesai būtų apsaugoti. Įstatyme numatoma, kad pieno gamintojams pristačius vienodą pieno kiekį, nesvarbu, ar tai būtų kooperatyvas, ar stambus ūkis, būtų mokama vienoda kaina. Taip pat įstatyme ketinama numatyti 30 dienų terminą, kurio turės paisyti tiek pieno pardavėjai, tiek pieno perdirbėjai, norėdami keisti pieno pirkimo sąlygas. Pieno kainų skirtumai turėtų būti pagrįsti. Įstatymo projekte nurodoma, kad perdirbėjai turėtų supirkti tokį žalio pieno kiekį iš gamintojo, koks yra nurodytas sutartyje, maksimalus nuokrypis – 10 procentų. Taip pat bus reikalaujama nurodyti žalio pieno kilmės šalį ant pieno gaminių, tiekiamų Lietuvos rinkai.
Atsižvelgus į teisininkų argumentus dėl konkurencijos, atsisakoma 10 proc. antkainio prekybininkams.
„Buvo daug kalbama apie sąžiningas pieno kainas, tačiau dabar turime tokią situaciją, kai prireikė įstatyminio reguliavimo. Planuojama, kad Rinkos reguliavimo agentūra kontroliuos, ar visi subjektai laikosi įstatyme numatytų nuostatų. Padėtis pieno sektoriuje yra labai įtempta, todėl ieškome galimų sprendimų, kaip situaciją pakeisti ir užtikrinti stabilius santykius tarp pieno gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų. Kiekviena šalis rūpinasi savo gamintojais ir įmonėmis, tai normalus procesas, Lietuva neturėtų būti išimtimi“, – sako žemės ūkio ministrė.
2015 m. vasario mėnesį pieno gamintojams buvo skirta beveik 23 mln. eurų paramos, dar 5,38 mln. Eur skirta 2015 m. balandį. Lėšos skirtos pieno gamintojų praradimams dėl draudimo įvežti žemės ūkio produkciją į Rusiją kompensuoti.