Darbiečiai kuria Kultūros, jaunimo ir sporto ministeriją

Šiandien Seime vykusioje spaudos konferencijoje darbiečiai pristatė planus dėl Kultūros ministerijos reorganizavimo – iki 2017 m. jie planuoja sujungti šią instituciją su Jaunimo reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Kūno kultūros ir sporto departamentu prie Vyriausybės bei įkurti Kultūros, jaunimo ir sporto ministeriją.
Pasak šios idėjos iniciatoriaus, Seimo Darbo partijos frakcijos nario Vytauto Gapšio, naujoji ministerija leis sumažinti biurokratinį aparatą, sustiprinti jaunimo ir sporto bendruomenės atstovavimą Vyriausybėje bei suteikti daugiau politinio autoriteto ministrui.
„Šiuo metu jaunimo, sporto ir kultūros klausimai yra atstovaujami skirtingu lygmeniu ir atitinkamai turi skirtingą svorį valstybės politikoje. Manau, kad tiek jaunimo, tiek sporto reikalai iki šiol buvo nepelnytai nustumti į šalį. Žvelgiant iš valstybės pozicijų, jie turi būti vertinami kaip pridėtinę vertę kuriančios sritys, kurios yra ne mažiau svarbios negu energetika arba žemės ūkis. Todėl užregistravau Vyriausybės įstatymo pataisas, numatančias Kultūros, jaunimo ir sporto ministerijos įsteigimą nuo 2017 m. sausio 1 d.“, – sako V. Gapšys.
Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigiamai įvertino naujos ministerijos steigimo idėją ir pabrėžė, kad apie sporto ir jaunimo reikalų atstovavimą aukščiausiu lygiu buvo kalbama seniai.
„Seniai kėliau klausimą, kodėl sporto klausimus kuruoja Vidaus reikalų ministerija. Manau, kad fizinė ir dvasinė kultūra yra neatsiejami dalykai, o sporto politiką turi reguliuoti Kultūros ministerija. Jaunimas yra mūsų ateitis, todėl visi klausimai turi būti sprendžiami vienoje institucijoje, kompleksiškai“, – kalbėjo Š. Birutis.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Gintaras Klimavičius pabrėžė, kad ministerijos įdirbis svarstant jaunimo klausimus yra nemažas, tačiau, siekiant efektyvesnės ir labiau koordinuotos politikos jaunimo srityje, naujoji ministerija galėtų nuveikti dar daugiau. Anot viceministro, visų su jaunimo politika susijusių sričių sutelkimas vienos ministerijos rankose duotų teigiamą rezultatą.
Naujos ministerijos steigimo idėjai pritaria tiek jaunimas, tiek sporto bendruomenė. Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LIJOT) dar 2011 m. priėmė rezoliuciją „Dėl Jaunimo reikalų ministerijos kūrimo galimybių studijos parengimo“.
„Jaunimas turi savo ministrus daugelyje Europos šalių, manau, kad ir Lietuvoje jaunimo reikalai turi tapti vienu iš pagrindinių valstybės prioritetų. Jaunimo klausimams būtinas atitinkamas institucinis dėmesys, priežiūra ir kontrolė. LIJOT mano, kad atskiros ministerijos įkūrimas reikšmingai prisidėtų prie svarbių jaunimo politikos klausimų sprendimo ir užtikrintų efektyvesnį jaunimo politikos įgyvendinimą. Be to, svarbu ir tai, kad tokios institucijos egzistavimas suteiktų būtiną politinį svorį jaunimo reikalams“, – kalbėjo LIJOT pirmininkas Mantas Zakarka.
„Europoje apie kultūros ir sporto sričių susijungimą kalbama jau seniai. Europos Sąjungoje egzistuoja Švietimo, jaunimo, kultūros ir sporto taryba. Norėdami būti europietiška, pažangia ir savo ateitimi besirūpinančia valstybe, privalome jaunimo ir sporto klausimus iškelti į kokybiškai aukštesnį lygį ir skirti jiems didesnį dėmesį“, – sako Seimo narys Vytautas Gapšys.