Tikslinė ES parama nukentėjusiems žemdirbiams – skubos tvarka

Europos Komisija laiko negaišta ir nuo kalbų pereina prie realių darbų – netrukus bus oficialiai teisiškai įforminta visoms ES šalims skirta išskirtinė laikinoji parama.
Europos Komisija susidariusioms problemoms rinkose spręsti šių metų rugsėjo pradžioje pristatė specialų 500 mln. eurų vertės priemonių paketą. Naujų rinkų paieškoms, rinkų stabilizavimo ir reguliavimo priemonėms bus skirta 80 mln. eurų, o didžioji paketo dalis – 420 mln. eurų – teks tikslinei paramai ES ūkininkams. ES šalys narės šią tikslinę paramą galės panaudoti savo nuožiūra, tačiau privalės remtis objektyviais ir nediskriminuojančiais kriterijais. EK taip pat leido šalims teikti savo žemdirbiams papildomą nacionalinę paramą, kuri gali siekti iki 100 proc. šaliai skirtosios ES tikslinės paramos.
Spalio 1 d. EK Bendro žemės ūkio rinkų organizavimo komiteto ir ekspertų darbo grupės jungtiniame posėdyje Briuselyje buvo svarstomi 3 pagrindiniai ir Lietuvai labai aktualūs reglamentų projektai dėl laikinosios išskirtinės paramos ES pieno ir mėsos gamintojams, naujų privataus sūrių ir lieso pieno miltelių saugojimo schemų. Minėtieji reglamentai turėtų įsigalioti jau spalio viduryje.
Primename, kad Lietuvos žemdirbiams šiuo ypatingai sudėtingu laikotarpiu skirta 12,63 mln. eurų ES tikslinė parama. Dar tiek pat gali skirti pati valstybė iš nacionalinio biudžeto. Tiek ES, tiek galima nacionalinė parama turi būti išmokėtos iki 2016 m. kovo 31 d.
Siekdama stabilizuoti rinką, EK atnaujino paramos už privatų sūrių sandėliavimą schemą, kuri buvo taikyta pernai dėl Rusijos embargo ir nutraukta dėl neproporcingo kai kurių šalių naudojimosi ja. Lietuvai ši schema yra labai aktuali, nes pernai spėta padėti saugojimui tik 170 t sūrių. Dabar Lietuvai suteikta 1 163 tonų sūrių privataus saugojimo kvota.
Šalia jau veikiančios, EK pasiūlė ir patobulintą lieso pieno miltelių privataus saugojimo schemą. Parama saugojimui padidinta daugiau nei 2 kartus, t. y. nuo 0,16 eurų iki 0,36 eurų už toną per dieną pagal sutartį. Minimalus pieno miltelių saugojimo laikotarpis pailgintas iki vienerių metų, taip užtikrinant, kad ši schema dar veiksmingiau padės mažinti spaudimą pieno produktų pasiūlos srityje.
Šiuo metu EK rengia pasiūlymą ir dėl naujos privataus kiaulienos sandėliavimo schemos.