„Maker Faire“ atkeliavo į Lietuvą

Penktadienį Lietuvoje pirmą kartą vyko pasaulyje plačiai žinoma techninių kūrėjų mugė „Maker Faire“. Demokratinėje mokykloje organizuotose unikaliose dirbtuvėse vaikai ir suaugusieji galėjo susipažinti bei patys išbandyti naująsias skaitmenizuotos gamybos technologijas, jų pagalba pasidaryti įvairių daiktų.
„Maker Faire“ – tarptautinis licencijuotų renginių tinklas, siejamas su inovatyvių kūrėjų ir gamintojų (angl. „makers”) judėjimu, kuris propaguoja „Pasidaryk pats“ kultūrą (angl. „Do It Yourself“). Esminė jos idėja – patiems, be profesionalų pagalbos, gamintis sau ar bendruomenei reikalingus daiktus ir taip pasipriešinti vartotojiškumo įpročiams. „Maker Faire“ mugės, pradėtos organizuoti Amerikoje prieš 10 metų, dabar visame pasaulyje vykstančiuose bendruomenių ir miestų renginiuose sulaukia pusantro milijono įvairaus amžiaus mėgėjų ir profesionalų – kūrėjų, meistrų, amatininkų, technologijų bei mokslo entuziastų ar tiesiog kūrybiškų smalsuolių, kurie dalijasi savo ir domisi kitų darbais.
Pirmąją „Maker Faire“ mugę Lietuvoje ryžosi organizuoti Demokratinė mokykla
Mokyklinio formato „Maker Faire“ mugę organizavusi Demokratinė mokykla tapo pirmąja šios kultūros ambasadore Lietuvoje. Pasak mokyklos bendraįkūrėjos Donatos Norkienės, miško apsuptyje įsikūrusi mokykla siekia, jog joje augantys miesto vaikai tiek jaustų pagarbą gamtai, tiek ir sugebėtų valdyti įvairias technologijas bei jas pritaikyti kasdienėje praktikoje. „Iš tiesų mes meikiname kiekvieną dieną. Turime dirbtuvių klasę, kurią vaikai labai mėgsta – mokytojui kartais tereikia atrakinti duris ir įleidus vaikus prižiūrėti jų saugumą. Idėjos, ką ir kaip gaminti, vaikams gimsta spontaniškai ir be didelių pastangų. Jie paprastai žiūri į dalykus, kurie mums atrodo reikalaujantys didelių pastangų, projektų, juos veda smalsumas. Vaikams tereikia suteikti priemones ir galimybes gaminti“, – kalbėjo mokyklos programų vadovė Donata Norkienė.
„Maker Faire“ mugėje Demokratinės mokyklos bendruomenė susipažino su 3D printeriu ir galėjo juo atsispausdinti savo susigalvotą daiktą ar gyvūną, lazerio pagalba ant medžio galėjo išsideginti ir išsipjauti vardinį ženkliuką ar savo piešinį, dalyvavo SBA koncerno surengtose dirbtuvėse su Mariumi Jonučiu, išbandė Veloblenderį – dviratį, kurį minant išsispaudžia sultys. Vaikus labiausiai džiugino renginį aplankiusi „Meškėnų laboratorija“, kurios draugiški savanoriai meškėnai aiškino, kaip veikia įvairios technologinės priemonės, padėjo patiems išmokti jomis naudotis.
Anot pirmąją „Maker Faire“ mokyklos bendruomenės mugę padėjusios organizuoti „Meškėnų laboratorijos“ projekto koordinatoriaus Giedriaus Kavaliausko, šiuolaikiniai žmonės yra pripratę viską pirkti, nebesugeba nieko pasidaryti patys. Šiame kontekste „Maker Faire“ skatina savo rankų pagalba pasigaminti tai, ko tau reikia.
Skaitmenizuotos gamybos „Meškėnų laboratorijos“ misija „Maker Faire“ mugėse – įtraukti naująsias technologijas, leisti vaikams su jomis susipažinti, perprasti ir išbandyti. Pirmosios Lietuvoje mobiliosios laboratorijos bendraįsteigėjas, „Maker Faire“ mugių entuziastas dar nuo tada, kai susipažino su šiuo judėjimu JAV, Vladas Lašas taip pat lankėsi mugėje ir dalyvavo įvairiose jos veiklose. „Norime, kad mobili laboratorija – mažasis šiuolaikinės skaitmenizuotos gamybos modelis – leistų vaikams susipažinti su naujausiomis technologijomis ir jas prisijaukinti“, – teigė V. Lašas.
Demokratinėje mokykloje vykusi „Maker Faire“ mugė – tik inovatyvių kūrėjų ir gamintojų (angl. „makers”) judėjimo bangos Lietuvoje pradžia. Kitais metais tikimasi aplankyti daugiau mokyklų, o gegužės mėnesį Vilniuje įvyks pirmoji miesto „Maker Faire“ Lietuvoje.
Demokratinės mokyklos nuotraukos.