Apklausa: ar bedarbiai patenkinti profesiniu mokymu?

Darbo birža apklausė bedarbius, norėdama sužinoti jų nuomonę apie profesinio mokymo įstaigų teikiamas paslaugas, įgyjamas kvalifikacijas ir kompetencijas. Apklausoje dalyvavo per 2,1 tūkst. bedarbių, baigusių profesinį mokymą. Visos šalies darbo biržose registruoti bedarbiai buvo pasirinkti atsitiktinės atrankos būdu.
Kaip vertinamos mokymo įstaigos?
Pernai profesinio mokymo paslaugas siūlė 357 profesinio mokymo teikėjai. Palyginti su ankstesniais metais, jų padaugėjo 12 proc. Šių teikėjų viešai skelbiamos profesinio mokymo programos sudaro galimybes bedarbiams pasirinkti darbo rinkoje paklausią mokymo programą ir labiausiai lūkesčius atitinkančią mokymo įstaigą.
Pernai profesinį mokymą baigė per 10 tūkst. asmenų, kurie įgijo įvairių kategorijų transporto priemonių vairuotojo, medienos apdirbimo staliaus (staklininko), pardavėjo, motorinių transporto priemonių kroviniams ar keleiviams vežti vairuotojo, krautuvų vairuotojo, suvirintojo, manikiūrininko, virėjo, slaugytojo padėjėjo, apskaitininko, siuvėjo, įvairių kategorijų traktorininko, aukštalipio, kirpėjo, apdailininko, medkirčio ir kitas darbo rinkoje paklausias profesijas.
Apklausos rezultatai parodė, kad dauguma – per 90 proc. įgijusių naujas kvalifikacijas ir kompetencijas įgijusių bedarbių ir įspėtų apie atleidimą darbuotojų profesinio mokymo įstaigų teikiamas paslaugas – teorines žinias, praktinius įgūdžius, mokytojų žinias ir jų profesinį pasirengimą vertina gerai ir labai gerai. Šiek tiek mažiau palankiai vertinamos mokymo patalpos ir priemonės.
Respondentų buvo klausiama, kodėl jie dalyvavo profesinio mokymo priemonėje. 41 proc. jos dalyvių nurodė, kad norėjo įgyti pirmą profesiją ir įsidarbinti, o 40 proc. – įgyti kitą profesiją ir įsidarbinti.
Populiariausios mokymo įstaigos
Dauguma apklaustų bedarbių nurodė, kad rinkosi VšĮ Panevėžio darbo rinkos mokymo centro ir UAB SDG mokymo programas – jas baigė po 7,5 proc. apklaustųjų, VšĮ Klaipėdos profesinio mokymo ir reabilitacijos centro – 6,6 proc., VšĮ Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centro – 5,8 proc., UAB Kauno Petrašiūnų darbo rinkos mokymo centro – 5,1 proc., kitų mokymo įstaigų programas rinkosi mažiau kaip 5 proc. respondentų.
Ar rekomenduotų mokymo įstaigą savo draugams ir pažįstamiems? 75,6 proc. visų apklaustų bedarbių patvirtino, kad rekomenduotų, 21,9 proc. abejojo ir 2,5 proc. respondentų buvo nepatenkinti mokymo įstaigos teikiamomis paslaugomis.
Ar baigę profesinį mokymą bedarbiai įsidarbina?
Apklausa buvo siekiama išsiaiškinti, ar baigę profesinį mokymą ir įgiję naujas kvalifikacijas bei kompetencijas bedarbiai įsidarbino. Taip pat ar pakanka mokymosi metu įgyto pasirengimo.
Baigę profesinį mokymą įsidarbino arba pradėjo individualią veiklą 73,6 proc. respondentų, iš jų beveik visi – net 98 proc. įsidarbino pagal įgytą profesiją. 75,3 proc. įsidarbinusiųjų nurodė, kad jų profesinei veiklai pakanka įgyto pasirengimo, 23,3 proc. – įgyto pasirengimo profesinei veiklai pakanka iš dalies ir tik 1,4 proc. respondentų teigė, kad įgyto pasirengimo nepakanka.
Lietuvos darbo birža nuolat tobulina savo veiklą ir siekia kuo geriau tenkinti bedarbių ir įspėtų apie atleidimą iš darbo darbingo amžiaus darbuotojų poreikius, teikiant jiems profesinio mokymo paslaugas. Atliktos bedarbių apklausos tikslas – įvertinti profesinio mokymo paslaugų kokybę ir užtikrinti grįžtamąjį ryšį. Bedarbių apklausa vyko 2015 m. spalio – gruodžio mėn.
Daugiau apie apklausą rasite čia.