5 liepos, 2019

Atvykti į Radviliškį verta jau šį savaitgalį

Kai rytoj visa Lietuva sustos giedoti Tautiškos giesmės, ji skambės ir Radviliškyje, tačiau skambės kaip dalis miesto šventės. „Šventėje labai laukiame visų ir kviečiame tądien pabūti kartu su radviliškiečiais“, – atvykti į Radviliškį pakviečia rajono meras Antanas Čepononis.

Gerbiamas mere, pastaruosius kelerius metus Radviliškio miesto šventės vykdavo labai daug renginių, atvykdavo daug svečių, savivaldybės partnerių delegacijų.  Ši šventė kiek kuklesnė, ar tai reiškia, kad ji labiau skirta pačių radviliškiečių pabuvimui?

Pagal apimtį šventė kuklesnė, bet tai nereiškia, kad ji kokybe bus prastesnė. Per šventę vyks nemažai įdomių ir turiningų renginių. Tame gražiame kultūriniame šurmulyje turėsime ir svečių. Liepos 5 dieną atvyksta delegacija iš Izraelio Katzrino miesto. Tos pačios dienos pavakary su šio miesto savivaldybe pasirašysime bendradarbiavimo sutartį. Šio miesto meras yra lietuvių kilmės. Jis kalba lietuviškai. Tad radviliškiečiai padėsime ieškoti jo šaknų Lietuvoje. O konkrečiau pasakius – Šeduvoje, kurioje kuriamas Lietuvos žydų kultūros ir paveldo muziejus „Dingęs štetlas“. Šeštadienį svečiai iš Izraelio dalyvaus miesto šventės renginiuose.

Taigi, rengdami šią šventę, kaip ir pastebėjote, orientavomės ne į gausų svečių būrį, o į radviliškiečių pabuvimą. Kaip ir kiekvienais metais, tikime, kad į šventę atvyks nemažai tėviškėnų, kad per šventę susitiks ir pabendraus giminės, seni bičiuliai. Ir, be abejo, laukiame visų, kurie tądien norės pabūti kartu su Radviliškio žmonėmis. Bus ką veikti visiems: ir sporto, ir folkloro, ir populiariosios muzikos, ir meno, ir teatro mėgėjams. Žinoma, paskelbsime ir naująjį Radviliškio miesto garbės pilietį.

Rudenį Radviliškis pakvies į Lietuvos kariuomenės mūšio su bermontininkais šimtmečio paminėjimą. Kiek žinau, Lietuvos kultūros taryba neįžvelgė šios sukakties svarbos ir neskyrė finansavimo sumanytam renginiui.  Paminėjimo finansavimą ant savo pečių prisiėmė Radviliškio rajono savivaldybė.

Kartais valstybės lygmenyje kai kurie regionuose vykstantys renginiai neatrodo labai svarbūs ir jiems neskiriama lėšų. Tačiau ant žmonių, atsakingų už kultūrą, niekada nepykome ir nepyksime. Būtų blogai, jei savivaldybė neskirtų lėšų saviems renginiams, ir Lietuvos kariuomenės mūšio su bermontininkais šimtmetis būtų likęs nepaminėtas. Jei ne šis mūšis ir jame Lietuvos  kariuomenės iškovota pergalė, neaišku, kokia šiandien būtų Lietuva. Nepaisant to, kaip yra vertinamas vienas ar kitas projektas, mes žiūrime į įvykio išliekamąją vertę Lietuvos istorijai ir kultūrai, todėl visus įsipareigojimus prisiėmėme sau. Ir, manau, sukaktis bus puikiai ir kūrybingai paminėta.

O paminėjimo įžanga bus padaryta per miesto šventę, nes jaunieji radviliškiečiai lauko sąlygomis parodys inscenizaciją, kurią atliks lapkričio 21 dieną, minint mūšio šimtmetį.

Taip, Radviliškio jaunimo studijos kuriamos inscenizacijos „Aš mylėsiu ir lauksiu“ parodymas Radviliškio mieto kultūros ir poilsio parke esančioje pagrindinėje šventės scenoje  per miesto šventę atveria Lietuvos kariuomenės pergalės prieš bermontininkus šimtmečiui skirtų renginių ciklą, kurį vainikuos lapkričio renginiai, į kuriuos gražiai įsilies minėta jaunimo inscenizacija, tik šįkart pritaikyta kultūros centro scenai.

Sakykite, kur paslaptis, kad Radviliškio jaunimas taip aktyviai įsitraukia į miesto kultūrinį gyvenimą?

Manau, čia nėra didelių paslapčių. Prieš mėnesį Radviliškyje vyko „Jaunimo apdovanojimai 2019“. Jau tapo tradicija, kai rajono jaunimas renka geriausią sportininką, ūkininką, verslininką.

Šiemet buvo devynios nominacijų kategorijos: „Metų protas“, „Metų pilietiškiausias“, „Metų verslininkas“, „Metų atlikėjas“, „Metų menininkas“, „Metų sportininkas“, „Metų klasė/organizacija“, „Metų proveržis“ ir ,, Metų autoritetas“.

Ir tai, kad šiais metais „Metų autoritetu“ jaunimas išrinko būtent Radviliškio miesto kultūros centro direktorę Indrę Ginkevičienę, atskleidžia svarbiausią jaunimo aktyvaus dalyvavimo kultūroje priežastį. Kai jai buvo teikiamas apdovanojimas, jį lydėjo ne šiaip plojimai, o emocinis ūžesys. Tai reiškia, kad ji yra tarp jaunimo. Tokio jaunimo autoriteto nepelnysi per dieną ar dvi. Tai yra nuoseklaus darbo rezultatas, ir, manyčiau, charakterio bruožas – Indrės noras būti su jaunimu ir kultūra.

Radviliškio jaunimas atstovaus Lietuvai ir Portugalijoje vykstančiame Europos žmonių festivalyje?

Liepos 27 dieną Radviliškio rajono 50 žmonių delegacija išvyksta į Portugalijoje vykstantį Europos žmonių festivalį. Delegacijoje du trečdaliai yra jaunimas. Jie ir šoks, ir dainuos, ir sportuos, pristatys Lietuvą ir Radviliškį.

Ir merui ramu vežtis jauną komandą?

Visiškai ramu, nes visi yra radviliškiečiai, visi, jei ne pažįstami, yra matyti. Tai ir moksleiviai, ir studentai, ir jauni dirbantys žmonės. Jais visada pasitikėjau ir visada pasitikėsiu. Radviliškio jaunimas yra toks, kokiu galima pasitikėti.

Sakoma, kaip šauksi, taip atsilieps. Tai, matyt, tas šaukimas visapusiškai yra tinkamas, kad jaunimas atsiliepia?

Kai viską darai kalbėdamasis ir pasitardamas su jaunimu, kartu kurdamas, nebelieka nemėgstamų renginių. Jaunimas yra mūsų ir su jais esame viena šeima. Tada užsimezga labai paprastas bendravimas. Jaunimas pasitiki mumis, mes – jaunimu, mumis pasitiki jaunimo tėvai. Ir tai labai smagu.

Šiemet Radviliškio rajonas jau antrą kartą turi mažąją kultūros sostinę. Prieš kelerius metus  mažąja kultūros sostine buvo Šeduva, o šiemet – Baisogala. Kokią įtaką tai turi rajono kultūriniam gyvenimui?

Išties, patirtis, įgyta tais metais, kai mažąja Lietuvos kultūros sostine buvo Šeduva, leidžia daryti išvadą, kad tai ne tik praturtina rajono kultūrą įvairiais renginiais, bet ir padeda sukurti išliekamąją vertę. Buvimas mažąja kultūros sostine yra galimybė save įsivertinti, išsiaiškinti, ką galime padaryti savo krašto žmonėms. Baisogala yra ta vieta, kurioje vieningai veikia kultūros ir švietimo įstaigos, institutas, bendruomenė. Tai jungtinės pajėgos, kurios save gali parodyti ne tik radviliškiečiams, bet ir svečiams.

Buvimas mažąja kultūros sostine jiems suteikia naujų galimybių sutvirtėti tiek kultūros srityje, tiek materialiai, nes atnaujinama arba papildoma kultūros centro įranga, įsigyjama naujų priemonių. Šiandien Baisogala visiškai aprūpinta tuo, ko reikalauja buvimas mažąja kultūros sostine. O svarbiausia, čia dirba puikūs ir kūrybingi kultūros darbuotojai, subūrę nemažai meno kolektyvų.

Tai vis tik verta atvažiuoti į Radviliškio rajoną?

Kiekvienas kraštas turi tam tikrų išskirtinumų. Toks yra ir Radviliškio rajonas. Jis patrauklus sportu, kultūra, paveldosauga. Tai miestas ir rajonas, pritaikytas ne tik verslui, bet ir jaunimo užimtumui. Čia sudarytos sąlygos jauniems žmonėms kurtis, pradedant nuo vaikų darželių ir mokyklų ir baigiant galimybėmis turiningai praleisti laisvalaikį. Radviliškyje yra sukurta tai, ko reikia žmonių poreikiams tenkinti, ir kiekvienas radviliškietis tuo gali naudotis.

O ką Jums reiškia Radviliškis ir tapimas radviliškiečiu, nes kiek žinau, į šį kraštą esate atvykęs?

Pirmiausia, būti radviliškiečiu yra garbė. Niekada gyvenime nesigailėjau, kad po studijų savo gyvenimą susiejau su Radviliškiu ir radviliškiečiais. Ir niekada nesigailėsiu. Ar keisčiau ką nors gyvenime, jei atsirastų kita proga? Niekada. Visada buvau ir noriu būti Radviliškyje ir su radviliškiečiais.

Neseniai grįžau iš Baltarusijos. Bendradarbiavimo sutartį pasirašėme su Minsko rajono savivaldybe, kurioje gyvena 230 tūkst. gyventojų. Kadangi buvęs Nesvyžiaus rajono, ilgamečio Radviliškio rajono savivaldybės tarptautinio bendradarbiavimo  partnerio, buvęs meras pradėjo vadovauti Minsko rajono savivaldybei, jis ir parodė iniciatyvą šiai naujai bendradarbiavimo sutarčiai pasirašyti. Kai meras pristatinėjo mūsų delegaciją, jis sakė: „Nenoriu nieko įžeisti, bet draugystė su Radviliškio krašto žmonėmis yra tokia, iš kokios reikia mokytis bendrystės.“ Ir, manau, tai teisingas įvertinimas.  Visi radviliškiečiai, kuo gali, tuo prisideda, ir visi kartu kuriame Radviliškį. Džiugu, kad šiandien Radviliškis yra toks puikus.

 

Kalbino Karolina Baltmiškė

 


Viešoje Vila Franca de Xira bibliotekoje / Bibliotekos nuotr.
18 balandžio, 2024

Balandžio 8–12 dienomis Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė Rūta Vilkaitė dalyvavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Kultūros […]

17 balandžio, 2024

Švedijoje pavogtą robotą žolei pjauti Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnai surado veikiantį vienoje Radviliškio rajono sodyboje. Jis grąžintas užsienyje gyvenančiam […]

17 balandžio, 2024

Klaipėdoje, Radviliškio ir Biržų rajonų bei Pagėgių savivaldybėse antradienį rasti sprogmenys, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Anot PAGD, […]

12 balandžio, 2024

Pakruojo dvare sukurtas unikalus gamtos ir meno dermės projektas – įkurtas pirmasis šalyje Varnėnų miestas. Čia tradiciniu būdu, ant senovinių […]

9 balandžio, 2024

Lietuvoje pradedama įgyvendinti darbotvarkė „Tvari mokykla 2023“. Planuojama, kad iki 2030 m. visos mūsų šalies mokyklos taps tvarios arba žengs […]

8 balandžio, 2024

Vasarį Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo užsakymu atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje maisto stokoja kas septintas žmogus (praėjusiais metais buvo […]

3 balandžio, 2024

Besivystant žarnų išemijai gelbėjant pacientės gyvybę Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pirmą kartą Lietuvoje atlikta pasaito ir vartų venų perkutaninė trombektomija su […]

29 kovo, 2024

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje (Radviliškio r.) iki balandžio 14 dienos eksponuojama šventinė paroda „Sveiki sulaukę Šv. […]

27 kovo, 2024

Kovo 26 d. Vilniaus universiteto (VU) Šiaulių akademijoje atidarytas renovuotas Pedagogų rengimo centras, kuriame naujausia technika ir aukščiausius standartus atitinkančiose […]

27 kovo, 2024

2024 m. kovo 26 d. Šiaulių kultūros centro Oranžinėje salėje vyko Lietuvos moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ Šiaulių miesto ir […]

Kino teatras „Saulė“, 1968 m. V. Sparnaičio nuotr., iš asmeninės N. Švambarienės atvirukų kolekcijos
20 kovo, 2024

Šiuolaikinei visuomenei kinas yra eilinė pramoga, tačiau tarpukariu tai buvo to laiko sensacija ir išskirtinis naujienų šaltinis. Žmonės mažai kur […]

12 kovo, 2024

Nuo balandžio 2 dienos visuose Radviliškio rajono baruose nuo 5 valandos ryto iki 10 valandos ryto nebegalės būti prekiaujama pilstomais […]

Bibliotekos nuotr.
5 kovo, 2024

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyko susitikimas su profesoriumi Algiu Vyšniūnu, kuris radviliškiečiams pristatė knygas: „Lietuviai ypatinguose Kazachstano lageriuose 1948–1955 […]

Augustės Labenskytės nuotr.
27 vasario, 2024

Vasario 24 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejuje-draustinyje (Radviliškio r.) vyko tradicinis pėsčiųjų žygis-ekskursija „Daugyvenės muziejaus istorijos“. Žygeiviai, nepabūgę lietingo oro, […]

9 vasario, 2024

Visuomenės informavimo etikos komisija pastaruoju metu nagrinėjo kelis skundus dėl konfliktinių situacijų, susijusių su Radviliškio žiniasklaida. Laikraščio ,,Radviliškio kraštas“ leidėjas […]

8 vasario, 2024

2024 m. vasario 7 d. Šiaulių kultūros centre vyko folklorinių šokių vakaronė. Renginio metu bendruomeniškumo jausmas buvo kuriamas prisimenant žinomiausius […]

Audronė Vakarinienė / Liubov Yarmoshenko nuotr.
3 vasario, 2024

2024 m. vasario 1 d. Šiaulių kultūros centre vyko Lietuvos moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė 2024“ mokymai. Mokymuose, kuriuose vedė […]

Augustės Labenskytės nuotr.
31 sausio, 2024

Sausio 25 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) vykusi aktuali mokslinė ir praktinė konferencija „Istorinių […]

24 sausio, 2024

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė trečiadienio popietę Skėmių kaime susitiko su dviem „Lietuvos galios“ projekto, jungiančio pilietines iniciatyvas visoje Lietuvoje, bendruomenėmis – […]

24 sausio, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį, tęsdamas darbo dieną Radviliškio regione, apsilankė Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus […]