4 kovo, 2022
Radviliškio viešoji biblioteka

Bibliotekoje ir jos filialuose renginių gausa – paminėtos Lietuvių kalbos dienos

Jau septintus metus iš eilės vasario 16 – kovo 11 dienomis Lietuvoje ir užsienyje rengiamos Lietuvių kalbos dienos, kurių tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje. Rengiant Lietuvių kalbos dienų renginius siūlytina atsižvelgti į tai, kad 2022 m. Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Pranciškaus Skorinos metais. Kaip ir kiekvienais metais į šią renginių savaitę įsitraukė ir Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka bei jos filialai. Kai kurie Lietuvių kalbos dienoms skirti renginiai buvo organizuoti vasario 21 d., kuomet minima Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Tai tarsi dviguba proga švęsti Lietuvių kalbos dienas.

Vasario 18 d. Viešojoje bibliotekoje buvo prisimintas Knygos kelias. Viešosios bibliotekos Kultūros projektų vadovė, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Jolanta Kvedarienė specialiai šiai progai paruošė išsamų pristatymą apie knygų leidybos istoriją. 2022-ieji – Seimo paskelbti Pranciškaus Skorinos metais. Šiemet sukanka 500 metų, kai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo išspausdinta pirmoji knyga – Pranciškaus Skorinos „Mažoji kelionių knygelė“, Vilniuje buvo įkurta pirmoji Rytų Europoje spaustuvė. Renginio metu buvo akcentuojamas šis ypatingas Lietuvai istorinis momentas.

Vasario 22 d. Viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyko renginys-viktorina „Kas moka žodį, randa kelią visur ir visada“. Renginyje dalyvavo trys komandos: dvi 5–6 klasių moksleivių komandos iš Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos ir Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos bei viena Viešosios bibliotekos darbuotojų komanda. Kompetentinga komisija įvertino, kuri komanda lietuvių kalbą išmano puikiai, labai gerai ir kuri gerai. Nugalėtojams buvo įteikti sertifikatai.

Vasario 19 d. Baisogalos bibliotekoje vyko rytmetys ,,Mįslių pasaulis“ skirtas Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Susirinko Baisogalos mokyklos-darželio antrokai, kurie tarpusavyje varžėsi mįslių viktorinoje. Vieni kitiems padėdami mokiniai nesunkiai  įminė mįsles apie gamtą, žmogų, daržoves, gyvūnus.  Po viktorinos bibliotekininkė V. Golcienė su vaikais skaitė Sandros Valavičiūtės knygą ,,Mįslių gatvė“, kurios puslapiuose mažasis Uvis kvietė kartu leistis į kelionę, minti mįsles ir surasti poną Zuikį. Renginio pabaigoje dalyviai žaidė linksmą žaidimą ,,Pagauk Nykštuką“, kurio tikslas – rasti ir pasiimti kuo daugiau užduotį atitinkančių nykštukų. Už aktyvų dalyvavimą vaikams įteikti lavinamieji žaidimai.

Į Skėmių biblioteką atskubėjo Baisogalos mokyklos-darželio Skėmių skyriaus moksleiviai sužinoti, kokį nelengvą kelią praėjo mūsų gimtoji kalba, kad išliktų iki šių dienų, kaip knygnešiai saugojo lietuviškas knygeles ir kokiomis sąlygomis mūsų proseneliai mokėsi skaityti lietuviškai. Vaikai klausėsi gražiai skambančių lietuviškų žodžių, patarlių. Po to dalyvavo viktorinoje „Moki žodį – žinai kelią“, rašė gražiausius lietuviškus žodžius. Bibliotekininkė už puikias žinias ir gražius piešinius pavaišino saldžiomis dovanėlėmis.

Nuo vasario 21 d. iki 27 d. Vėriškių bibliotekoje vyko įvairios veiklos, skirtos lietuvių kalbai. Vasario 23 dieną buvo pasiūlyta Vėriškių vaikų dienos centro vaikams išsirinkti gražiausią, skambiausią, prasmingiausią, mieliausią, lietuvišką žodį. Dėdami lapelį su užrašytu žodžiu, kiekvienas vaikas paaiškino, kodėl būtent šis žodis jam labiausiai patinka. Kelios vaikų įvardytos priežastys: „Šeima“ – yra brangiausia, manimi visada pasirūpina, jei nebūtų šeimos – nebūtų ir manęs; „Tėtis“ – labai jo pasiilgau (tėtis gyvena atskirai); „Mama“ – nes daro skaniai valgyti; „Močiutė“ – nes labai ją myliu, pasiilgau jos; „Ačiū“ – kai padedu mamai, ji pasako man ačiū ir t.t.

Dažniausiai pasikartojęs žodis – „Šeima“. Lietuvių kalbos dienų metu Vėriškių bibliotekos „Facebook“ paskyroje buvo paskelbta  viktorina „Lietuviškas žodis“. Šios viktorinos pagalba buvo galima pasitikrinti, kaip reikia teisingai parašyti sudėtingus lietuviškus žodžius.

Vasario 21 d. Pociūnėlių bibliotekoje lankėsi Pociūnėlių pagrindinės mokyklos jaunųjų kūrėjų būrelio vaikai bei jų bendraklasiai su vadove Roma Buivydiene. Renginio metu buvo surengta viktorina „Gimtoji kalba tarsi švyturys“, garsiniai skaitymai „Teskamba lietuviškų knygų mintys“. Vadovė R. Buivydienė ir Pociūnėlių filialo bibliotekininkė pristatė naujausias gamtininko Selemono Paltanavičiaus knygas, pristatė parengtą knygų parodą. Moksleiviai renginio pabaigoje už aktyvų dalyvavimą renginyje buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis.

Vasario 22 d. rytmetį į Palonų biblioteką sugužėjo būrelis Palonų daugiafunkcinio centro ikimokyklinukų grupė „Pelėdžiukai“. Susibūrimo „Kalboje visų namai“ metu su jaunaisiais skaitytojais aiškintasi, kas yra lietuvių kalba, kokie žodžiai jiems gražiausi ir kokius dažniausiai vartoja. Klausytasi dainelių, vyko raidelių spalvinimas, iš kurių po to buvo sudėtas gražiausias lietuviškas žodis – AČIŪ.

Vasario 23 dieną Grinkiškio bibliotekoje pirmokėliai, kartu su bibliotekininke, skaičiavo abėcėlės raides, rinko gražiausią raidę, po to jas iliustravo, taip pat stebėjo muzikinį filmuką „Debesėlių abėcėlė“ bei susipažino su knygomis „Dabartinės lietuvių kalbos žodynas“ ir „Dabartinės lietuvių kalbos gramatika“.

Vasario 24 d. Sidabravo bibliotekoje susirinko Sidabravo gimnazijos IV klasės mokiniai su mokytoja Janina Skubriene. Bibliotekininkė priminė, kad lietuvių kalba seniausia išlikusi indoeuropiečių kalba, pasakojo, kuo ji ypatinga – koks gražus ir įdomus mūsų kultūrinis palikimas. Pagarsinta, kiek Lietuvoje yra etnografinių rajonų, kuo jie skiriasi. Bibliotekininkė citavo J. Marcinkevičiaus eilėraščius „Be pavadinimo“ ir „Dainuoju Lietuvą“. Nors popietė buvo daugiau pramoginė, mokinių laukė ir užduotėlės. Jie ant spalvotų popierinių ąžuolo lapų rašė senovinius vardus, vardino Lietuvos kunigaikščius, kokius žino, pridedant priešdėlius ir priesagas, kūrė naujus žodžius, rašė palinkėjimus: mamai, draugui, Lietuvai. Visų laukė iššūkis, parašyti žodį PASIKIŠKIAKOPŪSTILIAUDAMAS, daug juoko sukėlė savo vardo rašymas atbulai. Gražiais, spalvotais ąžuolo lapais buvo papuoštas bibliotekos stende esantis medis.

Kovo 2 d. Kutiškių bibliotekoje vyko renginys „Mes viską žinome, kai skaitome knygas“. Mažieji Radviliškio rajono Kutiškių mokyklos-darželio vaikai su auklėtoja lankėsi bibliotekoje. Vaikai susidraugavo su knygų personažais, susipažino su linksmomis ir spalvingomis knygutėmis. Kai kurios knygelės leido garsus, garsiai tarė raides, ieškojome gyvenimiškų pavyzdžių, kas prasideda iš raidės A, B, raidės C ir kitų raidžių.

Dar ir šiuo metu Šeduvos bibliotekoje vyksta akcija „Skaityk lietuvių autorių knygas“. Bibliotekos lankytojams siūloma išsirinkti ir perskaityti paslėptą lietuvių autorių knygą. Kokią knygą išsirinko, skaitytojai sužino tik sugrįžę į namus. Bibliotekos lankytojai noriai dalyvauja šioje akcijoje.

Šaukoto biblioteka organizavo du renginius, skirtus Lietuvių kalbos dienoms. Vasario 22 d. Kunigiškių VDC „Giliukai“ vaikučiai aplankė bibliotekoje veikiančią literatūros parodą, skirtą Vytės Nemunėlio 115-oms gimimo metinėms, susipažino su Vytės Nemunėlio kūryba, patys skaitė bei deklamavo jo eilėraščius. Kad geriau pažintų poetą, vaikai klausė autoriaus prieš 83 metus sukurtą poemėlę „Meškiukas Rudnosiukas“, kuri vadinama literatūros perliuku, aptarė meškiuko nuotykius, atliko įvairias užduotėles, piešė Rudnosiuko portretus. Kokia turtinga ir vaizdina mūsų kalba „Giliukai‘ galėjo įsitikinti kovo 2 d. dalyvaudami improvizacijų popietėje „Žaidžiu lietuvišku žodžiu“. Vaikai noriai įsitraukė į veiklą: atliko įvairias kūrybines užduotis, minė mįsles, sprendė šaradas.

Džiaugiamės visais vykusiais renginiais, skirtais  Lietuvių kalbos dienoms, bet tuo pačiu ir liūdime, kad dalis jų negalėjo vykti dėl vis dar siaučiančios COVID-19 pandemijos.


19 balandžio, 2024

Rašytiniuose šaltiniuose Utenos vardas paminėtas 1261 m., kai Lietuvos karalius Mindaugas laiške kalavijuočių ordinui už suteiktą pagalbą perleido Utten žemes. […]

19 balandžio, 2024

Šią savaitę 230-ąjį jubiliejų švenčiančiuose Druskininkuose atidengti skulptoriaus R. Inčirausko sukurti atminimo suoleliai Druskininkams nusipelniusiems žmonėms: M. K. Čiurlioniui, K. […]

Viešoje Vila Franca de Xira bibliotekoje / Bibliotekos nuotr.
18 balandžio, 2024

Balandžio 8–12 dienomis Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė Rūta Vilkaitė dalyvavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Kultūros […]

18 balandžio, 2024

Seimas į atmintinų dienų sąrašą įrašė 3 naujas – jaunimo darbuotojams, lituanistinėms mokykloms ir mecenatystei skirtas dienas. Jaunimo darbuotojo diena […]

17 balandžio, 2024

Švedijoje pavogtą robotą žolei pjauti Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnai surado veikiantį vienoje Radviliškio rajono sodyboje. Jis grąžintas užsienyje gyvenančiam […]

17 balandžio, 2024

Šiandien prie Panevėžio rajono savivaldybės administracijos pastato vyko šimtmetį šiemet mininčios Lietuvos dainų šventės įamžinimui skirto ąžuoliuko sodinimo akcija. Medelį […]

17 balandžio, 2024

Jubiliejinis festivalis Rokiškyje dovanojo emocijas ir puikų laiką ne tik žiūrovams, bet ir suteikė kūrybos džiaugsmo bei patirčių festivalio dalyviams. […]

17 balandžio, 2024

Klaipėdoje, Radviliškio ir Biržų rajonų bei Pagėgių savivaldybėse antradienį rasti sprogmenys, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Anot PAGD, […]

17 balandžio, 2024

„NuSPACES. Branduolinės erdvės: atominio kultūros paveldo bendruomenės, materialumai ir vietovės“ yra tarptautinis mokslo projektas, 2021–2024 m. vykdytas trijose šalyse – […]

17 balandžio, 2024

Balandžio 15 dieną Telšių kultūros centras tradiciškai atvėrė savo duris ne tik kultūros mylėtojams, bet ir visiems, norintiems šią dieną […]

17 balandžio, 2024

Balandžio 15-oji – Pasaulinė kultūros diena. Tai šventė, sujungianti muzikos, teatro, šokio, dailės, fotografijos, muziejų, bibliotekų, kultūros vertybių apsaugos ir […]

16 balandžio, 2024

Seimas antradienį po svarstymo pritarė Bibliotekų įstatymo pataisoms, leisiančioms bibliotekoms išdalyti nurašytas knygas. Už įstatymo projektą vieningai balsavo 116 Seimo […]

15 balandžio, 2024

Kultūros dienos išvakarėse Priekulėje pristatytas naujas festivalis „Ženklai“, kviečiantis pažinti nepažintą Priekulę ir jos kūrėjus. Festivalio atidarymo renginio metu įteikti […]

G. Kartano nuotr.
15 balandžio, 2024

Minint tarptautinę kultūros dieną Panevėžio teatre „Menas“ įteiktos 2024 m. Panevėžio miesto savivaldybės įsteigtos kultūros ir meno premijos. Jos skiriamos […]

15 balandžio, 2024

Birželį prasidėsiančios šimtmečio Dainų šventės metu Vilnius ruošiasi tiek dalyvių, tiek miesto svečių antplūdžiui. Be to, svarstoma apie galimybę šventę […]

12 balandžio, 2024

Pakruojo dvare sukurtas unikalus gamtos ir meno dermės projektas – įkurtas pirmasis šalyje Varnėnų miestas. Čia tradiciniu būdu, ant senovinių […]

11 balandžio, 2024

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos įsteigtą Vaikų literatūros premiją viceministrė Agnė Kudarauskienė šiandien įteikė rašytojui Justinui Žilinskui ir Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos […]

11 balandžio, 2024

Kūryba. Ramybė. Įkvėpimas. Tai tik keli žodžiai, kurie puikiai apibūdina rašytojų rezidencijų programą „Parašyta Molėtų krašte“ (Writing@Moletai), kuri šiais metais […]

Telšių gimnazijos III laida. 1924 m.
10 balandžio, 2024

Prieš keletą metų, tvarkant kraštotyrininko ir muziejininko Juozo Mickevičiaus archyvą, saugomą Žemaičių muziejuje „Alka“, muziejininkė-rinkinio saugotoja Irma Kontautienė rado gimnazisto, […]

9 balandžio, 2024

Narcizų žydėjimo šventė – pati gražiausia pavasario šventė Druskininkuose. Triskart keitę šventės datą, pagaliau garsiai skelbiame – Druskininkai žydi! Šįmet […]