Efektyvios tėvystės įgūdžių mokymai Kairių seniūnijoje

Šiaulių r. pedagoginės psichologinės tarnybos psichologas Lauras Jokūpreikšas lapkričio mėn. Kairių seniūnijoje vedė Efektyvios tėvystės įgūdžių mokymus bendruomenei. Užsiėmimus lankė 12 mamų ir tėvų. Mokymuose buvo siekiama, kad tėvai suprastų, jog vaiko asmenybė formuojasi artimiausiuose santykiuose, ryšyje su tėvais. Kiekviename raidos etape vaikui iš tėvų reikia tam tikrų dalykų, nes skirtingo amžiaus vaikai turi skirtingų psichologinių poreikių. Nuo to, kaip tėvai tuos vaiko poreikius supras, kiek ir kokiais būdais juos patenkins, priklauso vaiko emocinis, protinis ir net fizinis vystymasis.
Mokymuose buvo akcentuojama, jog tėvų dėmesys vaikui toks reikalingas, jog dauguma vaikų verčiau pasirinks neigiamą dėmesį, nei jokio. Vaikas, kuris reguliariai gauna teigiamą dėmesį, auga su jausmu, jog yra mylimas, vertingas ir įdomus. Taip pat svarbu domėtis ir vaiko vidiniu pasauliu – jo nuomone, ketinimais, pasirinkimo priežastimis.
Psichologas L. Jokūbpreikšas tėvams teigė, jog pagyrimas, padrąsinimas, pasidžiaugimas, pastebėjimas ką vaikas daro gerai, apdovanojimas – visa tai padeda tėvams skatinti tinkamą vaiko elgesį, o vaikui – jaustis gebančiu, įvertintu, pastebėtu. Santykius šeimoje sustiprina tiesiog visų kartu leidžiamas laikas – bendras valgymas, kartu dirbami darbai (valgio gaminimas, tvarkymasis); su vyresniais vaikais svarbus ir planavimas kartu (panaudojant šeimos kalendorių, pasitarimus), vienas kito informavimas apie kasdieninius reikalus (tam tinka dienos skelbimų lenta, užrašai ir kt.).
Daug dėmesio buvo skirta tėvų jausmams. Anot psichologo L. Jokūbpreikšo, augindami vaikus, greta visų tėvystės džiaugsmų tėvai dažnai (o kai kurie – nuolat) patiria ir pyktį, bejėgiškumą, įniršį, nuoskaudą. Sunkiose situacijose šie jausmai kartais tampa nevaldomi, išsilieja žodiniu ar fiziniu smurtu prieš vaiką. Todėl tėvų gebėjimas atpažinti ir priimti savo jausmus, atskirti su vaiku nesusijusias savo būsenos priežastis, susivaldyti sunkiose situacijose yra būtina sėkmingos tėvystės dalis.
Tėvų atidumas vaiko nuotaikai, žinojimas, kokius jausmus pačių tėvų elgesys ar žodžiai sukelia vaikui, domėjimasis vaiko vidiniu pasauliu, empatiškas vaiko jausmų priėmimas padeda išvengti daugelio nebūtinų konfliktų, bendravime atsiranda daugiau pasitikėjimo ir atvirumo, vaikas ima geriau suprasti pats save. Tėvams buvo aiškino, jog taisyklės ir ribos yra būtinos kiekvienos šeimos gyvenime, jos turi atitikti vaiko amžių.
Tėvai išklausė temas: ,,Vaiko raida ir elgesys“, ,,Geresnio ryšio su vaiku kūrimas“, ,,Jausmų supratimas ir valdymas“, ,,Pozityvi disciplina“, dalyvavo diskusijose, atliko praktines užduotis.
Užsiėmimų metu tėvai buvo motyvuoti ir pasiryžę keistis. Manome, kad programa padėjo tėvams atrasti ir išnaudoti jų asmenines ir bendravimo su vaiku stiprybes.