11 vasario, 2015
Rasa Keliuotytė, Lietuvos parodų centras LITEXPO

Galvą susukanti Vilniaus knygų mugės kultūrinė programa: ją įkvepia lankytojai

Vilniaus knygų mugę kasmet aplanko tūkstančiai žmonių: laukiantys susitikimų, filmų, ieškantys koncertų, parodų, norintys išmokti, sužinoti, prisiliesti ar tiesiog paskatinti pamilti knygą savo atžalą. Likus savaitei iki skaitytojų šventės rengėjai atskleidžia, kokius renginius kultūros mylėtojams paruošė šiemet.

Mugės programą įkvepia lankytojai

„Vilniaus knygų mugės lankytojas mums – vienas iš dviejų VIPų. Pirmas VIPas – rašytojas, antras – lankytojas. O jų būna visokių – ir reiklių, pretenzingų ir paprastų, nuoširdžių, atvirų. Mugės lankytojai yra visokie, kokie tik būna žmonės, nes tai ir yra renginys, skirtas visiems žmonėms. Ir jie įkvepia mugės programą. Taigi šiandien čia yra visko – ir renginių, ir intelektualių diskusijų, ir paprastų susitikimų, ir anonimiško stebėjimo, ir draugiško susitikimo, ir paplepėjimo, ir pasižmonėjimo,o kur dar prisilietimai prie knygų, autorių, žvaigždių. Visus, kurie ateina į mugę, ir tuos, kurie ją kuria, jungia vienas esminis vardiklis – mes visi skaitome. Lankytojai visai kaip didelė bendruomenė, draugų būrys. Mūsų skoniai sutampa, interesai panašūs, mes visi čia – paprasti, atviri, demokratiški, todėl tokia ir Vilniaus knygų mugės programa.“,- patirtimi dalijosi LITEXPO parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.

„Muzikos salėje“ scena dalinsis labai skirtingų stilių atlikėjai

Pažvelgti į muzikos paraštę pakvies pagrindinė Vilniaus knygų mugės naujiena – “Muzikos salė”. 2-oje parodų salėje keturias dienas po vienu stogu susitiks ir įvairių žanrų mylėtojus sukvies skirtingų stilių lietuvišką muziką atliekančios grupės ir atlikėjai. Vienoje scenoje nuskambės ir dainuojamosios poezijos, ir metalo melodijos. Bus išdalyta šimtai autografų, šiltų rankų paspaudimų ir pagaliau įvyks ilgai laukti muzikantų susitikimai su klausytojais. Naujoji „Muzikos salė“ penktadienio ir šeštadienio vakarais veiks ilgiau nei tradicinės Knygų mugės erdvės.

Mugės kino ekrane – filmai visiems skoniams ir virtuali ekskursija po leidyklą

Skaitančių kinomanų mėgiama „Knygos kino salė“ parengė spalvingą programą ir suaugusiems, ir vaikams. Ekrane žiūrovai išvys geriausių detektyvinių ir tiesiog gera klasika tapusių romanų ekranizacijas. Atgims kultinių autorių portretai, iš naujo supažindinsiantys su Ernestu Hemingway‘jumi, Česlovu Milošu, Antanu A. Jonynu, Juozu Miltiniu ir kitais. Mažųjų kino žiūrovų lauks speciali detektyvinių animacinių filmų programa.

Dokumentikos mėgėjai leisis į kino kelionę “Kaip sukurti knygą su Steidl”. Filme į kamerą užfiksuotus knygų leidybos užkulsius pakvies išskirtinio dizainio knygų leidėjas iš Vokietijos Gerhardas Steidlas. Lankytojai virtualiai apsilankys garsiausių pasaulio fotografų studijose Niujorke, Londone, Paryžiuje, Kataro dykumoje bei Getingene, kurioje pats leidėjas kruopščiai apžiūri kiekvieną savo leidyklos išleidžiamą knygą.

Sužinoti ir išmokti kvies muziejininkai ir bibliotekininkai

Pasinerti į istorinius nuotykius kūrybinėse dirbtuvėse ir žaidimuose kvies jugntinis muziejų stendas, įsikursiantis trečioje salėje. Keturias dienas čia bus nagrinėjamos carinio rašto paslaptys, Egipto hieroglifai, herbai, baltų simboliai. Muziejininkai kvies į narplioti Čiurlionišką Vilkyšiaus detektyvą, išsiaiškinti, kas pavogė Struvės žemėlapį.

Bendrauti ir sužinoti norinčių lauks atnaujinta interaktyvioji „Bibliotekų erdvė“. Kūrybiniuose užsiėmimuose kiekvienas galės susikurti savo asmeninį ekslibrisą ar pasigaminti knygos skirtuką. Nenorintys kurti galės sužinoti, kaip teisingai suformuoti ir susitvarkyti savo asmeninę namų biblioteką, susipažinti su išskirtiniais Lietuvos bibliotekų projektais arba apžiūrėti ekslibrių parodą „Kuršių marių vėtrungės – praėjusių amžių „feisbukas“.

Atsikvėpti leis meno parodos

3 salėje ir jos galerijoje įsikurs „Metų knygos rinkimai”, knygos meno konkursuose įvertinti leidiniai, vokiški grafiniai romanai ir komiksai iš Baltijos šalių, ekslibrių paroda.

Iliustruotų knygų gerbėjų lauks parodos kūrybinėje studijoje „Tu gali sukurti knygą“ (4 salė). Lankytojai išvys daugybę tarptautinių apdovanojimų pelniusią prancūzės Frédérique Bertrand ir leidyklos „Éditions du Rouergue“ knygų parodą, galės pavartyti gražiausias lenkiškas knygas vaikams, apžiūrėti 2011–2014 m. Lietuvoje išleistų knygų vaikams ir jaunimui ekspoziciją ir kitas ekspozicijas.

Programa vaikams kvies skaityti, mokytis ir žaisti

Vilniaus knygų mugės rengėjai ir šiemet nepamirš mažųjų skaitytojų ir kvies šeimas į įsikursiančią „Vaikų sceną“ ir kūrybinę studiją „Tu gali sukurti knygą“. Čia mažieji ir vyresnieji lankytojai bus kviečiami iš arčiau susipažinti su iliustracijos menu, susitikti su dailininkais, išmokti naujų technikų, atrasti gražiausias iliustruotas vaikų knygas, dalyvauti žaidimuose, teatralizuotuose knygų pristatymuose, kūrybiniuose užsiėmimuose, koncertuose ir spektakliuose.

„Knygų iliustruotojai ir dailininkai mėgsta bendrauti su vaikais, o vaikai – su menininkais. Juk kai susitinki su tokiomis įdomiomis asmenybėmis, tavo paties akiratis prasiplečia, o vaikai įkvepia ir pačius dailininkus“ – sako kūrybinės studijos „Tu gali sukurti knygą“ iniciatorė, dailininkė Sigutė Chlebinskaitė.

Skaitys mylimi autoriai, jauni rašytojai ir žymūs žmonės

Poezijos gerbėjus kvies dvikalbis muzikinis poezijos vakaras “Дай тебя переведу… / Leisk tave išversti man”. Skaitymuose dalyvaus Lietuvos poetai ir vertėjai A. Gerasimova, V. Asovskis, G. Jefremovas.

Vilniaus knygų mugės programą papildys tradiciniai skaitymai „Žymūs žmonės skaito“. Šiemet ištraukas iš savo pamėgtų knygų skaitys Dalia Ibelhauptaitė, Nerijus Maliukevičius, Ignas Staškevičius, Remigijus Šimašius.

Apie ką su skaitytoju  kalba aktorė, rašytoja Doloresa Kazragytė? Mažus kasdienybės stebuklus, susitikimus su Lietuvos miestų ir miestelių žmonėmis, darbą teatre, abejones ir tikėjimą. Apie visa tai autorė dalinsis atvirame autoriniame vakare „…be pabaigos“.

Sekmadienį susikaupti ir atkreipti dėmesį kvies tradiciniais tampantys jaunųjų kūrėjų skaitymai „Tylos! Kalba jaunimas. Nr. 2“. Šiemet autorine kūryba dalinsis autorių kolektyvas stankusveiknysnorvilakaziliūnaitėkazlauskaitėbakas.

Renginiuose atgims klasikų kūryba ir gyvenimai

Su Ernesto Hemingway’aus kūryba  Lietuvoje išaugo ne viena skaitytojų karta. Iš naujo atversti žymiausias autoriaus knygas lankytojai galės renginyje „Sugrįžimas: Ernestas Hemingway’us”. Su kokiais iššūkiais susidūrė pirmieji autoriaus vertėjai, kaip jo kūrybą priėmė anuometinė jaunoji mūsų rašytojų karta, ką mums Ernestas Hemingway’us reiškia šiandien? Apie visa tai su skaitytojais kalbėsis R. Rastauskas, R. Lankauskas, P. Gasiulis, V. Rubavičius.

Skaitytojų dėmesio lauks iki šiol išsamiausios vieno žymiausių XX amžiaus pasaulio poetų – vienintelio iš Lietuvos kilusio Nobelio literatūros premijos laureato – Česlovo Milošo biografijos pristatymas. Knygos autorius Andrzejus Franaszekas daugiau nei dešimtmetį rinko poeto biografijos medžiagą iš įvairiausių šaltinių, oficialių ir asmeninių archyvų šiapus ir anapus Atlanto, iš itin gausios rašytojo eseistikos, pokalbių ir laiškų. Jaunam kritikui tokį darbą patikėjo pats Č. Milošas.

Specialiame kūrybos vakare bus pagerbtas Alfonsas Nyka-Niliūnas. Atsiminimais apie autorių dalinsis ja K. Almenas, S. Žukas, A. Šlepikas.

Susitikimai su visuomenės veikėjas ne tik akis į akį, bet ir internetu

Greta daugybės susistikimų su autoriais ir visuomenės veikėjais vyks ir nuotoliniai pašnekesiai. Internetu išgirsti Joną Meką ir gyvai pasikalbėti apie „Fluxus” žurnalą „Žvilgsniai“ (1946-1948 m.). Anuomet žurnalas iš periodinių kultūros leidinių išsiskyrė kitoniškumu: aiškiai išreikšta avangardine laikysena, maišto dvasia. Paklaustas, kurgi dingęs antrasis „Žvilgsnių“ numeris, J. Mekas intriguoja jau dabar: „turiu būt atviras ir pasakyti va ką: „antrojo „Žvilgsnių“ numerio niekados NEBUVOOOO! Mes manėm, kad tai būtų labai juokingas juokas, kad visi ieškos ateity to numerio ir neras! Fluxus, arba pre-Fluxus juokas.“

Tai tik keletas vasario 19-22 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre “Litexpo” lankytojų laukiančių renginių. Jų šiemet – daugiau nei 400. Visa Vilniaus knygų mugės programa skelbiama oficialiame renginio internetiniame puslapyje. Bilietai į didžiausią knygų mugę Baltijos šalyse jau platinami „Bilietai.lt“ prekybos taškuose bei internetu.


Rolando Parafinavičiaus nuotr.
24 birželio, 2022

2022 m. birželio 23 d. Šiaulių miesto erdvės prisipildė smalsių šiauliečių, panorusių sudalyvauti Šiaulių kultūros centro organizuotose „Aktyviose Joninėse mieste“. Šiauliečiai […]

21 birželio, 2022

Birželio 17-19 dienomis vyko Plungės miesto šventė. Šiomis dienomis Plungės kultūros centras plungiškiams ir miesto svečiams dovanojo šiuolaikinių scenos menų […]

Lauros Prascevičiūtės nuotr.
21 birželio, 2022

Birželio 18 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities skyriuje (Radviliškio r.) virė darbas: lankytojus senųjų amatų ir kasdieninių […]

Vitalijos Pankienės nuotr.
20 birželio, 2022

„Nusišypsok ir būsi gražus“ – toks alytiškio dailininko Arūno Vaitkaus raginimas nuskambėjo Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje. Gal nuskambėjo kiek nerimtai, […]

20 birželio, 2022

„Europos archeologijos dienos 2022“ – tai tarptautinė iniciatyva, kviečianti įgyvendinti archeologijos paveldo pažinimui ir populiarinimui skirtas veiklas, inovatyviai ir originaliai […]

Kostas Poškus / Agnės Grigaliūnės nuotr.
20 birželio, 2022

Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos salėje dailininkas Kostas Poškus atvėrė parodą „Katinas ant stogo“ – alytietiškas impresijas vaizdu ir žodžiais. Kaip […]

18 birželio, 2022

Birželio 17-ąją iškilmingu Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdžiu pradėti renginiai, skirti jubiliejinei 230 metų sukakčiai, kai Plungės miestui buvo suteiktos […]

Ieva Dumbrytė / Daumanto Švaglio nuotr.
17 birželio, 2022

Žymaus XX amžiaus rašytojo Liudo Dovydėno premija, kuria apdovanojamas geriausio naujo lietuviško romano autorius, šiemet paskirta Ievai Dumbrytei. Kūrėja įvertinta […]

Prie paminklo Antanui Algimantui Balčiūnui kalba Ramygalos klebonas kun. Alfredas Puško / Broniaus Vertelkos nuotr.
17 birželio, 2022

Šalia Juodos ir Aptekos upių santakos bei didingos vandens užtvankos išsistačiusiuose Jotainiuose birželio 11-ąją vyko tradicinė Panevėžio krašto amatininkų šventė […]

Tarp sveikintojų – ir trys Viktorai Rudžianskai: tėtis, brolis, sūnėnas
16 birželio, 2022

…Saulas diementas vėl sužibo Juknėnuose. Birželio 12-ąją į Antano ir Motiejaus Miškinių etnografinę-literatūrinę sodybą Utenos rajone sugrįžo tarptautinė poezijos šventė […]

Smagus šeimadienis parke
16 birželio, 2022

Vasarai prasidėjus Varėnos viešoji biblioteka ne kartą kvietė vaikus gilesniam vaikų poeto Martyno Vainilaičio kūrybos ir aplinkos, tapusios poeto įkvėpimo […]

13 birželio, 2022

Birželio 11-12 dienomis, Klaipėdoje, Vasaros estradoje, vyko Lietuvos vakarų krašto Dainų šventė, skirta Mažosios Lietuvos lietuvių dainų švenčių 95-mečiui ir […]

Varžybos prie Žemosios Panemunės dvaro
13 birželio, 2022

Birželio 12 dieną Žemosios Panemunės dvare įvyko antrasis šeimų futbolo šventės „Vieninga šeima“ etapas. Žemosios Panemunės dvaras – vieta, kur […]

13 birželio, 2022

Tarptautinėje konkursinėje parodoje „Skudurinė Onutė laiko kaitoje“ dalyvavo 42 autoriai: iš Alytaus, Kauno, Kuršėnų, Mažeikių, Prienų, Rietavo, Šiauliai, Telšių, Ukmergės, […]

Ričardas Šileika ir Nijolė Trinkūnienė rezidencijoje Po Ignalinos dangumi. Vlado Braziūno nuotr.
13 birželio, 2022

Birželio 15 dieną Ignalinoje susitiks grupė menininkų iš visos Lietuvos. Viešoji įstaiga MENO BANGOS pradeda rezidenciją ,,Ignalinos gelmės“, iš dalies […]

11 birželio, 2022

2022 m. birželio 9 d. Šiaulių miesto centrinio parko estradoje vyko vaikų vokalinių kolektyvų koncertas „Linksmasis vėjas“. Vasariška nuotaika pulsuojantis […]

7 birželio, 2022

Šiemet 515-ąjį gimtadienį Tauragė minėjo iškilmingai – į tris dienas trukusių renginių, edukacijų, parodų, sporto varžybų programą skambiai įsiliejo apskrities […]

7 birželio, 2022

Šiltą birželio 5-osios dienos sekmadienį, susirinkę Žemaičių Kalvarijoje, minėjome poeto Vytauto Mačernio 101-ąsias gimimo metines. Jaukiai susirinkę, poeto muziejaus kiemelyje […]

Edvardo Tamošiūno nuotr.
7 birželio, 2022

Birželio 2 d. startavęs jaunimo muzikos festivalis „Šiauliai gyvai 2022“ jau sulaukė didelio muzikos mylėtojų susidomėjimo atidarymo koncerte bei  muzikos […]

Arijus Petrulėnas. Mok. Vidmantas Kapačiūnas
2 birželio, 2022

Zyplių dvare išdalinti jau devintą kartą rengiamo Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ apdovanojimai. Šiemet geriausiais jaunaisiais meistrais pripažinti […]