Gelbėtojai rengiasi tarptautinėms misijoms

Rugsėjo 15-17 d. į Raudiškės kaimą, Pakražančio seniūniją, Kelmės rajoną, su modernia gaisrine technika suvažiuos trijų šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos gelbėtojai. Čia vyks tarptautinės praktinės lauko pratybos, kuriose dalyvaus dvi komandos: trijų valstybių civilinės saugos modulio „BaltFloodCombat“ komanda (15 gelbėtojų) ir šiemet parengta bendra Latvijos – Lietuvos techninės paramos ir pagalbos komanda (20 žmonių). Abiejų komandų sudėtyje dalyvaujantys Lietuvos atstovai yra Lietuvos tarptautinės pagalbos teikimo komandos nariai. Iš viso pratybose bus apie 70 dalyvių.
Pagal pratybų scenarijų, gelbėtojai atskubės į tariamą Latlitland valstybę, kurioje po ilgo ir smarkaus liūčių sezono susidarė katastrofiška situacija dėl didelių potvynių. Vanduo užliejo didelę teritoriją, yra daug žuvusiųjų. Daug gyventojų evakuota. Latlitland valstybės vyriausybė paprašė tarptautinės bendruomenės pagalbos. Jiems reikia didelio našumo perpumpavimo modulių, lauko ligoninės, maisto, palapinių, medikamentų. Tiek ES šalys, kitos valstybės atsiliepė į šį pagalbos prašymą ir siunčia įvairiapusę pagalbą.
Pasak šių pratybų vadovo, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Operatyvaus valdymo valdybos viršininko vidaus tarnybos majoro Kęstučio Aginto, pratybose bus išbandytas naujas modulis – Latvijos – Lietuvos techninės paramos ir pagalbos komanda, kurios nariai po trijų mokymo sesijų ir praktinių pratybų yra pasirengę suteikti tinkamas darbo ir poilsio sąlygas Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmo ekspertams ir teikti pagalbą tiek Europos Sąjungos viduje, tiek išorėje. Šios komandos mokymai rengti ir įranga įsigyta iš Europos Sąjungos lėšų. Šiose pratybose bus išbandyta projekto metu įsigyta įranga ir komandos narių pasirengimas dirbti misijose – išvykti į nukentėjusią šalį teikti pagalbą.
„Bet kurioje pasaulio šalyje įvykus žemės drebėjimui, kilus potvyniui ar dideliems miškų gaisrams, pirmiausia į vietą siunčiami Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmo ekspertai, kurie teikia ir koordinuoja pagalbą. Jie išsikviečia šiuolaikiška įranga ir technika aprūpintą techninės paramos ir pagalbos komandą, kuri jiems padeda įgyvendinti sudėtingas užduotis nukentėjusiose šalyse. Šios komandos nariai rūpinasi ekspertų apgyvendinimu ir maitinimu, užtikrina mobilųjį ir palydovinį ryšį, internetą, aprūpina kompiuteriais ir kt. Dabar tokią komandą turi ir Lietuva. Ji yra aprūpinta šiuolaikiška įranga ir technika, kuri padės įgyvendinti sudėtingas užduotis nukentėjusiose šalyse visame pasaulyje,“ – sakė K. Agintas.
Savo įrangą Latvijos – Lietuvos techninės paramos ir pagalbos komanda į nelaimės vietą gali gabenti ir keliais, ir lėktuvais. Tai speciali įranga, skirta dirbti įvairiausiomis sąlygomis. Sprendimą, ar vykti į nukentėjusią šalį, Latvijos – Lietuvos techninės paramos ir pagalbos komanda turi priimti bendrai. Abiejų šalių pareigūnai susitinka toje šalyje, kuri yra patogesnė vykti į nukentėjusią šalį ir išvyksta kaip bendra komanda.
Šiose pratybose komanda turės padėti Europos Sąjungos civilinės saugos ekspertų komandai atlikti jiems pavestas užduotis, įkurti vietos operacijų koordinavimo centrą (OSOCC), gaminti valgį, įkurti stovyklavietę, teikti logistines paslaugas civilinės saugos moduliui ,,BaltFloodCombat‘‘.
Pirmąją dieną visos komandos privalės atlikti sienos kirtimo procedūras, kurias įvykdyti padės Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai. Kelmėje bus įkurta tariama siena su trečiojo pasaulio šalimi. Komandos turės parengti atitinkamą dokumentaciją ir įrangą. Vėliau jos įkurs priėmimo – išvykimo centrą (RDC), kuriame rinks ir dalinsis informacija su kitomis komandomis. Tą pačią dieną taip pat numatytas susitikimas su vietinės valdžios atstovais, kurio metu komandų atstovai turės surinkti informaciją, ko iš gelbėtojų tikisi nukentėjusios šalies atstovai, išsiaiškinti jų poreikius ir planuoti atitinkamas operacijas. Tądien taip pat bus atliekama žvalgyba, numatytos vandens perpumpavimo vietos.
Rugsėjo 16 d., 14.00 val., numatyti praktiniai užsiėmimai smėlio karjeruose, kuriuose civilinės saugos modulis ,,BaltFloodCombat“ turės perpumpuoti vandenį iš vieno vandens telkinio į kitą. ,,BaltFloodCombat“ komanda iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos atsigabens galingus didelio našumo vandens siurblius, kurie realiomis sąlygomis gali perpumpuoti didžiulį kiekį vandens didelėje užlietoje teritorijoje.
Rugsėjo 17 d. numatyta vertinimo sesija ir tarptautinių pratybų ,,DeModex“, kuriose dalyvavo civilinės saugos modulis ,,BaltFloodCombat“, aptarimas.
Aukšto pajėgumo vandens pumpavimo modulis „BaltFloodCombat“ yra bendras Estijos, Latvijos ir Lietuvos priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų projektas, iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis. Projekto metu buvo parengti trijų šalių gelbėtojai, įsigyta patikima ir efektyvi įranga – aukšto galingumo vandens perpumpavimo siurbliai, žarnos, šešiaračiai motociklai. „Šio modulio nariai ne kartą yra dalyvavę realiose misijose. Jie teikė pagalbą nuo potvynių nukentėjusioms Lenkijai, Moldovai, Bosnijai ir Hercegovinai, ne kartą dalyvavo tarptautinėse pratybose,“ – teigė šių pratybų vadovas K. Agintas
Modulio „BaltFloodCombat“ įranga skirta potvynio padariniams likviduoti ne tik Baltijos šalyse, bet ir kitose Europos valstybėse 4000 km spinduliu. Modulis įkurtas 2009 m.