3 spalio, 2019
Edmundas Mališauskas

Kauno rajono išdraskymo iniciatoriai ėmėsi klastočių

Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui paskelbus planą prie miesto prijungti 13 Kauno rajono seniūnijų, šių teritorijų gyventojai gavo lankstinukų, kuriuose tvirtinama, kad Kauno rajone gyventi blogai. Vienas iš kaltinimų – neva rajono valdžia nesirūpina vaikais.

 Modestas gyvena Vokietijoje

Kauno miesto agitacija, siekianti sumenkinti Kauno rajoną, vyksta įvairiais būdais, ypač jos gausu internete. Viename nacionaliniame portale anoniminis Modestas iš Garliavos skundžiasi, esą jo sūnui sunku patekti į miesto darželį, nes yra registruotas Kauno rajone. Suprask, Modestas ir jo šeima norėtų į Kauną, nes ten viskas daug geriau.

Straipsnį iliustruoja susirūpinusio tėčio ir sūnaus nuotraukos su prierašu: „Vaikas negali lankyti darželio Kaune, kadangi yra registruotas Kauno rajone.“

Kilus įtarimams dėl informacijos patikimumo ir įdėjus abi nuotraukas į Google paiešką, paaiškėjo, kad „skriaudžiamieji“ tėvas ir sūnus su Garliava neturi nieko bendro, o yra populiarių interneto fotoparduotuvių modeliai, gyvenantys kažkokiame Vokietijos miestelyje. Tokių nuotraukų gali nusipirkti bet kas, užsiregistravęs interneto parduotuvėje.

Jolanta auklėja kaimynus

Toliau dar įdomiau. Straipsnio autorius, beje, taip pat neįvardintas, dėl anoniminio Modesto skundo kreipiasi ne į Kauno rajono savivaldybę. Situaciją komentuoja Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jolantos Baltaduonytė, kuri išsijuosusi giria Kauno miesto valdžios darbus ir į šuns dienas deda kaimyninį Kauno rajoną.

Skirtingai nuo Modesto ir jo sūnaus, Jolanta egzistuoja iš tiesų. Tai – V. Matijošaičio komandos narė.

„Šis susirūpinusio Garliavos gyventojo skundas yra dar vienas akivaizdus įrodymas apie Kauno rajone esančias spragas, kuomet neskiriamas pakankamas dėmesys darželinių grupių plėtrai. Tai jau nebe pirmas toks Kauno rajono gyventojų kreipimasis. Būtent dėl to ir pradėta svarstyti galimybė Kauno rajono teritorijas apjungti su Kauno miestu“, – siūlo išeitį J. Baltaduonytė.

Kad būtų įtikinama, valdininkė pažeria skaičių. Jos teigimu, net 5 tūkst. Kauno rajono vaikų lanko Kauno miesto darželius ir tai kasmet Kauno biudžetui kainuoja 10 mln. eurų!

Kosminė aritmetika

Su tokia grėsminga viešojoje erdvėje platinama aritmetika kreipėmės į atsakingus Kauno rajono savivaldybės darbuotojus.

Kauno rajono kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius tvirtino, kad per pastaruosius šešerius metus Kauno rajone užregistruoti 6 747 vaikai iki septynerių metų amžiaus. Teoriškai tiek šiuo metu Kauno rajone galėtų būti darželinukų, jei staiga visi tėvai juos visus, įskaitant ir metų neturinčius, sumanytų leisti į ikimokyklinio ugdymo įstaigas. 3 356 vaikai iš jų nuo šių metų rugsėjo 1 d. jau lanko Kauno rajono darželius, be to, nemažą jų būrį prižiūri auklės, dar 200 lanko privačius darželius.

Ikimokyklinio ugdymo paslaugos visiškai tenkinamos Babtų, Ežerėlio, Kulautuvos, Zapyškio seniūnijose.

„Žinoma, Užliedžiuose, Domeikavoje, Akademijoje, Garliavoje, kitose sparčiai augančiose priemiestinėse gyvenvietėse problema išlieka. Remiantis Švietimo valdymo informacinės sistemos duomenimis, Kauno miesto darželius lanko ne 5 tūkstančiai, o 350 mažųjų Kauno rajono gyventojų. Beje, rajono darželius taip pat lanko 53 miestiečiai“, – kalbėjo J. Petkevičius.

Vedėjas pabrėžė, kad visą laiką su vaiku, ar jis būtų darželinukas, ar moksleivis, keliauja ir jam skirtų pinigų krepšelis. Tokiu būdu vaikai padeda kurti darbo vietas pedagogams.

Teismas apgynė vaikus

Nesunku sužinoti ir kitą statistiką, kurios Kauno plėtros iniciatorių platinamoje propagandinėje informacijoje nerasite nė su žiburiu. Tačiau interneto svetainėje kaunas.lt  skelbiamame laisvų vietų darželiuose žemėlapyje nurodyta, kad šiuo metu Kauno miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra 312 laisvų vietų – 132 darželio ir 180 priešmokyklinio ugdymo.

Taigi, mažiausieji Kauno rajono gyventojai galėtų laisvai pretenduoti į šias vietas, nes tai ir numato įstatymas. Ir dėl to jų tėvai neprivalo deklaruoti gyvenamosios vietos Kaune, ko primygtinai reikalauja miesto valdžia.

„Gyvename Europos Sąjungoje, kur veikia laisvo judėjimo principas ir gyventojai turi teisę gauti viešąsias paslaugas nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos. Priėmimo į darželius taip pat negali riboti gyvenamosios vietos deklaravimas. Tai dar 2015 m. rugsėjo 11 d. nurodė Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija“, – sakė J. Petkevičius.

Vedėjas tvirtino, kad kaimyninės savivaldybės švietimo, transporto ir kitas bendras problemas galėtų kuo puikiausiai spręsti susitarimais ir apgailestavo, kad tam trūksta politinės valios.

Tikslas – perbraižyti žemėlapį

Kauno rajono savivaldybė praėjusių metų liepos 13 d. oficialiu raštu kreipėsi į  Kauno miesto merą V. Matijošaitį, kviesdama kartu spręsti darželinukų problemą. Tų pačių metų rugsėjo 9 d. buvo gautas mero atsakymas: „…Jei Kauno rajono savivaldybė skirtų 180 eurų už vieno vaiko ugdymą, Kauno miesto savivaldybė neatmeta galimybės svarstyti klausimą dėl priėmimo Kauno rajono vaikų į Kauno miesto ugdymo įstaigose esančias laisvas vietas“.

J. Petkevičius tvirtino, kad Kauno rajono savivaldybės atstovai susitiko su tuometiniu Kauno miesto švietimo skyriaus vedėju Virginijumi Mažeika, po to – su administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijole Putriene, tačiau susitarti nepavyko.

„Europoje savivaldybės seniai eina bendradarbiavimo keliu. Tenka tik apgailestauti, kad Kauno miesto vadovai nenori kartu spręsti iškylančių problemų, o jas naudoja kaip spaudimo įrankį. Tikslas – perbraižyti žemėlapį, prijungti naujas teritorijas. Toks karas labiausiai žalingas gyventojams. Ypač nesmagu, kad spekuliuojama vaikais“, – tvirtino J. Petkevičius.

Suvienijo kūdikio kraitelis

Vis dėlto kai ką šiame kare laimi ir gyventojai. Štai vienas pavyzdys. Kauno rajono savivaldybė nuo 2018 m. sausio 1 d. vykdo socialinę akciją: visoms naujagimių susilaukusioms šeimoms teikia specialią dovaną – kūdikio kraitelį. Per tą laiką 300 eurų vertės kūdikio kraitelius gavo 2 tūkst. 234 mažyliai.
Kauno rajono savivaldybės pavyzdžiu pasekė Šiaulių, Kazlų Rūdos, Ukmergės, Anykščių savivaldybės. Praėjusią savaitę apie sprendimą nuo kitų metų teikti kūdikių kraitelius pranešė ir Kauno miesto savivaldybė.
Per visą akcijos laikotarpį atsiimti kraitelio į Kauno rajono civilinės metrikacijos skyrių ateidavo ne tik Kauno rajono gyventojai, bet ir daug šeimų iš Kauno miesto. „Žmonėms tekdavo aiškinti, kad bent vienas jų turi būti deklaravęs gyvenamąją vietą Kauno rajone. Tokių „paklydėlių“ buvo maždaug 10 proc.,  todėl džiaugiamės Kauno miesto savivaldybės sprendimu prisidėti prie mūsų iniciatyvos“, – šypsojosi Kauno rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Skirmantė Subačienė.

 Steigs šeimos darželius

  • Kauno rajono savivaldybėje 2011–2017 m. papildomai sukomplektuotos 72 ugdymo grupės, į kurias priimti 1 382 vaikai. Tai vienas didžiausių skaičių Lietuvoje po Vilniaus miesto.
  • Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. įsteigtos 2 papildomos ugdymo grupės, 40 vietų Ilgakiemio mokykloje-darželyje ir Batniavos mokykloje-daugiafunkciame centre.
  • Savivaldybės taryba šių metų rugsėjį patvirtino naują šeimos darželio modelį. Ikimokyklinio amžiaus vaikus (ne daugiau kaip 5) bus galima prižiūrėti namuose arba nuomojamose patalpose. Numatyta šių darželių veiklos ir išlaikymo tvarka.
  • Rekonstruojami Raudondvario lopšelis-darželis ir Ilgakiemio mokykla-darželis.
  • Suplanuota Garliavos lopšelio-darželio „Obelėlė“ rekonstrukcija, Jonučių darželis bus praplėstas, atnaujinus ir rekonstravus senąjį kultūros centrą.
  • Kauno rajono savivaldybė planuoja pirkti tris pastatus naujuose kvartaluose ir juose įrengti darželius.
  • Priėmimo tvarka į Kauno rajono darželius yra laisva visiems Lietuvos vaikams. Kaip ir numato įstatymas, švietimo įstaigose esant laisvų vietų, prašymus gali pateikti ir tėvai (globėjai), kurių gyvenamoji vieta deklaruota kitoje savivaldybėje.

 


25 rugsėjo, 2023

2023 m. rugsėjo 24d. Prienų rajono Pakuonio miestelyje vyko Lietuvos laisvės kovotojų pagerbimo šventė.,,Krito ąžuolai“. Čia buvo prisimintas ir pagerbtas […]

Gintaro Česonio nuotr.
18 rugsėjo, 2023

Kauno tarpukario architektūra įrašyta UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Visgi Lietuva dar turės įgyvendinti ekspertų pateiktas rekomendacijas. „Komiteto nariai įvertino Kauno […]

12 rugsėjo, 2023

Siauromis senamiesčio gatvelėmis keliones trumpinantiems ar betiksliai riedantiems vairuotojams jau kitąmet teks keisti šiuos ydingus įpročius ar jų išvis atsisakyti. […]

Lina Petronienė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
11 rugsėjo, 2023

Prieš kitąmet vyksiančius Seimo rinkimus, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) siūlo naikinti šiaurės rytų Lietuvoje esančią Molėtų-Širvintų apygardą. Nauja apygarda atsirastų […]

Renatas Požėla. ELTA / Dainius Labutis
8 rugsėjo, 2023

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigia, kad šiuo metu Lietuvoje egzistuojančios organizuotos nusikalstamos grupuotės savo veiklą labiau orientuoja į užsienį, […]

Maironio lietuvių literatūros muziejaus gotikiniai rūsiai, A. Čiukšio nuotr.
6 rugsėjo, 2023

2023 m. gegužės mėnesį startavo nauja Lietuvos muziejų asociacijos inicijuota Lietuvos muziejų kelio (LMK) projekto kultūros paveldo sklaidos šešerių metų […]

5 rugsėjo, 2023

2023 m. rugsėjo 4 d. Kauno rajono Garliavos Juozo Lukšos gimnazijoje buvo pristatyta Lietuvos gyventojų genocido centro Okupacijų ir laisvės […]

5 rugsėjo, 2023

2023-09-04 LSMU E. Levino centre vyko nuotraukų ir dokumentų parodos „Pranas Mažylis 1885-1966″ atidarymas. Renginio dalyviams parodą pristatė LSMU rektorius […]

4 rugsėjo, 2023

Pirmasis rugsėjo savaitgalis simboliškai tampa gražia KTU Alumnų asociacijos tradicija suburti universiteto alumnus, studentus ir bendruomenę bendrai kelionei motociklais, aplankant […]

1 rugsėjo, 2023

Vilijampolėje (Jūratės g. 19) duris atvėrė naujas lopšelis-darželis „Pelėdžiukas“. Į Rugsėjo 1-osios šventę čia susirinko beveik 160 vaikų – nuo pačių mažiausių […]

27 rugpjūčio, 2023

Įsimintinos rugpjūčio 22–23 dienos Kaune, Vilniuje. Šiais metais LR Seimo nutarimu 2023-ieji  paskelbti Klaipėdos metais. Minint 100-ąsias prisijungimo metines, prisimenami […]

21 rugpjūčio, 2023

Jau šį penktadienį, rugpjūčio 25 dieną, į Kauno rajono miestelius ir kaimus išriedės naujieji smaragdiniai autobusai. Nuo šiol viešojo transporto […]

Agnės Grinevičiūtės nuotr.
18 rugpjūčio, 2023

Raseinių rajone esanti Butkiškės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia turi ilgametę istoriją, kuri siekia net XVI amžių. Šią vasarą baigti bažnyčios […]

14 rugpjūčio, 2023

Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja, kad liepos mėnesį pareigūnai Kauno apskrityje išdavė daugiau nei 300 apsaugos nuo smurto artimoje […]

14 rugpjūčio, 2023

Per savaitgalį ugniagesiams teko 8 kartus vykti į įvairias šalies vietas dėl rastų sprogmenų, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas […]

13 rugpjūčio, 2023

2023 m. rugpjūčio 10 d. Vilniuje prie namo Tilto g. 1, kuriame 1908–1909 m. gyveno A. Smetona vyko pirmojo Lietuvos […]

LGGRTC darbuotojų nuotr.
8 rugpjūčio, 2023

2023 m. rugpjūčio 5 d. Raseinių rajone, Ariogaloje, Dubysos slėnyje 33-ąjį kartą vyko tradicinis tremtinių, politinių kalinių ir Laisvės kovų […]

27 liepos, 2023

Kauno miesto savivaldybė informuoja, kad nuo rugpjūčio 1-osios Kauno viešajame transporte aktyvuojami STOP mygtukai – sustojimai „pagal pareikalavimą“. Skelbiama, kad […]

27 liepos, 2023

Kauno centre esanti industrinė teritorija ant Aleksoto kalno netrukus pasikeis neatpažįstamai. Čia tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ […]

26 liepos, 2023

2023 m. liepos 22 d. Kaune vyko Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos tarybos posėdis. Jo metu susirinkusiems buvo pristatyta […]