Keičiasi viešųjų darbų organizavimo priežiūra

Jau 26 metus šalies teritorinės darbo biržos kartu su savivaldybėmis ir darbdaviais organizuoja viešuosius darbus nedirbantiems gyventojams sudarant jiems galimybes užsidirbti būtinų lėšų pragyventi. Viešųjų darbų priemonė vykdoma pagal savivaldybių parengtas ir patvirtintas viešųjų darbų programas. Atokiose vietovėse, mažesniuose miesteliuose, kur darbo vietų trūkumas bendruomenėms yra itin opus klausimas, nemažai vietos gyventojų, dirbdami viešuosius darbus, nors laikinai garantuoja užimtumą.
Neseniai Lietuvos darbo birža su socialiniu partneriu – Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija aptarė, kaip būtų galima vietos bendruomenes aktyviau įtraukti į viešųjų darbų organizavimą seniūnijose. Tarp diskutuotų klausimų – kaip pagerinti viešųjų darbų organizavimą seniūnijose, kad ir seniūnijos, ir vietos gyventojai būtų patenkinti atliktais darbais, kad viešųjų darbų priemonėje dalyvaujantys bedarbiai iš tikrųjų atitiktų visus kriterijus šiems darbams atlikti ir kad prioritetas būtų skiriamas tiems, kam iš tiesų būtina nors laikinai sugrįžti į darbo rinką.
Lietuvos darbo biržos direktoriaus pavaduotojas, laikinai vykdantis direktoriaus funkcijas, Alvydas Puodžiukas, komentuodamas viešųjų darbų organizavimo pokyčius, pažymėjo, kad ši aktyvios darbo rinkos politikos priemonė visada buvo siūloma tik tikslinėms bedarbių grupėms – ilgalaikiams arba neturintiems jokios profesinės kvalifikacijos bedarbiams. „Siekdami skaidrumo ir norėdami kuo geriau organizuoti šią veiklą, kuri apima ne tik minėtas tikslines bedarbių grupes, bet ir darbą su savivaldybėmis bei darbdaviais, pakeitėme šios priemonės organizavimo tvarką – atskyrėme viešųjų darbų priemonės įgyvendinimą nuo priežiūros“.
Anksčiau viešuosius darbus teritorinėse darbo biržose kuravo vienos srities – klientų aptarnavimo skyrių specialistai, kurie pasirašydavo viešųjų darbų sutartis su savivaldybėmis ir darbdaviais bei vykdydavo jų priežiūrą. Nuo šiol šie skyriai ir toliau pasirašys viešųjų darbų sutartis su savivaldybėmis ir darbdaviais, tačiau dabar planuojama įtraukti ir skirtingų skyrių darbuotojus, pavyzdžiui, finansų ir apskaitos, kurie padės kontroliuoti ir prižiūrėti viešųjų darbų organizavimą bei įgyvendinimą.
Kasmet viešuosius darbus dirba apie 20 tūkst. registruotų darbo ieškančių žmonių. Šiais metais viešuosiuose darbuose planuojama įdarbinti daugiau nei 17 tūkst. nedirbančių gyventojų.