17 balandžio, 2015
Raimonda Mikalčiūtė / 15min.lt

Keliones į Černobylį organizuojantis Daumantas Liekis: „Man įdomiausi ten gyvenantys žmonės“

Ilgasis savaitgalis Černobylyje – tai ne pokštas, o tikras kelionės pasiūlymas. Ją organizuojantis Daumantas Liekis įsitikinęs – apsilankyti vaiduokliu tapusioje zonoje greta Pripetės miesto, kur 1986 m. įvyko Černobylio atominės elektrinės avarija, verta nors kartą gyvenime. Įspūdžius, patirtus radiacijos zonoje, sunku su kuo nors palyginti.

Černobylyje jūsų laukia lankytojams pritaikyti nakvynės namai, kuriuose anksčiau gyveno patys černobyliečiai. Nepakartojami patiekalai iš konservuotų produktų valgykloje „Desiatka“.

Beveik kurortinis Pripetės miestelis su savo paplūdimiais ir pramogų parku.

Susitikimas su vietiniais gyvūnais ir gyventojais bei 5 minučių sveikatinimosi procedūra prie Černobylio reaktoriaus – taip ironiškai neįprastą ekskursiją pristato jos organizatorius.

362 eurus kainuojanti kelionė truks tris dienas – gegužės 1-3 d. Ukrainą keliautojai pasieks autobusu per Lenkiją. Nakvynė suplanuota Černobylyje, specialiai lankytojams įrengtuose kambariuose.

Visos kelionės metu turistus lydės gidas, kuris pasirūpins ir dokumentais, reikalingais norint patekti į Černobylio zoną. Kelionės maršrutas nėra tikslus, tačiau viena aišku – unikalių vietų ir objektų netrūks.

Netyčia „susirgo“ Černobyliu

„Pirmą kartą į Černobylį atvykau 2009 metais su turistų grupe ir ten praleidau vos pusdienį.

Tačiau per tą laiką sugebėjau užmegzti ryšius su evakuotoje zonoje dirbančiais žmonėmis, pasipasakoti, kad esu biologas, atliekantis entomofaunos, tiksliau – vabalų, apskaitas ir gavau pasiūlymą oficialiu raštu kreiptis į Ukrainos Aplinkos ministeriją dėl galimybės tirti Černobylio ir Pripetės apylinkių vabalų įvairovę“, – apie pirmąjį apsilankymą pasakojo D.Liekis.

Paklausęs patarimo ir parašęs prašymą jis netrukus savo rankose jau laikė kvietimą atvykti 5 darbo dienoms į Černobylį.

„Man buvo paskirtas lydintis asmuo, kuris rūpinosi mano sauga ir lydėjo po įvairias Černobylio zonos vietas, kol aš dėliojau vabalų gaudykles.

Per tą savaitės viešnagę susipažinau su zonos biurokratinio mechanizmo veikimo principu ir atsakingais asmenimis, kurie ir pamėtėjo idėją organizuoti grupes iš Lietuvos“, – pasakojo kelionę į Černobylį organizuojantis lietuvis.

Pasak pašnekovo, vietiniai gyventojai apgailestavo, kad iš Lietuvos atvyksta nedaug turistų. O tie, kurie atvyksta – su didžiosios kelionių agentūromis vos kelioms valandoms, tad ne kažką pamato ir sužino.

„Vėliau Černobylio zonoje praleidau dar vieną savaitę (maksimalų vizito laiką civiliui lankytojui) kaip žurnalistas, rengdamas istoriją apie samasiolų (zonoje tebegyvenančių asmenų) šeimą vienam užsienio žurnalui.

Nuo to laiko evakuotoje zonoje Černobylyje buvau gal 30 kartų. Per metus pavyksta nuvažiuoti 3-6 kartus. Ukrainos pasieniečiai labai stebisi antspaudų gausa mano pase, o pastaruoju metu pradėjo įtarinėti šnipinėjimu, nes buvo tokių atvejų, kai į šalį įvažiuodavau autobusu, o po poros dienų išskrisdavau lėktuvu“, – kalbėjo kelionių organizatorius.

D.Liekis – vienintelis Lietuvoje, organizuojantis keliones į Černobylį. Konkurenciją sudaro tik Ukrainos kelionių agentūros, tačiau jų siūlomos kelionės trumpos – dažniausiai pusdienio, per kurį aplankoma mažai objektų.

Lietuvio rengiamų kelionių maršrutas suplanuotas taip, kad per dvi paras turistai galėtų aplankyti maksimalų skaičių Černobylyje ir apylinkėse esančių objektų. Tiesa, tikslaus kelionės maršruto nėra. Tačiau keliautojams tai greičiau privalumas nei kelionės minusas.

„Apsistojame pačiame Černobylio miestelyje, maitinamės vietos valgykloje ir važiuojame ten, kur norime. Kitaip tariant, tai mažiau turistinė kelionė nei ją siūlo ukrainiečiai organizatoriai“, – tikino pašnekovas.

Samasiolų gyvenimas, įrėmintas radiacijos faktoriaus

D.Liekis neslėpė, kad per keletą metų jausmai, kuriuos sukelia apsilankymas Černobylyje, keitėsi.

„Pirmaisiais metais didžiausią įspūdį palikdavo apleistas ir nykus Pripetės miestas, rusvai pilkos Polesės pievos, kuriose prismaigstyta radiacijos ženklų.

Tačiau po kurio laiko, tai tapo įprasta, ir dabar daug labiau žaviuosi pačioje Černobylio zonoje gyvenančių ir dirbančių žmonių kasdienybe.

Ji unikali, nes ten susidarė izoliuota vietos bendruomenė, kurioje visi visus pažįsta.

Tos bendruomenės kasdienybė dar veikiama radiacijos faktoriaus ir įvairių taisyklių bei įstatymų, kurių privalu laikytis tokioje vietoje“, – pasakojo D.Liekis.

Nors šioje Ukrainos dalyje nevyksta karas, Maidano atgarsiai pasiekia ir Černobylį – mieste pastatytas paminklas Maidano aukoms atminti, o vietiniai su beveik savu tapusiu lietuviu dalijasi istorijomis apie zonoje dirbusius asmenis ir jų likimus po Maidano įvykių.

Tikslaus maršruto nėra – taip įdomiau

Kartu su D.Liekiu į Černobylį keliauti nusprendę lietuviai turėtų žinoti, kad tai nebus poilsinė kelionė. Tačiau įsimintinų objektų netrūks.

„Mūsų ištikimas draugas iš Černobylio Sergejus žadėjo parodyti kaimelio Krasnoje apylinkėse stovinčią medinę cerkvę, kuri išliko visai nepaliesta nuo evakuacijos dienų.

Garsaus kompiuterinio žaidimo „Call of Duty“ kūrėjai panaudojo šios cerkvės modelį savo žaidime.

„Daugelio kelionės aspektų nuspėti negaliu, nes Ukraina visą laiką randa, kuo nustebinti.

Žinau, kad per šią kelionę mėginsime išsiaiškinti vieno keisto įrenginio kilmę ir paskirtį Černobylio prieigose: jis užtvertas gelžbetonio tvora ir užmazgytas spygliuotomis vielomis, periodiškai skleidžia kraupų garsą, girdimą visame miestelyje.

Dar norėčiau patikrinti Pripetės „Jupiter“ fabriko rūsius – sako, ten taip pat solidi radiacijos kišenė“, – apie būsimą kelionę kalbėjo jos rengėjas.

Baimintis dėl saugumo nereikia

Vienas pirmųjų klausimų, kylančių galvojant apie šią kelionę: „ar ten saugu?“ D.Liekis tikina, kad dėl radiacijos tikrai nereikia jaudintis. „Tai saugu, priešingu atveju prašalaičiai į zoną neįvažiuotų.

Tiesa, radiacijos normos kai kuriose perimetro vietose ypatingai aukštos, tačiau kelionės metu mes turime dozimetrus ir esame nuolatos informuoti apie fono pasikeitimus.

O mūsų vizito laikas ne toks ilgas, kad rizikuotume savo sveikata“, – teigė ne kartą Černobylyje lankęsis lietuvis.

Baimintis nereikia ir dėl dalyje šalies vykstančių karinių veiksmų. „Vakarinėje Ukrainoje, kur vyksime, tikrai ramu. Ten gyvenantys ukrainiečiai nusiteikę tautiškai. Nekalba rusiškai, nebent pats pasakai, kad esi iš Lietuvos ir moki rusų kalbą“, – tikino D.Liekis.

Į Černobylį jis vyko ir per Maidano įvykius. „Pirmąją protestų dieną buvome užstrigę Kijevo centre, ir negalėjome pasiekti savo autobuso. Per įvykių įkarštį Ukrainos sostinėje buvo apribotas benzino tiekimas ir mūsų ukrainietiškas autobusas negalėjo gauti degalų. Tačiau dabar to nėra“, – užtikrino pašnekovas.

Planuoja kelionę į Šiaurės Korėją

Tokios išskirtinės kelionės domina žmones, tad klientų netrūksta ne tik Lietuvoje, bet ir iš užsienio – tokie užsakovai nori nestandartinės išvykos, o Černobylis tam labai tinka.

Su D.Liekiu keliauja labai įvairūs žmonės: nuo kompiuterinių žaidimų gerbėjų iki garbaus amžiaus porų ar buvusių likvidatorių (Černobylio atominės elektrinės avarijos padariniams šalinti į miestą vežti darbininkai iš visos buvusios Sovietų Sąjungos, taigi, ir iš Lietuvos ,– aut. past.).

„Svarbu, kad kelionės dalyvis būtų pilnametis, nes į Černobylį neįleidžiami neturintys 18-os. Keliautojai perspėjami ir dėl to, kad Černobylio zonos viduje galioja sausas įstatymas, o rūkyti galima tik nurodytose vietose“, – pasakojo naują grupę renkantis D.Liekis.

Jis neslėpė, kad panašių kelionių į kitus „karštus“ taškus nuolat neorganizuoja, nes kol kas tik Černobylio zonai jaučia tokius ypatingus sentimentus, kad norisi ten sugrįžti vėl ir vėl.

Baigdamas pokalbį vis dėlto priduria, kad rezga planus lietuvius pakviesti į kelionę po Šiaurės Korėją.

Savo organizuojamų kelionių D.Liekis nereklamuoja – užtenka įrašo asmeniniame tinklaraštyje dliekis.lt. Norinčių patirti kažką nepaprasto netrūksta, tad naują keliautojų grupę jis surenka nesunkiai.

URM: „Į kai kurias Ukrainos dalis nepatariama vykti“ 

Atsižvelgdama į sudėtingą saugumo situaciją ir ribotą susisiekimą, Užsienio reikalų ministerija (URM) rekomenduoja nevykti į Krymą, Donecko ir Luhansko sritis.

Kitose Ukrainos dalyse esantiems piliečiams rekomenduojama būti atsargiais masinio susibūrimo vietose, sekti visuomenės informavimo priemonių pranešimus.

Tačiau tai – tik rekomendacijos, keliautojai gali patys spręsti, vykti ar ne į norimą šalį ar jos dalį, teigiama URM turistams skirtoje rubrikoje.


Rolando Parafinavičiaus nuotr.
24 birželio, 2022

2022 m. birželio 23 d. Šiaulių miesto erdvės prisipildė smalsių šiauliečių, panorusių sudalyvauti Šiaulių kultūros centro organizuotose „Aktyviose Joninėse mieste“. Šiauliečiai […]

Vidmanto Kirklio nuotr.
23 birželio, 2022

Lietuvos sportinių šokių federacijos Hiphopo lyga, iki šiol rengusi tik nacionalinius čempionatus, Šiaulių arenoje organizavo pirmąjį tarptautinį turnyrą mūsų šalyje. […]

16 birželio, 2022

Mažiau nei per dvejus metus Nemuno saloje pastatytas olimpinio dydžio baseinas su SPA zona ir sporto klubui skirta erdve oficialiai […]

16 birželio, 2022

Atšilus orams pabunda erkės, po žiemos jos yra itin aktyvios. Erkių turi saugotis visi, nesvarbu, žmogus jaunas ar senas, pasiskiepijęs […]

S. Seikauskas ir L. Norušaitė - parodomosios programos Europos vicečempionai / LSŠF nuotr.
11 birželio, 2022

Lietuvos šokėjai nenustoja stebinti ir skinti vieną pergalę po kitos. Šios savaitės pradžioje net iš kelių užsienio šalių – Slovakijos, […]

10 birželio, 2022

Jonines mūsų šalyje švenčia ne vien tik šiuo vardu pasižymintys asmenys. Nereikėtų stebėtis – tai viena iš populiariausių bei daug […]

10 birželio, 2022

Kaip išlaikyti grožį bei sveikatą? Drąsiai galima sakyti, kad tai yra vienas svarbiausių klausimų, į kurį atsakymo ieško milijonai žmonių […]

9 birželio, 2022

Jau šį mėnesį kone didžiausia sporto šventė Lietuvoje – Olimpinė diena – sugrįžta į Kauną. Jos belaukiant Kauno „Akropolis“ kartu […]

8 birželio, 2022

Vasaros sezonas daugeliui yra neatsiejamas nuo atostogų. Poilsiaujama ne tik gimtoje šalyje, bet ir už jos ribų. Dažniausiai poilsį svečiose […]

5 birželio, 2022

Šeštadienį prekybos centre Kauno „Akropolis“ skamba vaikų klegesys ir juokas. Į vasaros pradžios šventę mažuosius ir jų tėvelius subūrė Kakė […]

Kakės Makės vasaros šventė Kauno „Akropolyje“
3 birželio, 2022

Prekybos centras Kauno „Akropolis“ visus vaikus ir jų tėvelius kviečia vasarą pradėti su Kake Make ir jos draugais atradimų kupinoje […]

Žilvinas Ledas ir Šarūnas Ledas
1 birželio, 2022

Ar šiandien egzistuoja galimybė virtualiai pasivaikščioti po Vilniaus senamiestį? Kokių paslapčių po savęs paliko Lietuvos kunigaikštis Vytautas Didysis? Kaip atrodo […]

30 gegužės, 2022

Smiginis, šaškės ir pokeris – žaidimai, turintys ilgą istoriją, bet aktualumo nepraradę iki šių dienų. Bėgant laikui kai kurie iš […]

30 gegužės, 2022

Jei mėgstate leisti laiką lauke su pas Jus atvykusiais svečiais – nesvarbu, ar tai būtų skirta gyvenamajam, ar komerciniam naudojimui […]

28 gegužės, 2022

Kauno „Akropolis“ kviečia susipažinti su paslaptingu bičių pasauliu ir pasinerti į įtraukiančias edukacines veiklas, kurių netrūks prekybos centro trečiojo aukšto […]

26 gegužės, 2022

Mėgstate sportuoti, leistis į žygius ar žaisti lauke vėsesniais mėnesiais? O kaip dirbti kieme ar eiti pasivaikščioti? Ar dirbate lauko […]

26 gegužės, 2022

Nors paplūdimio mada nestebina, kiekvienais metais yra tam tikrų tendencijų. Jei norite atrodyti stilingai paplūdimyje, turėtumėte žinoti, kokios šių metų […]

25 gegužės, 2022

Nors sriubos dažnai asocijuojasi su lengvu patiekalu, kuris patiekiamas prieš pagrindinį valgį, tačiau jos taip pat gali būti pakankamai sočios […]

Gintarinės poros suaugusiųjų ST šokių finalininkai / V. Kučiariavy nuotr.
12 gegužės, 2022

Praėjusį savaitgalį Kauno „Žalgirio“ arenoje praūžusioje 56 – ojoje „Gintarinėje poroje“ buvo varžomasi dėl Pasaulio sportinių šokių federacijos pasaulio reitingo […]

10 gegužės, 2022

Kad masažas yra viena naudingiausių procedūrų žmogaus odai, o taip pat – ir visam kūnui, dėlto neabejoja niekas. Dėmesį verta […]