29 balandžio, 2020

Kodėl svarbu planuotis maistą?

Ne paslaptis, jog absoliuti dauguma mūsų maistą perkame ,,iš akies‘‘. Iš tiesų, didžioji dalis žmonių į parduotuvę užsuka beveik kasdien – kai tik ko nors pritrūksta tai dienai.

Kita vertus, taip pat egzistuoja ir nemaža dalis žmonių, kurie planuoja savo pirkinius – į parduotuvę važiuoja rečiau, o apsipirkinėja tik su iš anksto pasirašytais pirkinių sąrašais. Tačiau ar planuotis maistą – verta? Kaip teisingai susiplanuoti savo pirkinių krepšelį?

Maisto planavimo nauda

Jei norite pradėti planuotis maistą, yra labai svarbu, jog turėtumėte motyvacijos įdėti pakankamai energijos ir apgalvoti kiekvieną apsipirkimą. Būtent todėl yra labai svarbu aptarti maisto planavimo naudą – žinodami pagrindinius apgalvoto apsipirkinėjimo privalumus, maistą planuotis galėsite žymiai efektyviau.

Kalbinami finansinių produktų palyginimo platformos Financer.com Lietuva atstovai sako, jog maisto planavimas duoda tikrai daug naudos – jų teigimu, pradėjęs planuoti savo apsipirkimus žmogus ne tik sutaupys daug išlaidų, bet ir išmoks priimti geresnius finansinius sprendimus bei džiaugsis aukštesne gyvenimo kokybe.

Aptarkime pagrindinius maisto planavimo teikiamus privalumus.

Mažesnės išlaidos

Neabejotinai, vienas pagrindinių maisto planavimo privalumų – žymiai mažesnės išlaidos.

Kalbinami finansų ekspertai sako, jog planuojantis savo pirkinius žmogus gali sutaupyti tikrai labai daug. Anot jų, taip yra dėl kelių pagrindinių priežasčių. Visų pirma, žmogus, pirkdamas reikiamus produktus didesniais kiekiais, statistiškai juos įsigyja žymiai pigiau.

Taip pat nemaža dalis sutaupytų išlaidų tenka ir nebūtinųjų pirkinių atsisakymui – finansų analitikų teigimu, pradėję planuotis maistą žmonės neretai atsisako įvairių užkandžių ar pusgaminių, be to, net rinkdamiesi tarp būtinųjų produktų, jie taip pat perka tik tai, ko jiems tuo metu iš tikrųjų reikia – ekspertai tikina, jog perkant maistą tikslingai, labai stipriai sumažėja išmetamų produktų kiekis ir taip žmogus gali sutaupyti dar daugiau pinigų.

Kokybiškesnis maistas

Kitas privalumas, dėl kurio tikrai verta pradėti planuotis pirkinius – žymiai kokybiškesnis maistas.

Ne paslaptis, jog daugumos mūsų mityba nėra itin gera – neretai valgome šaldytus pusgaminius, maitinamės sūreliais bei kitais užkandžiais, o kartais net praleidžiame pietus ar vakarienę ir vietoj jų išgeriame arbatos su sausainiais.

Visą tai keičia maisto planavimas – anot ekspertų, būtinybė planuotis maistą tuo pačiu reiškia būtinybę planuotis patiekalus, tad žmonės, išmokę planuotis pirkinius, neretai galės džiaugtis žymiai geresniu maistu.

Iš tiesų, viskas paprasta – atsisakę įvairių pusfabrikačių bei pradėję planuotis maistą, jūs visados turėsite produktų reikiamiems patiekalams bei būsite apgalvoję kiekvieną valgymą. Taip užtikrinsite, jog valgote reguliariai ir kokybiškai bei skiriate savo mitybai pakankamai dėmesio – taip stiprinsite save bei gerinsite savo fizinę savijautą.

Sutaupytas laikas

Taip pat vertėtų aptarti ir dar vieną, kiek kitokį, bet toli gražu ne mažiau svarbų maisto planavimo teikiamą privalumą – galimybę sutaupyti nemažai laiko.

Finansų analitikai sako, jog kasdien po darbo į parduotuvę užlėkiantys žmonės nė nenumano, kiek iš tikrųjų laiko jie skiria maisto produktų pirkimui. Anot ekspertų, kasdieniai apsipirkimai gali pareikalauti ir keliolikos (kartais – net keliasdešimties) papildomų valandų kas mėnesį – galybę laiko, kurį būtų buvę galima skirti svarbesniems dalykams.
Būtent todėl savo perkamą maistą planuojantys asmenys gali džiaugtis sutaupytu laiku – ekspertų teigimu, turintys pirkinių sąrašą žmonės parduotuvėje užtrunka ypač trumpai (mat jiems tereikia susirinkti jau apgalvotus produktus), be to, į parduotuvę maistą planuojantys žmonės užsuka taip pat žymiai rečiau – dažniausiai vieną ar du kartus per savaitę.

To rezultatas – perpus sumažintas apsipirkimams reikalingas laikas bei galimybė turėti žymiai daugiau laisvos erdvės kitoms, žymiai svarbesnėms veikloms.

Geresni finansiniai sprendimai

Paskutinis maisto planavimo privalumas, apie apie kurį finansų analitikai jau užsiminė kalbėdami apie išlaidų mažinimą, yra paprastas – pradėję planuoti maistą žmonės išmoksta daryti geresnius finansinius sprendimus.

Finansų analitikai teigia, jog maisto planavimas, dėl būtinybės apgalvoti daromus sprendimus, taip pat skatina ir išlaidų sekimą bei daromų neoptimalių finansinių sprendimų paiešką. To pasėkmė – geresni finansiniai sprendimai ne tik maisto pirkimo, bet ir kitose srityse.

Ekspertai sako, jog pradėjęs maistą planuotis žmogus neretai pradeda optimaliau leisti pinigus ir įvairiose kitose srityse – pavyzdžiui, labiau apgalvoja, ar gali sau leisti vieną ar kitą pirkinį, o net prieš jį pirkdamas įsitikina, jog parduotuvė, kuri turi jį dominantį daiktą, reikiamą prekę parduoda pigiausiai.

Taip natūraliai pradėdamas apgalvoti daromus finansinius pasirinkimus, žmogus išmoksta save apsaugoti nuo piniginei žalingų finansinių sprendimų bei gerina bendrą savo gyvenimo kokybę.

Kaip pradėti planuoti maistą?

Štai ir aptarėme pagrindinius maisto planavimo privalumus. Kaip matome, jų yra tikrai daug – būtent dėl to vis daugiau žmonių Lietuvoje pradeda planuoti sasvo pirkinius (net ir neatsižvelgiant į karantiną).

Tiesa, kyla klausimas – kaip vis dėlto pradėti planuotis maistą? Finansų analitikų teigimu, tai padaryti yra ganėtinai paprasta – tereikia skirti truputį laiko bei namuose apgalvoti, ką planuojate gamintis bei kiek pinigų maistui norite skirti.

Aptarkime pagrindinius žingsnius, kurie jums padės pradėti planuoti maistą.

Nustatykite biudžetą, į kurį norėtumėte tilpti

Pirmas žingsnis – biudžeto sudarymas. Iš tiesų, jeigu norite savo pirkinius planuotis efektyviai, turite nuspręsti, į kokią pinigų sumą norėtumėte sutilpti.

Nusistatę savo biudžetą, jūs galėsite vis patikrinti, kaip jums sekasi laikytis nusistatytų išlaidų limito, o prireikus – pakoreguoti perkamus pirkinius ar ištaisyti daromas finansines klaidas.

Tačiau kokio dydžio biudžetą vertėtų nusistatyti? Finansų analitikai sako, jog konkretaus biudžeto dydis priklauso nuo pačio žmogaus – jo finansinių galimybių, mitybos pobūdžio, šeimos sudėties ir taip toliau.

Vis dėlto, ekspertai taip pat pateikia ir pavyzdį – anot jų, dviejų asmenų šeimai, norinčiai maitintis ganėtinai plačiai (pasigaminti įvairių ypatingesnių patiekalų, pirkti tik kokybiškus produktus) turėtų užtekti 300 eurų per mėnesį. Kita vertus, renkantis paprastiesnius, bet vis tiek skanius patiekalus, bei atsisakius įvairių užkandžių, tokia pati šeima galėtų nesunkiai sutilpti ir į 150 – 200 eurų.

Pagalvokite apie tai, ką gaminsite

Jei jau nusistatėte savo biudžetą, metas apgalvoti tai, ką gaminsitės šią savaitę – nusprendę, ką norite valgyti, jūs galėsite pasiruošti ir susidaryti visų reikiamų produktų sąrašą.

Kaip ir su biudžetu, taip ir su patiekalais – viskas priklauso nuo jūsų asmeninės situacijos. Natūralu, jog planuojami patiekalai priklauso nuo to, ką mėgstate valgyti, kaip dažnai gaminatės, kokie produktai jums tinka, kokie ne, ir taip toliau.

Nors kiekvieno skonis – skirtingas, finansų analitikai pataria laikytis vienos paprastos taisyklės – vengti perdirbto maisto ir stengtis patiekalus gamintis patiems bei iš šviežių produktų. Anot ekspertų, taip ne tik sutaupysite nemažą dalį išlaidų, bet ir galėsite mėgautis kokybiškesniu maistu.

Apgalvokite svarbiausius produktus

Apgalvojus bei susiplanavus patiekalus, kuriuos gaminsitės artimiausiu metu, būtų protinga pagalvoti apie visus reikiamus svarbiausius produktus.

Tiesa, kalbame ne tik apie numatomų patiekalų igridientus – ne mažiau svarbu yra apgalvoti ir įvairius buitinius pirkinius, kuriuos pirksitės kartu maisto prekių parduotuvėje. Tai yra – muilas, tual. popierius, valikliai, kempinės, šiukšlių maišai ir taip toliau.

Įsitikinkite, jog nieko nepraleidote – finansų analitikai perspėja, jog norint planuotis pirkinius efektyviai, yra labai svarbu nepamiršti nei vienos prekės, mat kitaip griūva visa planuoto važiavimo į parduotuvę prasmė.

Susidarykite pirkinių sąrašą

Galų gale, apgalvojus biudžetą, numatomus patiekalus bei produkus, telieka susidaryti pirkinių sąrašą!
Kalbinami finansų analitikai pataria sąrašą rašytis ant popieriaus – anot jų, fizinio popieriaus turėjimas skatina prekes rinktis dėmesingiau, be to, galėdami jau į krepšelį įdėtus produktus išbraukti iš sąrašo jūs užtikrinsite, jog nesusimaišysite ir netyčia nepraleisite vienos ar kitos prekės.

Norint parduotuvėje sutaupyti kuo daugiau laiko, vertėtų pirkinius sąraše surašyti pagal jūsų ėjimo parduotuvėje maršrutą. Pavyzdžiui, jei prie įėjimo į parduotuvę yra kruopų skyrius, o už jo – daržovės, atitinkama tvarka vertėtų surašyti ir reikiamus produktus. Taip jums nereikės vaikščioti pirmyn bei atgal po parduotuvę, be to, rinkdamiesi pirkinius iš sąrašo paeiliui, lengviau susigaudysite ir galėsite būti tikri, jog netyčia nepraleidote reikiamų pirkinių.

Galiausiai, yra labai svarbu, jog reikiamus produktus pirktumėte tik pagal sąrašą – ekspertų teigimu, papildomų, sąraše nesančių pirkinių pasirinkimas reiškia, jog žmogus arba netinkamai suplanuoja savo maistą, arba paprasčiausiai nesugeba laikytis plano ir perka nebūtinus produktus. Anot analitikų, abi šios klaidos – ganėtinai rimtos, mat jos griauna pamatinį maisto planavimo principą ir priveda tiek prie žymiai didesnių išlaidų, tiek ir prie žymiai daugiau sugaišto laiko.

Papildomi patarimai

Štai ir aptarėme, kaip galima pradėti planuoti savo pirkinius. Tiesa, tiems, kurie nori savo pinigus valdyti dar efektyviau, finansų analitikai pateikia dar keletą patarimų, kurie gali padėti išmokti priimti geresnius finansinius sprendimus bei labiau pasirūpinti savimi.

Svarbiausi produktai – tik kokybiški

Visų pirma, finansų ekspertai pataria atsisakyti nekokybiškų būtinųjų produktų – anot analitikų, perkantis pigų maistą žmogus patiria daugiau žalos, nei gauna naudos.

Ekspertų teigimu, nekokybiški būtinieji produktai (kruopos, mėsa, konservuotas maistas, padažai ir taip toliau) ne tik dažniausiai turi nemažai sveikatai žalingų konservantų, tačiau taip pat yra ir ne tokie maistingi, juos neretai yra žymiai sunkiau virškinti – analitikai sako, jog norint maistą pirkti protingai, yra itin svarbu, jog žmogus neapterštų savo organizmo bei pasirūpintų, jog jo vartojami gaminiai – kokybiški.

Stenkitės atsisakyti nebūtinųjų maisto produktų

Žinoma, kokybiški būtinieji produktai nėra nemokami – iš tiesų, dažniausiai jie yra žymiai brangesni už nekokybiškus, pigius maisto produktus.

Tai mus priveda prie kito ekspertų pateikiamo patarimo – būtinybės atsisakyti nebūtinųjų produktų. Anot jų, žmogus, manantis, jog jis paprasčiausiai neturi finansinių galimybių įsigyti kokybiškesnio maisto, iš tikrųjų galėtų tai padaryti, jei tik sumažintų perkamų nebūtinųjų maisto produktų kiekį.

Keletas nebūtinųjų maisto produktų pavyzdžių – sausainiai, baltas batonas, įvairūs batonėliai, sultys, vaisvandeniai bei kiti gėrimai, alkoholis, ne itin maistingi pieno gaminiai (sūreliai, desertai ir taip toliau), pusfabrikačiai, konservuotos sriubos, užpilami makaronai ir visa kita, kas yra perdirbta bei neturi didesnės maistinės vertės.

Pasilikite čekį bei stebėkite savo išlaidas

Taip pat, finansų analitikai pataria dėmesį atkreipti ir į dar vieną dalyką – jūsų patiriamas išlaidas (net kai viską perkate pagal planą).

Iš tiesų, yra labai svarbu, jog jūs gebėtumėte stebėti savo išlaidas – anot ekspertų, net ir perkant visus produktus pagal planą, kartais yra išleidžiama daugiau, nei norėtųsi.

Būtent todėl yra svarbu, jog pasiliktumėte čekius bei stebėtumėte savo išlaidas – žinodami realią savo situaciją, jūs galėsite atitinkamai keisti daromus sprendimus bei taip gerinti savo finansinę padėtį bei užtikrinti, jog mėnesio gale nepradėsite ,,degti‘‘.

Pirkite internetu

Galiausiai, finansų analitikai taip pat pateikia dar vieną patarimą tiems, kurie gyvena viename Lietuvos didmiesčių bei nori maksimaliai sutaupyti laiką, praleidžiamą lietuvoje.

Tai – galimybė reikiamą maistą pirkti papračiausiai internetu. Iš tiesų, šiuo metu lietuvoje vis daugėja galimybių reikiamus maisto produktus įsigyti internetu. Anot analitikų, tai – didelis privalumas, padedantis ne tik lengviau sekti perkamų prekių krepšelį, bet ir sutaupyti nemažą dalį parduotuvėse praleidžiamo laiko.

Internete susidėlioję savo pirkinių krepšelį, jūs net tik iškart žinosite, kiek kam išleisite, tačiau taip pat ir matysite visus perkamus produktus bei galėsite neblaškomi pasitikrinti, ar tai viskas, ko jums reikia.

Užsakius maistą, jį jums pristatys į namus, arba jums teks nuvažiuoti jį atsiimti – šiaip ar taip, tai sutaupo galybę laiko, be to, išsisaugoję pirkinių krepšelį, kitą kartą maisto pirkimui reikės skirti dar mažiau laiko, mat jums nebereikės deliotis krepšelio iš naujo.

Pabaigai

Štai ir aptarėme pagrindines priežastis, dėl kurių taupyti maistą gali būti ganėtinai pravartu, o taip pat pakalbėjome ir apie tai, kaip pradėti maistą planuoti efektyviau.
Tikimės, jog mūsų bei finansų ekspertų pateikti patarimai jums padės išmokti optimaliau leisti pinigus, o taip pat ir prisidės prie jūsų finansinės gerovės gerinimo. Sėkmės!


4 gegužės, 2025

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) skelbia rengsianti mokymus apie biosaugą. Pasak institucijos, užkrečiamų ligų klausimas šiame sektoriuje yra esminis, […]

2 gegužės, 2025

Žiniasklaidos laisvės padėtis pasaulyje blogesnė nei kada nors anksčiau, teigiama penktadienį paskelbtame naujausiame nevyriausybinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) pasauliniame […]

1 gegužės, 2025

Ketvirtadienį minint Tarptautinę darbo dieną, profesinės sąjungos Vilniuje surengė kasmetines eitynes. Per šimtą renginyje dalyvavusiųjų atstovų reikalavo demokratijos darbe ir […]

Alytaus rajono savivaldybės merė Rasa Vitkauskienė
30 balandžio, 2025

Alytaus rajono merė Rasa Vitkauskienė trečiadienį po pietų atvyko į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) būstinę Kaune. Kiek vėliau pranešta, kad […]

28 balandžio, 2025

Reaguodama į balandžio 27 d. Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamykloje įvykusį gaisrą ir galimus iššūkius dėl atliekų tvarkymo, Vilniaus rajono […]

28 balandžio, 2025

Skurdas ir nelygybė Lietuvoje – augančios žemės ūkio paramos koncentracijos pasekmė: Jaunieji ūkininkai ragina permąstyti ES paramos paskirstymą Lietuva išlieka […]

27 balandžio, 2025

Vilniuje sekmadienį tūkstančiai dalyvavo Katedros aikštėje vykusiame proteste prieš planuojamą nekilnojamojo turto (NT) mokestį „NE gyvenamojo būsto mokesčiui!“.  Dar neprasidėjus […]

27 balandžio, 2025

Įsibėgėjus pavasariui, ir augalams pradėjus barstyti žiedadulkes, Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro specialistai parengė rekomendacijas alergiškiems žmonėms, kaip sumažinti žiedadulkių […]

26 balandžio, 2025

Kai kiekviena minutė svarbi, tradiciniai siuntimo būdai ne visada atitinka lūkesčius. Tokiais atvejais puiki išeitis – express siuntos, kurios leidžia […]

26 balandžio, 2025

Daugelis verslų, pradėję naudoti Google Ads, tikisi greito rezultato – padidėjusio lankytojų srauto ir sparčiai augančių pardavimų. Visgi, realybė dažnai […]

24 balandžio, 2025

Trečiadienį su savivaldybių merais susitikusi krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė aptarė šalies saugumo situaciją, planuojamus pokyčius ir regionų vaidmenį visuotinėje […]

24 balandžio, 2025

Miško kaina Lietuvoje yra nuolat kintantis rodiklis, priklausantis nuo daugelio veiksnių. Pastaraisiais metais miškų rinkos tendencijos rodo stabilų augimą, tačiau […]

23 balandžio, 2025

Pagerbiant iškilų Jo Šventenybės Popiežiaus Pranciškaus atminimą, Vyriausybės nutarimu šį šeštadienį, balandžio 26 d., Lietuvoje skelbiamas gedulas. Trečiadienio posėdyje priimtas […]

23 balandžio, 2025

Vilniaus miesto savivaldybėje trečiadienį pristatytas sostinės evakuacijos planas. Šis planas, kuris rengtas, remiantis Ukrainos, JAV miestų patirtimis, skirtas karinės invazijos, […]

23 balandžio, 2025

Ukrainoje žuvusiam Tomui Valentėliui nuspręsta skirti aukščiausią Krašto apsaugos sistemos apdovanojimą, sako krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.  „Šiandien priėmiau sprendimą, […]

23 balandžio, 2025

Auksas antradienį pirmą kartą viršijo 3 500 dolerių už unciją ribą po JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbtų tarifų ir aštrios […]

23 balandžio, 2025

Aukso kainos antradienį vėl pasiekė rekordines aukštumas, doleris išliko stabilus, o akcijų rinkos svyravo. Nerimą kurstė naujausias JAV prezidento Donaldo […]

Kodėl verta investuoti laiką į kokybišką sporto projektų rašymą
23 balandžio, 2025

Norint gauti finansavimą sporto ar sveikatingumo iniciatyvai, vien geros idėjos nepakanka. Svarbiausia – gebėti šią idėją tiksliai ir įtaigiai perteikti […]

Į ką atkreipti dėmesį perkant malkų skaldyklę internetu
23 balandžio, 2025

Malkų skaldymas – tai ne tik rutina, bet ir nemažai fizinių pastangų reikalaujantis darbas. Ypač tai aktualu tiems, kurie gyvena […]

Ką būtina žinoti prieš nuomojantis automobilį Vilniuje
23 balandžio, 2025

Automobilių nuoma Vilniaus mieste – vis dažnesnis pasirinkimas tiek vietinių gyventojų, tiek miesto svečių tarpe. Nesvarbu, ar automobilio prireikia verslo […]

Regionų naujienos