30 sausio, 2015
Dovilė Jablonskaitė /15min.lt

Kupiškio prakeiksmas: kodėl žudosi net politikai, o savižudžių – dukart daugiau nei šalyje?

Darbo vietoje nusižudė Kupiškio savivaldybės tarybos narys. Kupiškio policijos komisariato kameroje nusižudė sulaikytasis. Kupiškis registruos dar vieną savižudybę. Iš gyvenimo pasitraukė Kupiškio rajono tarybos narys, „darbietis“ Aidas Mikėnas .Tai jau ne pirmas šios tarybos narys, savo noru pasitraukęs iš gyvenimo. Prieš puspenktų metų nusižudė verslininkas, šios tarybos narys, valstietis liaudininkas Alvydas Mažeikis (41). Kodėl Kupiškis neišbrenda iš savižudybių liūno?

Statistika rodo, kad Kupiškio rajone savižudybių skaičius daugiau nei du kartus didesnis nei vidutiniškai šalyje ir penkiskart viršija ES vidurkį.

Kupiškio meras rengia viešus susitikimus ir diskusijas savižudybių prevencijos tema, rajone įkurta krizių valdymo grupė.

Trečiadienį Kupiškyje visą dieną vyko savižudybių prevencijos mokymai, o vakare bendruomenę vėl sukrėtė skaudi žinia apie tarybos nario Aido Mikėno savižudybę.

„Jau vyliausi, kad sausį neturėsime nė vienos savižudybės – deja, – apgailestavo Kupiškyje daug metų gyvenanti psichologė Valija Šap. – Mokymus vedusi profesorė Nida Žemaitienė pasakė, kad tai yra ženklas ir signalas mums visiems, kad einame tinkame linkme, kad ėmėmės labai svarbaus reikalo – žmonių gyvybių gelbėjimo.“

Mokosi skaityti ženklus

Šiuo metu Kupiškio vietos bendruomenė ir susibūrusi psichikos sveikatos specialistų bei žinomų visuomenės veikėjų grupė savanoriškai vykdo pilotinį projektą.

Seniūnai, socialiniai darbuotojai, policijos pareigūnai ir medikai mokomi pastebėti savižudybės riziką ir į ją tinkamai reaguoti. Be to, buvo sukurtas savižudybių prevencijos Kupiškyje algoritmas, kuris jau padėjo išgelbėti kelias gyvybes.

„Turime reaguoti į ketinimus nusižudyti taip, kaip diktuoja psichologijos mokslas ir ekspertai, o ne taip, kaip iki šiol. Turime žinoti, ką daryti įtariant žmogaus ketinimus žudytis, kaip skaityti ženklus ir įvertinti riziką“, – aiškino V.Šap.

Ji atkreipia dėmesį, kad 8 iš 10 nusižudžiusiųjų vienaip ar kitaip užsimena apie savo ketinimus: vieni tiesiai, kiti – aptakiai.

„Norime tas užuominas išgirsti. Tarkime, žmogus sako, kad jam viskas atsibodo, kad jis nieko nebenori. Arba jis nuolat liūdnas, atsiskyręs ar piktas. Tada reikia įvertinti kitus rizikos veiksnius: ar vartojamas alkoholis, ar buvo savižudybių giminėje, ar žmogus sirgęs depresija“, – aiškina specialistė.

Neieško pagalbos, nes gėda?

Specialistai analizavo savižudybių Kupiškio rajone statistiką nuo 2009 metų. Norėta sudaryti nusižudžiusio žmogaus portretą, atsižvelgiant į jo amžių, socialinę padėtį, gyvenamąją vietą.

„Stereotipas, kad žudosi alkoholikai, bedarbiai ir asocialūs žmonės, yra neteisingas. Ir vakar dienos įvykis dar kartą tai patvirtina. O juk žmogus galėjo rasti pagalbą. Bet gal niekas iš šalies nepaskatino, gal prašyti pagalbos jam buvo gėda: išsilavinusiam, visuomenėje žinomam žmogui sunku pripažinti, kad nesusidoroja su problemomis. Būtent šį požiūrį ir norime pakeisti – kad nebūtų gėda kreiptis į specialistą, kai išgyveni didžiulį vidinį skausmą. Vakaruose normalu turėti šeimos gydytoją ir savo psichologą“, – kalbėjo V.Šap.

Pernai Kupiškyje nusižudė 10, 2013 metais – 11, 2010 metais – net 20 žmonių. Nusižudžiusiųjų amžiaus vidurkis – apie 50 metų. Dažniau žudosi vyrai.

„Skirtumą pastebime net pagal seniūnijas ir daugiau dėmesio skiriame tikslinėmis. Šimonių seniūnijoje savižudybių daugiausia, o Subačiaus – išskirtinai mažai“, – lygino psichologė.

Įsitraukė jauni specialistai

V.Šap neabejoja, kad susivienijusių specialistų pastangos jau duoda vaisių – reagavimo į savižudybes algoritmas veikia.

„Kaimynas savo įtarimais pasidalijo su seniūnu, šis buvo dalyvavęs mokymuose ir ėmėsi atitinkamų veiksmų, nes jau žinojo, kaip organizuoti pagalbą. Taip užkirto kelią dar vienai nelaimei.

Džiaugiamės, kad išsiplėtė ir jaunų specialistų gretos: turime dar vieną psichologę, be to, profesionaliai pareigas atliekančių žmonių ir socialinių paslaugų centre, ir policijoje bei ligoninėje“, – džiaugiasi psichologė.

Per mokymus bendruomenė įsisąmonina, kad tai ji šeimininkauja rajone ir nuo jos iniciatyvų priklausys, ar Kupiškis išbris iš liūdnos savižudybių statistikos liūno.

Sniego gniūžtės efektas

Psichologas, „Jaunimo linijos“ vadovas Paulius Skruibis sako, kad savižudybių prevencijos programos rezultatus Kupiškio rajone bus galima matuoti ne anksčiau nei po dvejų metų: „Problema sena, todėl jai spręsti reikia laiko.“

Kupiškyje jis yra viešėjęs ne kartą, tačiau tikrai negalėtų įvardyti kokių nors rajono ypatumų, galinčių turėti įtakos savižudybių skaičiui. Galbūt tai lemia ne objektyvios socialinės ar ekonominės sąlygos, bet sniego gniūžtės efektas, kai savižudybė paliečia ne vieną palyginti nedidelės bendruomenės narį.

Labai blogai, kai savižudybė nevadinama tikruoju vardu ir žmonėms susidaro įspūdis, kad tai – problemų sprendimo būdas.

„Kalbant apie statistiką, net nežinau, ar galime užčiuopti esminį skirtumą tarp Kupiškio ir šalia esančio rajono.

Ar skaičiai iš tikrųjų dramatiškai keičiasi vien dėl administracinės teritorijos. Manau, skirtumai su kitais regionais nėra tokie dideli, bet kažkam tenka būti pirmu“, – svarstė P.Skruibis.

Įspaudą paliko okupacijos

Tarpukariu savižudybių rodikliai Lietuvoje buvo žemi. Karo ir pokario duomenų neturime. Tačiau po 1962 metų savižudybių rodikliai, ypač vyrų, katastrofiškai didėja.

Apie 1984–1986 metus okupantų supančiotoje Lietuvoje įvyksta stebuklas – savižudybių skaičius per metus sumažėja maždaug 25 procentais.

Mokslo darbų ciklą „Suicidinis elgesys ir trauminės patirties padariniai bei įveika Lietuvos socialiniu transformacijų kontekste (1998–2012)“ parengusi sunkių traumų psichologiją bei suicidologiją tyrinėjanti Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto dėstytoja, profesorė Danutė Gailienė yra aiškinusi, kad anuomet pasikeitė atmosfera, atsirado viltis, prasidėjo visuomenės judėjimas ir – žmonės jau nenori mirti.

Džiuginantys rodikliai laikėsi kelerius metus, tačiau iškart po Nepriklausomynės paskelbimo savižudybių kreivė vėl šovė į viršų.

„Žmonės susidūrė su naujos valstybės kūrimo iššūkiais ir, žinoma, labai dideliu socialiniu stresu, nes nėra jokių išteklių“, – svarstė D.Gailienė.

Skaičiai

* Kasmet Lietuvoje nusižudo 1000 labai įvairaus išsilavinimo, finansinės padėties, skirtingo amžiaus žmonių.

* Savižudybė – dažniausia 14–29 metų jaunuolių mirties priežastis Lietuvoje, smarkiai lenkianti net eismo įvykius. 2013 m. nusižudė 181 15–29 metų žmogus. Tai – 29 proc. visų jaunų žmonių mirčių. Dauguma nusižudžiusių jaunų žmonių – vaikinai.

* Lietuva Europos savižudybių rodiklį viršija 3 kartus.

PAGALBA TELEFONU
Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Vilties linija
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
116 123
visą parą
Jaunimo linija
Emocinę paramą teikia: savanoriai
8 800 28888
visą parą
Vaikų linija
Emocinę paramą teikia: savanoriai
116 111
kasdien (11:00–21:00)
Pagalbos moterims linija
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
8 800 66366
kasdien (10:00–21:00)
Linija doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai
8 800 77277
I–V (16.00–20.00)
Krizių įveikimo centras Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype (vardas: krizesiveikimas) arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Giedraičių g. 60A, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt).
*Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
8 640 51555
I-V (16.00–20.00)
VI
(12.00-16.00)

Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami.
Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

PAGALBA INTERNETU
Vilties linija
pagalba teikiama suaugusiems
Rašyti svetainėje: paklausk.kpsc.lt/contact.php
arba rašyti el. paštu: vilties.linija@gmail.com
atsako per 3 darbo dienas
Jaunimo linija
Emocinė parama teikiama jaunimui
Registruotis ir rašyti: www.jaunimolinija.lt/laiskai
atsako per 2 darbo dienas
Vaikų linija
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Registruotis ir rašyti:
www.vaikulinija.lt
atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalbos moterims linija
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Rašyti el. paštu:
pagalba@moteriai.lt
atsako per 3 darbo dienas

Papildoma informacija – www.klausau.lt


8 gruodžio, 2023

Panevėžio rajono bibliotekininkų renginyje „Ištikimi knygai“ tradiciškai aptartos reikšmingos metų veiklos, įteiktos padėkos ir apdovanojimai bei paskelbta „Metų bibliotekininko“ nominacija. Bibliotekos […]

8 gruodžio, 2023

Gruodžio 10 d. 12 val. panevėžiečiai ir miesto svečiai kviečiami į Panevėžio kultūros centrą, kuriame vyks kalėdinis vaikų ir jaunimo […]

Arvydo Gudo nuotr.
8 gruodžio, 2023

Artėjant gražiausioms metų šventėms, gruodžio 10 d. Panevėžio muzikinis teatras kartu su Baltijos baleto teatru kviečia žiūrovus pasinerti į šokio […]

7 gruodžio, 2023

60 Lietuvos savivaldybių patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose pietų miegas ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams nebėra privalomas. Kaip skelbiama pranešime […]

7 gruodžio, 2023

Odontologas yra gydytojas, kuris atsakingas ne tik už dantų būklę, bet ir bendrą žmogaus sveikatą, nes dantys gali parodyti artėjančias […]

6 gruodžio, 2023

Pienas – vienas perkamiausių lietuvių maisto produktų. Kad jis išlaikytų savo skonį ir maistines savybes iki pat galiojimo laiko pabaigos, […]

4 gruodžio, 2023

Jei sėsdami prie kompiuterio ar savo darbo vietos didelį dėmesį kreipiame į kėdės aukštį, patogumą, prisimename patarimus, kaip taisyklingai sėdėti, […]

1 gruodžio, 2023

2023 metais Šilagalyje bendruomenė įgyveno net kelis projektus. Vienas iš projektų „Kuriame ir judame Šilagalyje 20 metų“ vyko Šilagalio kraštiečių […]

29 lapkričio, 2023

Trečiadienio rytą pasiekus žiniai, kad Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytojas Marius Petrulionis pasitraukė iš gyvenimo, medikų atstovai pabrėžia, kad […]

29 lapkričio, 2023

Ankstyva intervencija yra labai svarbi sprendžiant vaikų psichikos sveikatos problemas. Vaikų psichinės sveikatos samprata – tai emocinis ir dvasinis atsparumas, […]

28 lapkričio, 2023

Nepriklausomybės aikštėje į tylos akciją susirinkusi cistinės fibrozės asociacija ir jos bendruomenė antradienį mitingavo dėl kompensuojamų vaistų šia genetine liga […]

28 lapkričio, 2023

Artėjant gražiausioms metų šventėms, Panevėžio muzikinio teatro styginių kvartetas pristato naują programą, kurioje – du ryškūs, gilų pėdsaką pasaulio muzikos […]

27 lapkričio, 2023

Šaltasis metų sezonas kelia daug rūpesčių ne tik vairuotojams, bet ir pėstiesiems – slidūs šaligatviai ir gatvės gali tapti rimtų […]

27 lapkričio, 2023

Riebi plaukų būklė dažnai sukelia nepatogumų ir sunkumų kasdienėje priežiūroje. Norint išvengti nuolatinio plaukų plovimo ir palaikyti sveiką plaukų būklę, […]

23 lapkričio, 2023

Didžiųjų metų švenčių išvakarėse krekenaviškiai džiaugiasi ilgai laukta dovana: nuo šiol jie lankysis renovuotame, beveik prieš 50 metų statytame Krekenavos […]

21 lapkričio, 2023

Šiemet pirmą kartą Panevėžio viešo maitinimo įstaigos jungėsi prie gastronomijos savaitės tema “Skonių istorijos” ir šūkiu – „Panevėžy, skanaus“! Lapkričio […]

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotr.
20 lapkričio, 2023

Lapkričio 17-ąją Lietuvos neišnešiotų naujagimių bendruomenė mini Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną. Ši diena ypatingai svarbi daugiau nei 1,2 tūkst. kasmet […]

20 lapkričio, 2023

Panevėžio rajono savivaldybė ir Poltavos regioninė karinė (valstybės) administracija (Ukraina) siekia stiprinti tarpusavio ryšius bei plėtoti bendradarbiavimą kultūros ir turizmo […]

18 lapkričio, 2023

Šių metų liepos 7 dieną tarp Panevėžio rajono savivaldybės ir Radechivo (Ukrainos Respublikos) savivaldybės buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Šia sutartimi […]

17 lapkričio, 2023

Šiandien Panevėžio miesto savivaldybėje vyko moksleivių fotografijų konkurso „Panevėžys – mano miestas“ laimėtojų parodos atidarymas bei apdovanojimai.  „Džiaugiuosi, kad šiais […]