Laiką skraidina dinamika

Šią savaitę sukako 100 dienų, kai po rinkimų pradėjo dirbti naujos Akmenės rajono savivaldybės Tarybos paskirta Savivaldybės administracijos direktorė. Po šimto dienų – pirmasis pokalbis su Administracijos direktore Aromeda Lauciene.
Pirmiausia sveikiname Jus, išdirbusią 100 dienų. Ar neprailgo jos?
Šiandieninio gyvenimo tempai dideli. Tiesiog didžiuliai. Pirmasis šimtadienis pralėkė tarsi akimirka. Antra vertus, 100 dienų – tai trečdalis metų. Tą laiko skridinį geriausiai apčiuopi darbais.
Kokią naują rajono gyvenimo panoramą pamatėte dirbdama direktore?
Esu akmeniškė, čia mano kraštas, kuriame gimiau, išaugau ir kuriame dirbu. Taigi savo rajoną gerai pažįstu. Tačiau ankstesnėse pareigose, kuriose dirbau, rajono gyvenimą mačiau per skaičių prizmę. Savivaldybės direktorės pareigų spektras daug platesnis. Ir atsakingesnis. Todėl natūralu, kad prasiplėtė žmonių ratas, su kuriais bendrauju, spręsdama įvairias problemas. Man pirmiausiai džiugu, kad į mūsų kraštą atvykusiems svečiams mūsų rajonas, taip pat ir mūsų krašto žmonės daro malonų įspūdį. Girdėjau ne vieną nusistebėjimą, kiek daug pas mus padaryta per pastaruosius metus.
Ar mintyje turite svečius, kurie dalyvavo rajono meno šventėje rajono 65-mečio proga?
Gerų epitetų mūsų kraštui girdėjome ir iš jų. Ir ne tik, mūsų krašto gerąsias permainas pastebi gimtinę aplankantys asmenys, pastebi atvykstantys pas gimines ar su reikalais. Tai, kuo džiaugiamasi, rezultatas pasiektas ne vienos kadencijos rajono tarybos kuriamos strategijos, ne tik rajono vadovų pastangomis, darbuotojų įdirbiu, bet ir pačių gyventojų iniciatyvumo dėka. Todėl, manau, rajonas eina tinkamu keliu. Didelis iššūkis tą tempą valdyti, aprėpti visas strategijos kryptis.
Kokiems svarbiausiems rūpesčiams dabar sutelktas Jūsų dėmesys?
Darbų tęstinumui. Savivaldybės taryba suformuoja rajono plėtros strategiją, o Administracija su specialistų komanda tekia projektus, kaip tą strategiją įgyvendinti. Šių metų rugsėjo mėnesį baigiasi 2007-2013 metų Europos Sąjungos paramos panaudojimo periodas. Svarbu įsisavinti visas į rajoną atkeliavusias lėšas. Įdomumo dėlei priminsiu, kad būtent šiuo periodu (iki 2015 m.) į Akmenės kraštą iš įvairių ES fondų pasiekė per 48 mln. litų (13,9 mln. eurų) investicijų. Šiais metais turi būti pabaigta 18 ES lėšomis vykdomų projektų, jų vertė – apie 58 mln. litų, didžiausia dalis iš jų – vandentvarkos projektai. Dėl rangovų nepajėgumų atlikti darbus problemų turėjome rekonstruojant pastatą bibliotekos reikmėms, renovuojant Ventos gimnazijos, Socialinių paslaugų namus. Dabar bibliotekos pastatą tvarko geri rangovai, jie pajėgūs darbų atlikti daugiau, negu šiemet turime finansavimo. Todėl ieškosime galimybių papildomai finansuoti.
Tad keletą štrichų apie ateities darbus.
Didžiulį darbų sūkurį įsuks 2014-2020 metų investicijos, kurios per Šiaulių regiono priemones pasieks rajoną. Turėtume gauti per 7,7 mln. eurų investicijų iš Europos Sąjungos. Ši suma dar bus tikslinama, atsižvelgiant į priemonių aprašus. Teiksime projektus gauti iš regionui skirtų lėšų, kitų programų, taip pat ir per ministerijas – savivaldybės viešųjų pastatų energetinio efektyvumo didinimui, gatvių apšvietimui. Pabaigus V. Kudirkos gatvės daugiabučių namų renovavimo programai, turėsime gražiai renovuotus 2, 4, 8,12,20,22 daugiabučius namus. Naujosios Akmenės miesto L. Petravičiaus aikštės rekonstruoti papildomai skirta 81,538 eurai, per rugpjūčio mėnesį – dar 11 000 eurų. Aikštė po rekonstrukcijos bus patraukli, o štai ją juosiantys namai toli gražu nesuteiks solidaus fono. Ieškome dialogo ir galimybių, kaip sutvarkyti aikštės pašonės pastatus. Tas pats ir dėl Sporto rūmų rekonstravimo. Ieškome investicijų partnerių.
Dėl spragų įstatymuose įstrigo laisvosios ekonominės zonos kūrimas. Negalime vykdyti darbų, kol nėra šios zonos operatoriaus. Čia įsikurtų įmonės, atsirastų naujų darbo vietų. Konkursą operatoriui surasti skelbė ministerija, bet neatsirado. Labai svarbu išjudinti laisvosios ekonominės zonos plėtrą. Toliau bus renovuojami daugiabučiai namai, Naujosios Akmenės kultūros rūmų aplinka, teritorija tarp Respublikos ir Ramučių mikrorajonų, toliau bus tęsiami darbai išsaugojant dviračių miesto statusą Naujojoje Akmenėje, bus tvarkomos lietaus nuotekos, modernizuojamas gatvių apšvietimas, bus vykdoma socialinės srities pertvarka, baigsime diegti finansų valdymo ir strateginio planavimo informacinę sistemą. Šiemet bus pradėta kelio į Stipirkius atkarpos iki UAB „Naujosios Akmenės komunalininkas“ rekonstrukcija, kitais metais bus sutvarkyta visa atkarpa iki Stipirkių.
2007-2013 metų laikotarpiu ES lėšos mus pasiekė kaip probleminę teritoriją. Nauju finansavimo laikotarpiu tokios sąvokos nebėra, patenkame į pereinamojo laikotarpio grupę ir lėšų gausime mažiau, todėl turėsime paplušėti, kad skirtingais ES laikotarpiais skirtos lėšos būtų iš dalies kompensuojamos dalyvaujant kitų programų konkursuose.
ES sudarė programą tokią, kad lėšos būtų koncentruojamos. Daugiausiai ES lėšų naują laikotarpį teks Naujajai Akmenei, Akmenei, Ventai, Papilei. Teks ir kitoms rajono vietovėms. Buvo ir lieka problemų dėl kelių būklės. Trūksta lėšų. Savivaldybės Taryba ir administracija vadovaujasi nuostata, kad kelius ir aplinką pirmiausiai reikia atnaujinti prie renovuojamų namų, kad aplinka būtų sutvarkyta kompleksiškai. Taigi ir ateityje laukia nauji iššūkiai – iš ES ateina naujo finansavimo laikotarpio didelės lėšos, mums teks didžiulė atsakomybė jas įsisavinti ir pritraukti lėšų iš kitų programų.
Esu dėkinga Savivaldybės merui, Tarybos nariams už dalykišką bendradarbiavimą, Savivaldybės administracijos, biudžetinių įstaigų, savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovams ir darbuotojams už nuoširdų darbą. Dėkoju rajono gyventojams, kitų įmonių ir verslo atstovams, kurie yra aktyvūs rajono raidos proceso dalyviai. Be rajono žmonių aktyvios pozicijos Akmenės krašto permainos neturėtų gyvybingumo.
Ačiū už pokalbį.