Lietuvai veriasi Kinijos rinka

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė susitiko su Kinijos ambasadoriumi Lietuvoje Wei Ruixing aptarti abiejų šalių bendradarbiavimo galimybių ir būsimo ministrės vizito į Pekiną š. m. lapkričio 18–21 d. detalių. Ministrė pažymėjo, jog šis vizitas turėtų būti lūžis abiejų šalių santykiuose atveriant Kinijos rinkas Lietuvos pieno produktams ir gyviems galvijams. Planuojama, kad vizito metu, lapkričio 19 d., žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus Jono Miliaus susitikime su Kinijos generalinės kokybės priežiūros ir karantino administracijos (AQSIQ) vadovybe bus pasirašytas protokolas – galutinis dokumentas pradėti pieno produktų ir gyvų galvijų eksportą. Vizito metu ministrė aplankys tarptautinę žemės ūkio parodą World Food Beijing, kurioje dalyvaus ir Lietuvos pieno, grūdų ir kitų maisto produktų pramonės atstovai.
Pieno ir pieno produktų eksporto į Kiniją leidimų klausimais pradėta dirbti 2011 metais. 2015 m. rugsėjo 7–12 d. Lietuvoje lankėsi AQSIQ delegacija dėl pieno produktų. Ekspertai vertino pieno ir jo produktų gamybos Lietuvoje procesus, saugos ir kokybės užtikrinimą ir kontrolę. Vizitų metu surinktą informaciją Kinijos ekspertai vertino labai gerai.
2015 m. rugpjūčio 17–27 Lietuvoje lankėsi AQSIQ delegacija dėl gyvų galvijų kontrolės inspekcijos. Auditas vyko sklandžiai. Įvertinti visi objektai, kurie buvo numatyti programoje. Pasirašytas pirminis su VMVT ekspertais suderintas protokolas dėl galvijų eksporto iš Lietuvos į Kiniją. Po AQSIQ delegacijos dėl gyvų galvijų kontrolės inspekcijos vizito laukiama informacijos raštu apie inspektavimo rezultatus.
Lietuva Kinijos pusei yra pateikusi dokumentus dėl mėsos produktų eksporto – prioritetine tvarka prašoma svarstyti jautienos eksporto klausimą.
Ambasadorius Wei Ruixing patikino, jog Lietuvos produktų eksporto klausimai Kinijoje sėkmingai sprendžiami. „Kinija vertina bendradarbiavimą su Lietuva kaip labai svarbų žingsnį, todėl deda pastangas, kad viskas vyktų sklandžiai. Šiemet tikimės išspręsti pieno eksporto klausimą, o kitas žingsnis bus gyvi galvijai ir jautiena bei paukštiena “, – pabrėžė ambasadorius.
Prekyba
Prekyba su Kinija užima nedidelę Lietuvos užsienio prekybos žemės ūkio ir maisto produktais dalį. 2014 m. žemės ūkio ir maisto prekių eksportas į Kiniją sudarė 2,8 mln. eurų, eksporto struktūroje pagal šalis Kinija buvo 60 vietoje iš 122 šalių. Importas iš Kinijos siekė 23,5 mln. eurų, importo struktūroje pagal šalis Kinija buvo 21 vietoje iš 109 šalių. 2014 metais, palyginti su 2013-aisiais, eksportas sumažėjo 35 proc., importas – 7 proc. Importas viršijo eksportą 8,4 karto. 2014 metais 64 proc. eksportuotų į Kiniją produktų buvo lietuviškos kilmės. Prekybos balansas neigiamas.
2014 m. į Kiniją daugiausia išvežta šaldytų mėlynių (48 proc.), palyginti su 2013 metais, jų eksportas sumažėjo 3,3 karto, tai žymiai sumažino viso žemės ūkio ir maisto produktų eksporto vertę. Eksportuota lietuviškos kilmės naminių paukščių mėsa ir valgomieji mėsos subproduktai, putojantis vynas, maisto produktai, pagaminti išpučiant arba skrudinant javų grūdus ar javų grūdų produktus, javų šiaudai ir pelai. Palyginti su 2010 metais, lietuviškų produktų eksportas išaugo 1,2 karto.
2014 metais iš Kinijos daugiausia importuota žuvies filė ir kitos žuvies mėsos (4,5 mln. eurų), kviečių glitimo (3,7 mln. eurų), citrusinių vaisių (2,6 mln. eurų), produktų, naudojamų gyvūnų pašarams (1,8 mln. eurų), konservuotų pomidorų (0,8 mln. eurų).
2015 m. sausio–liepos mėn. eksportas padidėjo 1,59 karto, importas – 12 proc., prekybos balansas išliko neigiamas. Lietuviškos kilmės produktai sudarė 40 proc., iš jų daugiausia eksportuota javų šiaudų ir pelų, naminių paukščių mėsos ir valgomųjų mėsos subproduktų, salyklinio alaus, spiritinių gėrimų.
Iš Kinijos daugiausia importuota kviečių glitimo, žuvies filė ir kitos žuvies mėsos, žemės riešutų, jūrinių vandens augalų, plunksnų, pūkų, produktų, naudojamų gyvūnų pašarams, citrusinių vaisių.