22 gruodžio, 2020
Kazlų Rūdos savivaldybė

Mantas Varaška: „Šie metai – sunkiausi per visą darbo patirtį“

Šiais metais savivaldybėms tenka nelengva užduotis: pandemijos akivaizdoje per vykdomus projektus jos padeda išgyventi verslui, kuria gyventojams svarbią gerovę.  „Lietuvos raida ir ateities pasiekimai neabejotinai priklauso nuo mūsų visų pastangų ir indėlio. Pasitelkdami įvairias kompetencijas, ugdydami komandinę dvasią, kryptingai įgyvendindami visuomenei naudingus sprendimus, galite sukurti darnų gyvenimą stiprioje valstybėje“, – rašoma gruodžio pradžioje Kazlų Rūdos merui Mantui Varaškai įteiktoje Vyriausybės padėkoje.

Tad baigiantis metams su meru ir kalbamės apie šių metų savivaldybės darbus, pasiektus rezultatus, apie surastas taupymo, viešumo ir skaidrumo galimybes.

Gerbiamas mere, baigiasi metai, neįprasti, tačiau Kazlų Rūdos savivaldybei jie buvo darbingi. Tad kokiais nuveiktais darbais labiausiai džiaugiatės?

Šie metai vertė orientuotis į tai, kas neatimama ir neišnyksta – tai savivaldybės gyvenamoji aplinka ir gerovei. Kaip tai beskambėtų paviršutiniškai, žmonėms buvo ir bus ypač svarbu susisiekimas, saugumas, patogumas. Šiemet panaudodami įvairiausias priemones išasfaltavome arba perasfaltavome apie 10 kilometrų gatvių. Didžioji jų dalis – seniūnijose. Taip įvykdėme rinkimų įsipareigojimą – 2020-aisiais daugiausia lėšų skyrę gyvenviečių aplinkai.

Kitas visuotinis pasiekimas – LED diegimas visoje savivaldybėje, teikiantis kokybę ir leidžiantis taupyti energiją. Iš atsiliekančių, tapsime pirmaujančiais, kadangi visoje Lietuvoje tėra vos kelios savivaldybės, pakeitusius VISUS šviestuvus į LED. Turėsime du projekto etapus, taisydami trūkumus, klaidas. Tai truks iki pavasario. Tačiau jau dabar miestas ir gyvenvietės mato akivaizdžius skirtumus.

Trečiasis ypatingas pasiekimas – 2 nauji mini stadionai Kazlų Rūdoje. Gavę apie 480 000 eurų valstybės paramą sukūrėme visiškai naujus, modernius aikštynus, kurie tarnaus bent 15–20 metų.

Daugiau kaip prieš metus esate pasakęs, kad kiekvienoje savivaldybėje galima pasiekti labai daug, bet ne konkuruojant dėl valstybės investicijų programos, keliams skiriamų lėšų, o kuriant originalius sprendimus. Galbūt galite pasidalyti patirtimi? Kiek mūsų šalyje palankios galimybės savivaldybių originaliems sprendimams?

Pateiksiu du skirtingus pavyzdžius: atsisakę popierinių dokumentų, savivaldybėje ir jos pavaldžiose įstaigose taupome bent po 50 000 eurų per metus. Sujungę degalų pirkimo poreikius per metus taupome bent po 15 000 eurų. Pirkimus jungsime ir toliau – tiek pirkdami elektros energiją, tiek kanceliarines prekes, tiek buitinę chemiją, nes šiose srityse galimybių taupyti dar yra.

Kitas pavyzdys – paprastieji sprendimai, kuriuose mažuosius darbus perduodame bendruomenėms. Palaikydami koalicijos partnerių konservatorių iniciatyvą, aplinkos priežiūrą perdavėme pačioms gyvenvietėms, arba pradėjome jas samdyti užuot gavę jų skundus. Atsirado visai kitas vietos žmonių požiūris ir atsakomybė.

Kaip atsiliepė savivaldybės projektams COVID-19? Kokią įtaką pandemija ir karantinas turi 2020 metų biudžeto surinkimui?

Nesurinksime apie pusės milijono planuotų pajamų ir vienintelė išeitis – skolinimasis iš valstybės, pagal jos pažadą savivaldybėms padengti dėl karantino nesurinktas lėšas. Kaip bus 2021 m. – pamatysime.

Viena Jūsų rinkimų programos nuostatų buvo viešumas ir skaidrumas. Kokie sprendimai priimti ir kaip jie įgyvendinami, siekiant įgyvendinti šią nuostatą?

Šiais metais tęsėme „Parduok Kazlų Rūdai“ ir „Dirbk Kazlų Rūdai“ viešas skiltis. Rezultatai akivaizdūs: paskelbta ir įdarbinta dvigubai daugiau asmenų laisvose savivaldybės įstaigų, mokyklų darbo vietose nei pernai. Daugiau informacijos skelbiama savivaldybės atnaujintoje svetainėje, jos Facebook paskyroje, kurios sekėjų skaičius per metus padvigubėjo ir jau siekia 2 000 bendruomenės narių .

Beje, 2019–2020 mokslo metai pradėjote įgyvendinti tarybos sprendimą „Vaiko ugdymo kelias“. Kuo ypatingas šis sprendimas ir ar jau spėjote pajusti jo naudą? Su kokiais iššūkiais teko ir tenka susidurti?

Šis tėvelių apklausimas yra svarbus, iš anksto sužinant jų pageidavimus, pasiūlymus ir savo vaiko ateities planavimą ugdymo įstaigoms. Kol neturime bendro švietimo įstaigų tinklo, tai vienas būdų iš anksto matyti tėvų keliamas problemas, jų abejones pereinant iš vienos ugdymo pakopos į kitą ir galimybė laiku priimti reikalingus sprendimus.

Kaip vieną rajono plėtros galimybių matote turizmą. Kuo galite pasidžiaugti šioje srityje?

Įsteigtas Turizmo ir verslumo centras, kuris ruošia turizmo pasiūlymus lankytojams ir turistams. Taip pat toliau vykdomi paties centro įrengimo projektai, kurių tikslas – sukurti modernias, kino, 3D tematikos užsklandas centre, tarsi lankytojas kelioms minutėms būtų patekęs į prieš kelis šimtmečius brolių Kazlų išvystą pirmykštę girią.

Be abejo, turizmo plėtra neatsiejama nuo regionų bendradarbiavimo. Priėmus regionų plėtros įstatymą siekiama paspartinti savivaldybių tarpusavio bendradarbiavimą. Kokius lūkesčius siejate su įstatymo įteisintais pokyčiais regionų politikoje?

Kol kas tai – per ankstyvas klausimas ir pernelyg nuleistas iš šalies valdžios. Apskričiai pateikti mokslo, maisto, medienos ir metalo prioritetai. Šiuo metu galimybių matome tik viename – medienos sektoriuje, tačiau ir jame perspektyva priklauso tik baldams arba spec. konstrukcijoms. Pavyzdžiui, arkoms, karkasams, kuriuos gamina „Jūrės medis“.

Kokius Marijampolės regiono privalumus matote ir kuo regioną pratutina Kazlų Rūdos savivaldybė?

Galbūt nuvilsiu atsakydamas, tačiau aš nematau jokio Marijampolės regiono išskirtinumo arba apskrities kaip esamo regiono prasmės. Akivaizdu, kad Kalvarijai, Vilkaviškiui tenka visai kitokia – pasienio savivaldybių problema. Ten dar sunkiau su susisiekimu, švietimu, yra nacionalinio saugumo ribojimų. Aš daugiau matau Kazlų Rūdos sąsajas su Kauno miestu, Kauno rajonu – būtent į ten arba iš ten didžiausi darbo, paslaugų judėjimo srautai. Būtent dėl Kauno įtakos Kazlų Rūdos savivaldybei verta planuoti savo ateitį kaip Kauno naujakurių, jaunų šeimų dirbančių mieste, o gyvenančių toliau – gamtos prabangoje, mažesnėse bendruomenėse.

Su kokiomis nuotaikomis pasitinkate 2021-uosius ir, Jūsų manymu, kokią įtaką veiklos sėkmei turi savivaldybės darbuotojų ir gyventojų emocinė būsena?

Padėtis sunkiausia, kokią yra tekę matyti per savo darbo patirtį. Sveikatos problemas lydi kur kas sunkesnės gyventojų ekonominės, socialinės, psichinės problemos. Žiema, tamsusis metas, izoliacija ir suvaržytos savivaldybės paslaugos – dalis mūsų darbuotojų arba patys serga COVID, arba dėl artimųjų yra saviizoliacijoje. Savame darbuotojų ir vadovų rate guodžiamės vieninteliu: jei mūsų protėviai kažkada išgyveno Sibire ar miškuose, vadinasi, išgyvensime ir mes. Privalome iškentėti.

Mero pareigos ne visada yra teikiančios pozityvias emocijas, tad kas Jums padeda atgauti jėgas, kas motyvuoja ieškoti naujų sprendimų?

Kartu su kitais tarybos nariais, nepaisant bet kokių emocijų ar rūpesčių, sutariame dėl vieno: privalome kuo greičiau ir plačiau kurti artimąjį gerovę visiems savivaldybės gyventojams, turtinti jų aplinką, didinti jų pačių nuosavybės vertę. Žinome, jog, pavyzdžiui, viena naujoviškai apšviesta, išasfaltuota, šaligatviu atnaujinta gatvė drauge padidina kiekvieno iš joje esančių namų vertę bent keliais tūkstančiais eurų. Matome, kad mūsų pritrauktos lėšos tikrai tenka gyventojų gerovei ir tai – didžiausia paskata.

Ko palinkėtumėte Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams, savivaldybės tarybos nariams, savivaldybės administracijai ir be abejo, sau 2021-aisiais metais?

Kadangi COVID-19 turėsime kaip iššūkį ir po Naujųjų, trumpas ir nuoširdus linkėjimas visiems: sveikatos ir kantrybės. 


24 vasario, 2021

Lietuvos merai kreipiasi į aukščiausius šalies vadovus ragindami imtis politinės lyderystės ir leisti savivaldybėms pasinaudoti unikaliomis Europos Sąjungos (ES) suteiktomis […]

Vytautas Sinica
22 vasario, 2021

Valdančiosios koalicijos partijos laimėjo rinkimus žadėdamos kovoti už mažumas ir prieš prigimtinę vyro ir moters šeimą. Dabar žiniasklaidoje pristatomi konkretūs […]

22 vasario, 2021

Vasario 21 dienos vakarą į Užsienio reikalų tarybą atvykę Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai, ambasadoriai bei ES institucijų atstovai, […]

Lina Paškevičiūtė
22 vasario, 2021

Ar įsivaizduojate tėvus, kurie savo gyvenimo santaupas atiduodami vaikui sakytų: „išsiasfaltuok kiemą“. Turbūt ne, greičiau jie sakytų: „Mokykis, žinių ant […]

19 vasario, 2021

Turbūt nesuklysiu sakydamas, kad vien išgirdus žodį – onkologija – daugelį apima baimė, atmetimas, noras vengti šios temos. Po šiuo […]

19 vasario, 2021

Šiandien Vidaus reikalų ministerijos vadovybė – ministrė Agnė Bilotaitė ir viceministrai – nuotoliniu būdu dalyvavo išplėstiniame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) […]

Šiaulių meras Artūras Visockas
19 vasario, 2021

Šiaulių miesto savivaldybė pastaraisiais metais skyrė nemenkas sumas biudžeto lėšų kurdama aplinką ir užtikrindama paslaugas specialiųjų poreikių turintiems žmonėms. Buvo […]

Birutės Kurtinaitienės nuotr.
18 vasario, 2021

Vasario 15 d., pirmadienį,  keturios Lietuvos patriotinės organizacijos kreipėsi į aukščiausią Lietuvos valdžią, ragindamos susirūpinti valstybinės kalbos ir valstybės teritorinio […]

Ekonomistė Margarita Starkevičiūtė
18 vasario, 2021

ES po diskusijų ir aptarimų, kuriuose dalyvavo Lietuvos prezidentas, Vyriausybės atstovai, Seimo nariai ir išrinkti Lietuvoje Europos parlamento nariai patvirtino […]

Seimo narys Linas Slušnys
17 vasario, 2021

Seimo valdyba pritarė darbo grupės sudarymui dėl Psichologų praktinės veiklos įstatymo parengimo. Kaip buvo teigiama Seimo valdybos posėdyje, Psichologų praktinės […]

17 vasario, 2021

Vasario 17 d. duomenimis vidaus reikalų ministro įsakymu yra išduoti 798 leidimai Baltarusijos piliečiams atvykti į Lietuvos Respubliką ypatingais humanitariniais […]

LR Seimo narys Andrius Navickas
15 vasario, 2021

Nepriklausomos Lietuvos atsiradimas agresyvių Rusijos, Vokietijos, Lenkijos pašonėje 1918 metais – tikra Viešpaties dovana. Tereikėjo mažyčio tarptautinės situacijos kryptelėjimo į […]

Meras Algirdas Vrubliauksas skirtas Rajono verslo tarybos pirmininku
15 vasario, 2021

Alytaus rajono savivaldybės taryba sudarė Verslo tarybą ir patvirtino jos veiklos nuostatus. Joje – verslo, ūkininkų organizacijų, profesinių mokyklų, Užimtumo […]

Guoda Burokienė
15 vasario, 2021

Lietuvoje brangsta aukštojo mokslo studijos. Žinia mokyklas netrukus baigsiantiems moksleiviams ir jų tėvams – lyg perkūnas iš giedro dangaus. Ir […]

15 vasario, 2021

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nario Eugenijaus Sabučio iniciatyva įregistruotos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma nustatyti, kad 80 procentų pelno mokesčio būtų […]

Andrius Navickas
10 vasario, 2021

Popiežius Pranciškus šiais metais ragina įdėmiai apmąstyti šventojo Juozapo, Jėzaus Kristaus globėjo, pavyzdį.  Kuo mums šiandien gali būti svarbus Juozapas? […]

Europos Parlamento narys Bronis Ropė
9 vasario, 2021

Kas šventiniu laikotarpiu pirkote iš smulkiųjų verslininkų? Pasirinkimo turėjome apsčiai. Internetinė erdvė mirgėjo masinės prekybos pasiūlymais, taip pat visomis išgalėmis […]

9 vasario, 2021

Politinė partija Nacionalinis susivienijimas antradienį kreipėsi į konservatorių vadovaujamą Vyriausybę, ragindama ištaisyti ankstesnės konservatorių Vyriausybės 2012 metais sprendimą ir grąžinti […]

Prezidentūros nuotr.
8 vasario, 2021

Lietuvos Respublikos Prezidentas vaizdo skambučiu kalbėjosi su buvusiais Lietuvos nuolatiniais atstovais prie Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO), […]

8 vasario, 2021

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas vasario 5 d. organizavo stačiakampiojo ekrano diskusiją „Gerieji regionalizacijos pavyzdžiai: galimybės ir iššūkiai“. Diskusijoje, […]