23 kovo, 2020
Daiva Červokienė | XXI amžius

Mažosios kultūros sostinės metai pradėti spektakliu apie istoriją

Klaipėdos apskrities mažoji kultūros sostinė VEIVIRŽĖNAI – radialinio plano miestelis Klaipėdos rajone, abipus Veiviržo upės (Minijos intakas). Yra Jurgio Šaulio gimnazija, Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia ir varpinė, parapijos kapinės su koplyčia. Jame stūkso ir Veiviržėnų piliakalnis, kurį kasinėdami archeologiniai rado geležinių ir žalvarinių dirbinių, monetų (seniausios – XVII amžiaus antroje pusėje), papuošalų. VIII–IX amžiaus žalvarinė apyrankė laikoma Kauno istorijos muziejuje, dalis monetų ir papuošalų lobio saugoma M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Veiviržėnuose bene didžiausia šventė – Švč. Marijos Magdalenos atlaidai, vykstantys liepos pabaigoje.

Žiupsnelis istorijos

Istoriniuose šaltiniuose nuo XV amžiaus minimas Veiviržėnų dvaras, nuo 1511 metų – Veiviržėnų kaimas. 1639 metais pastatyta pirmoji Veiviržėnų bažnyčia (anksčiau buvo Rietavo parapijos filija).

Veiviržėnai kaip miestelis pirmą kartą paminėti 1641 metais; 1661 metais Veiviržėnuose buvo 8, 1725 metais – 14, 1737 metais – 28 sodybos. 1754 metais Augustas III Veiviržėnams suteikė teisę rengti savaitinį turgų, o nuo 1767 metų – dar keturis prekymečius (muges). 1767 metais grafas Oginskis bažnyčiai padovanojo žemės sklypą, kuriame buvo pastatyta nauja Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia, o 1795 metais ji tapo parapine. 1784 metais Veiviržėnuose buvo 62 sodybos (23 priklausė žydams), žydų sinagoga, prieglauda. 1792 metais Veiviržėnai gavo Magdeburgo teises ir herbą. 1800 metais prie bažnyčios pastatyta špitolė.

Veiviržėnų Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia, parapinių kapinių koplyčia (pastatyta 1791 m.) ir vartų kompleksas, senosios Veiviržėnų miestelio stačiatikių kapinės, ketvirtosios miestelio senosios kapinės, Veiviržėnų (Vilkių) piliakalnis su gyvenviete, koplytstulpis su skulptūromis (prie namo Jaunimo g. 8; autorius K. Piaulokas, XX amžiaus pr.) įtraukti į Lietuvos Respublikos paveldo registrą. Į Laikinąją istorijos ir kultūros paminklų apskaitą įtraukti „Laisvės paminklas“ (1932 m., autorius Kostas Rameika), „Tremtinių paminklas“, Lurdas, partizaninio ir rezistencinio judėjimo dalyvių palaidojimo vieta – kapas (1990 m., autorius Vytautas Majoras). Dailės paminklų yra bažnyčioje ir koplyčioje.

Atvežė „Kūrybinis traukinys“

Mažąją kultūros sostinę Veiviržėnai „atidarė“ miestelio kultūros centro jau 10 kartą organizuojamame renginyje „Kūrybinis traukinys“, vykusiame sausio 18 dieną. Šiemet renginyje dalyvavo apie 130 atlikėjų: Veiviržėnų kultūros centro meno kolektyvai, Jurgio Šaulio gimnazijos choras, ansamblis ir šokių kolektyvas, Gargždų muzikos mokyklos Veiviržėnų filialo mokiniai, Veiviržėnų bendruomenės atlikėjai.

„Džiaugiamės galėdami parodyti visuomenei, kad Veiviržėnai verti mažosios kultūros sostinės titulo. Tądien buvo pristatytas šių metų planuojamų renginių ciklas, kuris išskirstytas į skirtingus laikotarpius ir apima temas: „Vardan Lietuvos“, „Kol dega ugnis“, „Nuspalvinkim dabartį“, „Svajokim kartu“, – sakė kultūros centro direktorė Laura Netalimova, pastebėdama, kad renginys buvo nemažas iššūkis visiems kultūros darbuotojams ir Veiviržėnų bendruomenei, bet didelio darbo, pastangų dėka startas pranoko visus lūkesčius. Kultūros centro salė buvo pilna žiūrovų. Jau nuo renginio paskelbimo džiugino susidomėjimas ir aktyvus bilietų pirkimas.

Pasak bendruomenės pirmininko Juliaus Pozingio, tam, kad Veiviržėnai taptų oficialia mažąja kultūros sostine, reikėjo visai bendruomenei ilgai dirbti išvien.

Premjera pasakoja apie miestelio istoriją

Dešimtmetį veikianti Veiviržėnų kultūros centro dramos studija „Netikras teatras“ parengė spektaklį apie miestelio istoriją „Namų istorijos“. Scenoje prabėgo keli miestelio istorijos etapai: miestelio klestėjimas ir žydų kultūra smetoninėje Lietuvoje, sovietmečio gūduma, Nepriklausomybės siekis ir dabarties opos. Scenografija – minimali: pastoliai ir dvi aukštos kėdės, virstančios ir pjedestalu, ir kopėčiomis, ir mokyklos suolu. „Spektaklis „Namų istorijos“ sukurtas Mažosios kultūros sostinės garbei“, – pabrėžė spektaklio režisierius ir sumanymo autorius Karolis Pronckus.

„Netikras teatras“ teatralizuotam pasakojimui apie miestelio ir aplinkinių kaimų istoriją sutelkė net 76 dalyvius. Kai kurie veiviržėniškiai, jau studijuojantys ar dirbantys kituose miestuose, specialiai sugrįžo į gimtinę dalyvauti vaidinime. Premjera rodyta du kartus – sausio 31 ir vasario 1 dienomis. Abu kartus salė buvo pilnutėlė, kai kurie žiūrovai vaidinimą žiūrėjo du vakarus.

K. Pronckus pastebėjo, kad septyni dramos studijos „Netikras teatras“ aktoriai vaidinti teatralizuotame pasakojime veiviržėniškius pakvietė dar rugsėjo mėnesį. Spektaklio dalyvių gretos per pusmetį išaugo iki 76. Vaidinimo veiksmas skleidėsi prie visiems žinomų objektų: Laisvės paminklo, bažnyčios, autobusų stotelės, turgaus, mazuto „boso“, mokyklos ir kitur. Teatralizuotame vaidinime talkino mišrus vokalinis ansamblis „Viržis“, Jurgio Šaulio gimnazijos jaunučių choras „Vieversėlis“, mergaičių vokalinis ansamblis, merginų choras.

„Spektaklyje persipina keturios amžiaus grupės: Jurgio Šaulio gimnazijos mokinės, paaugliai, studentai, gebėję suderinti paskaitas su repeticijomis, ir „brandus jaunimas“ – mišraus vokalinio ansamblio „Viržis“ nariai, pasidavę mūsų intrigai“, – teigė K. Pronckus. Jis atkreipė dėmesį, kad dalyvių gausa spektaklis lenkė net Nacionalinio dramos teatro spektaklius. Tačiau būtent todėl, tikėtina, tokios didelės aktorių sudėties spektaklis rodomas pirmą ir paskutinį kartą – vėliau surinkti tiek žmonių vaidinimui bus sudėtinga.

4 dalių renginių ciklas

Pasak Veiviržėnų kultūros centro direktorės L. Netalimovos, pirmasis Mažosios kultūros sostinės metų renginių ciklas „Vardan Lietuvos“ apėmė laikotarpį iki Kovo 11-osios. Jo programa orientuota į bendruomenės žmogų, kad jis dalyvautų renginiuose, domėtųsi Lietuvos, pasaulio ir savo gyvenamosios vietos aktualijomis, istorijomis.

Kitu renginių ciklu, pavadintu „Kol dega ugnis“, pasak kultūros centro direktorės, bus atsigręžiama į senąsias tradicijas. Vyks šeimų diena, archajinės muzikos ir amatų diena, muziejų naktis. Bus renkamasi ir prie piliakalnio Veiviržo slėnyje. Čia sukurta ypatinga atmosfera padės atsigręžti į praeitį, pasisemti protėvių stiprybės, išminties.

„Ciklo „Nuspalvinkime dabartį“ pagrindinis renginys – miestelio vasaros šventė, kurios pradžia buvo Šv. Marijos Magdalenos atlaidai, vykstantys liepos pabaigoje. Dabar šventė jau yra išsiplėtusi iki trijų dienų – šventinio savaitgalio. Penktadienį vyks piknikas su bardų muzika miestelio centre, šeštadienį – mugė istorinio turgaus vietoje, o vakare – šventė, kurioje dominuos populiari muzika, persikels į Veiviržo slėnį. Sekmadienį vyks atlaidai ir klasikinės muzikos koncertas naujuose parapijos namuose ar skvere greta jų“, – sakė kultūros centro meno skyriaus vedėja Neringa Žemgulienė.

Ilgalaikiai akcentai

„O ateičiai belieka svajoti. Ciklo „Svajokime kartu“ dėmesys koncentruojamas į ateitį. Kad Mažosios kultūros sostinės titulas neištirptų laiko tėkmėje, organizuojame kūrybines dirbtuves, kurios paliktų išliekamosios vertės objektų. Dirbtuvių metu prie pagrindinių taškų atsiras dekoruotos durys ir informaciniai stendai – funkcionalūs, interaktyvūs. Tai bus tam tikri miestelio akcentai, „saldainiukai“, kurie subtiliai, galbūt net šokiruojančiai atskleis svečiams ir gal net vietiniams gyventojams nežinomą mūsų istoriją, gyvenimo būdą, stilių ir, tikimės, padės plėtoti kultūrinį turizmą“, – tęsė kultūros centro direktorė. Pasak L. Netalimovos, jau sutarta su dailės studijų studentais, dirbtuvės numatytos birželio pabaigoje – liepos pradžioje.

„Kultūros centras, Amatų centras, Jurgio Šaulio gimnazija, parapija, seniūnija, biblioteka, muzikos mokykla – Veiviržėnų bendruomenės branduolys, kuris žadina kultūrinį gyvenimą, vykdo šviečiamąją veiklą seniūnijoje. Norime ir toliau telkti žmones, nes mums ne tas pats, kokie yra dabar ir bus Veiviržėnai. Tikimės, kad 2020-aisiais bendruomeniškumas ir glaudus bendradarbiavimas tarp miestelio įstaigų, bendruomenės ir gyventojų dar labiau stiprės. O Klaipėdos apskrities mažosios kultūros sostinės titulas miestelio bendruomenę dar labiau sustiprins ir pastūmės tvirčiau žengti pirmyn ir toliau puoselėti miestelį, plėtoti kultūrinę veiklą, įgyvendinti įvairias iniciatyvas“, – teigė Veiviržėnų kultūros centro atstovės.

O dar nė dešimties metų miestelyje nepragyvenusi buvusi klaipėdietė kultūros centro direktorė L. Netalimova pasidžiaugė, kad Veiviržėnų bendruomenė yra aktyvi, žmonės jaučia, palaiko vienas kitą. Tai kultūros darbuotojams yra labai svarbu.

 


Vytauto Didžiojo bažnyčios stogo remontas
19 sausio, 2021

Pavadinimas galėtų būti klausimas kauniečiams – apie kokį šio miesto pastatą kalbame? Teisingas atsakymas – Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į […]

19 sausio, 2021

Šiandien įvykusiame Seimo laikinosios Kultūros paveldo, Europos kultūros kelių ir Šv. Jokūbo kelio parlamentinės grupės posėdyje aptarti kultūros paveldo sklaidos […]

18 sausio, 2021

Japonijoje, Oyama mieste suorganizuotas XII tarptautinis meno universitetų medalininkų projekto „Future for Nature“ etapas. Projekte savo kūrybos darbus pristatė Vilniaus […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
16 sausio, 2021

Sausio 15 d. Kaune buvo prisimintos 98-osios Klaipėdos sukilimo bei lietuvybės mokytojo Jurgio Zauerveino (1831-1904) 190-osios gimimo metinės. Vytauto Didžiojo […]

Romualdas Deltuvas
15 sausio, 2021

XXV rašytojos Ievos Simonaitytės vardo premija skiriama Romualdui Deltuvui už knygą „Miško ūkis ir medžioklė Mažojoje Lietuvoje“. Laureatui atiteks diplomas […]

Kęstučio Jurelės nuotr.
14 sausio, 2021

Kultūros ministerijos teikimu Vyriausybė patvirtino Kardinolo Vincento Sladkevičiaus metų minėjimo 2021-aisiais planą. Plane numatytais minėjimais ir konferencijomis, kultūriniais ir pažintiniais […]

14 sausio, 2021

Naujuosius metus VU biblioteka pradeda su reikšmingomis permainomis – visuomenei pristatydama įspūdingą dovaną: tūkstančiams bibliotekos suskaitmenintų dokumentų suteikiamas viešo naudojimo […]

14 sausio, 2021

Pasibaigus šventiniam gražiausių metų švenčių laikotarpiui Klaipėdos apygardos teismo vitriną vėl puošia menininkės Sigitos Mockutės darbai gamtos tema. Šį kartą […]

14 sausio, 2021

2021-01-13 Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykloje vyko nuotolinė  pamoka ,,Aš prisimenu, kodėl esame laisvi“, kuri buvo  skirta 1991 m.  […]

13 sausio, 2021

Nuo senų senovės Aistmarių ir Kuršių marių žvejai žiemą stintas į pašautus po ledu tinklus viliodavo ypatingu muzikiniu instrumentu: į […]

Nuotr. iš Maironio lietuvių literatūros muziejaus fondų
13 sausio, 2021

Vyriausybė patvirtino Kultūros ministerijos parengtą Vytauto Mačernio metų minėjimo 2021 metais planą. Šiemet birželio 5 d. sukanka 100 metų, kai […]

12 sausio, 2021

Atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės gynimo 30-mečio proga kviečiame susipažinti su virtualia paroda „1991 m. sausio 13-oji: plakatai, menantys kovą už laisvę“. […]

12 sausio, 2021

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2020 m. Lietuvoje kilo 8846 gaisrai. Palyginti su 2019 m., kai kilo 11507 gaisrai, […]

Zenonas Bulgakovas
12 sausio, 2021

Šis mėnuo ypatingas sukaktimi – Lietuva išdidžiai mini 30-ąsias Sausio įvykių metines. Jau trisdešimt metų skaičiuojame nuo laisvę galutinai lėmusios […]

12 sausio, 2021

Kalninės pušies medynai Kuršių nerijoje yra sodinti prieš 120 metų. Siekiant sustabdyti judantį kopų smėlį, medynai sodinti labai tankiai. Kalninė […]

LR Seimo narys Andrius Navickas
11 sausio, 2021

Sunku patikėti, kad visa tai buvo net prieš trisdešimt metų, jog per tą laiką gimė ir užaugo mano dukra, aš […]

6 sausio, 2021

Saugomų kultūros paveldo objektų tvarkymui šiais metais Klaipėdos miesto savivaldybė numatė skirti daugiau lėšų. Saugomų statinių valdytojai, planuojantys tvarkyti savo […]

6 sausio, 2021

Sausis kiekvienam lietuviui – ne tik mėnuo. Tai mūsų jau trisdešimtąjį kartą apgintos laisvės laikas, kai susitelkę ir vieningi apgynėme […]

6 sausio, 2021

Minint Laisvės gynėjų dienos 30-metį Seimo kanceliarija kviečia virtualiai susipažinti su naujomis parodomis, liudijančiomis dramatišką 1991-ųjų istoriją, kuriose – dokumentai, […]

6 sausio, 2021

2021-ieji prasideda visam Jurbarko kraštui svarbia žinia – šiemet Veliuona paskelbta Lietuvos mažąja kultūros sostine. Ta proga miestelio bendruomenė, seniūnija, […]