6 rugsėjo, 2017
Alvydas Januševičius / 15min.lt

Mindaugių kaimo vaikai rugsėjo 1-ąją su gėlėmis atėjo į mokyklą, kurios jau nebuvo

Taip ir buvo – 43 vaikai rugsėjo pirmąją atėjo į Joniškio rajono Mindaugių pagrindinę mokyklą. Durys nebuvo užrakintos, tačiau šventė nešurmuliavo – mokykla rajono tarybos sprendimu uždaryta vos prieš dvi dienas. Besigilinant į šią situaciją gali išberti arba supykinti – suvargusios mokyklos iš tiesų jau seniai niekam nereikėjo: nei politikams, nei mokytojams, nei vadovams.

Mindaugiuose šventiškai nusiteikusius vaikus pasitiko Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos direktorius „tvarkietis“ Tomas Armonavičius.

Jis informavo, kad dabar tai yra šios mokyklos padalinys, tačiau jie čia nesimokys – vaikai mokysis Joniškyje, „Saulės“ progimnazijoje.

Kam tuomet reikalingas padalinys Mindaugiuose? Sužinosime vėliau.

Čia atėję vaikai ir jų tėvai jau žinojo, kad mokykla uždaryta. Tiesa – tai įvyko tik rugpjūčio 30 dieną miesto tarybos sprendimu. Ar tėvų nepasiekė žinia apie tai, ar juos kažkas sukurstė atvesti vaikus, nors daugelis jų, kaip vėliau paaiškėjo, jau užrašyti kitose mokyklose.

Nemažai vaikų, kurių tėvai buvo informuoti, jau buvo užrašę į Kriukų, „Saulės“ mokyklas, žemės ūkio mokyklą. Naujausiais duomenimis, keletas vaikų pasirinko Pakruojo rajone esančią Pašvitinio mokyklą. Nuostolis Joniškio rajonui.

Obuoliai, kurių vaikai neskins

Pirmadienį mokyklos iškaba jau buvo nukabinta. Apžėlusi krepšinio aikštelė nuo šiol bus naudojama tik vakarais ir vis rečiau. Pastatas – užrakintas.

Pro langą matyti paremtos ir susuktos dvi vėliavos – Lietuvos ir Europos Sąjungos.

Makabriška – jos buvo iškeltos ant mokyklos, kurios nebėra. Klasėse vis dar yra suolai, juodas pianinas. Galbūt kažkur yra ir kompiuteriai.

Kieme ant obelų jau sunokę puikaus skonio vaisiai, kurių per pertraukas vaikai neraškys. Atskirame pastate esantis darbų kabinetas dar su visomis staklėmis. Prie jo prišlietas gana smarkiai dvokiantis lauko tualetas.

Ant senovinių lauko treniruoklių supasi trys vaikai. Perspėja, kad į lauko tualetą vaikai ateina parūkyti, nors pridergta irgi pakankamai. Sako, kad gamtiniams reikalams buvo tualetas mokyklos viduje.

Jie visi rugsėjo pirmąją atėjo į mokyklą su gėlėmis. Dabar du iš jų mokosi Kriukuose, o vienas – „Saulės“ progimnazijoje. Vaikai per daug nesigraužia dėl uždarytos mokyklos.

Jie priima situaciją ramiai, tik skaudoka, kad niekas nepranešė apie pasikeitimus. Mokyklas teko skubiai rinktis pagal tai, ar yra netoliese giminaičių, pas kuriuos bus galima prisiglausti po pamokų.

Buvęs direktorius išsivežė trinkeles

Keletas darbiniais drabužiais apsivilkusių vyrų krauna į sunkvežimį grindinio plyteles. Kas tokie? Ar jau mokyklos turtas dalijamas?

Vienas iš krovikų, pasirodo, buvęs mokyklos direktorius Identas Adomaitis. Jis paaiškino, kad šios trinkelės – ne mokyklos, tik buvo čia sukrautos: „Aš jau pasakiau, kad jų čia nepaliksiu.“

Smulkiau nepaaiškino, todėl belieka tik spėlioti. Ar trinkelės iš buvusio Joniškio kino teatro buvo dovanotos tuometiniam direktoriui, ar mokyklai?

Jei direktoriui, kodėl jas laikė mokyklos teritorijoje? Ar pats krovė, ar mokyklos darbuotojai? Jei mokyklai, kodėl jas išveža?

Direktorius, kraudamas trinkeles, teigė, kad mokykla iš tiesų buvo pasmerkta tokiam likimui, tačiau dar galėjo gyvuoti keletą metų. Nuo čia prasideda painiava – jei mokykla pasmerkta, kas ir kada apie tai sužinojo, kas paskubino procesą, kodėl vaikai ėjo į šventę?

Buvęs direktorius gūžčioja pečiais: „Čia jau politikų sprendimas. Mokyklą grasinama uždaryti jau nuo 2006-ųjų. Aš pats dirbu nuo 2010-ųjų. Esu apolitiškas, kariškis. Žinau, kad aplinkinės mokyklos dūsta. Mes esame pusiaukelėje tarp Kriukų ir Joniškio. Uždarė, pasidalijo vaikus.“

Prisipažino, kad jau pavasario pabaigoje sužinojo, jog nuo rugpjūčio 31 dienos jis yra atleidžiamas iš pareigų. Dar kovo mėnesį rajono taryba nusprendė, kad ši mokykla taps „Saulės“ progimnazijos skyriumi, todėl direktoriaus nebereikės.

Buvęs vadovas teigia netikėjęs, kad mokykla bus uždaryta. Ar tikrai? Faktas – Joniškio rajone nė vienas vadinamasis skyrius neveikia. Visi buvo uždaryti. Panašu, kad skyriai čia yra sukuriami tam, kad juos uždarytų.

Mokyklos malkos jau išvežtos į Plikiškius

Toks procesas – panaikini administraciją, sukuri skyrių, paskleidi tėvams saują abejonių, nesusirenka vaikai. Bingo! Mokykla uždaroma, nes nesusirenka reikiamas kiekis mokinių. Visos aplinkinės mokyklos laimingos.

Sakote, nėra įrodymų, kad su šia mokykla jau viskas baigta? Jei buvęs direktorius išsiveža plyteles, tai naujasis skyriaus direktorius išvežė malkas.

Tiesa, ne į savo kiemą, į Plikiškių multifunkcinį centrą, kuris dabar taip pat priklauso „Saulės“ progimnazijai. Tai reiškia, kad Mindaugiams malkų tikrai neprireiks?

„Pastatas man nebuvo perduotas. Visas nekilnojamasis turtas – steigėjui. Tik valdymas ir inventorius patikėjimo teise yra mūsų. Mums pastato šildyti nereikės“, – paaiškino T.Armonavičius.

Jo nuomone, buvęs Mindaugių direktorius vasarą algą gavo už dyką. Tiksliau – už žolės pjovimą: „Turėjo būti parengtas ugdymo planas, o jo – nebuvo. Turėjo pasirūpinti, kas mokys vaikus.“

Tiesa, birželio mėnesį didžioji dalis mokytojų išėjo iš darbo. Tie žmonės, kurie turėjo griūti kryžiumi už savo vaikus, tiesiog išėjo, kol nebuvo patvirtintas naujas Darbo kodeksas.

Pagal senąjį kodeksą mokytojai išėjo su padoriomis išeitinėmis išmokomis, siekiančiomis ir pusės metų atlyginimą. Pagal naująjį kodeksą šios išmokos būtų kelis kartus mažesnės.

Tėvų prašymai galėjo būti padirbti

Taigi, jau birželio mėnesį buvo aišku, kad šioje mokykloje nėra direktoriaus ir mokytojų. O ar yra mokinių? Apie tai ir dar daugiau prakalbo Joniškio Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas konservatorius Jonas Novogreckis.

„Jau kovo mėnesį buvo matyti, kad vaikų šioje mokykloje trūksta. Birželio mėnesį neliko ir mokytojų. Liko tik tikybos mokytojas ir keletas antraeilininkų.

Pastebėjau, kad Mindaugių kaimo vaikai tuo pačiu metu yra užregistruoti ir kitose mokyklose. Ir ne vienoje. Patikrinus duomenų bazę, paaiškėjo, kad realiai vaikų mokykloje yra ne per 50, o tik 25.

Taip pat yra nemažai vaikų, kurie gyvena prie pat Joniškio. Juos į mokyklą atsiveža į darbą vykstantys mokytojai. Be to, mano darbo kabinetas ne ką mažesnis nei Mindaugių mokyklos sporto salė“, – sakė vedėjas.

J.Novogreckis teigia nujaučiantis ir kriminalą. Prieš pat mokslo metų pradžią jis gavo informacijos, kad papildomai dar penki vaikai ateina į Mindaugius. Paprašė prašymų kopijų. Pasirodo, vaikai jau baigė pirmą klasę Kriukuose.

Rugsėjo 1 dieną šių antrokų tėvai pranešė, kad jokių prašymų Mindaugių mokyklai nerašė. Prašymai nepasirašyti ir atsiųsti iš buvusio direktoriaus elektroninio pašto. Suklastoti?

Dar vienas faktas – jei mokykla būtų surinkusi vaikus ir turėtų mokytojus, ji negautų higienos paso. Mokykla yra apgailėtinos būklės. Ten nėra ne tik normalios sporto salės, bet ir valgyklos.

„Revoliucija“ užgesinta išeitinėmis išmokomis

J.Novogreckis akcentavo, kad per pastarąjį dešimtmetį Joniškio rajone vaikų sumažėjo perpus. Buvo per 5000, o dabar – per 2500.

Tai kam rūpėjo ši mokykla? Gal Mindaugių kaimo bendruomenei? Vargu. Jiems ir pastatas nelabai rūpi, nes savo patalpas turi.

Bendruomenės pirmininkas socialdemokratas Kostas Joniškis, pasak J.Novogreckio, savo vaikų į Mindaugių mokyklą neveda.

O jei prisimintume, kovo mėnesio posėdį, susidaro visai keista situacija. Tuomet mažumoje esantys „valstiečiai“, protestuodami prieš mokyklų jungimą, išėjo iš posėdžio. Neliko kvorumo.

Jiems beeinant pro duris, meras liberalas Gediminas Čepulis paskelbė pertrauką. Per gana trumpą laiką į posėdį atvyko keletas valdančiųjų ir kvorumas vėl susidarė. Vienas iš atskubėjusiųjų buvo Mindaugių kaimo bendruomenės pirmininkas. Būtent jo balsas lėmė tokią šios istorijos eigą.

„Kodėl jis nekovoja už savo mokyklą? Aš šioje situacijoje esu nešališkas – važinėju į darbą iš Kuršėnų. Mano interesas – tik vykdomi teisės aktai“, – retoriškai klausė J.Novogreckis.

Tai dar ne viskas. Kelios likusios mokytojos rugsėjo 1 dieną bandė kelti „revoliuciją“. Jos padarė viską, kad mokiniai atvyktų į šventę.

Atvyko ir buvo suskaičiuoti – 43. Nepaisant to, kad mokykla jau panaikinta ir joje nėra mokytojų, visos klasės yra jungtinės ir ne visos surenka reikiamą mokinių skaičių.

„Revoliucija“ baigėsi tą pačią dieną – mokytojos nusiramino, o joms buvo išmokėtos padorios išeitinės kompensacijos. Dauguma vaikų, registrų duomenimis, jau kitą dieną buvo priregistruoti kitose mokyklose.

Kokia mokykla kita eilėje? J.Novogreckis gūžčioja pečiais. Dabar visos mieste ir kaime likusios mokyklos esą yra stiprios: „Visos reikalingos ir savo vietoje. Jei kažkurią uždarysi, vaikai gali išeiti į kito rajono mokyklas.“


16 rugsėjo, 2023

Kasmet vykstančias Šiaulių regiono savivaldybių darbuotojų sporto žaidynes šiemet surengė Akmenės rajono savivaldybė. Rugsėjo 15 dieną Balsių stovykloje susirinko septynių […]

Žagarės regioninio parko nuotr.
8 rugpjūčio, 2023

„Lietuvos draudimo“ ekspertai skaičiuoja, kad po savaitgalio išlikę audringi orai pirmadienį gyventojų ir verslo įmonių turtui sukėlė dar daugiau žalos. […]

7 rugpjūčio, 2023

Joniškio rajone, Žagarėje, pirmadienį dėl audros, stipraus vėjo nuvirtęs medis mirtinai sužalojo moterį, Eltai patvirtino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo (PAGD) […]

Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
25 gegužės, 2023

Šalies merai neturi vieningos nuomonės, ar į skandalą dėl kanceliarinių lėšų įsivėlęs Jonavos lyderis, Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas […]

16 kovo, 2023

Prezidentas ir Pirmoji ponia šiandien lankėsi Joniškio rajone. Susitikime su Joniškio rajono savivaldybės vadovais Prezidentas aptarė valstybės funkcijų centralizavimo ir […]

4 lapkričio, 2022

2022-ieji – Lietuvos krepšinio šimtmečio metai. 1922 m. balandžio 23 d. Kaune įvyko pirmosios šalyje oficialios krepšinio varžybos, o 1937 […]

8 spalio, 2022

Šalies savivaldybėms, labiausiai nusipelniusioms konkrečiose srityse, spalio 7 dienos vakarą Vilniuje išdalinti svarbiausieji savivaldos metų apdovanojimai – 16 bronzinių „Auksinės […]

28 rugsėjo, 2022

Ekonomikos ir inovacijų ministerija 13-os šalies savivaldybių infrastruktūros projektams paskirstė daugiau nei 10 mln. eurų. Už šias lėšas savivaldybės galės […]

16 rugpjūčio, 2022

Ilgąjį šventinį savaitgalį ugniagesiai gelbėtojai 105 kartus vyko gesinti gaisrų ir atliko 92 gelbėjimo darbus. Gaisrų metu vienas žmogus žuvo, […]

Joniškio rajono žemės ūkio bendrovei „Kepaliai“
15 vasario, 2022

Žemės ūkio  ministro patarėjas Daivaras Rybakovas įteikė „Pienės 2021“ apdovanojimą pirmosios vietos laimėtojai –Joniškio rajono žemės ūkio bendrovei „Kepaliai“ , kuri  […]

Muziejaus įkūrėjas ir puoselėtojas Česlovas Vaupšas
14 spalio, 2021

Juodeikių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios šventoriuje stovi iš rąstų statyta trobelė. Pirmą kartą pamatęs lygini ją su kaimo klėtele ar […]

Tėvo Stanislovo namelis-muziejus Juodeikiuose / Broniaus Vertelkos nuotr.
3 rugsėjo, 2021

JUODEIKIAI – Joniškio rajono savivaldybės gyvenvietė, kelių „Žagarė–Piktuižiai“ ir „Martyniškiai–Rudiškiai“ sankryžoje, 13 kilometrų į pietus nuo Žagarės.  Ji įsikūrusi tarp […]

Nominacija „Ryškiausia spektaklio scenografija“ skirta dailininkams Lolitai Rūgytei ir Romualdui Drazdauskui
29 birželio, 2021

Savaitgalį Joniškio kultūros centre už įsimintiniausius, ryškiausius darbus mėgėjų teatro kūrėjams įteiktos metų nominacijos „Tegyvuoja teatras“. Didžiausia Lietuvos mėgėjų teatro […]

10 sausio, 2021

Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio gyvosios gamtos inspekcijos pareigūnai paėmė 7 lūšis ir surašė protokolą asmeniui, kuris Joniškyje neteisėtai lūšis laikė, […]

1 gruodžio, 2020

Siekdama sumažinti rizikos grupės asmenų, sergančių koronavirusu (COVID-19) srautus į šalies gydymo įstaigų priėmimo skyrius ir Greitosios medicinos pagalbos stotis […]

30 lapkričio, 2020

Šiandien vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė apdovanojo keturiolika Lietuvos savivaldybių Europos Tarybos ženklu už nepriekaištingą valdymą. „Šiemet su jumis bendravome […]

6 lapkričio, 2020

Regiono centre – Šiaulių mieste – Akmenės, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono savivaldybių merai pasirašė Šiaulių regiono plėtros […]

10 rugsėjo, 2020

Pirmą kartą organizuota ir tris savaites trukusi saugaus eismo stotelių kelionė po Lietuvą baigėsi – 62 saugaus eismo stotelėse apsilankė […]

27 balandžio, 2020

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos pasirašė dar 5 žvyrkelių asfaltavimo darbų sutartis. Rangos darbus per 2020 metus planuojama […]

27 balandžio, 2020

Palaipsniui švelninant karantiną, vis daugiau įstaigų gali atnaujinti veiklą – nuo pirmadienio gali pradėti veikti archyvai, bibliotekos ir muziejai, jeigu […]