16 vasario, 2024
ELTA

Mirė Kremliaus kritikas A. Navalnas

Mirė Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas. Tai penktadienį pranešė Šiaurės Rusijos Jamalo regiono kalėjimų administracija, kuria remiasi agentūra „Reuters“.

47-erių opozicijos aktyvistas kalėjime atliko ilgą kalinimo bausmę. Jis, be kita ko, buvo nuteistas dėl ekstremizmo.

Kremlius pareiškė neturįs informacijos apie A. Navalno mirties priežastį. Esą pradėti visi reikalingi tyrimai. Šią savaitę būta pranešimų, kad A. Navalnas jau 27 kartą 15 dienų buvo uždarytas į vienutę.

A. Navalnas buvo vienas aršiausių Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir jo valdžios aparato kritikų.

A. Navalnas po pasivaikščiojimo „pasijuto blogai“ ir „beveik iš karto prarado sąmonę“, sakoma kalėjimo administracijos pranešime. Esą buvo iškviesti medikai, tačiau jiems nepavyko jo atgaivinti. Mirties priežastis aiškinamasi. Prezidentas V. Putinas informuotas apie A. Navalno mirtį, paskelbė valstybinė naujienų agentūra TASS.

A. Navalno politinis judėjimas Rusijoje buvo uždraustas, artimi bendražygiai įkalinti arba pabėgo į užsienį. Jos sveikatos būklė pastaraisiais mėnesiais pablogėjo.

A. Navalnas 2021 m. sausio 17 d. iš Vokietijos, kur buvo gydomas dėl apnuodijimo, grįžo į Rusiją ir dar oro uoste buvo suimtas.

Užsienyje politiniu kaliniu vadinamas V. Putino kritikas praėjusį gruodį kelioms savaitėms buvo dingęs. Vėliau paaiškėjo, kad opozicionierius perkeltas į iš europietiškos Rusijos dalies į koloniją Šiaurės Sibire. A. Navalnas spėja, kad jį ten norima kiek įmanoma izoliuoti prieš kovą vyksiančius prezidento rinkimus.

A. Navalnas buvo nuteistas iš viso daugiau kaip 30 metų laisvės atėmimo bausme, be kita ko – dėl ekstremizmo ir sukčiavimo. Jis kaltinimus visad neigė ir vadino juos politiškai motyvuotais.

A. Navalno žmona ragina pasaulį kovoti su V. Putino režimu

Kremliaus kritiko A. Navalno žmona Julija Navalnaja paragino pasaulį kovoti prieš Rusijos vyriausybę. „Režimas turi prisiimti atsakomybę“, – sakė ji Miuncheno saugumo konferencijoje, reaguodama į žinią apie savo vyro mirtį Rusijos kalėjime. V. Putinas ir jo rėmėjai esą negali likti nenubausti už tai, „ką jie padarė mūsų šaliai, mano šeimai ir mano vyrui“. Diena, kai jie bus patraukti atsakomybėn, netruks ateiti, pažymėjo J. Navalnaja.

„Norėčiau paraginti tarptautinę bendruomenę ir visus žmones šioje salėje susivienyti ir kovoti su blogiu“, – kalbėjo moteris. Ji teigė pati kol kas negavusi pavirtinimo apie vyro mirtį. „Nežinau, ar turime tikėti siaubingomis žiniomis, kurias gauname vien tik iš oficialių Rusijos šaltinių, – sakė J. Navalnaja. – Mes negalime tikėti V. Putinu ir V. Putino vyriausybe. Jie visada meluoja“.

A. Navalno draugas L. Volkovas: netikėkite Rusijos propaganda

Vienas artimiausių Rusijos opozicijos politiko A. Navalno sąjungininkų perspėjo netikėti valstybės propaganda, pasirodžius pranešimams, kad disidentas mirė kolonijoje.

Jei žinia apie A. Navalno mirtį yra teisinga, vadinasi, „Navalnas ne šiaip mirė“, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nužudė Navalną“, teigė Leonidas Volkovas.

„Jie melavo, meluoja ir meluos“, – penktadienį „Telegram“ kanale pareiškė V. Volkovas, pridūręs, kad nėra jokio pagrindo tikėti valstybine propaganda.

A. Navalno komanda dar negavusi tiesioginio patvirtinimo apie jo mirtį ir yra susipažinusi tik su bendru regioninės teisminės institucijos pranešimu.

A. Navalno advokatas pranešė, kad šiuo metu vykstantis į koloniją IK-3, esančią netoli Charpo miesto į šiaurę nuo poliarinio rato.

Po A. Navalno mirties Maskva įspėja dėl protestų

Praėjus kelioms valandoms po Kremliaus kritiko A. Navalno mirties, Maskva penktadienį įspėjo žmones neiti į gatves protestuoti.

Socialinėje žiniasklaidoje išplatintose nuotraukose matyti, kaip žmonės deda gėles prie paminklų politinių represijų aukoms atminti, taip pagerbdami A. Navalną, kuris, kaip pranešė Rusijos valdžios institucijos, penktadienį mirė pataisos kolonijoje Arktyje, kur atliko 19 metų laisvės atėmimo bausmę.

Rusijos sostinės prokuratūra pareiškė, kad jai žinoma apie raginimus internetinėje erdvėje „dalyvauti masiniame mitinge Maskvos centre“, ir teigė, kad „būtina įspėti apie įstatymų pažeidimus“.

Rusijoje protestai yra draudžiami pagal griežtus kovos su disidentais įstatymus, ir žinoma, kad valdžios institucijos ypač griežtai slopino mitingus, skirtus A. Navalnui paremti.

Maskvoje dešimtys žmonių padėjo raudonas ir baltas rožes prie Solovecko akmens, memorialo, skirto sovietmečio politinių represijų aukoms atminti, esančio priešais Rusijos saugumo tarnybos FSB būstinę – buvusią baimę keliančios sovietų slaptosios policijos būstinę.

Anot nepriklausomo „Sota Telegram“ kanalo paskelbto vaizdo įrašo, mažiausiai vienas asmuo buvo sulaikytas už tai, kad laikė plakatą su užrašu „žudikai“.

Keletas žmonių taip pat buvo nufotografuoti susirinkę padėti gėlių prie tilto šalia Kremliaus, kur 2015 metais buvo nužudytas V. Putino kritikas Borisas Nemcovas.

Policija buvo nufilmuota, kaip vaiko žmones, susirinkusius prie paminklo centriniame Kazanės mieste.

Kelios didesnės demonstracijos taip pat vyko Tbilisyje, Jerevane ir Belgrade, – kur gyvena daug rusų, pabėgusių iš šalies, Maskvai pradėjus karinį puolimą Ukrainoje.

Kremlius penktadienį pasmerkė Vakarų šalis, kurios pirštu baksnoja į Maskvą dėl Aleksejaus Navalno mirties, ir pareiškė, kad tai „absoliučiai nepriimtina“, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Dmitrijus Peskovas pabrėžė, kad Vakarų lyderių reakcija į žinią apie Kremliaus kritiko mirtį buvo „isteriška“, o jų pareiškimai – „absoliučiai nepriimtini“, skelbė naujienų agentūra TASS.

Po žinios apie A. Navalno mirtį prie Rusijos ambasados Berlyne surengta demonstracija

Netrukus po žinios apie kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno mirtį prie Rusijos ambasados Berlyne rinkosi demonstrantai. Pradžioje prie didžiojo ambasados pastato bulvare „Unter den Linden“ protestavo kelios dešimtys žmonių.

Daugelis jų laikė rankose plakatus su A. Navalno nuotraukomis, kiti vėliavas ir transparantus. Ant vieno jų buvo parašyta „Putinas yra žudikas“. Žmonių prie ambasados vis daugėjo. 

J. Bidenas: V. Putinas atsakingas už A. Navalno mirtį

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl žinomo Kremliaus kritiko A. Navalno mirties pataisos kolonijoje Arktyje.

Kalbėdamas apie tai, kad ši žinia jį „šokiravo“, J. Bidenas sakė: „Nesuklyskite – V. Putinas yra atsakingas už A. Navalno mirtį. Tai, kas nutiko A. Navalnui, yra dar vienas Putino brutalumo įrodymas. Neleiskite būti apkvailinami“. J. Bidenas pridūrė, kad Jungtinės Valstijos dar nežino, „kas tiksliai nutiko“ A. Navalnui.

2021 m. po susitikimo su V. Putinu Šveicarijoje paklaustas, kas nutiktų, jei A. Navalnas mirtų, J. Bidenas atsakė: „Aš jam aiškiai leidau suprasti, kad, mano nuomone, to padariniai Rusijai būtų pražūtingi.“

Penktadienį J. Bidenas sveikino A. Navalno pasiekimus ir pavadino tiesos gynėju. „Net ir būdamas kalėjime jis buvo galingas tiesos balsas“, – kalbėdamas iš Baltųjų rūmų sakė J. Bidenas ir pridūrė, kad „jo drąsa nebus pamiršta“.

 

 

 

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Lietuvos kariuomenės vadas V. Rupšys. ELTA / Orestas Gurevičius
16 balandžio, 2024

Artimiausią mėnesį prasidėsiant intensyviajai NATO pratybų fazei, Lietuvoje treniruosis daugiau nei 20 tūkst. šalies ir sąjungininkų karių, sako Lietuvos kariuomenės […]

16 balandžio, 2024

Seimas antradienį po svarstymo pritarė Bibliotekų įstatymo pataisoms, leisiančioms bibliotekoms išdalyti nurašytas knygas. Už įstatymo projektą vieningai balsavo 116 Seimo […]

15 balandžio, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį, tęsdamas tradicines darbo dienas regionuose, su komanda dirbo Šakių rajone. Šalies vadovas susitiko su […]

15 balandžio, 2024

Pirmasis šiais metais didelis miškų gaisras Ispanijos rytuose vos per parą sunaikino apie 600 hektarų plotą, pranešė pareigūnai. Apie 180 […]

Bronis Ropė, Europos Parlamento narys
15 balandžio, 2024

Ar neužilgo netapsime tik vieno ar kelių miestų valstybe, jei pro pirštus žiūrėsime į regioninę politiką? Juk, kiekvienas nepritrauktas ir […]

15 balandžio, 2024

Nuo pirmadienio komerciniams Lietuvoje registruotiems oro vežėjams suteiktas leidimas vykdyti skrydžius Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) oro erdvėje. „Nuo šiandien JAV […]

Punios šilas. Kirtimai / Renato Jakaičio nuotr.
14 balandžio, 2024

2023 m. iškirsta Šveicarijos plotui prilygstanti atogrąžų miškų teritorija, praneša Pasaulio išteklių institutas. Mokslininkų teigimu, tokiu mastu kertant žemės plaučiais […]

14 balandžio, 2024

Vidaus reikalų ministerija (VRM) praneša, kad Ukrainos pareigūnai gegužės mėnesį Lietuvoje surengs civilinės saugos mokymus. „Turime mokytis iš ukrainiečių išmoktų […]

14 balandžio, 2024

Po vėlų šeštadienio vakarą Irano surengtos atakos prieš Izraelį, Užsienio reikalų ministerija (URM) Artimuosiuose Rytuose esančius lietuvius ragina sekti naujausias […]

14 balandžio, 2024

Iranas šeštadienio vakare paleido į Izraelį daugiau nei 200 bepiločių orlaivių ir raketų, pranešė Izraelio kariuomenė, smarkiai eskaluodamas jau ilgus […]

J. Bidenas: Ukrainos kelias į NATO nebus „lengvas“. EPA-ELTA nuotr.
13 balandžio, 2024

Jungtinių Vastijų prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė, kad keršydamas už smūgį Sirijoje, Iranas artimiausiu metu gali atakuoti Izraelį. Viešai perspėjęs […]

12 balandžio, 2024

2022 m. ketvirtą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir objektas atiduotas į Krašto apsaugos ministerijos rankas, praneša Nekilnojamojo […]

Gabrieliaus Jauniškio nuotr.
12 balandžio, 2024

Balandžio 11 dieną Lietuvoje pirmą kartą vyko Trijų jūrų iniciatyvos verslo forumas, į kurį susirinko daugiau nei 900 svečių iš […]

12 balandžio, 2024

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį paskelbė duomenis apie prezidento posto siekiančius kandidatus. Pateikta informacija apie kandidatų deklaruotas pajamas bei turtą rodo, […]

Laurynas Kasčiūnas. ELTA / Marius Morkevičius
12 balandžio, 2024

Penktadienį Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) pristatyta karo komendantūrų taikos metu koncepcija. Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas teigia, kad taikos metu […]

11 balandžio, 2024

Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių plenarinei sesijai Vilniuje pirmininkaujantis Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo šio susitikimo proga vykstančio tarptautinio verslo […]

11 balandžio, 2024

Su Vilniuje viešinčiu Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad Lietuva ir toliau išliks viena ištikimiausių Ukrainos […]

Agnė Bilotaitė, Rustamas Liubajevas. ELTA / Dainius Labutis
11 balandžio, 2024

Didžiulė neteisėtų migrantų grupė iš Baltarusijos agresyviomis priemonėmis bandė patekti į Lenkijos teritoriją, pranešė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Anot […]

11 balandžio, 2024

Nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainos teritoriją pradžios 312-kai Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių buvo suteiktas Ukrainos didvyrio vardas. Tai […]

11 balandžio, 2024

Jei paskutinę minutę neįvyks jokių teisinių manevrų, balandžio 15 d. Niujorke prasidės pirmasis JAV prezidento Donaldo Trumpo baudžiamasis procesas. Tai […]