26 rugpjūčio, 2022
Dovilė Sabaliauskienė | VSAT

Mototurizmo ralyje po Lietuvą – sėkmingas pasieniečių pasirodymas

Šeštadienį visoje Lietuvoje vyko pažintinis mototurizmo ralis po Lietuvą, kurio maršrutas nusidriekė per daugiau nei 40 šalies kultūros ir istorijos paveldo objektų. Dvyliktą kartą rengiamame ralyje dalyvavo ir pasieniečiai. Dvi dešimtys motociklininkų, 4 jungtinės komandos iš VSAT Aviacijos valdybos, Vilniaus ir Varėnos pasienio rinktinių, Pasieniečių mokyklos žygiui buvo pasiruošę. Motociklininkai per vieną dieną nukeliavo virš tūkstančio km.,- šioje unikalioje vienos dienos atradimų kelionėje VSAT komandos aplankė nuo 8 iki 18 istorijai reikšmingų objektų, aprėpiančių atmintinas metų temas, tad kiekvienas nuvažiuotas kilometras čia buvo prasmingas.

Tąryt Vilniuje prie Šv. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios, Lietuvos kunigas, vyriausiasis policijos kapelionas Algirdas Toliatas tradiciškai išlydėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnus į kultūrinį renginį – Ryterna Modul Mototourism rally. Dauguma pasieniečių ir jų artimųjų aktyviai jungėsi prie intelektualios keliavimo iniciatyvos jau septintus metus iš eilės.

Šeštadienį vykusiame pažintiniame motoralyje dalyvavo daugiau nei tūkstantis ralio dalyvių, startavę iš skirtingų Lietuvos kampelių. Kultūrinis ralis apėmė ypatingai svarbias Lietuvai temas – tematiškai svarbios krašto gynybos, pasipriešinimo bei rezistencijos temos, Lietuvos valstybės Konstitucijos metai, Lietuvos krepšinio šimtmečio metai, Lietuvos universiteto metai, tradiciškai Mažosios Lietuvos kultūros sostinės…

Keliaudami po Lietuvą pasieniečiai turėjo ne tik aplankyti žemėlapiuose esančias vietoves ar taškus, bet ir atlikti užduotis. Šio unikalaus ralio dalyviams buvo atvertos durys net ir tų objektų, į kuriuos patekti ne taip lengva. Be to, jie turėjo galimybę išgirsti lankytinas vietas prižiūrinčių ar ten dirbančių žmonių istorijas. Tad nuo pat ryto, 4-urios VSAT padalinių komandos vos tik gavusios šiųmetę užduočių knygą, sklandžiai susidėliojo maršrutus ir išvyko į pažintinį ralį. Pirmoji VSAT Vilniaus pasienio rinktinės ,,veteranų” komanda startavo žaisdami krepšinį. Juk visi Lietuvos piliečiai krepšiniui turi būti visada pasiruošę. Suradę pakeliui krepšinio aikštelę, pasikvietė prisijungti 2 vietinius gyventojus ir sužaidė įprastą kombinaciją.Tiek pasieniečiai, tiek Ryterna Modul Mototourism Rally siekia saugumo keliuose. Neatsitiktinai techniniams įgūdžiams lavinti ir antruoju komandos numeriu pasirinktas saugaus eismo punktas kartu su VĮ REGITRA Utenoje.Trečioji užduotis pasieniečių laukė žilajame senovės Lietuvos kampelyje – Vyžuonuose. VSAT pareigūnus pasitiko ir supažindino su įdomia istorija (kaip krašte susijungia krikščionybė ir pagonybė) aktyvi miestelio bendruomenė. Vyžuonos nuo seno siejamos su žalčio pavidalą turėjusiu pagonių Dievu vyžu, tad nieko nelaukę motociklininkai surado žaltį ir įsiamžino prie jo. Išsikepę žalčio Vyžo auselę ir pasivaišinę arbata išskubėjo į susitikimą su olimpinės komandos krepšininku Sergejumi Jovaiša.Krepšinio legenda pasieniečius pasitiko savo gimtajame krašte Anykščiuose. O autografo pasieniečiai išties nusipelnė parodydami savo krepšinio sugebėjimus.Nieko nelaukę motociklininkai nuvyko į Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčios rūsį, vietą apimančią krašto gynybos temą, kurioje nuo pat jos atsiradimo įsikūrę vienuoliai bernardinai švietė visuomenę, ugdė vaikus, o atidarę mokyklą, mokė ne tik maldų. Šie vienuoliai kartu buvo kaip gyvenimo švyturys – vėliau pastatė parapijos namus, suteikė prieglobstį neįgaliesiems. Kaip ir anksčiau, taip ir šiandien čia vyksta reikšmingi dalykai. Tik šiandien nebe vienuoliai, o klebonas Saulius Filipavičius  teikia pagalbą –  globoja vienuolyne apsigyvenusias ir nuo karo Ukrainoje pabėgusias šeimas. Pasieniečiai susipažino su ukrainiečių, karo pabėgėlių Sergejaus ir Oksanos šeima, sužinojo, ką iš tiesų reiškia ukrainietiškas žodis ,,palianitsa”, kurį teisingai ištarti gali tik tas žmogus, kurio kalba yra gimtoji.

Nestokojantis kūrybinių idėjų ir nebijantis jų įgyvendinti ,,Kavarsko” jaunimas papasakojo, kuo didžiuojasi gyventojai, ką veikia jaunimas. Pažaidę senuosius žaidimus, pasieniečiai iškeliavo sužinoti, ką saugo ,,miško broliai”.Organizatorių užduotyje rašoma: ,,Klubas ,,Miško broliai” gyvuoja dešimtmetį, savo veiklomis atkurdamas Lietuvos partizanų istoriją, kalba apie pasipriešinimo Lietuvos okupacijai reikšmę, formuoja jaunų žmonių vertybes”. Svarbu tai, kad šiemet viename iš bunkerių po didelės rekonstrukcijos atidarytas karybos istorijos muziejus. Požeminiame partizanų bunkeryje pasieniečiai užsuko į karybos istorijos muziejų. Antrajai Vilniaus pasienio rinktinės komandai pavyko aplankyti net 10 įsimintinų obejektų. Startavę krepšinio žaidimu, pasieniečiai nusprendė kiek atsigaivinti ir pasinaudoti paskutiniosiomis šios vasaros galimybėmis išsimaudyti. Trečiuoju objektu pasirinko skambantį Kavarską, kiek vėliau, susitiko su krepšinio legenda Sergejumi Jovaiša ir ukrainiečių šeima. Išmokę ukrainietišką žodį ,,palianitca”, o vėliau išsiilgę žmogaus ir gamtos darnos, atvyko į Panevėžio gamtos mokyklą.Šioje mokykloje vaikai atitraukiami nuo  technologijų ir supažindinami su natūralia aplinka. Jie prisiliečia prie augalų, gyvūnų, grožio, žemės, istorijos. Mokykla įvertinta žaliąja vėliava. Prisilietę prie aplinkosauginės kultūros židinio, puoselėjančio žmogaus ir gamtos darną, dalyviai atvyko į saugaus eismo punktą Regitroje Panevėžyje.Minint Lietuvos karaimų metus, aplankytos Naujamiesčio karaimų kapinės, esančios Panevėžio rajone. Nesunkiai suradę jose Šelumiečio Lopato kapą, karaimų kalba perskaitė ištrauką iš eilėraščio ,,Kliakliar” (Troškimai).

Pažintinį ralį pasieniečiai tęsė Girelės viensėdžio Pašilių stumbryne. Ten dalyvius pasitiko stambiausi laukiniai gyvūnai, įrašyti į raudonąją knygą. Iššifravę, kokiomis vienodomis raidėmis duodami vardai Lietuvoje gimstantiems stumbriukams, VSAT pareigūnai atvyko į Jonavos rajone įsikūrusį Žeimių dvarą.

Švenčiant 100-ąjį lietuvio, avangardinio kino kūrėjo, kino kritiko, rašytojo, poeto Jono Meko metų jubiliejų, pasieniečiai trumpam tapo ,,Mekais” ir sukūrė klipą. VSAT Varėnos pasienio rinktinės komanda motoraliui išties pasiruošė ir įveikė 18 įsimintinų objektų ir ralį užbaigė  būdami garbingoje 15-oje vietoje (tarp tūkstančio dalyvių).

Prisiminę svarbiausius reikalingus motociklininkams įgūdžius Regitroje, varėniškiai Vyžuonuose fotografavosi  su žalčiu, kiek vėliau keliautojai susipažino su kronikos įvykiais saloje. Kaip žinoma, su kronika sovietų saugumas kovojo visais įmanomais būdais, tačiau laisvės užgniaužti negalėjo.  Tai buvo paprastų žmonių sukurtas galingas pasipriešinimo tinklas – neginkluoto pasipriešinimo, pasipriešinimo žodžiu ir malda. Kronika pasakojo ir apie paprastų žmonių tikėjimo laisvę, kurią jie drąsiai gynė. Perskaitę kronikos įvykį, supratę ir suradę ten dirbusio direktoriaus Steponavičiaus kabinetą, VSAT Varėnos pasienio rinktinės komanda nuvyko į linų kraštą – Panemunėlį. Šiame miestelyje lankydavosi Vaižgantas, Maironis, dr. Jonas Basanavičius, Jonas Jablonskis. Panemunėlio klebonija buvo viena žymiausių Lietuvos šviesuolių sambūrio vieta.Panemunėlio gelež. stoties kaime pasieniečiai aplankė mokykloje įrengtą linų muziejų, sudalyvavo turiningoje edukacijoje, pasigamino lino suvenyrą. Pasivaišinę išskirtiniais ,,lininiais” skanėstais, pasieniečiai čia pat mokykloje esančioje krepšinio aikštelėje, pagal nustatytus reikalavimus sužaidė krepšinį.Romo Kalantos metų įkvėpta, Varėnos pasienio rinktinės komanda, Pandėlio miestelio centre, rado tris pakabintus atsišaukimus su skirtingais ketureiliais. (1982 m. vasario 16-osios naktį Pandėlio mokyklos abiturientai miestelio skelbimų lentose iškabino atsišaukimus su patriotinėmis eilėmis. Ryte ūžė visas miestelis. Ant kojų buvo sukelti miestelio ir mokyklos vadovai, o moksleiviai buvo tardomi saugumo atstovų. Šie abiturientai dar kartą įrodė, jog ,,laisvo žmogaus nesustabdysi“).

Kiek vėliau, keliautojai iš Varėnos lankėsi Jono Meko gimtinėje, Semeniškiuose ir skaitė jo kūrybos eilėraščius pavadinimu ,,Semeniškių idilės”. Nusifotografavę Jono Meko kambarėlyje – palėpėje, varėniškiai, pavažiavę kelis kilometrus į šiaurę nuo Biržų, aptiko istorinį eksponatą – automobilį ,,ožį”, kuris (sprendžiant pagal paskirtį ir gamybos metus), labai tikėtina, kad buvo tas, kuriuo milicija, atvykdavo į jaunimo protestus, kilusius dėl Romo Kalantos susideginimo ir gabendavo sulaikytuosius. Pasak Wikipedijos (anglų k.) jis buvo gaminamas 19 metų, o paskutinieji jo gamybos metai buvo tie, kurie mini Romo Kalantos įvykius.Ne paslaptis, 2022-ieji – Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko metai. Minint monsinjoro gyvenimo šimtmetį, atvykę į Vabalninko krašto muziejų (Biržuose), Varėnos pasieniečiai apžiūrėjo Monsinjorui skirtą parodą, išgirdo įdomių pasakojimų apie šviesų Biržų krašto ir visos Lietuvos žmogų.Ir galop, vykdami Monsinjoro gyvenimo takais, atvyko į jo gimtinę – Kateliškiuose, istoriniuose šaltiniuose paminėtuose dar 1645 metais, kur rado 2012-ais metais atidengtą paminklinį akmenį, skirtą Monsinjorui.Norėdami ne tik keliauti, bet ir patirti tikrus kelionių nuotykius, Kupiškyje Marių terasoje fotografavosi reprezentuodami komandos pavadinimą.

Tiltagalių kultūros centro aikštelėje, pasieniečių jau laukė išradinga Tiltagalių bendruomenė. Pabuvę menininkais ir nutapę bendrą ralio dalyvių paveikslą, Varėnos pasieniečiai skananvo bendruomenės pagamintą šiupinį.

Įdomu tai, kad keliautojai važiuodami motociklais, sužaidė ir motokrepšinį. Po jo neatsispyrė tradicinėms maudynėms ir istoriškai pažymėjo Lietuvos karaimų metus.

Susipažinę su stambiausiais Lietuvos laukiniais gyvūnais, pasieniečiai išskubėjo filmuoti tris trumpas scenas jono Meko stiliuje (,,Bėgame laiptais”, ,,Žiūrime gėlei į akis”, ,,Išdrįsome paglostyti liūtą”.

Pasieniečių mokyklos atstovai pasirinko šiuos pažintinius objektus:

Įvykdę paskutiniąją užduotį, nestokodami geros nuotaikos, VSAT pareigūnai Ryterna modul Mototourism rally po 10 val. kelionės kartu su 1000-čiu dalyvių sėkmingai finišavo Kauno centre Rotušės aikštėje. Atminimui įteikti puodeliai, padėkos už neabejingumą ir meilę savo kraštui įveikiant ralio maršrutą.


23 lapkričio, 2022

Audinio tipas yra neatsiejama drabužių dizaino dalis. Todėl jau renkantis būsimo drabužio stilių ir kirpimą reikėtų pagalvoti, iš kokios medžiagos […]

15 lapkričio, 2022

Kas mėgsta žaisti boulingą, tas yra šventai įsitikinęs, jog nėra kito geresnio sportinio žaidimo, galinčio lavinti rankos miklumą ir taiklumą. […]

14 lapkričio, 2022

Paklodės gali būti dviejų tipų: užtiesiamos arba užtempiamos su guma. Tenka pastebėti, kad paskutiniu metu paklodės su guma sulaukia vis […]

13 lapkričio, 2022

2022 m. lapkričio 12 d. Panevėžio robotikos centre „RoboLabas“ jau trečiąjį kartą vyksta tarptautinės robotikos varžybos „Robotų fiesta 2022“. Ji […]

D. Živelienės nuotr.
6 lapkričio, 2022

Rugsėjo 22 dieną Kazlų Rūdos turizmo ir verslo informacijos centras pradėjo įgyvendinti projektą „Paversk balų rūdą auksu – balų (pelkių) […]

Futbolo turnyro dalyviai
4 lapkričio, 2022

Lapkričio 3 dieną Ringauduose, Kauno rajone, vyko ketvirtasis bendruomenių futbolo turnyras, kuriame varžėsi keturios komandos. Turnyras buvo organizuojamas Ringaudų bendruomenės […]

Alfredo Pliadžio nuotr.
30 spalio, 2022

Šeštadienio vakarą Vilniaus Vingio parkas nepriminė savęs kaip ramybės ir gamtos oazės. Čia natūrali gamta šįkart pynėsi su Helovino ir […]

24 spalio, 2022

Būgnai žmonijos istorijoje yra žinomi nuo pat seniausių laikų, jie tarnaudavo ne tik kaip informacijos perdavimo priemonė, bet ir magiškiems […]

Augustės Labenskytės nuotr.
19 spalio, 2022

Spalio 15 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Šeduvos kraštotyros skyrius (Radviliškio r.) virto senosios fotografijos dirbtuvėmis. Atvirųjų fotografijų dirbtuvių edukatorius […]

S. Žiūros nuotr.
18 spalio, 2022

Tranzitinė, Naujamiestį su Senamiesčiu jungianti, automobiliais anksčiau užkimšta Vingrių gatvelė šiandien atverta kaip viena originaliausių Vilniaus viešųjų erdvių. Automobilių šioje […]

18 spalio, 2022

Nesenas „Jonavos“ futbolo klubo sutartų varžybų skandalas – naujausias, tačiau deja eilinis epizodas ilgoje panašių įvykių serijoje. Lietuvoje iki šiol […]

Jonkus Photography
17 spalio, 2022

Savaitgalį Žemaitijos nacionaliniame parke vyko nemokamas teatralizuotas festivalis visai šeimai „Miško burtai“. Šalia Platelių ežero plytinčiame Plokštinės miške su atvykusiais […]

16 spalio, 2022

Spalio 16 d., sekmadienį, Kaune atidarytas renovuotas Dariaus ir Girėno stadionas.  Renginio atidarymo ceremonijoje Kauno meras Visvaldas Matijošaitis sakė, kad […]

11 spalio, 2022

Pastebima, kad nemaža dalis porų yra linkę daugiau dėmesio ir laiko skirti sužadėtuvių žiedų paieškoms, o vestuvinių žiedo pasirinkimą atidėti […]

S. Žiūros nuotr.
8 spalio, 2022

Vilnelės slėnyje paplūdimio norėję Rasų seniūnijos gyventojai kitą vasarą jau poilsiaus neišvykę iš miesto – natūralios gamtos apsuptyje sukurtoje laisvalaikio […]

Juozas Šikšnelis
22 rugsėjo, 2022

Rugsėjo 20 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje pristatytas Juozo Šikšnelio politinis trileris „Jautrumo slenkstis“, atidaryta Teresės Bužokaitės-Šikšnelienės nuotraukų paroda. Kūrėjus į […]

22 rugsėjo, 2022

147- ojo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimtadienio išvakarėse Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko jausmingas ir muzikalus, M. K. Čiurlionio kūrybine dvasia pripildytas […]

21 rugsėjo, 2022

Vienas iš svarbiausių prekės elementų yra etiketės. Jos gali pritraukti vartotojo dėmesį, būtent dėl to jos turi būti išskirtinės. Šiame […]

Beatos Štampachovos nuotr.
20 rugsėjo, 2022

Nuo 2010 metų vykstantis tradicinis profesijų futbolo turnyras „Mano profesija“ įtraukė įvairių profesijų atstovus: policininkus, teisininkus, pedagogus, trenerius, sveikatos specialistus, […]

Ryčio Šeškaičio nuotr.
19 rugsėjo, 2022

Poetiška nuotaika, sakrali atmosfera ir muzikinis filosofavimas. Retai sutinkama sintezė, kurią galima patirti muzikos ir poezijos vakaruose – „Tarp dviejų […]