24 rugsėjo, 2021

Naudingos patirtys Turine

Įgyvendinant projektą „Sociokultūrinės atskirties mažinimas Ignalinos rajone, remiantis Italijos patirtimi“, 2021 m. rugsėjo 7 – 10 dienomis konsorciumo narių Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, Ignalinos rajono savivaldybės administracijos ir Ignalinos trečiojo amžiaus universiteto atstovų grupė dalyvavo Turino (Italija) mieste Erasmus+ priimančiosios organizacijos HumaCapiAct surengtuose kursuose.

Kursų Turine tikslas – susipažinti su savivaldybių, bibliotekų bei trečiojo amžiaus universitetų bendradarbiavimu Italijoje ir pritaikyti galimas naujas iniciatyvas Ignalinos rajono įstaigose bei nevyriausybinėse organizacijose, mažinant vyresnių žmonių sociokultūrinę atskirtį.

Kursų metu sužinota, kokie santykiai šiaurės Italijoje yra tarp bibliotekų, savivaldybių ir trečiojo amžiaus universitetų, tarp vietos bendruomenių, kitų suaugusiųjų švietimo įstaigų, gerinant kultūros, švietimo pasiekiamumą vyresnio amžiaus žmonėms, kaip sprendžiama pagyvenusių žmonių socialinė ir kultūrinė  atskirtis, organizuojamos edukacijos, mokymosi visą gyvenimą veiklos bibliotekose, nevyriausybinėse organizacijose.

Paskaitas apie socialinę integraciją ir savanorystę skaitė „Auser“ Turine visuomeninės organizacijos prezidentas ir Sermig visuomeninės organizacijos atstovas.

Italija yra viena iš lyderiaujančių valstybių pagal savanorių skaičių įvairiose asociacijose. „AUSER“ yra savanorių asociacija, veikianti pagyvenusių žmonių labui. Visoje Italijoje ši organizacija jungia 25000 savanorių ir 45000 senolių. „AUSER Torino“ yra didžiulio „Auser“ nacionalinio tinklo dalis. Ji veikia pasitelkdama savanorišką darbą ir bendradarbiavimą su savivaldybėmis, socialinėmis tarnybomis, bibliotekomis ir kt.

Pagrindinės 2 asociacijos Turine kryptys yra socialinė pagalba ir įtraukimas į veiklas. Šioje asociacijoje gali savanoriauti tiek jaunimas, tiek pensinio amžiaus žmonės. Savanoriai dažniausiai yra tie, kurie patys neseniai išėję į pensiją.

„AUSER Torino“ tikslas yra pasiekti pagyvenusių žmonių gerovę, rūpinantis  sveikata, socialumu, siekiant suteikti ypatingą vertę oriam pagyvenusių žmonių gyvenimui.

Teikiamos įvairios paslaugos: lengva pagalba namuose, sergančių pacientų vežimas į gydymo įstaigas, laisvalaikio praleidimo vietas. Organizuojami kompiuterinio raštingumo kursai, šokių, gimnastikos ir kiti užsiėmimai, skatinamas bendravimas. Asociacijos savanorių padedami už nedidelį mokestį senjorai gali išvykti atostogų, prie jūros. Yra skatinamas bendravimas, mažinant vienišumą. Gražus pavyzdys – senjoras savanoris vedasi vakarienės į restoraną vienišą asociacijos narį, kurio materialinė padėtis yra gana sudėtinga. Vakarienės išlaidas kompensuoja organizacija.

Palyginus Italijos šiaurės ir pietų regionus, visur galioja tie patys įstatymai, todėl situacija skirtis neturėtų. Bet realybėje yra kiek kitaip. Šiaurės Italija yra ekonomiškai bei finansiškai stipresnė, turi daugiau aktyvių savanorių, surenka daugiau lėšų ir tuo pačiu gauna daugiau paslaugų ir naudos visuomenei.

Bendradarbiaudami su bibliotekomis savanoriai padeda organizuojant renginius, jie yra kaip tarpininkai, kurie palydi senjorus į biblioteką pasiskolinti knygų arba dalyvauti renginiuose.

Sermig – organizacija įkurta 1964 metais Turine. Per ilgą laiką jos veikla apima vis daugiau pasaulio šalių.  150 valstybių įgyvendinti net  3000 projektų.

Sermig organizacijos tikslas yra tenkinti Italijos ir kitų pasaulio šalių pažeidžiamiausių žmonių pagrindinius poreikius. Sudaryti palankias sąlygas tiems žmonėms socialiai vystytis dalijantis materialiniais, dvasiniais, kultūriniais ir darbo ištekliais. Jų veikla yra labai plati, paremta savanoryste, projektine veikla, aukomis. Centre teikiamos priėmimo paslaugos, naktinė prieglauda sunkumų patiriančioms moterims ir vyrams, sveikatos priežiūros paslaugos nepalankioje padėtyje esantiems žmonėms, gyvenamasis būstas žmonėms, norintiems pakeisti savo gyvenimą, socialinių sektorių paslaugos. Čia dirba 70 medikų savanorių.

Teikiama pagalba vaikams, patyrusiems smurtą, apleistą būseną. Projektai įgyvendinami neturtingose šalyse, teikiama skubi pagalba, skirta padėti stichinių nelaimių, bado ištiktiems žmonėms, vykdomos taikos palaikymo misijos karo zonose.

Užtikrinus pagrindinius gyvybinius žmonių poreikius, organizuojami kultūriniai renginiai, mokymai, dalijimosi savaitės asmenims ir grupėms, diskusijos pagrindinėmis egzistavimo, švietimo taikai, kultūroms temomis.

Viena kursų diena buvo skirta bibliotekų veiklai Italijoje. Susipažinome su  viena iš 16 bibliotekų Turine, Turino viešąja biblioteka, kuri ką tik šventė 150 metų jubiliejų. Ši biblioteka specializuojasi Turino kraštotyros srityje, saugo įspūdingą rankraščių, retų spaudinių kolekciją. Kitos bibliotekos, filialai be teikiamų įprastų bibliotekinių paslaugų,  specializuojasi kurioje nors vienoje, tik jai būdingoje srityje:  poezijos skaitymuose, muzikos, dailės ir kitose.

Italijos bibliotekose vyksta daug socialinių bei edukacinių projektinių veiklų, kuriose bibliotekos yra veiklų organizatoriai ir koordinatoriai. Jos suteikia erdvę, priemones užsiėmimams, kuriuos veda profesionalūs savo srities žinovai mokytojai ar lektoriai.

Analizuojant Italijos bibliotekų administracinį valdymą bei finansavimą, dėmesį atkreipė aktyvus bankų dalyvavimas, skiriant lėšas bibliotekų veikloms, paramą visuomeninėms ir kitoms kultūros organizacijoms. 

Bibliotekose taip pat, kaip ir visuomeninėse organizacijose, gausu savanorių. Žmonės, išėję į pensiją, turintys potencialo, norintys nuveikti kažką naudingo visuomenei ir sau, įsitraukia į savanoriškas veiklas bibliotekose. Jie patys ateina ir siūlo savo paslaugas. Vyksta interviu, analizuojami jų įgūdžiai, turima patirtis, profesija. Sprendžiama, kokioje srityje jie galėtų pasireikšti, kokius mokymus vesti, kur jų savanoriška veikla būtų prasminga ir reikšminga. Jie gali tapti mokytojais, gidais, vedančiais nemokamus užsiėmimus bei ekskursijas ir kt. Padeda suvesti socialinę atskirtį jaučiančius pagyvenusius žmones pabūti kartu, bendrauti bibliotekoje ir už jos ribų.

Paskaitas skaičiusi pranešėja pristatė Italijos ir Turino Trečiojo amžiaus universitetus, jų istorinę raidą, kryptis. Pirmasis Trečiojo amžiaus universitetas UniTre Torino Turine  įkurtas 1975 metais. Taigi, jų patirtis yra didesnė šioje srityje.

Šiandien UNITRE yra socialinio rėmimo asociacija, turinti beveik 80 000 narių, paskirstytų maždaug 350-je  biurų Italijoje. Trečiojo amžiaus universitetas yra atviras visiems, nereikia jokios kvalifikacijos. Minimalus amžius yra 30 metų. Universitete kiekviena pamoka trunka 45 minutes, po to – 15 minučių pertrauka ir po pertraukos – dar 60 minučių informacijos. Užsiėmimų temos: menas ir muzika, teises pagrindai, ekonomika, filosofija, literatūra, kalbos (prancūzų, anglų, rusų, vokiečių, japonų), psichologija ir pedagogika, istorija, informatika.

Užsiėmimus veda kvalifikuoti specialistai, kuriuos samdo universiteto administracija. Šalia nario mokesčio, trečiojo amžiaus universiteto studentai moka pasirinktų kursų mokestį. Mokymų kursas trunka 2 metus.

Finansavimą Italijos Trečiojo amžiaus universitetai gauna iš valstybės, įvairių fondų, bankų, verslininkų, nario ir kursų dalyvio mokesčių.

Kultūra, kurią skatina ši asociacija, visų pirma yra skirta žmogaus laisvam augimui, dalijantis vertybėmis ir puoselėjant geriausius istorijos, meno, sporto, tradicijų, vietinio ir viso pasaulio pavyzdžius bei stimulus, padedančius išlaisvinti  kūrybiškumą.

Visas kursų dienas mus lydėjo žodžiai „geranoriškumas“, „savirealizacija“, „bendravimas“, „bendradarbiavimas“, „savanorystė“, „parama“. Pasisėmėme patirties, gavome žinių apie tai, kaip savanoriškas profesionalus darbas ir pagalba gali keisti situaciją.  Sociokultūrinę atskirtį patiriantys  žmonės  savanorių dėka gauna ne tik galimybes tenkinti svarbiausius gyvybinius poreikius, bet ir keisti požiūrį į gyvenimą, nuostatas, būti įkvėptais bendrystei, kultūriniam gyvenimui, saviraiškai.

Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė, direktoriaus pavaduotoja Vida Sekonienė

 


16 gegužės, 2022

Gegužės 14-osios vakarą Ignalinos krašto muziejus pakvietė į Muziejų nakties renginius. Neįprastu laiku buvo galima aplankyti ekspozicijas, dalyvauti parodos pristatyme, […]

16 gegužės, 2022

Tradiciškai trečiąjį gegužės savaitgalį minima Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena. Šiai dienai skirtas renginys gegužės 15-ąją  vyko  Ignalinos […]

16 gegužės, 2022

Mūsų kaimų senoliai, jų mintys ir prisiminimai  – tai toks vertingas senojo laiko, istorijos ir kultūros paveldo lobynas. Gegužės 12 […]

Prezidentūros nuotr.
16 gegužės, 2022

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį telefonu kalbėjosi su Švedijos Ministre Pirmininke Magdalena Andersson. Pokalbis vyko Švedijos Premjerės iniciatyva. Pokalbyje […]

14 gegužės, 2022

Lietuvos, Latvijos, Estijos, ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai bendru laišku kreipėsi į Europos Komisiją ir Europos Sąjungos (ES) Tarybai pirmininkaujančią […]

12 gegužės, 2022

Gegužės pradžioje Logrono mieste (Ispanijos karalystėje) vykusioje tarptautinėje Europos Sąjungos HRSN (High risk security network) tinklo atstovų konferencijoje Lietuvos policijos […]

12 gegužės, 2022

Beveik pustrečio šimto sportininkų gegužės 18-22 dienomis atvyksta į Ignaliną varžytis dėl Europos orientavimosi sporto kalnų dviračiais čempionato medalių. Per […]

12 gegužės, 2022

Nenumaldomai artėja metas, kai vykstant technologijų proveržiui, pramonės ir gamintojo – vartotojo santykiuose įvyks esminiai pokyčiai. Verslui labai svarbu mažinti […]

11 gegužės, 2022

Vaikai, jų grupės arba juos atstovaujantys asmenys turės platesnes galimybes ginti savo teises, jei manytų, kad nagrinėjant galimą pažeidimą, Lietuvoje […]

Prezidentas Gitanas Nausėda, BNS nuotr.
10 gegužės, 2022

Lietuvos Respublikos Prezidentas antradienį lankėsi tarptautinėse pratybose „Geležinis vilkas 2022 I“ Gaižiūnų poligone, Rukloje. Kasmetinės mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“ ir […]

6 gegužės, 2022

Gegužės 6-9 dienomis Vilniaus Rotušės aikštėje vyks foto ir video instaliacija Ukrainos palaikymui. Laisvę, Drąsą, Meilę ir Žmoniškumą pristatančioje  instaliacijoje […]

6 gegužės, 2022

Gegužės 3 dieną Ignalinos rajono savivaldybėje aptarti planai dėl Palūšės šv. Juozapo bažnyčios meninio apšvietimo. Palūšės parapijos projektui ,,Medinės architektūros […]

5 gegužės, 2022

Po susitikimo Lietuvoje su Europos Komisijos nariu, atsakingu už žemės ūkį, Janusz Wojciechowski, apie šio vizito rezultatus ir jo reikšmę […]

5 gegužės, 2022

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį kartu su Lenkijos ir Latvijos Prezidentais Andrzejumi Duda ir Egilu Levitu bei energetikos komisare […]

4 gegužės, 2022

,,Ši praeitis spjaudo ugnimi ir mojuoja kalaviju. Todėl pažvelgti į ją atvertomis akimis reikia daug drąsos. Ir vis dėlto ateitį […]

4 gegužės, 2022

Pandemija ne tik  įvedė naujas taisykles pasaulyje, bet ir atvėrė naujas galimybes verslo sektoriui.  Viena iš jų – daug greičiau […]

30 balandžio, 2022

Balandžio 29 d. į pirmąjį reisą iš Klaipėdos į Švedijos Karlshamną išplaukė „Luna Seaways“ – naujas pirmaujančio Europoje keltų operatoriaus […]

29 balandžio, 2022

Viename didžiausių Japonijos meno festivalių – Setouchi meno trienalėje – eksponuojami garsaus lietuvių dailininko Stasio Eidrigevičiaus darbai – medinė skulptūra „Kartu“ ir […]

Beata Siewicz nuotr.
29 balandžio, 2022

Lietuvos kino teatruose šiuo metu rodomas Lauryno Bareišos filmas „Piligrimai“ tęsia kelionę ir po užsienio kino festivalius. Praėjusią savaitę psichologinė […]

28 balandžio, 2022

Šiemet mokinius visuose Lietuvos regionuose pakvies sustiprėjusios profesinės mokyklos – iki naujų mokslo metų bus pertvarkyta 16 profesinio mokymo įstaigų. […]