10 spalio, 2023
ELTA, LR Seimas

Opozicija kritiškai įvertino planuojamą Seimo pirmininkės vizitą į Taivaną: bus toliau gilinamos problemos dėl Kinijos

Saulius Skvernelis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Opozicinės partijos kritiškai vertina Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytė-Nielsen planuojamą vizitą į Taivaną. Pasak Seimo mažumai priklausančių politikų, dešiniųjų valdžia su parlamento vadove priešakyje elgiasi neatsakingai, nes vėl rizikuoja aštrinti ir taip pastaruoju metu įtemptus santykius su komunistine Kinija.

Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ vadovaujantis Saulius Skvernelis teigia, kad planuojamo vizito nereikėtų traktuoti kaip eilinio politiko apsilankymo. Pasak jo, į Taivaną išvyksta vienas iš valstybės vadovų, todėl, įsitikinęs S. Skvernelis, į tai dėmesį neabejotinai atkreips jautriai aukščiausių asmenų apsilankymus Taivane vertinanti Kinija.

„Manau, kad susilauksime (eskalacijos – ELTA). Jei kalbėtume apie Lietuvos interesus, tai bus dar viena puiki proga eskalacijai“, – Eltai teigė S. Skvernelis.

„Bet tai yra valdančiųjų nuosekliai vykdoma politika ir tai nestebina“, – pridūrė parlamentaras.

Anot ekspremjero, dešiniųjų vykdoma užsienio politika Kinijos atžvilgiu apskritai yra ydinga, nederanti su Europos Sąjungos (ES) valstybių kontekstu. Todėl, samprotavo S. Skvernelis, Seimo pirmininkės planuojamas vizitas tik dar labiau pagilintų įtampas, kurios atsirado leidus Lietuvoje atidaryti Taivano atstovybę.

„Dabar bus gilinamos tos problemos, kurias Lietuva padarė vienintelė iš Europos Sąjungos valstybių. Prisiminkime, prieš porą savaičių buvo ES susitikimas su Kinija: komisarai važiavo, ambasadoriai buvo. Lietuvos pozicijos niekas nepalaiko“, – teigė politikas.

Nuo šios griežtos pozicijos politiko neatbaidė ir primintas faktas, kad Vilniaus pavyzdžiu iš bendradarbiavimo formato su Kinija „17+1“ pasitraukė Estija bei Latvija.

„Tai detalės, kurios nėra labai reikšmingos“, – sakė S. Skvernelis.

„Pats formatas nėra reikšmingas. Lietuva šiame formate jokių investicinių klausimų nesprendė“, – apibendrino politikas.

Valstietis“ paragino paieškoti tinkamesnių šalių vizitams  

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys Giedrius Surplys taip pat griežtai vertina Seimo pirmininkės ketinimus vykti į šalį, dėl kurios Lietuvos santykiai su Kinija itin paaštrėjo. Parlamento Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko pavaduotojo teigimu, V. Čmilytė-Nielsen galėtų rasti tinkamesnių šalių vizitams.

„Man atrodo, dabar matome, kas vyksta pasaulyje – ir tebesitęsiantis karas Ukrainoje, ir Kalnų Karabacho konfliktas, ir Afrikoje visa juosta konfliktų, ir dabar „Hamas“ išpuolis prieš Izraelį. Akivaizdu, kad pasaulis įkaitęs. Šiuo metu, man atrodo, didžiausias pastangas reikia dėti tam, kad kažkaip grąžinti tarptautinę tvarką. Aš kiekvieną vizitą, kiekvieną žingsnį, kuris aitrina konfliktus – taip ir galiu vertinti, kad tai prie bendros tvarkos neprisideda“, – Eltai komentavo G. Surplys.

„Nežinau, ar šiuo metu tai yra svarbiausias taškas vizitui“, – aiškino jis.

Be to, Seimo narys pastebėjo, kad V. Čmilytė-Nielsen anksčiau užsiminusi apie vizitą į Taivaną kalbėjo, jog ragins kartu vykti ir kitus ES parlamentų vadovus. Tačiau tokiu formatu aukščiausio rango ES pareigūnai į Taipėjų taip ir nenuvyko.

„Ji liko viena, niekas neišvažiavo. Tai parodo ir kitų šalių požiūrį į tokius vizitus“, – konstatavo jis, pridurdamas, kad Vakarų ir ES lyderiai – įskaitant ir eurokomisarus – šiuo metu dažniau vyksta į Pekiną.

Todėl politikas neabejojo, kad reakcijos iš Kinijos dėl tokio vizito Lietuva sulauks, o dvišaliams santykiams papildomo stabilumo kelionė nesuteiks.

A. Mazuronis: valdantieji sprendimus dėl užsienio politikos turėjo suderinti platesniame partijų kontekste

Skeptiškai į planuojamą vizitą žiuri ir Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis. Pasak jo, nors valdantieji ir turi teisę realizuoti jų požiūriu tinkamą politiką, kalbėti su plačių politinių jėgų spektru, pažymėjo A. Mazuronis, yra tiesiog būtina.  

„Toks Lietuvos užsienio politikos posūkis, nederinant jo su visomis politiniame spektre esančiomis partijomis, yra problema. Ir tai yra anksčiau kilusi problema“, – Eltai teigė „darbietis“.

„Bet jeigu valdantieji taip nusprendė ir tokią politiką vykdo, jei jie mato būtinybę… Jiems balsų užteks nuspręsti“, – sakė V. Mazuronis.

Kaip praneša anksčiau, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen planuoja vykti vizito į Taivaną. Klausimas dėl parlamento pirmininkės vadovavimo Lietuvos verslo misijai Taivane ir darbo vizito į Japoniją yra įtrauktas į trečiadienį vyksiančio Seimo valdybos posėdžio darbotvarkę.

Apie tai, kad yra svarstomi ketinimai apsilankyti Taivane, V. Čmilytė-Nielsen yra užsiminusi ir anksčiau – po pernai liepą šalyje vykusio Taivano parlamento vadovo You Si-Kuno oficialaus vizito.

Tuomet prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė teigė, kad vykstant į Taipėjų reikėtų įvertinti saugumo klausimus ir „pagalvoti, kiek tai atlieps Lietuvos interesus“.

Po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi apsilankymo Taivane, Seimo valdantieji taip pat prakalbo apie planus siųsti aukšto rango pareigūną į Taipėjų. Seimo opozicija kritikavo tokią iniciatyvą, ragindama tinkamai įvertinti rizikas ir nepriiminėti nepamatuotų sprendimų.

Lietuvai leidus Vilniuje veikti Taivaniečių atstovybei, paaštrėjo Vilniaus ir Pekino santykiai. 2021 m. pabaigoje Pekinas pritaikė griežtas diplomatines ir ekonomines sankcijas. Be to, Kinijos užsienio reikalų ministerija oficialiai pakeitė diplomatinių santykių su Lietuva lygį – nuo ambasadoriaus iki laikinojo reikalų patikėtinio.

Įtampos dvišaliuose santykiuose tvyrojo ir anksčiau – po to, kai Lietuva pasitraukė iš „17+1“ bendradarbiavimo formato su Kinija. Tuomet šalies diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis ragino Lietuvos pavyzdžiu sekti ir kitas Europos Sąjungos valstybes. Visgi, Vilniaus pavyzdžiu pasekė tik kaimyninės Estija ir Latvija.

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen lankysis Taivane ir Japonijoje

Seimo Pirmininkė į Taivaną vyks kartu su keturiolikos Lietuvos įmonių ir keturių verslo asociacijų atstovais, misijos tikslas – bendradarbiavimo galimybių plėtra informacinių technologijų (finansinių technologijų, kibernetinio saugumo, dirbtinio intelekto, blokų grandinių, programavimo) ir inovacijų srityse. Verslo misijoje taip pat dalyvaus finansų viceministrė, Lietuvos banko Finansų rinkos plėtros vadovas, Inovacijų agentūros ir Lietuvos verslo konfederacijos atstovai.

Seimo Pirmininkė ir verslo delegacija dalyvaus didžiausiame Taivano finansinių technologijų renginyje „Fintech Taipei 2023″, mūsų šalies verslo galimybių pristatymo renginiuose, aplankys neseniai atidarytą Lietuvos lazerių laboratoriją, aptars ekonominio bendradarbiavimo galimybes su Taivano pareigūnais.

„Taivanas – vis daugiau bendradarbiavimo galimybių suteikiantis partneris plėtojant Lietuvos aukštųjų technologijų sektorių. Vertiname pirmuosius Taivano žingsnius mezgant technologinius, investicinius, kitus verslo ir ekonominius ryšius su Lietuva ir skatiname žengti toliau. Ekonominio bendradarbiavimo plėtra ir yra pagrindinis šios misijos tikslas”, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Taivane numatoma pasirašyti du – sveikatos srities ir dvigubo apmokestinimo išvengimo – susitarimo memorandumus. Antrasis, pasak parlamento vadovės, sukurs sąlygas didesnėms Taivano investicijoms Lietuvoje.

Seimo Pirmininkė iš Taivano vyks į Japoniją, kurios parlamente surengs susitikimų, o Čijunės Sugiharos gimtajame Mino mieste atidarys didžiausią metų Lietuvos kultūrinį renginį Japonijoje „Lithuania NOW”.

Vizitas vyks įgyvendinant neseniai patvirtintą Lietuvos Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono strategiją, plėtojant ekonominius ir kultūrinius ryšius su regionu.

 


2 gegužės, 2025

Žiniasklaidos laisvės padėtis pasaulyje blogesnė nei kada nors anksčiau, teigiama penktadienį paskelbtame naujausiame nevyriausybinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) pasauliniame […]

1 gegužės, 2025

Ketvirtadienį minint Tarptautinę darbo dieną, profesinės sąjungos Vilniuje surengė kasmetines eitynes. Per šimtą renginyje dalyvavusiųjų atstovų reikalavo demokratijos darbe ir […]

28 balandžio, 2025

Reaguodama į balandžio 27 d. Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamykloje įvykusį gaisrą ir galimus iššūkius dėl atliekų tvarkymo, Vilniaus rajono […]

27 balandžio, 2025

Vilniuje sekmadienį tūkstančiai dalyvavo Katedros aikštėje vykusiame proteste prieš planuojamą nekilnojamojo turto (NT) mokestį „NE gyvenamojo būsto mokesčiui!“.  Dar neprasidėjus […]

27 balandžio, 2025

Įsibėgėjus pavasariui, ir augalams pradėjus barstyti žiedadulkes, Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro specialistai parengė rekomendacijas alergiškiems žmonėms, kaip sumažinti žiedadulkių […]

26 balandžio, 2025

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė šeštadienį Romoje, Šv. Petro bazilikoje, dalyvavo iškilmingose Popiežiaus Pranciškaus laidotuvių […]

24 balandžio, 2025

Trečiadienį su savivaldybių merais susitikusi krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė aptarė šalies saugumo situaciją, planuojamus pokyčius ir regionų vaidmenį visuotinėje […]

24 balandžio, 2025

Miško kaina Lietuvoje yra nuolat kintantis rodiklis, priklausantis nuo daugelio veiksnių. Pastaraisiais metais miškų rinkos tendencijos rodo stabilų augimą, tačiau […]

23 balandžio, 2025

Pagerbiant iškilų Jo Šventenybės Popiežiaus Pranciškaus atminimą, Vyriausybės nutarimu šį šeštadienį, balandžio 26 d., Lietuvoje skelbiamas gedulas. Trečiadienio posėdyje priimtas […]

23 balandžio, 2025

Vilniaus miesto savivaldybėje trečiadienį pristatytas sostinės evakuacijos planas. Šis planas, kuris rengtas, remiantis Ukrainos, JAV miestų patirtimis, skirtas karinės invazijos, […]

23 balandžio, 2025

Ukrainoje žuvusiam Tomui Valentėliui nuspręsta skirti aukščiausią Krašto apsaugos sistemos apdovanojimą, sako krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.  „Šiandien priėmiau sprendimą, […]

21 balandžio, 2025

Viso pasaulio katalikus sukrėtusi popiežiaus Pranciškaus mirtis balandžio 21-ąją neišvengiamai veda prie kito etapo – įpėdinio paskyrimo. AFP išskyrė 15 […]

Arkivyskupas Gintaras Grušas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
21 balandžio, 2025

Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas Gintaras Grušas sako, kad popiežiaus Pranciškaus mirtis antrąją šv. Velykų dieną skatina tikėjimą prisikėlimu. Arkivyskupo teigimu, […]

EPA-ELTA nuotr.
21 balandžio, 2025

Pasirodžius žiniai apie sunkiai sirgusio 88-erių popiežiaus Pranciškaus mirtį, Katalikų Bažnyčia nebeturi vadovo. Kaip bus laidojamas anapilin iškeliavęs ligšiolinis pontifikas […]

16 balandžio, 2025

LTG grupės keleivių vežimo bendrovė „LTG Link” Velykų atostogų laikotarpiu kviečia traukiniauti ir vykdo specialią akciją – balandžio 20–27 d. […]

15 balandžio, 2025

Šakių rajone du neblaivūs vyrai su savimi nešėsi karo laikų sprogmenį. Pirmadienio pavakare, 16 val. 32 min., buvo gautas pranešimas, kad […]

13 balandžio, 2025

Lietuvos šalies vadovai reiškia užuojautą nuo Rusijos raketos smūgių Ukrainos Sumų mieste žuvusių žmonių artimiesiems. Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad […]

KAM / K. Kavolėlio nuotr.
12 balandžio, 2025

Krašto apsaugos viceministrė Orijana Mašalė susitiko su Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovais aptarti karinių poligonų ir karinių mokymo teritorijų plėtros Lietuvoje. […]

Ąžuolyno bibliotekoje atrastas unikalus leidinys
11 balandžio, 2025

Vilniaus universiteto (VU) profesoriaus, Baroko epochos poeto Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) vardu pavadintas asteroidas „Sarbievius“. Asteroidą atrado VU Fizikos fakulteto […]

10 balandžio, 2025

Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – parlamentas paskyrė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui, Europos Parlamento (EP) nariui Vyteniui Povilui Andriukaičiui […]

Regionų naujienos