30 gegužės, 2024
Panevėžio miesto savivaldybė

Panevėžyje nacionalinės svarbos ir reikšmės kultūros įvykis – atidaromas „Stasys Museum“

Panevėžys švenčia naujausio šiuolaikinio meno muziejaus Lietuvoje Stasys Museum“  atidarymą. Stasio Eidrigevičiaus vardu pavadintame muziejuje bus eksponuojama gausi menininko kūryba ir vykdomi tarptautinio bendradarbiavimo projektai. Atidarymo proga į Panevėžio miestą atvyko pats menininkas, gausus būrys svečių bei meno gerbėjų iš užsienio.   

„Tai ypatinga diena Panevėžiui ir Lietuvai. Pasaulyje puikiai žinomo menininko Stasio Eidrigevičiaus menų centro atidarymas Panevėžyje – nacionalinės svarbos ir reikšmės kultūros įvykis. Neabejoju, kad „Stasys Museum“ taps tarptautiniu reiškiniu, ryškiai žyminčiu Panevėžį ir Lietuvą kultūros bei meno pasaulio žemėlapyje“, – teigė Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas. 

Naujajame šiuolaikinio meno muziejuje bus eksponuojama gausi pasaulyje pripažinto menininko Stasio Eidrigevičiaus darbų kolekcija, muziejus matomas, kaip nacionalinės svarbos modernaus meno ekspozicinė erdvė, pasiruošusi ir galinčiu vykdyti tarptautinius meno mainų projektus. Įsikūręs pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos, Panevėžys siekia tapti svariu tarptautinio meno ir kūrybos centru Baltijos šalyse. 

„Dabar muziejus turi augti ir tapti progresyvios architektūros, modernumo ir veržlumo simboliu bei Panevėžio vizitine kortele. Vieta, kurioje mes visi galime jausti, kurti ir dalytis tuo, kas gražiausia mūsų kultūroje“, – pabrėžė Panevėžio miesto meras.

Stasys Museum“ vieta tarptautiniam menui 

„Stasys Museum“ atveria galimybes plėtoti kūrybinius ryšius su pasaulyje pripažintais menininkais, meno institucijomis ir bendruomenėmis, susijusiomis su S. Eidrigevičiumi ar atitinkančiomis muziejaus kuratorinę viziją.

Pasak muziejaus vadovės Vaidos Andrijauskaitės, duris atveriantis modernus muziejus leidžia tarptautinį meną tapti prieinamu kiekvienam, taip prisidėdamas prie meninio smalsumo skatinimo ir kultūros sektoriaus plėtros regione. „Tikiu, kad muziejus skatins gyvą pokalbį apie šiuolaikinį meną ir kurs transformuojančią bei prasmingą patirtį mums visiems“, – teigė ji. 

„Šį rudenį muziejus pakvies apsilankyti garsaus austrų menininko, Vienos akcionizmo judėjimo pradininko Hermanno Nitscho parodoje“, – sakė muziejaus kuratorė Lina Albrikienė. Menininko darbai eksponuojami visame pasaulyje ir yra itin paklausūs tarp tarptautinių meno kolekcionierių.

Be to, muziejus peržengs Lietuvos ribas – lapkričio mėnesį prasidėsiančio festivalio „Lietuvos sezonas Prancūzijoje“ metu Lione bus surengta muziejaus paroda, kurioje bus eksponuojami S. Eidrigevičiaus piešiniai bei didelio formato tapybos darbai. Paroda bus įtraukta į Liono šiuolaikinio meno bienalės 2024 m. programą. 

Pirmoji muziejaus paroda – „ICON – O – STASYS“

Gegužės 31 d. „Stasys Museum“ atidaroma debiutinė muziejaus paroda „ICON – O – STASYS“, užimanti daugiau nei 1000 kvadratinių metrų plotą per tris muziejaus aukštus, kartu su atvira visiems lauko instaliacija. Ekspozicijos lankytojai galės stebėti S. Eidrigevičiaus kūrybos raidą ir atrasti biografines gijas, įaustas į menininko kūrybą – nuo vaikystės sodyboje netoli Panevėžio iki siurrealistinių sovietmečio atspindžių, atskleidžiančių menininko kelią nuo Lietuvos kaimo iki pasaulinio pripažinimo.

Per savo gyvenimą S. Eidrigevičius surengė daugiau kaip 100 tarptautinių parodų ir pelnė daugiau kaip 40 tarptautinių apdovanojimų. Jo įvairialypės kūrybos ekspozicija bus keičiama kelis kartus per metus ir apims tapybą, fotografiją, ekslibrisus, plakatus, skulptūras ir kt. Menininko kūrinių yra žymiose kolekcijose visame pasaulyje, tarp jų – Britų muziejuje Londone, Dekoratyvinių menų muziejuje Paryžiuje, Meno ir amatų muziejuje Hamburge, Dizaino muziejuje Ciuriche, Nacionalinėje bibliotekoje Vašingtone, Vatikano muziejuje, Ginzos grafikos galerijoje Tokijuje, galerijoje „Art Front“ Tokijuje, Chihiro meno muziejuje Tokijuje, Nacionaliniame muziejuje Varšuvoje ir Vroclave.

„Menininkas-multiinstrumentalistas S. Eidrigevičius yra viena žymiausių Lietuvos kultūros asmenybių. Muziejus įkūnija sėkmės istoriją, nuskambėjusią tiek vietos, tiek pasaulio mastu, kuria galime didžiuotis bei tapti sėkmės liudytojais“, – teigė V. Andrijauskaitė.

Nors S. Eidrigevičius yra gerai žinomas visame pasaulyje, jis yra ypač gerbiamas Lenkijoje, kurioje gyvena nuo 1980 m. Dailininko įtaka Lenkijos menui oficialiai pripažinta 2019 m., kai jis buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus“ Komandoro kryžiumi, pabrėžiant jo svarų indėlį į Lenkijos meno bendruomenę.

Panevėžio transformacija: naujasis muziejus – bendruomeninis projektas

Muziejaus vadovė V. Andrijauskaitė pabrėžia, jog svarią dalį jos kolektyvo sudaro iš užsienio grįžę ir kultūros sritį plėtoti norintys kraštiečiai. Darbuotojų tarpe yra grįžusių iš Kanados, Maltos, Velso, Vokietijos ir kitų užsienio šalių. Pasak muziejaus direktorės, tai parodo realų muziejaus aktualumą bei įtaką miestui.  

Muziejaus misijoje svarbiausias vaidmuo tenka miesto gyventojų įsitraukimui. „Vienas iš pagrindinių muziejaus strategijos tikslų – kuo labiau įtraukti vietos bendruomenes. Subūręs daugiau nei 100 savanorių komandą, muziejus tapo visų bendru projektu, – sako V. Andrijauskaitė. – Muziejaus sėkmė priklauso ne tik nuo muziejaus turinio, bet ir nuo bendruomenės susitelkimo, palaikymo bei bendradarbiavimo. Dabar tai mūsų visų muziejus.”   

Monumentali ir minimalistinė architektūra

Nuo gegužės 31 d. lankytojai kviečiami ne tik aplankyti parodą „ICON – O – STASYS“, kuri bus eksponuojama iki 2024 m. lapkričio mėnesio, bet ir patyrinėti monumentalią, tačiau minimalistinę naujojo muziejaus architektūrą. 

Paprastumas, logika ir fantazija – tai trys raktiniai žodžiai, apibūdinantys „IMPLMNT architects“ studijos architektų Aurimo Syruso, Gretos Šidlauskaitės ir Ričardo Bertašiaus sukurtą koncepciją.

„Stasys Museum“ vidaus erdvės buvo planuojamos sekant pasaulines daugiafunkcių menų centrų tendencijas, kurioms svarbu ne tik patalpų įvairovė, bet ir galimybė jas transformuoti. Daugiau nei 3700 kv. m ploto pastate suprojektuotos daugiafunkcės erdvės gali būti modifikuojamos ir lengvai pritaikomos skirtingiems scenarijams. Rangos darbus atliko bendrovė „Panevėžio statybos trestas“.

Tarp „Stasys Museum“ atidarymo akcentų – D. Abariaus ir D. Ulvydo kūrinys

Gegužės 31 d. – birželio 2 d. „Stasys Museum“ skelbia turiningą atidarymo savaitgalio programą, kurią sudaro susitikimai ir nemokamos autorinės ekskursijos su S. Eidrigevičiumi, V. Andrijauskaite, L. Albrikiene bei muziejaus gidais. Į muziejų galės patekti visi įsigiję bilietą, kurio standartinė kaina yra 8 Eur.

Specialiai muziejaus atidarymo proga, tamsiu paros metu, milžinišką „Stasys Museum“ fasadą puoš išskirtinė video projekcija, kurią režisavo Donatas Ulvydas pagal Daliaus Abariaus koncepciją. Video kūrinys mena pagrindinės S. Eidrigevičiaus freskos, puošiančios pirmąjį muziejaus aukštą, sukūrimą. Video kūrinio metu skambės B. Kutavičiaus sonetai, skirti S. Eidrigevičiaus kūrybai, atliekami Panevėžio muzikinio teatro muzikantų Astos Striogaitės-Puodžiūnienės, Roko Vizbaro ir Arsenii Esaulkov.

Šį dešimties minučių trukmės video kūrinį panevėžiečiai ir miesto svečiai galės išvysti gegužės 31 d. ir birželio 1 d. nuo 22 val., Respublikos g. 40. Jis bus kartojamas iki 23 val., atsižvelgiant į oro sąlygas.

Apie „Stasys Museum“

2024 m. gegužės 31 d. Panevėžyje atidaromas „Stasys Museum“ siekia tapti kultūros fenomenu ir tarptautinio meno centru. Pavadintas pasauliniu mastu pripažinto menininko Stasio Eidrigevičiaus vardu, jis pristatys įvairius jo kūrinius ir bus pasaulinio talento bei kūrybiškumo platforma. Muziejaus architektūra atspindi paprastumą, logiką ir fantaziją bei siekį tapti regiono kultūros centru ir drąsiu nauju Baltijos šalių meno scenos orientyru.

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


16 liepos, 2024

Molainių kaimo bendruomenė (Panevėžio r. sav.) 2024 m. įgyvendino Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis finansuojamą projektą „Viešųjų […]

16 liepos, 2024

Liepos 13-ąją minima Durbės mūšio pergalės sukaktis ir Žemaičių tautos vienybės diena. Šia proga Telšių kultūros centras paruošė pilną šios […]

15 liepos, 2024

Mintimis apie Panevėžio regiono ir Panevėžio rajono galimybes įgyvendinant Panevėžio regiono funkcinės zonos strategiją dalijasi Panevėžio regiono tarybos pirmininko pavaduotojas, […]

Mažosios kultūros sostinės vėliava Tauragnų krašto bendruomenės pirmininkės Danguolės Trimonienės ir Tauragnų seniūno Alvydo Danausko rankose / Valdo Mintaučkio nuotr.
12 liepos, 2024

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių projektų atrankos posėdyje išrinktos 2025 metų mažosios kultūros sostinės, atstovaujančios kiekvienam etnografiniam regionui. Paraiškas vertinusi komisija […]

Algimanto apygardos partizanai / Iš kairės: Algimanto apygardos Ryšių skyriaus viršininkas Albinas Kubilius-Rūgštymas, Žaliosios rinktinės vadas J. V. Česnakavičius-Daujotas, apygardos vadas A. Starkus-Montė, kiti neatpažinti. Iš Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus fondų
11 liepos, 2024

Jonas Vitautas (taip dokumente) Česnakavičius gimė 1924 m. liepos 12 d. Panevėžio aps. Smilgių vls. Dambavos parapijos Valdeikių k. ūkininkų […]

10 liepos, 2024

Panevėžyje baigiamas įgyvendinti dar vienas projektas – baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, […]

9 liepos, 2024

Liepos 1–5 dienomis Čiuteliuose (Radviliškio r. sav.) esančiame Eugenijaus Miselio ūkyje, kur kadaise ūkininkavo P. Plechavičius, įgyvendinant Radviliškio viešosios bibliotekos […]

9 liepos, 2024

Ir vėl Dubingiai. Ir vėl atradimai. Šiuokart miestelio šv. Jurgio bažnyčioje „susituokė“ du neįtikėtinai tolimi žanrai ir kalbėjimo būdai. Tokie […]

8 liepos, 2024

Liepos 6 d. Panevėžio rajone, Upytėje, paminėta Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena. Iškilmių metu inauguruotas 20-asis Panevėžio rajono garbės […]

7 liepos, 2024

2024 m. liepos 6 d. Chaimo Frenkelio vilos parke Šiauliuose, minint Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, atidarytas XXI tarptautinis […]

7 liepos, 2024

Ką tik pasibaigus Lietuvos dainų šventei „Kad giria žaliuotų“ kultūros ministras Simonas Kairys dėkoja visiems jos organizatoriams ir dalyviams už […]

5 liepos, 2024

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė įteikė Padėką Panevėžio rajono savivaldybės merui Antanui Pociui už civilinės saugos stiprinimą – lyderystę plečiant […]

3 liepos, 2024

Vieną birželio šeštadienį Plokščiuose vyko didelė šventė – Panemunių mokyklos-daugiafunkcio centro Plokščių skyriuje surengta konferencija „Suomijos kultūrinio gyvenimo atspindžiai Plokščiuose“, […]

3 liepos, 2024

Panevėžio apygardos prokurorė Dalia Markauskienė pateikė apeliacinį skundą dėl Panevėžio apygardos teismo nuosprendžio, kuriuo buvęs Biržų rajono meras Vytas Jareckas, […]

Bibliotekos nuotr.
1 liepos, 2024

Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka šiuo metu įgyvendina projektą „Generolas P. Plechavičius Čiutelių palivarke“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros […]

30 birželio, 2024

Daukanto aikštėje vykusioje Dainų šventės vėliavos pakėlimo ceremonijoje dalyvavęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad lietuviai yra dainų ir poezijos tauta. […]

29 birželio, 2024

Šeštadienį Kauno Dainų slėnyje ypatingu Dainų dienos renginiu „Miškais kalnai žaliuoja“ atidarytas šimtmetį mininčios Dainų šventės „Kur giria žaliuoja“ koncertų ciklas. […]

29 birželio, 2024

Šeštadienį Kaune, Dainų slėnyje, prasideda savaitę truksianti šimtmečio Dainų šventė. Pasak miesto savivaldybės, renginyje tikimasi sulaukti apie 10 tūkst. dalyvių […]

28 birželio, 2024

Tvarią kultūros ir švietimo sąveiką per valstybės finansuojamą kultūrinės edukacijos programą „Kultūros pasas“ skatinęs projektas ir jo sėkmingai įgyvendintos veiklos […]

L. Prascevičiūtės nuotr.
28 birželio, 2024

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) nuo birželio 11 dienos eksponuojama paroda „Diena XIX amžiaus dvare: […]