14 balandžio, 2021
Karolina Baltmiškė

Per kelerius metus Pažagieniai tapo prestižine priemiestine gyvenviete

bendruomenės archyvo nuotr.

„Manau, temperamentas, – pasiteiravus, kas motyvuoja nemažą laiko dalį skirti bendruomenės veiklai, susimąsto Panevėžio rajono kaimo bendruomenės „Pažagieniai“  pirmininkė Elena Stanienė. –  Man patinka ši veikla. Kiek save pamenu, visada buvau visuomeniška. Nuo mokyklos laikų, kai manęs buvo visur pilna, nepasikeičiau.  Matyt, ir prigimtis turi įtakos. Mano tėtis buvo labai aktyvus. Nors būdamas  35 metų dėl traumos darbe apako, bet jis vaidino dramos kolektyve, grojo akordeonu, pūtė triūbą, skambino pianinu, mušė būgną. Kartu su juo ir mama  aktyviai visur dalyvaudavo. Aš pati pasirinkau pedagogės kelią. Dešimt metų dirbau Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos direktoriaus pavaduotoja neformaliajam ugdymui. Nuo 2010 m. dirbu Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje. Likusį laiką skiriu šeimai ir bendruomenei.“

Bendruomenės prabudimas

Panevėžio rajono kaimo bendruomenė „Pažagieniai“  įsikūrė, kaip ir visos kitos rajono bendruomenės – 2003 metais.  Tačiau iki 2015 metų ji gyvavo tik bendruomenių sąrašuose. Bendruomenės pirmininkas Valentinas Genotis parašė kelis raštus, bet išjudinti bendruomenę jam taip ir nepavyko. „2010 metais kartu su Vidu Visockiu bendruomenės pirmininkas parengė projektą ir jam įgyvendinti gavo finansavimą.  Už gautas lėšas gyvenvietėje buvo įrengiama krepšinio aikštelė. Kadangi su Vidu Visockiu buvome geri draugai, bičiuliavomės šeimomis, jis vieną dieną paprašė manęs užbaigti šį projektą. Reikėjo surengti aikštelės atidarymo šventę, organizuoti projekto viešinimą. Sutikau. Kartu su vyresniosiomis dukromis parengėme lankstinukus, pripirkome balionų, vaišių ir lauke surengėme krepšinio aikštelės atidarymą. Tokia buvo mano veiklos bendruomenėje pradžia, nors tada nebuvau net valdybos narė“, – pasakoja bendruomenės pirmininkė Elena Stanienė.

Po to vėl kelerius metus tęsėsi tylus bendruomenės egzistavimas.

Tačiau niekas neatsiranda iš nieko ir lygioje vietoje.  „Pažagienių gyventojai Sigita ir Stanislovas Jasiūnai, važinėdami tiek po rajoną, tiek po Lietuvą, matė kitokią bendruomenių veiklą, todėl jie vis kalbėdavo, kad mes neišnaudojame tų galimybių, kuriomis naudojasi kiti kaimai. Jie pasakojo, kaip bendruomenių rūpesčiu gražėja gyvenvietės, kad įrengiamos naujos sporto aikštelės, treniruokliai, kad kitur žmonės sportuoja, o pas mus nieko nevyksta. Tada ir kilo mintis, kad reikia atgaivinti bendruomenės veiklą“, – bendruomenės prabudimo pradžią prisimena Elena.

Bendruomenės aktyvinimui pritarė ir tuometinė ilgametė Pažagienių mokyklos-darželio direktorė Angelė Andrunavičienė. Tad buvo nuspręsta mokykloje-darželyje surengti bendruomenės susirinkimą. „Valentinas Genotis labai apsidžiaugė, kad pagaliau nuo jo bus nuimtos pirmininko pareigos.  Į  Panevėžio seniūnijos seniūno Sauliaus Skrebės organizuotą susirinkimą atėjo gana daug žmonių. Tada išrinkome naują 13 žmonių valdybą. Joje sutiko būti ir Valentinas Genotis. Tik pačiais geriausiais žodžiais galiu atsiliepti apie šį žmogų. Kaip jis pats juokauja, tiek, kiek nebuvo padaryta bendruomenėje nuo 2003 iki 2015 metų, jis padarė nuo 2015 iki 2018 m.  Valentinas labai aktyviai įsitraukė į bendruomenės gyvenimą.  Valdyba aktyviai dirbo ir beveik visi buvome perrinkti antrai kadencijai. Šie metai mūsų bendruomenei rinkiminiai. Susirinkimas turėjo vykti kovo  mėnesį, bet dėl karantino teko jį atidėti. Tikimės, kad susirinkimą galėsime surengti birželio mėnesį“, – lūkesčiais pasidalija bendruomenės „Pažagieniai“ pirmininkė Elena Stanienė.

Paniro į projektus

„Labai džiaugiuosi visais valdybos nariais. Tai labai aktyvūs, kūrybiški žmonės, gebantys rengti ir įgyvendinti projektus. Labai puikiai su projektais dirba Sigita Jasiūnienė, Miglė Ramonienė. Per metus po 4–6 projektus parengiame ir įgyvendiname, – pasididžiavimo savo komanda neslepia pašnekovė. – 2015 metais didžiausią dėmesį skyrėme viešųjų erdvių tvarkymui.  Per 2016 metus įgyvendinome du didelius projektus, kuriems buvome gavę 16 tūkst. eurų. Už šias lėšas įkūrėme šeimos poilsio ir sveikatingumo zoną. Toje zonoje yra vaikų žaidimų aikštelė, treniruokliai, suoliukai, šiukšliadėžes ir didžiulė šeimų poilsiui skirta teritorija . Esame įgyvendinę labai įvairių projektų. Tarp jų ir edukacinių. Vienas tokių – Sigitos Jasiūnienės  įgyvendintas projektas „Vasara su knyga“. Šeimų poilsio ir sveikatingumo zonoje kelis vasaros mėnesius buvo skaitomos pasakos po atviru dangum. Mamos, močiutės, seneliai atsinešdavo patiesalus ir kartu su vaikais įsitaisius ant vejos klausydavo pasakų. Pilna aikštelė prisirinkdavo. Ir patys bendruomenės nariai stengėsi tas valandas paįvairinti. Vienas senelis atsinešė vaikams parodyti žiurkėną, nes ne kiekvienam vaikui leidžia namuose laikyti gyvūnėlį.“

Kaip teigia bendruomenės pirmininkė, Pažagienių gyvenvietė nuo 2015 metų pagražėjo neatpažįstamai. Sutvarkytas kiekvienas gyvenvietės kampelis. Sukurtas nuostabus alpinariumas, jo sukūrimui vadovavo valdybos narė Virginija Kazokienė. Prie jo pastatytas didžiulis vėliavos stiebas – jį padarė bendruomenės narys Vincas Karsabutas. Bendruomenės nariai labai geranoriškai priima visas idėjas. „Sumanėme gyvenvietę papuošti baltai nudažytu dviračiu, ant kurio įtaisytas gėlių krepšelis. Tik užsiminiau, kad reikalingas dviratis, kaip mat jis buvo atvarytas prie mano buto durų, – pasidžiaugia pirmininkė. – Pas mus gyvena labai daug gerų žmonių. Formuojasi ir bendruomenės tradicijos. Viena jų – kiekvieną vasarą keliaujame baidarėmis.“

Šešerius metus Pažagienių gyventojai  kūną ir dvasią stiprina pilates treniruotėmis. Renkasi du kartus per savaitę. Užsiėmimai vyksta Pažagienių mokykloje-darželyje. 2020 m. birželio mėnesį susibūrė šokių kolektyvas. Gaila, bet veiklas pristabdė karantinas.

„Vieną kartą per metus turime tradicinę kelionę po Lietuvą bendruomenės nariams, vieną arba du baidarių žygius Aukštaitijoje arba Žemaitijoje, turime keletą švenčių, viena iš jų – Lapų grėbimo šventė. Šioje šventėje labai svarbūs daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkai, kurie suorganizuoja talkas prie savo namų. Pažagieniai – žalias kaimas, todėl rudenį lapais esame turtingi. Po talkos visi susirenkame ir vaišinamės koše ar moliūgiene. Per šešerius metus esame labai įvairių košių virę. Skaniausia buvo Panevėžio seniūnijos seniūnaitės Miglės Ramonienės moliūgienė. Iš projektinių lėšų esame nusipirkę reikalingą įrangą šventėms rengti (garso kolonėlę, kazaną ir kt.) ir maloniai praleidžiame laiką“. Taip pat negaliu nepaminėti, kad kasmet vykdome Daugiabučių namų savininkų bendrijų aplinkų konkursą, kuriame apdovanojame bendrijų aktyvius gyventojus, kurie neabejingi grožiui ir aplinkai“, – pasakoja Elena Stanienė.

Bendruomeninis verslas įmanomas

Didžiausias ir ryškiausias „Pažagienių“ bendruomenės  projektas yra bendruomeninio verslo projektas „Mobilus SPA“. Už jį bendruomenė konkurse „Krašto auksas“ pelnė apdovanojimą. Šis projektas – akivaizdus įrodymas, kad bendruomeninis verslas įmanomas.  „Plėtojant veiklą atsiranda ir lėšų poreikis. Anksčiau eidavome prašyti paramos pas rėmėjus, bet, atsiradus galimybei kurti bendruomeninį verslą, sumanėme patys užsidirbti. Nutarėme nusipirkti termomasažines lovas ir teikti sveikatinimo paslaugas. Iš viso įsigijome 7 temomasažines lovas. Iš Švyturio g. 25 namo nuomojame patalpas, kuriose vyksta ne tik  bendruomenės renginiai, bet ir teikiamos termomasažo paslaugos. Kitas termomasažines lovas nuomojame. Kaip reikalauja paramos verslo projektams teikimo taisyklės, privalu trejus metus išlaikyti vieną darbo vietą, o tai reiškia, kad per mėnesį turime uždirbti beveik 700 eurų. Mums sekasi, mes tiek uždirbame, todėl darbo vietos išlaikymas nesukelia papildomų sunkumų“, – apie plėtojamą verslą pasakoja Elena Stanienė ir priduria, kad jei būtų apsiriboję viena – dviem lovomis, nebūtų įmanoma tiek uždirbti.

Pašnekovė neslepia, iš pradžių nebuvo lengva. Įsukti verslą padėjo gebėjimas bendradarbiauti su kitomis bendruomenėmis ir organizacijomis. „Tik, deja, mūsų verslą pristabdė karantinas. Tačiau tikimės, kad jam pasibaigus, vėl sėkmingai galėsime jį tęsti.  Žmonės vis klausinėja, kada bus galima naudotis mūsų paslaugomis“, – viliasi Elena.

Termomasažinių lovų nuoma  reikalauja naujų investicijų. Su lengvuoju automobiliu galima nuvežti tik vieną lovą. Jei užsakovas nuomojasi dvi lovas, jas tenka vežti dviem mašinomis. Tai jau papildomos išlaidos. „Parengėme ir Panevėžio rajono vietos veiklos grupei pateikėme projektą krovininiam automobiliui įsigyti. Jis mums reikalingas termomasažinėms lovoms vežioti. Be abejo, jis pravers ir bendruomenės nariams didesnių gabaritų pirkiniams parsigabenti. Labai tikimės, kad jam įsigyti bus skirtos lėšos“, – lūkesčiais pasidalija bendruomenės pirmininkė.

Bendruomenė puoselėja ir kitą  verslo sumanymą. „Jau esame suformavę 15 arų sklypą, kuriame norime įveisti bendruomenės sodą. Žemės ūkio ministerijai jau pateikėme projektą ir, jei jis bus finansuojamas, planuojame nusipirkti sodo traktoriuką, trimerį bei 40 vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukų. Užsiauginę sodą planuojame pirkti vaisių džiovinimo mašiną ir džiovinti savo sode užaugintus vaisius ir uogas. Pasinaudodamos įsigyta įranga ir bendruomenės nariai galės taip savo derlių perdirbti“, – planais pasidalija  Elena Stanienė.

Skatina savivaldybės palaikymas

Elena Stanienė pabrėžia, kad bendruomenių veiklą skatina ir labai palaiko Panevėžio rajono savivaldybė. „Pas mus nekyla klausimas remti ar ne projektą, mūsų klausiama, kiek reikia paramos“, – savivaldybės požiūriu pasidžiaugia „Pažagienių“ bendruomenės pirmininkė Elena Stanienė. Praėjusiais metais, pasak pašnekovės, Pažagieniai sulaukė dar vienos rajono savivaldybės dovanos. Investavus apie 38 tūkst. eurų visoje gyvenvietėje buvo įrengtas LED apšvietimas. Gyvenvietę apšviečia 45 LED šviestuvai. „Dabar pas mus ir vakarais galima pasivaikščioti po gyvenvietę, paėjėti pėsčiųjų taku. Tai didžiulė dovana mūsų gyvenvietei ir, manau, kad mums pasisekė todėl, kad mes esame aktyvūs“, – pasidžiaugia Elena.

Gyvenvietėje – paklausūs daugiabučiai

Panevėžio pašonėje yra įsikūrusios dvi Pažagienių gyvenvietės. Ir abiejose veikia bendruomenės. „Vienuose Pažagieniuose žmonės įsikūrę individualiuose namuose. Ten veiklą organizuoja bendruomenė „Savas“. Mūsų „Pažagienių“ bendruomenė yra sutelkusi daugiabučių namų gyventojus, – pasakoja Elena Stanienė ir priduria. – Mūsų gyvenvietėje vien daugiabučiai gyvenamieji namai ir trylika iš jų jau atnaujinti. Dar trys ruošiami renovacijai.“

Gražiai sutvarkyta ir  stropiai prižiūrima gyvenvietė jau tapo prestižine.  „Neretai žmonės kreipiasi į mane, prašydami pranešti jiems, jei Pažagieniuose  atsiras parduodamas butas. Manau, gyvenvietei patrauklumo suteikia ne tik sutvarkytos viešosios erdvės, apšvietimas, bet ir tai, kad pas mus yra mokykla-darželis. Mažas transporto judėjimas, tad vaikai saugiai gali nueiti į mokyklą ir iš jos grįžti, – gyvenvietės privalumus vardija pirmininkė. – Privalumas ir tai, kad beveik iki mūsų gyvenvietės atvažiuoja miesto autobusas. Tik koks puskilometris nuo stotelės iki mūsų gyvenvietės.“ Respublikiniame konkurse „Bendruomenė – švyturys 2017 – kelias į sėkmę“ už veiklą 2017 metais Panevėžio rajono kaimo bendruomenės „Pažagieniai“ pirmininkė Elena Stanienė tapo nominacijos  „Vietos bendruomenės lyderis-vadybininkas“ laureatė.

„Nors šis apdovanojimas buvo įteiktas man asmeniškai, bet, manau, kad tai visos bendruomenės nuopelnas, nes be bendruomenės narių palaikymo, jų aktyvaus dalyvavimo, nieko nepadarysi“, – sako Elena Stanienė ir pakviečia atvažiuoti į Pažagienius, pasimėgauti termomasažu, pasivaikščioti po gyvenvietę, kuri per šešerius metus išaugo iki prestižinės gyvenvietės.

Nuotraukų galerija

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Daug metų buhaltere dirbusi Pranutė Kunčienė išėjusi į pensiją pasižymėjo kaip savamokslė istorikė ir kraštotyrininkė / Broniaus Vertelkos nuotr.
7 gegužės, 2021

Šių metų Panevėžio apskrities mažojoje kultūros sostinėje Tiltagaliuose (Panevėžio r.), Žaliosios gatvėje, gyvenančios Pranutės KUNČIENĖS pomėgis – rinkti ir užrašyti […]

7 gegužės, 2021

papaNuo gegužės 7 dienos Panevėžio miesto dailės galerijoje lankytojų laukia Aukštaitijos regiono tautodailės paroda. Po dvejų metų pertraukos į atnaujintą […]

6 gegužės, 2021

Panevėžio miesto savivaldybės įgyvendinamo projekto „Globalus Panevėžys“ ambasadorė Justina Pajus tapo viena iš Savivaldybės įgyvendinamo tarptautinio projekto  „Erdvės žmonėms“ (Space […]

6 gegužės, 2021

Jei po ilgos, baltos, gražios žiemos pasiilgote spalvų ir teigiamų emocijų – visą gegužės mėnesį turite puikią progą visa tai […]

5 gegužės, 2021

Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis pasveikino Paįstrio seniūnijos gyventoją Žibutę Stasiūnienę su aukštu apdovanojimu –  Motinos dienos proga Lietuvos […]

Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM šv. Mišiose pradedant Marijai skirtą mėnesį džiaugiasi į atsinaujinusią Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų Baziliką grįžusiu stebuklais garsaus Švč. Mergelės Marijos su Vaikeliu paveikslo sugrįžimu / Rugilės Duliūtės nuotr.
4 gegužės, 2021

Gegužės 1-ąją, pradedant Marijai skirtą mėnesį, į atsinaujinusią Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų Baziliką grįžo stebuklais garsus Švč. […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
4 gegužės, 2021

2021 m. gegužės 1 d. Kupiškyje vyko iškilmingas  Lietuvai pagražinti draugijos 100-mečio  minėjimas, kuriame buvo sodinami ąžuoliukai. LR Seimas, atsižvelgdamas į tai, […]

29 balandžio, 2021

Šiandien Biržų rajono savivaldybės taryba vienbalsiai suteikė Biržų mieste prie Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios esančiai aikštei Nepriklausomybės pavadinimą. „Biržų miesto […]

Guoda Burokienė
28 balandžio, 2021

Melas ir klasta – kvailių ir bailių ramstis. Taip yra pasakęs britų politikas Filipas Česterfildas. Būtent melu, paslaptimis, nutylėjimu ir […]

27 balandžio, 2021

XXI-oji Nacionalinė Lietuvos  bibliotekų savaitė, kurios šūkis „Nauja realybė – naujos formos“, Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos filiale „Židinys“ prasidėjo […]

26 balandžio, 2021

Vyriausybei rengiantis sprendimams grąžinti į mokyklas 5-11 klasių mokinius savivaldybės ragina nesukelti nepagrįstų visuomenės lūkesčių, o įvertinti visas praktines šio […]

23 balandžio, 2021

Šią savaitę vyko pirmasis diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų forumas, kuriame kartu su LR Vyriausybės diasporos politikos, diasporos įtraukimo valstybės […]

22 balandžio, 2021

Lietuvoje atsiras dar vienas draustinis, apimantis Juodymų pelkę, kurį valstybė ateityje įtrauks į Europos ekologinį tinklą „Natura 2000“. 245,5 ha ploto […]

22 balandžio, 2021

Rožyno progimnazija taps pirmąja mokykla ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Pabaltijo šalyse, kurios stadione moksleiviai mokysis diskgolfo sporto šakos. […]

Panevėžio centras
21 balandžio, 2021

Panevėžio apylinkės teisme išnagrinėta didelės apimties baudžiamoji byla dėl sukčiavimo ir nusikalstamo bankroto. Iš keturių kaltinamųjų, du  – J. G. […]

21 balandžio, 2021

Valstybės investicijų programoje numatytos lėšos Panevėžio daugiafunkcio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ rekonstravimui. Šiems metams skirta 850 tūkst. Eur, 2022 […]

LR Seimo narė Guoda Burokienė
20 balandžio, 2021

Ir ko tik nepadarysi, norėdamas žūtbūt patekti į valdžią ar joje išsilaikyti kuo ilgiau. Ir kas ta demokratija ar žmonių […]

16 balandžio, 2021

Viena kitai, rodos, prieštaraujančios sąvokos „valdininkas“ ir „menininkas“ visiškai  sėkmingai gali derėti viename žmoguje. Tai atspindi Panevėžio rajono savivaldybės administracijos […]

15 balandžio, 2021

Visuotinis karantinas pakeitė kultūrinio gyvenimo rutiną, bet entuziazmo kurti sielai šventę nenumalšino. Balandžio 15-ąją, minint Kultūros dieną, rengiama tradicinė Panevėžio […]

Guoda Burokienė
14 balandžio, 2021

Liaudies išmintis byloja – ratus ruošk žiemą, o roges – vasarą. Išminties perlų tautosakoje teko ieškotis konservatoriams, supratus, jog artėjančių […]