17 birželio, 2023
STRUCTUM

Pirmą kartą Vilniaus istorijoje: geriausios idėjos Lietuvos miestams išrinktos renginiams netradicinėje sostinės vietoje

Vilniaus širdyje apdovanotos geriausios idėjos Lietuvos miestams – tvarių miestų idėjas generuojantys nacionaliniai architektūros ir urbanistikos apdovanojimai „Išmanusis miestas 9“.

Ketvirtadienį Vilniuje, pačiame sostinės centre įvyko jau devintą kartą organizuojamų nacionalinių urbanistikos ir architektūros apdovanojimų „Išmanusis miestas 9“ ceremonija.

Renginiams netradicinėje erdvėje, ant Stalo kalno, rinkosi būrys žinomų žmonių. Tokio masto renginys ant Stalo kalno įvyko pirmą kartą istorijoje.

Prie Kalnų parko, ant Stalo kalno, susirinko keli šimtai garbingų svečių. Į renginį atvyko keturių ministerijų atstovai, devynių savivaldybių merai, Vilniaus miesto vyr. architektas Mindaugas Pakalnis, prodiuseris Edvardas Žičkus, žurnalistė Rūta Lapė, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė.

Apdovanojimuose koncertavo atlikėja Monika Liu. Renginį vedė dainuojantis renginių vedėjas Giedrius Leškevičius.

Šį kartą apdovanojimų ceremonijai buvo pasirinkta itin išskirtinė vieta, esanti sostinės centre. Ji tarsi pasislėpusi ir daliai vilniečių nėra žinoma. Anot legendos, čia prieš 700 metų buvo įkurtas Vilniaus miestas.

Apdovanojimų organizatoriams buvo didelis iššūkis renginį įgyvendinti šioje Vilniaus vietoje. Prieš sceną stovėjusių stalų dekoracijomis rūpinosi augalų stilistas Mantas Petruškevičius, lauko erdvę dengė natūrali žolė ir puošė dekoruoti medžiai.

„Išmanusis miestas 9“ – analogų šalyje neturintis nacionalinis projektas, vienijantis Lietuvos rajonų savivaldybes, aukštųjų mokyklų studentus, privataus bei valstybinio sektorių atstovus ir sprendžiantis probleminių viešųjų šalies erdvių likimą ir skatinantis darnią miestų plėtrą.

Šiemet konkurse „Išmanusis miestas 9“ dalyvavo rekordinis Lietuvos savivaldybių skaičius – 9 ir buvo pateiktas rekordinis kiekis projektų – 54. Architektai, urbanistai, inžinieriai ir interjero dizaineriai kūrė erdves teritorijoms Anykščių, Tauragės, Druskininkų, Mažeikių, Lazdijų, Vilniaus rajono, Šalčininkų, Molėtų ir Jurbarko savivaldybėms.

Per 9 metus „Išmanusis miestas“ konkursui iš viso buvo sukurta per 260 projektų savivaldybių teritorijoms. Dalis jų jau yra realizuoti: Elektrėnuose įrengtas rekreacinis parkas, Kuršėnuose – išmanusis tiltas. Ignalinoje planuojamas įgyvendinti sporto ir sveikatingumo centro „Šuolis“ projektas, Tauragėje statoma arena. Dalyviai motyvuojami organizatorių ir rėmėjų įsteigtais piniginiais prizais (prizinis fondas 10 000 €) bei vertingomis dovanomis.

Projektą globoja keturios ministerijos: Aplinkos, Vidaus reikalų, Kultūros ir Susisiekimo.

Įžanginę kalbą renginio pradžioje tarė konkurso „Išmanusis miestas“ idėjos sumanytoja Ignė Dutova. Ji sveikino visus svečius susirinkus į šią unikalią sostinės vietą – ovalo formos pievą, pačiame sostinės centre.

„Susitinkame ypatingoje vietoje, kurioje pasak legendos buvo įkurtas Vilniaus miestas – Didžiajam kunigaikščiui Gediminui nudūrus Taurą. Labai simboliška, kad mūsų sostinė švenčia 700 metų jubiliejų, o mes šį projektą kuriame jau devintus metus.

Šių metų konkurso „Išmanusis miestas“ vedamoji tema buvo tvarumas. Tai neatsiejama išmanių miestų dalis, nes miestas negali būti išmanus, jeigu nėra tvarus. Dėkoju dalyvavusiems šiame konkurse ir jį palaikiusiems“, – teigė I. Dutova.

Komisiją, sprendusią, kurie projektai yra geriausi, sudarė žinomi architektai, urbanistai, statybų sektoriaus atstovai iš Lietuvos ir užsienio. Tarp komisijos narių – vienų žinomiausių pasaulio architektų studijų atstovai Fokke Moerel (MVRDV partnerė ir architektė) ir Gianluca Racana („Zaha Hadid Architects“ vadovas).

Renginio pradžioje susirinkusius taip pat pasveikino keturios Lietuvos Respublikos ministerijos. Pirmasis žodį tarė Kultūros ministras Simonas Kairys. „Labai džiugu, kad savivalda yra įtraukiama į pokyčių procesus ir nebegalvoja, kad ypatingai svarbu yra tiesiog kažką išasfaltuoti ar įrengti aikštelę. Yra daugybė dalykų, kurie iš esmės keičia mūsų gyvenimo kokybę, kurie turėtų būti rodiklis ir ta sąveika tarp įvairiausių žmonių: valdžios, architektų, politikų, miesto, bendruomenės – tai yra raktas.

Norėčiau palinkėti to lėtumo ir žmogiškumo, kuris tikrai turėtų būti vis labiau vertinamas ir kuo toliau ta vertybė turėtų būti didesnė. Ačiū už gražią iniciatyvą ir puikų renginį ir lauksime nekantriai kitų metų konkurso“, – kalbėjo S. Kairys.

Ant scenos užlipęs Susisiekimo ministras Marius Skuodis prisiminė, kaip pirmą kartą susipažino su STRUCTUM ir konkursu „Išmanusis miestas“. „Kai įžengiau į plačius Susisiekimo ministerijos koridorius, vieną dieną man nežinant tuo metu vykusio konkurso visi projektai atsidūrė ant vieno koridoriaus sienų ir aš kiekvieną dieną praeidamas pasižiūrėdavau tuos projektus.

Tokie dalykai paragina savo kasdienybėje į vykdomas veiklas pažvelgti kūrybingai. Vieną dieną viskas nuo tų sienų dingo ir nuo to laiko ant jų nieko geresnio pas mus neatsirado. Projektai įspūdingi ir labai gražūs. Norėčiau, kad daugelis jų būtų įgyvendinti“, – teigė M. Skuodis.

Aplinkos viceministrė Daiva Veličkaitė ant scenos dėkojo konkurso organizatoriams STRUCTUM – „Už šių temos pakylėjimą tiek fiziškai, tiek visomis kitomis prasmėmis. Šiame konkurse matome, jog bendradarbiaudami ir pasiekdami neįtikėtinų rezultatų, galima nuveikti itin daug“, – teigė D. Veličkaitė.

Vakaro svečius pasveikino ir Vidaus reikalų ministrės patarėja Agneta Ladek. Ji skyrė sveikinimo bei padėkos žodį konkurso dalyviams bei svečiams. Savo kalboje ji padėkojo ir STRUCTUM komandai bei pasidžiaugė ilgamete ministerijos ir STRUCTUM partneryste.

Portalo Structum.lt balsavimo nugalėtojus paskelbė vyr. redaktorius Jokūbas Baltrukonis. „Šiam konkursui buvo pateikti labai įdomūs projektai. Galiu tik įsivaizduoti, kiek valandų prie jų kūrimo buvo praleista. Noriu paraginti savivaldybes, kad šie išskirtiniai projektai nenugultų į stalčius, o būtų įgyvendinti. Kaip ir kasmet, internetinio balsavimo metu kaito mūsų serveriai, bet atlaikė. Buvo smagu matyti tokį balsavusiųjų aktyvumą. Noriu pasidžiaugti, jog šį kartą nugalėtojais tapo tarptautinė projektuotojų komanda „Sharppers“, – kalbėjo. J. Baltrukonis.

Daugiausiai viešame internetiniame balsavime taškų surinkusiu darbu tapo projektas Vilniaus m. rajono savivaldybei „A case of Skaidiski Park“. Komandą „Sharppers“ sudarė: Christopher Osei Kusi, Rubatsirorwashe Matsongoni, Alex Kirika.

Už geriausią urbanistinę koncepciją Vidaus reikalų ministerijos įsteigtas prizas skirtas komandai „Metodas“, kurią sudarė Vilnius Tech universiteto studentai Augustė Klimanskytė, Elena Pusčiūtė, Arnas Budraitis. Ši komanda pasiūlė atnaujinti Tauragės turgaus erdves. Darbo vadovės: prof. dr. Dalia Dijokienė, doc. Saulius Motieka.

Už išraiškingiausią architektūrinę ambiciją prizas skirtas komandai „LOOTUS“ (Lukrecija Ramanauskaitė ir Martynas Stakvilevičius), Mažeikių raj. savivaldybei pasiūliusi projektą Poilsio ir gyvūnų gerovės kompleksas.

Už geriausią inžinerinį sprendimą Susisiekimo ministerijos įsteigtas prizas atiteko Kauno Technologijos universiteto studentui Tautvydui Zykevičiui, kuris Druskininkų sav. pasiūlė M. K. Čiurlionio meno mokyklos prie Vijūnėlės ežero projektą.

Studentų kategorija

Pirmoji vieta studentų kategorijoje atiteko Vilniaus Gedimino technikos universiteto (Vilnius Tech) universiteto studentei Liucijai Rutkauskaitei, kuri Anykščių raj. savivaldybei parengė nestandartinių architektūrinių sprendimų Bioklimatinė architektūra Žemės energijos aspektas Menininkų rezidencija Onixti. Darbo vadovas: prof. Sigitas Kuncevičius.

Antroji vieta atiteko Vilnius Tech universiteto studentei Marijai Krivickei, kuri Druskininkams pasiūlė M. K. Čiurlionio meno mokyklos projektą. Darbo vadovas: prof. doc. Audrius Ambrasas

Trečioji vieta studentų kategorijoje buvo skirta Vilnius Tech universiteto studentei Kristinai Markauskaitei, kuri Molėtų miestui sukūrė Kultūrinės ir pramoginės paskirties centro koncepciją.

Profesionalų kategorija

Pirmoji vieta profesionalų kategorijoje atiteko architektūros studijos „Architektūros linija“ komandai, kurią sudaro Faustas Lasys, Simonas Čaikauskas. Ši komanda parengė projektą Vilniaus raj. savivaldybei – Europos geografinio centro pritaikymas visuomenės ir turizmo reikmėms.

Antroji vieta profesionalų kategorijoje atiteko architektūros studijos „Aarchitects“ komandai, kurią sudaro Austėja Jurčiukonytė – Olišauskė, Austėja Narusevičiūtė, Aistis Stalaučinskas. Ši komanda parengė Vilniaus raj. savivaldybei projektą „Skrydis – Europos geografinis centras“.

Trečioji vieta profesionalų kategorijoje atiteko architektūros studijai „Forma“, kurios komandą sudaro Saulius Mikštas, Gaudrė Mikštienė, Dominykas Špogis, Diana Kirkliauskaitė. Ši komanda parengė projektą Jurbarko raj. savivaldybei – Jurbarko karjeras.


4 gruodžio, 2023

Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) su Alytaus miesto, Klaipėdos rajono ir Vilniaus miesto merais pasirašytas bandomojo modelio Nepilnamečių narkotikų vartojimo ir […]

4 gruodžio, 2023

Ignalinos krašto muziejus įgyvendino tęstinį projektą ,,Sugrįžtanti dainomis“, skirtą žymiausios Ignalinos krašto pateikėjos Kristinos Skrebutėnienės tautosakos palikimo įprasminimui: knygos ir […]

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė
4 gruodžio, 2023

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tikina, kad Rusijos piliečiams taikomos nacionalinės sankcijos yra prasmingos. Dėl šios priežasties ji tikisi, kad […]

4 gruodžio, 2023

Vilniuje surengtame šių metų standartinių šokių Europos čempionate triumfavo Lietuvos šokėjai Evaldas Sodeika ir Ieva Sodeikienė. Šį kartą dideliu atotrūkiu […]

4 gruodžio, 2023

Į smulkaus ir vidutinio verslo Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione skatinimą orientuotų programų kūrimui bei įgyvendinimui bus suteiktas beveik 2,5 […]

4 gruodžio, 2023

Jei sėsdami prie kompiuterio ar savo darbo vietos didelį dėmesį kreipiame į kėdės aukštį, patogumą, prisimename patarimus, kaip taisyklingai sėdėti, […]

Advokatė dr. Lina Aleknaitė-van der Molen
4 gruodžio, 2023

Spalį Europos Sąjungos (ES) Parlamentas ir Taryba patvirtino Europos žaliųjų obligacijų (EŽO) reglamentą. Šis reglamentas visoje ES, įskaitant ir Lietuvą, […]

2 gruodžio, 2023

Šeštadienį Vilniaus rotušėje atidaryta 21-ajį kartą vykstanti Tarptautinė kalėdinė labdaros mugė. Atidarydama renginį šios labdaringos iniciatyvos globėja Diana Nausėdienė, perėmusi […]

2 gruodžio, 2023

Šešias savaites sostinėje truksiantis žiemos festivalis vilniečiams ir miesto svečiams dovanos daug šviesos ir įspūdžių. Simboliškai jis prasidėjo šilumą ir […]

2 gruodžio, 2023

Vakar, lapkričio 30 d., Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje įvyko šventinė konkurso „Riešutas“ apdovanojimų ceremonija, kurioje už pasiekimus profesinėje […]

1 gruodžio, 2023

Jau kurį laiką kalbama, kad dabartinė į akademinius pasiekimus orientuota švietimo sistema išsisemia, prioritetu tampa ne tik įvertinimas pažymiu, bet […]

1 gruodžio, 2023

Organizacija „Maži, bet stiprūs“, skelbianti naują kalėdinę paramos Ukrainai akciją „Pergalės žaisliukas“. Jos metu šalies gyventojai, verslo įmonės ar kitos […]

1 gruodžio, 2023

Pagramančio miške (Šilalės raj.) Valstybinių miškų urėdija atkūrė partizanų žeminę, kurioje per laisvės kovas glaudėsi Kęstučio apygardos Butigeidžio rinktinės būrys. […]

1 gruodžio, 2023

Tarptautinis arbitražo teismas Vilniaus miesto savivaldybei ir Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) iš bendrovių „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ priteisė daugiau nei […]

1 gruodžio, 2023

Nemenko populiarumo užsienyje sulaukusi technologijų bendrovės „Wolt“ kalėdinių eglučių pristatymo į namus paslauga nuo šiandien, gruodžio 1 dienos, teikiama ir […]

Sauliaus Višinsko nuotr.
30 lapkričio, 2023

Lapkričio 24 dieną Panemunių mokyklos-daugiafunkcio centro Plokščių skyriuje atidaryta Virginijos Liepuonienės tapybos darbų paroda. Joje – trys dešimtys skirtingo formato […]

30 lapkričio, 2023

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Kasparas Adomaitis siūlo, kad teritorijų planavimo dokumentuose atsirastų daugiau vizualizacijos. Teritorijų planavimas, jo nuomone, turėtų būti […]

30 lapkričio, 2023

Pedagogai patiria ne tik fizinį ir psichologinį, tačiau ir seksualinį smurtą darbe, rodo Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) […]

30 lapkričio, 2023

Nors rūšiuojančiųjų šalyje ir daugėja, antrinių žaliavų – perdirbti tinkamų atliekų – mišrių komunalinių atliekų konteineriuose vis dar yra tiek pat, […]

30 lapkričio, 2023

Lietuvos paštas  (LP) plečiasi į Latvijos ir Estijos el. prekybos rinkas, šalyse įrengs 300 paštomatų. Baltijos šalyse LP veiklą vykdys […]