Pliusas uždėtas ekspromtu gimusiai idėjai

Minint Europos jaunimo savaitę, gegužės 5 d. Pakruojo J. Pakalnio muzikos mokyklos atvirame jaunimo centre jaunimas kartu su rajono vadovais, Jaunimo reikalų tarybos (JRT), verslo srities atstovais dalijosi savo idėjomis ir gerąja praktika.
Idėja+“ – tai vienas ryškiausių Europos jaunimo savaitės renginių, organizuojamų visose Lietuvos savivaldybėse.
„Idėja+“ dalyvius daina pasveikino Linkuvos gimnazijos moksleivė Marija Kacilevičiūtė, renginį vedė Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centro atstovė Ugnė Bučaitė. Ji papаsakojo, kad Europos jaunimo savaitė vyksta visoje Europos Sąjungoje, iniciatyvą palaiko ir remia Europos Komisija. „Šis renginys – įspūdžių ir patirčių bomba, naujų idėjų gūsis“,- emocijomis tryško idėjos konkurso vedėja Ugnė ir informavo, kad labiausiai įkvepiančios idėjos autorius bus pakviestas į nacionalinį Europos jaunimo savaitės renginį gegužės 7 d. Vilniuje, o ten išrinktas pačios geriausios idėjos autorius bus pakviestas dalyvauti pažintinėje kelionėje į Europos Sąjungos institucijas Briuselyje 2015 m. liepos 12–14 d.
Sveikinimo žodžius renginio dalyviams tarė meras Saulius Gegieckas, administracijos direktorė Erika Kižienė. Jie patikino jaunimą, kad jų idėjos yra vertinamos ir laukiamos, visada bus išklausytos, o pačias geriausias, kaip juokavo meras S. Gegieckas, bus galima „pavogti“.
„Idėjos+“ vertinimo komisiją sudarė meras S. Gegieckas, Pakruojo verslo informacijos centro direktorė S. Falkauskaitė, JRT pirmininkė R. Juozapavičienė ir „Atžalyno“ gimnazijos moksleivė R. Abromaitytė (kurią vėliau pakeitė „atžalynietis“ A. Igneris). Pasak renginio vedėjos Ugnės, kad ilgiau būtų išlaikyta intriga, žodis buvo suteiktas Pakruojo rajono verslininkų ir darbdavių asociacijos prezidentui Edikui Drupui ir Verslo informacijos centro direktorei S. Falkauskaitei. Pastarieji jauniems žmonėms kalbėjo apie tai, kaip svarbu turėti idėjų ir jas paversti „kūnu“ (tą padeda padaryti verslo centrai). Bendrą jaunimo politikos situaciją rajone pristatė jaunimo reikalų koordinatorė Dijana Samuitytė.
Idėja, kai norisi tiesiog paįvairinti savo kasdienį darbą, pasidalijo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos psichologė I. Šerkšnė. Ji papasakojo, kad taip jų mokykloje pradėtos organizuoti stovyklos, o paskui gimė jaunimo mainų su Lenkija projektas, kurio pagrindinis tikslas – noras vieniems kitus pažinti.
Su Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centro projekto „Pasiruošt. Dėmesio. Marš“ projekto etapais, veiklomis, pasiektais rezultatais supažindino projekto iniciatyvinės grupės narė Ugnė. Pirmojo etapo metu jaunimas kartu su profesionaliais dėstytojais mokėsi savęs pažinimo Šiaulių universitete. Antrasis etapas – verslumo ugdymo stovykla, kurioje studentai ir darbdaviai dalijosi darbo patirtimi su jaunimu. Verslumo įgūdžius stovyklautojai išbandė ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Rundalės pilyje. Trečiasis etapas – moksleivių praktikos savaitė „(Pa)bandyk gyvai“, kurios metu jaunimui buvo pasiūlyta susipažinti su darbo rinka, o geriausia pažintis – reali patirtis rajono įstaigose ir įmonėse.
Linkuvos gimnazijos istorijos mokytojas Laimonas Kupriūnas su susirinkusiu jaunimu apie idėjas kalbėjo, kaip pats sakė, filosofiškai. Pradėjo nuo Dž. Lenono minties: „Kai man buvo penki metai mama nuolat sakydavo, kad gyvenime svarbiausia – laimė. Kai pradėjau lankyti mokyklą, manęs paklausė kuo norėčiau būti užaugęs. Aš parašiau – „laimingas“. Jie man sakė, kad aš nesupratau užduoties, o aš pasakiau, kad jie nesupranta gyvenimo“. Pasak mokytojo Laimono, laimė susideda iš kelių komponentų, be kurių jos siekti neįmanoma: laisvės, bendro komandinio darbo, kūrybiškumo, mokymosi mokytis (ypač iš savo patirčių). O pats laimės siekis ir yra gyvenimo prasmė.
Linkuvos gimnazijos moksleivė Aistė Kanapeckaitė dalijosi savo patirtimi: sportas pakeičia visą gyvenimą. Tik tam, kad galėtumei keistis ir eiti svajonės link, reikia palaikymo. Aistei šeima – tvirčiausias ramstis, nes jie visi sportuoja ir vienas kitą puikiai supranta ir skatina tobulėti.
Atviro jaunimo centro socialinis pedagogas Rokas Venckus įsitikinęs – idėjos kyla nuolat. Svarbu jas „gaudyti“: per pirmas 5 sekundes užsirašyti, per 3 dienas pradėti veikti. Išgryninus idėją galima tapti laimingiausiu žmogumi. Tuomet kyla motyvacija veikti, reikia mažiau „savispardos“. Savanorystės idėja labai kilni, bet čia, pasak Roko, nėra greito rezultato. Reikia išmokti džiaugtis procesu. Remdamasis skautų pavyzdžiu, Rokas siūlo ir jaunimo organizacijas imti vertinti „patyrimo“ ženkliukais: už aplinkosauginę veiklą, bendruomeniškumą, renginių organizavimą ir kt. Surinkti ženkliukai taptų savotiška jaunimo organizacijos vizitine kortele. Rokas išdavė, kad ženkliukų idėja jau „gryninama“ – kartu su kolege Inesa Tamulionyte parengtas projektas, kuris, tikimasi, bus finansuotas.
Atviro jaunimo centro lankytoja, „Atžalyno“ gimnazistė Ona Jurga Kižytė drauge su Roku kalbėjo apie stovyklų organizavimą – kad jos būtų įdomios patiems, reikia kaskart įgyvendinti naujas idėjas. Pasak Onos Jurgos, kūrybingų žmonių žodyne išvis turėtų nelikti žodžių „nuobodu“, „tingiu“… Motyvacija ir paskatinimas taip pat svarbu. Mėgstanti fotografuoti mergina pasidalijo savo patirtimi: ji ir dabar prisimena, kaip ją, bandančią fotografuoti tuomet dar tik šešiametę, pagyrė ir įvertino teta. Paskatinimas yra bet kurios idėjos varomoji jėga.
Savo mintimis, kilusiomis „čia ir dabar“, pasidalijo ir „atžalynietė“ Donata Pakeltytė. Pasak jos, ne tik paskatinimas yra idėjos varomoji jėga. Mergina buvo atvira – ji mėgsta varžytis. Noras laimėti, būti geriausiai taip pat svarbus veiklos variklis, todėl reiktų įprastus projektus (kad ir profesinio įveiklinimo) organizuoti kaip varžybas – atlikti užduotis, kurios būtų vertinamos ir būtų galima išsiaiškinti, kas nugalėjo. „Principas „Draugystė laimi“ nėra pats geriausias “,- įsitikinusi Donata.
Balsių pagrindinės mokyklos idėjas, kaip organizuoti popamokinę veiklą, pristatė mokyklos seniūnų tarybos pirmininkė Deimantė Mikšytė. Mergina teigė rajono moksleivių aktyvo susirinkimuose dažnai girdi nusiskundimų dėl nuobodaus mokyklos gyvenimo, todėl nusprendė padėti – pasidalinti idėjomis ir papasakoti apie mokykloje organizuojamas akcijas, susitikimus, projektus ir kt. veiklą.
Komisijos nuomone, Vilniuje savo idėją pristatys Donata Pakeltytė. Meras S. Gegieckas prisipažino, kad visada jaučia didelį norą laimėti, todėl Donatos iškelta varžybų idėja įdomi, artima daugeliui kūrybiškų asmenybių. „Vien dalyvavimo tikrai neužtenka“,- palaikė laimėtoją meras S. Gegieckas.
„Idėjos+“ konkurse sėkmė aplankė Donatą. Matyt, ji laikėsi Roko metodikos: nedelsdama išsakė kilusią idėją, po 2 dienų sukonkretintą pristatys Vilniuje. Tikimės, kad netrukus pliusu pažymėta idėja bus įgyvendinta Pakruojyje!
![]() |
![]() |
![]() |