Projektas „Nekvalifikuotų asmenų kompetencijų didinimas“: nuo motyvacijos iki profesijos įgijimo

Kvalifikacijos, kompetencijų ar motyvacijos stoka, emocinės, asmenybės ir bendravimo problemos dažniausiai sukelia sunkumų integruojantis į darbo rinką. Lietuvos darbo birža įgyvendina projektą „Nekvalifikuotų asmenų kompetencijų didinimas“, kuris padeda bedarbiams, neturintiems kvalifikacijos ar kompetencijų, jas įgyti ir įsitvirtinti darbo rinkoje. Paklausių profesijų ir darbo patirties projekto metu įgis 14 tūkst. bedarbių visoje šalyje. Daugiau nei 4,1 tūkst. projekto dalyvių jau turi naują profesiją ir 2,4 tūkst. – jau susirado darbą.
Neturintiems motyvacijos pradėti mokytis ir įgyti kvalifikaciją yra siūlomos konsultavimo ir profesinio orientavimo paslaugos. Patyrę psichologai padeda projekto dalyviams įvertinti susidariusią situaciją, atlikti savianalizę, spręsti emocines, asmenybės ir bendravimo problemas, išsiaiškinti projekto dalyvio tikslus ir pomėgius, kurie galėtų padėti tapti konkurencingu darbo rinkoje ir apsispręsti dėl profesijos įgijimo. Tokia galimybe jau pasinaudojo per 1,8 tūkst. nekvalifikuotų bedarbių visoje Lietuvoje, kuriems individualių ir grupėse konsultacijų metu padėta apsispręsti dėl tolesnių karjeros galimybių. Visi asmenys, gavę psichologų pagalbą, gali toliau tęsti dalyvavimą projekte ir įgyti profesiją.
Per projekto įgyvendinimo laikotarpį 4,1 tūkst. bedarbių įgijo trūkstamų darbo rinkai profesijų, iš kurių 2,4 tūkst. projekto dalyvių, baigusių profesinį mokymą, susirado darbą. Greičiau nei per vieną mėnesį įsidarbino 1,5 tūkst. dalyvių, įgijusių naujas profesijas. Daugiausia jų dirba manikiūrininkais, vairuotojais, kirpėjais, dekoratyvinės kosmetikos kosmetikais, suvirintojais, siuvėjais, apdailininkais, virėjais, slaugytojo padėjėjais, medkirčiais, apskaitininkais ir kitais specialistais.
Kitiems 1,4 tūkst. projekto dalyviams, įgijusiems naują profesiją, tačiau neturintiems darbo patirties, buvo pasiūlytos kitos projekto vykdomos priemonės, padedančios integruotis į darbą – darbo įgūdžių įgijimo rėmimas ir darbo rotacija. Kompleksinės projekto priemonės taikytos įvairias profesijas įgijusiems dalyviams – vairuotojams, suvirintojams, statybų darbininkams, medkirčiams, siuvėjams, apskaitininkams, pardavėjams, elektromonteriams, valytojams, medienos apdirbėjams, socialiniams darbuotojams, kirpėjams, floristams, dažytojams, siuvėjams, konditeriams, virėjams, barmenams, padavėjams ir kitiems kvalifikacijas įgijusiems asmenims. Pasibaigus projektui, jie turi nuolatines darbo vietas.
Vladas, registruotas Alytaus teritorinės darbo biržos Lazdijų skyriuje, šiemet baigė profesinį mokymą ir įgijo vairuotojo, galinčio vežti krovinius komerciniais tikslais, kvalifikaciją. UAB „Transportas ir kasyba“ tuo metu ieškojo darbuotojo. Darbdavys po darbo pokalbio Vladą pasirinko. Dėl atsakingo požiūrio į darbą, pasibaigus projekto finansavimui, darbdavys ketina jį įdarbinti nuolatinai.
Jaunas bedarbis Laurynas iš Širvintų, turintis vidurinį išsilavinimą, susidomėjo galimybe įgyti darbo rinkoje paklausią profesiją, tad nusprendė kreiptis į darbo biržą. Projekto dėka Laurynas tapo kvalifikuotu medienos apdirbimo staklininku. Po profesinio mokymo vaikinas dalyvavo darbo įgūdžių įgijimo rėmimo priemonėje Arūno Trapnausko individualioje įmonėje, užsiimančioje medienos gaminių gamyba. Darbdavys įvertino jaunuolio darbą ir pasiūlė jam likti dirbti medienos apdirbimo staklininku.
Praėjusių metų lapkritį Šarūnas registravosi Panevėžio teritorinės darbo biržos Biržų skyriuje. 18-mečiui jaunuoliui, turinčiam tik pagrindinį išsilavinimą, sunkiai sekėsi integruotis į darbo rinką, nes gyveno kaime ir neturėjo galimybių keisti gyvenamąją vietą. Sudarant individualų užimtumo veiklos planą, jam buvo pasiūlyta dalyvauti projekte ir įgyti traktorininko kvalifikaciją. Šarūnui dar besimokant, į darbo biržą kreipėsi ūkininkas, ieškantis traktorininko. Darbdavys nusprendė pasinaudoti darbo įgūdžių įgijimo rėmimo priemone ir tai suteikė Šarūnui galimybę ne tik įgyti darbo patirties, bet ir dirbti netoli namų.
Rasa siuvėjos karjerą pradėjo nuo darbo su verslo liudijimu – taisė rūbus. Šiandien moteris Lieplaukės bendruomenės namuose siuva pagal individualius klientų užsakymus. Projektas Rasai ne tik padėjo įgyti siuvėjos profesiją, bet ir suteikė galimybę dirbti mėgstamą darbą. Artimiausiu metu moteris ketina įsigyti siuvimo mašiną ir įsteigti naują darbo vietą.
Projektas įgyvendinamas nuo 2014 m. rugpjūčio 1 d ir vyks iki 2017 m. sausio 31 d. Numatoma darbo rinkai parengti 14 tūkst. kvalifikuotų darbuotojų.
Lietuvos darbo biržos interneto puslapyje yra skelbiamos daugiau kaip 3700 formaliojo ir 3100 neformaliojo mokymo programos, iš kurių projekto dalyviai gali patys rinktis.
Šiuo metu darbo biržoje yra registruota per 56 tūkst. neturinčių kvalifikacijos bedarbių. Norintys įgyti darbo rinkoje paklausią profesiją, pirmiausia turi kreiptis į aptarnaujantį specialistą.