12 liepos, 2017
Raseinių rajono savivaldybės informacija

Raseinių rajono kaimų erdvės laukia atgimimo

Jau ne kartą rašyta, kaip Raseinių rajono miestuose bus tvarkomos viešosios erdvės. Raseinių rajono valdžia pasirūpino, kad teigiamus pokyčius pajustų ir gyvenviečių, miestelių žmonės. Savivaldybės administracija parengė 13 projektų, kuriais numatyta atnaujinti kaimo vietovių infrastruktūrą. Net 11 projektų jau palaimino Kauno regiono plėtros agentūra, įtraukdama juos į finansuotinų projektų sąrašą: viešosios erdvės bus tvarkomos prie Sujainių tvenkinio, Berteškių, Katauskių, Gėluvos, Norgėlų, Butkiškės, Užkalnių gyvenvietėse, Girkalnio, Betygalos, Žaiginio, Kalnujų miesteliuose. Šiais projektais į kaimo vietoves numatyta investuoti apie milijoną eurų. Dar du projektai – Šiluvos miestelio ir Kaulakių gyvenvietės infrastruktūros sutvarkymas – įtraukti į rezervą, todėl išlieka tikimybė, kad ir jie bus įgyvendinti. Savivaldybės meras Algirdas Gricius ir mero pavaduotoja Gitana Rašimienė drauge su administracijos specialistais ir projektuotojais jau aplankė keletą atnaujinimui ruošiamų erdvių ir aptarė visas detales.

Poilsio zona prie Sujainių  tvenkinio

Daugelį gamtos prieglobsčio išsiilgusių žmonių vilioja Sujainių tvenkinys. Rajono poilsiautojų pamėgtas gamtos kampelis šiemet pasitinka įprastai, tačiau kitąmet sujainiškių ir kitų rajono gyventojų laukia maloni staigmena – suplanuota kompleksiškai sutvarkyti poilsio zoną prie tvenkinio. Šiandien poilsio zonoje esanti infrastruktūra yra susidėvėjusi ir nesaugi naudoti, todėl ir rūpinamasi, kad žmonių gausiai lankoma erdvė taptų patraukli, o užsiėmimų čia atrastų kiekvienas, būtų sukurtos sąlygos ir ilsėtis, ir sportuoti, ir organizuoti renginius. Projekto metu ketinama išplėsti esamą paplūdimį, pastatyti naujų persirengimo kabinų, suoliukų, šiukšliadėžių, lauko tualetų, dviračių stovų, naujai įrengti paplūdimio tinklinio aikštelę, įrengti lieptą ir valčių prieplauką bei lauko apšvietimą, vaikų žaidimų kompleksus, lauko treniruoklius, išasfaltuoti 0,7 km kelio ruožą ir įrengti erdvią automobilių stovėjimo aikštelę, pastatyti kelio ženklus. Pasitarime su projektuotojais Savivaldybės meras Algirdas Gricius pageidavo, kad kiek atokiau nuo paplūdimio būtų suprojektuotas ir tiltelis žvejams bei numatyta vieta vandens atrakcionams, kurie galėtų būti įrengti ateityje.

Žaiginiškiai trauks prie tvenkinio

Žaiginio miestelio gyventojai taip pat turi tvenkinį, kuris prieš porą metų Savivaldybės lėšomis buvo išvalytas, tačiau prie vandens telkinuko sugalvoję atsipūsti žmonės susiduria su nepatogumais – jo pakrantės nėra pritaikytos poilsiui. Laimei, poilsio zoną ruošiamasi įrengti ir Žaiginyje. Į vietą atvykę Savivaldybės vadovai ir projektuotojai kartu su Šiluvos seniūnijos seniūnu Juozu Šlepu, Žaiginio bendruomenės pirmininku Arūnu Birvinsku diskutavo ir aptarė, kurioje vietoje statyti persirengimo kabiną, kur turėtų būti pavėsinė su lauko baldais, o kur – lieptelis į vandenį. Tai dar ne viskas – poilsio zonoje atsiras ir suoliukų, ir šiukšliadėžių, prie tvenkinio susirinkę žmonės galės ne tik ramiai ilsėti s išplėstame paplūdimyje, bet ir aktyviai leisti laisvalaikį – raumenukus sustiprinti triūsdami su lauko treniruokliais, pajudėti naujai įrengtoje tinklinio aikštelėje, o mažųjų lauks žaidimų aikštelė.

Katauskių erdvė – poilsiui ir sportui

Katauskių kaimas, esantis greta Jono Pauliaus II piligrimų kelio, vedančio Šiluvos link, turi jaukius bendruomenės namus, po tuo pačiu stogu įsikūrusios ir viešosios įstaigos, tačiau prie neseniai suremontuoto visuomeninio pastato labai nedera seni, ištrupėjusiomis plytelėmis takai, o gražiai tvarkomoje teritorijoje trūksta įrengimų gyventojų laisvalaikiui, užimtumui. Savivaldybės vadovus ir projektuotojus pasitikęs Katauskių bendruomenės pirmininkas Jonas Galinaitis pasidalijo idėjomis, kaip viešąją erdvę prie bendruomenės namų pritaikyti gyventojų poilsiui bei sportui. Įgyvendinant projektą „Katauskių kaimo viešosios erdvės sutvarkymas ir pritaikymas gyventojų poreikiams“ pėsčiųjų takai bus iškloti naujomis trinkelėmis, o teritorijoje prie pastato bus pastatyta suoliukų, lauko treniruoklių, įrengta žaidimų erdvė vaikams. Neabejojama, kad sutvarkyta teritorija taps nuolatine Katauskių bendruomenės ir visų aplinkinių kaimų gyventojų vasaros susirinkimo vieta: čia galės rinktis jaunimas, jaunos šeimos su mažais vaikais, vyks įvairios tradicinės vasaros šventės ir renginiai.

Kalnujuose – laisvalaikio zona

Be investicijų neliks ir Kalnujai – čia numatyta atnaujinti viešąją erdvę ir pritaikyti ją visuomenės poreikiams. Savivaldybės ir Kalnujų seniūnijos pastangomis miestelyje anksčiau yra įgyvendinta keletas projektų: asfaltuotos gatvės, įrengtas jų apšvietimas, civilinės kapinės aptvertos tvora. Tačiau vietos bendruomenei labai trūksta susibūrimo vietų, ypač užimtumo reikia vaikams ir jaunimui. Erdvėje netoli buvusios mokyklos pastato numatyta įrengti gyventojų laisvalaikiui skirtą infrastruktūrą: renginių bei automobilių stovėjimo aikšteles, takus, dalį teritorijos aptverti apsaugine tvora, įrengti tinklinio aikštelę, suolelius, šiukšliadėžes, krepšinio stovą, vaikų žaidimų aikštelės įrenginį. Drauge su Kalnujų seniūnijos seniūne Regina Čepurnoviene, bendruomenės pirmininku Andriumi Žemkausku apžiūrėta šiuo metu pievą primenanti viešoji erdvė ir aptarta, kurioje vietoje kokie įrengimai turėtų būti pastatyti.

Dėmesys Užkalniams

Neliks užmirštas ir vienas labiausiai nuo rajono centro nutolusių kaimų – Užkalniai. Šiame Nemakščių seniūnijos kaime gyvena palyginti nemažai socialinės rizikos šeimų, kuriose, savaime suprantama, auga vaikai. Šiandien Užkalnių kaime labai trūksta kokybiško vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumo – didelėje erdvėje yra tik sena, ištrupėjusiu asfaltu aikštelė su senais krepšinio stovais, suklypę ir apgriuvę sovietmetį menantys atrakcionai vaikams, keli sėdėjimui pritaikyti į suolelius panašūs įrengimai… Užkalnių kaimo bendruomenės pirmininkas Gitanas Kybartas svečiams pasiguodė, kad dabartinėje aikštelėje vaikams ir jaunimui nesaugu nei žaisti, nei sportuoti, nejauku čia ir bendruomenės šventes, renginius organizuoti. Tačiau įgyvendinus projektą „Viešosios erdvės Užkalnių kaime sutvarkymas ir pritaikymas gyventojų poilsiui ir sportui“ laisvalaikiui numatyta teritorija neatpažįstamai pasikeis ir taps nuolatine Užkalnių kaimo bendruomenės, aplinkinių kaimų gyventojų poilsio vieta. Viešojoje erdvėje įrengus krepšinio ir tinklinio aikšteles, vaikų žaidimų aikštelės įrenginius, lauko treniruoklius, suoliukus, šiukšliadėžes, ši vieta bus pritaikyta aktyviai leisti laisvalaikį – čia galės treniruoti s ir žaisti krepšinio, tinklinio mėgėjai, vyks įvairios tradicinės vasaros šventės ir renginiai.

Norgėluose – ramybės oazė

Norgėlai – viena gražiausių rajono gyvenviečių, garsėjanti gausiu narių skaičiumi kaimo bendruomene, kurios parengtų projektų dėka buvo rekonstruoti bendruomenės namai, gyvenvietės centre sutvarkyta viešoji erdvė, kurioje įrengta lauko scena su stogu, krepšinio aikštelė. Nors įgyvendinti projektai pagerino norgėliškių gyvenimo kokybę, tačiau kaimo gyventojams trūksta kokybiškų rekreacijos ir poilsio sąlygų – mažesnės ir ramesnės poilsio zonos, kurioje būtų galima pailsėti, rengti nedidelės apimties renginius. Norgėlų Dvaro gatvėje yra pasagos formos vandens telkinys, kurio pakrantė šiuo metu yra nepritaikyta poilsiui. Į vietą  nuvykę projektuotojai ir Savivaldybės atstovai susitiko su bendruomenės nariais, išklausė jų pageidavimus ir aptarė detales. Projekto metu numatyta išvalyti teritoriją, suformuoti šlaitus, įrengti pėsčiųjų taką, pastatyti suoliukų, šiukšliadėžių, pavėsinę su lauko baldais, vaikų žaidimų aikštelės įrenginį, naujai įrengti apšvietimą. Tikėtina, kad sutvarkius viešąją erdvę, gyventojai dažniau lankysis renginiuose, eis pasivaikščioti, į kaimą atvykę svečiai ilgiau jame užsibus.

Berteškiuose bus atnaujintas kiemas

Berteškių kaime (Betygalos sen.) vyksta gyvenimas – veikia kultūros centro padalinys, viešosios bibliotekos filialas, medicinos punktas, yra įsikūrusi kaimų bendruomenė „Berteškiai“. Visos šios keturios įstaigos gyvuoja visuomeniniame pastate, prie kurio esanti aikštės danga yra sutrūkinėjusi, nelygi ir net nesaugi vaikščioti. Kaime trūksta viešųjų erdvių laisvalaikio, sporto ir kultūrinių renginių organizavimui, žaidimų įrenginių mažiems vaikams. Savivaldybės ir kaimų bendruomenės „Berteškiai“ anksčiau įgyvendinti projektai sudarė daugiau galimybių vaikams ir jaunimui aktyviai sportuoti, tačiau bendruomenės poreikius atitinkančios viešosios infrastruktūros trūkumas išliko. Projektu „Berteškių kaimo bendruomenės namų aplinkos sutvarkymas ir pritaikymas gyventojų poreikiams“ bus atnaujintas bendruomenės namų kiemas, įrengta vaikų žaidimų aikštelė. Tikimasi, kad sukūrus patrauklią ir pritaikytą aplinką, gyventojai taps aktyvesni – dažniau bendraus, įsitrauks į bendruomenės organizuojamas veiklas ir renginius, o ir kaimo svečiams bus malonu apsilankyti.

Klausė gyventojų

Savivaldybės meras Algirdas Gricius ir mero pavaduotoja Gitana Rašimienė, apžiūrėdami atnaujinimui ruošiamas viešąsias erdves rūpinosi, kad projektai būtų kuo naudingesni gyventojams. Kas gi kitas, jei ne patys žmonės geriausiai žino, kas svarbiausia – kur turėtų būti lieptas, stovėti pavėsinės ar sporto įrengimai… Savivaldybės vadovai išklausė vietos seniūnų, bendruomenių atstovų nuomones, poreikius ir kartu su projektuotojais tarėsi bei diskutavo, kaip kuo efektyviau panaudoti lėšas, kad rezultatai gyventojus džiugintų ilgus metus.

Darbai startuos kitąmet

Savivaldybės administracija dar tikslina projektų detales ir šį mėnesį pateiks paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai dėl projektų finansavimo. Jei visų dokumentų parengimas vyks sklandžiai, laiku bus paskirtas finansavimas ir kojos nepakiš viešųjų pirkimų procedūros, minėtųjų projektų darbai turėtų prasidėti 2018-ųjų pavasarį, o ateinančią vasarą miestelių ir kaimų gyventojai jau galėtų džiaugti s atnaujintomis erdvėmis. Savivaldybės meras Algirdas Gricius pabrėžia, kad šiandien daugelyje rajono vietų poilsio zonų infrastruktūra yra pasenusi arba jos trūksta, todėl ruošiami įgyvendinti miestelių ir kaimų erdvių atnaujinimo projektai labai svarbūs gyventojų užimtumui – jie galės ilsėtis, sportuoti, leisti laisvalaikį greta namų patraukliai sutvarkytose aplinkose. Projektai įgyvendinami pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“, 80 proc. projektų vertės bus finansuojama ES lėšomis, 20 proc. prisidės pati Savivaldybė.


6 sausio, 2023

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) ką tik baigėsi pirmasis, o sausio 10 d. jau prasideda antrais moksleiviams […]

Lyduvėnų tiltas
18 lapkričio, 2022

Raseinių rajone, Lyduvėnų miestelyje, baigti kultūros paminklo – Lyduvėnų geležinkelio tilto – tvarkybos darbai.  Ilgiausias ir aukščiausias Lietuvoje Lyduvėnų geležinkelio […]

Petras Girdzijauskas
10 lapkričio, 2022

Petras Girdzijauskas gimė 1932 m. lapkričio 10 d. Raseinių aps. Šimkaičių vlsč. Bulzgeniškių k. ūkininkų Jono ir Elenos Girdzijauskų šeimoje, […]

14 spalio, 2022

Minint kraštiečio rašytojo, dramaturgo, poeto Aleksandro Fromo-Gužučio 200-ąsias gimimo metines, Aušgirio kaime (Šimkaičių sen., Jurbarko r.), ant Siesarties upelio kranto, […]

4 spalio, 2022

Šiais metais bendradarbiavimas tarp VšĮ Šiluvos piligrimų centro ir VDU Katalikų teologijos fakulteto žengė dar vieną brandų žingsnį puoselėjant akademinės […]

Vaclovo Liubino nuotr.
13 rugsėjo, 2022

Rugsėjo 12 d. Šiluvoje, Šilinių atlaiduose, buvo surengta Teisingumo saugojimo diena, kurioje dalyvavo Lietuvos policijos, Prokuratūros, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, […]

Jono Pauliaus II piligrimų centras
22 rugpjūčio, 2022

Nenumaldomai artėjant dvasiškai, o taip pat ir kultūriškai bene ilgiausią tradiciją turintiems Šilinių atlaidams, verta pažvelgti į šiandien dialogą su […]

16 rugpjūčio, 2022

Ilgąjį šventinį savaitgalį ugniagesiai gelbėtojai 105 kartus vyko gesinti gaisrų ir atliko 92 gelbėjimo darbus. Gaisrų metu vienas žmogus žuvo, […]

9 rugpjūčio, 2022

Sovietmečiu Šiluvos miestelis buvo paverstas į kolūkio gyvenvietę. Jame buvo draudžiami atlaidai ir kovojama su jų organizatoriais. Tačiau šiandien mažą, […]

7 rugpjūčio, 2022

Ariogaloje, Dubysos slėnyje, 32-ą kartą į sąskrydį „Su Lietuva širdy“ šeštadienį rinkosi tremtiniai, politiniai kaliniai ir laisvės kovų dalyviai. Gyventojų […]

11 liepos, 2022

Dantų balinimas per pastaruosius kelis dešimtmečius tapo viena populiariausių kosmetinių dantų procedūrų. Iš pradžių buvo tiesiog siekiama negyvų dantų spalvą […]

Šiluva KAI komanda
3 gegužės, 2022

Nacionaliniame architektūros ir urbanistikos konkurse „Išmanusis miestas 8“ dalyvaujanti Raseinių rajono savivaldybė ketina atnaujinti Šiluvos miestelio parką. Projekto imasi architektų, […]

Raseiniai
24 vasario, 2022

Nacionaliniame architektūros ir urbanistikos konkurse „Išmanusis miestas 8“ dalyvaujanti Raseinių rajono savivaldybė sieks atnaujinti net kelias savo teritorijas, o vienai […]

18 vasario, 2022

Vasario 16-ąją Nemakščiuose įvyko mažosios Lietuvos kultūros sostinės atidarymo šventė, į kurią susirinko būrys svečių ir vietos gyventojų. Lietuvos valstybei […]

Raseinių centras
31 sausio, 2022

Dažnai vyrauja nuomonė, kad miesto centras atspindi ir patį miesto veidą. Modernūs ir tvarūs sprendimai miesto centre neretai įkvepia taip […]

Šiluvos piligrimų centro muziejinė ekspozicija / Rūtos Giniūnaitės nuotr.
22 spalio, 2021

Šiluvos šventovė džiaugiasi dar vienu šiais metais įvykdytu kultūros vertybių restauravimo ir tyrimų projektu – ,,Antano Vivulskio Šiluvos Apsireiškimo koplyčios […]

19 spalio, 2021

Antradienio vakarą Vilniuje jau šešioliktus metus įteikti svarbiausi šalies savivaldos apdovanojimai – „Auksinės krivūlės“. Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) rengiamų apdovanojimų […]

23 rugsėjo, 2021

Mykolo Romerio universitete (MRU) įteikti aktyviausių Lietuvos bendruomenių 2021 m. konkurso laimėtojai.  Jau šeštą kartą surengtas respublikinis konkursas šiais metais […]

Foto Agnietė Čisler
16 rugsėjo, 2021

Kaip ir kasmet, rugsėjo 7–15 dienomis Šiluvos šventovėje vyko didieji Švč. Mergelės Marijos Gimimo atlaidai, dar žinomi Šilinių vardu. Kiekviena […]

Prezidentūros nuotr.
3 rugsėjo, 2021

Penktadienį Diana Nausėdienė lankėsi Raseiniuose, kur duris atvėrė Maltiečių vaikų dienos centras. Sveikindama susirinkusiuosius pirmoji ponia pasidžiaugė, kad Maltos ordino […]