1 vasario, 2022
Lolita Kaminskienė | Utenos rajono savivaldybės administracija

Renovacija Utenoje: padeda sutaupyti, padidina turto vertę ir įkvepia kaimynus

Utenos rajono savivaldybės nuotr.

Daugiabučių namų renovacijos proveržis. Taip galima apibūdinti šiandieninę situaciją Utenoje, susijusią su daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimu. Šiuo metu mieste yra renovuojami 25 daugiabučiai namai – daugiausiai nuo programos įgyvendinimo pradžios.

Apie darbus ir pastangas, siekiant proveržio, renovacijos naudą, priežastis, skatinančias gyventojus suskubti renovuoti savo daugiabutį namą, ir kt. kalbamės su UAB „Utenos butų ūkis“administruojančios daugiabučių namų modernizavimo procesus Utenoje, direktoriumi Ignu Vaškeliu.

Gerbiamas direktoriau, kokie veiksmai lėmė daugiabučių namų renovacijos proveržį Utenos mieste?

Pirmiausia reikia pasidžiaugti, kad daugiabučių namų renovacija Utenoje įsibėgėja. Iki šiol ji judėjo labai palengva ir mūsų tai netenkino. Netenkino, matyt, ir daugelio daugiabučių namų gyventojų. Todėl išsikėlėm tikslą – renovaciją spartinti. Siekiant šio tikslo svarbų darbą nuveikė bendrovės daugiabučių namų priežiūros vadybininkai, kurie organizavo labai daug gyventojų susirinkimų, aiškino renovacijos naudą, proceso eigą, etapus, skatino dalyvauti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje. Nemažai laiko pareikalavo investicinių projektų koregavimas, kurį buvo būtina atlikti dėl sparčiai besikeičiančių kainų. Be to, koregavimo būtinybę reikėjo pristatyti ir išaiškinti gyventojams bei suderinti su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). O tai irgi pareikalavo  nemažai laiko. Nuėjus šį netrumpą kelią, buvo pradėti organizuoti viešieji pirkimai ir perkami rangos darbai.

Kiek šiuo metu yra renovuojamų daugiabučių namų Utenos mieste?

Šiuo metu Utenoje renovuojami 25 daugiabučiai namai. Renovacijai vykstant etapais, turėjom „užstrigusių“ daugiabučių namų iš ankstesnių etapų. Štai iš penkto etapo 20-ies namų šiuo metu baigti renovuoti keturi (Sėlių g. 30B, Sėlių g. 30C, Tauragnų g. 7 ir Taikos g. 48), o likę 16-a – renovuojami (Aušros g. 35 ir 75; Taikos g. 8, 10, 80, 13, 16, 24, 52, 68, 83; Užpalių g. 79 ir 88; Vaižganto g. 10 ir 68; Sėlių g. 59). Šeštajame etape buvo „užstrigę“ 10 namų. 7 iš jų yra renovuojami (Maironio g. 15; Taikos g. 34, 36, 40, 66, 75, 96), vienas jau baigtas (Vaižganto g. 6), o dviem (Aušros g. 24 ir Vyžuonų g. 41) niekaip neatsiranda rangovai, kurie norėtų dalyvauti konkurse už nustatytas kainas investiciniuose planuose. Bet nepasiduodam, rengsim viešųjų pirkimų procedūras šiems daugiabučiams namams atnaujinti dar kartą.

Renovuojami ir 7-o etapo 2 namai (Vaižganto g. 34 ir Taikos g. 38). Iš 8-o etapo 10-ies namų techniniai darbo projektai parengti jau 7-iems (J. Basanavičiaus g. 14, Tauragnų g. 4, Taikos g. 4, Rožių g. 7, Taikos g. 90, Taikos g. 46, Vaižganto g. 12) artimiausiu metu techniniai darbo projektai bus rengiami likusiems (Taikos g. 14, Taikos g. 4A, Taikos g. 32) ir paskui perkami rangos darbai.

Iš 5-o etapo net 18-ai daugiabučių namų teko daryti investicinių planų korekcijas, t. y. didinti kainas. Ankstesnės kainos neviliojo rangovų ir nė vienas ilgą laiką nedalyvavo skelbiamuose viešuosiuose konkursuose. Bet džiugu, kad padidinta kaina neišgąsdino gyventojų ir rangos darbai šiems daugiabučiams namams buvo nupirkti.

Reikia pasakyti, kad daugiausia renovuojamų namų yra Aukštakalnio kvartale.

Iš viso Utenoje daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje dalyvauja 83 namai, 46 iš jų – užbaigti. UAB „Utenos butų ūkis“ administruojamų renovuotų – 40. Likusių 6-ių namų daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą įgyvendino šių daugiabučių namų savininkų bendrijos.

Sakėt, kad didinama renovacijos investicinių projektų kaina gyventojų negąsdina. Matyt, renovacijos būtinybė ir nauda gyventojams jau nekelia abejonių…

Taip. Bet susitikimai su gyventojais nėra paprasti. Ateiti į susirinkimą ir pasakyti, kad didinama kaina,  nelengva. Gyventojai, suprantama, augančiomis kainomis neapsidžiaugia. Per susirinkimus tenka „sugerti“ nemažai neigiamų emocijų, išsamiai išaiškinti, kodėl kaina didėja. Džiugu, kad uteniškiai supranta renovacijos būtinybę: jei daugiabučiai namai nebus renovuojami dabar, ateis laikas, kai kaina bus kelis kartus didesnė.

Vieną didžiausių reikšmių renovacijai turi daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų pritarimas. Jei daugiabučiame name gyvena vienas ar keli aktyvūs gyventojai, norintys renovacijos, jie skatina kitus butų ir kitų patalpų savininkus pritarti renovacijai, paaiškina renovacijos svarbą bei naudą ir tai dažnais atvejais daro įtaką  teigiamiems sprendimams renovuoti daugiabučius.

Žinoma, būna ir atvirkščiai: prieštaraujantys renovacijai suagituos viso namo gyventojus prieš renovaciją.

Priimti sprendimą renovacijos naudai labai padeda šalia esantys pavyzdžiai – renovuoti daugiabučiai namai. Matydami juos pro savo langus, nerenovuotų namų gyventojai irgi pradeda norėti gyventi taupiai ir komfortiškai. O jei dar kaimynai ir paragina, pasidalina gerąja patirtimi – geresnės agitacijos ir nereikia. Puikus pavyzdys: Aukštakalnio, Dauniškio, Vaižganto gatvėse dykstančios renovuotų daugiabučių namų grupės.

Atlikus daugiabučio namo renovaciją, pastatas tampa ne tik energetiškai efektyvesnis, bet ir džiugina savo modernia išvaizda.

Iš patirties galiu pasakyti, kad po renovacijos retas kuris gyventojas nesidžiaugia. Žmonės greit pajunta renovacijos naudą, gyvenimo sąlygų pagerėjimą, turto vertės padidėjimą. Vienas svarbiausių dalykų, gal ir svarbiausias, – renovuoti daugiabučiai namai sutaupo apie 50–60 proc. būsto šildymo kainos.

Minėjote užsitęsusius viešuosius pirkimus, kuriose rangovai dalyvauja ne itin noriai…

Šiuo metu rangovai susiduria su daugybe iššūkių: darbuotojų trūkumas, Covid-19 pandemija, kainų augimas. Suprantama, kad prieš dalyvaudami konkursuose jie viską apskaičiuoja iki smulkiausių detalių. Rangovams patiems tenka spręsti kainų augimo problemą ir prisiimti riziką, nes atnaujinti  daugiabutį namą jie turi už tokią kainą, kokia yra numatyta viešojo pirkimo konkurso sąlygose. Kadangi mūsų kainos yra sutartinės, tad gyventojams jos nedidės, bet rangovams jau kyla nemažai problemų.

Šiuo metu daugiabučius namus Utenos mieste atnaujina 11 statybos rangos bendrovių iš skirtingų Lietuvos  miestų. Džiaugiamės, kad  tarp jų yra ir uteniškių.

Kokia šiuo metu yra valstybės parama ir kiek išaugo renovacijos kaina?

Valstybės parama kol kas išlieka ta pati – 30 proc. Bet, kaip jau kalbėjome, didėja rangos darbų kaina. Palyginti su ankstesniais kvietimaisper paskutiniuosius kvietimus naudingo namo ploto vieno kv. metro kaina padidėjo 100 Eur. Dabar vieno kv. metro kaina gali būti apie 350 Eur – neatėmus valstybės paramos. Su valstybės parama  vieno kv. metro kaina – apie 250 Eur.

Kaip minėjau, tai tik orientacinė kaina.

Gerbiamas direktoriau, o kada Utenoje gali būti renovuoti visi daugiabučiai namai?

Sunku pasakyti. Gal po kokių 10 metų? Kadangi Utenoje atnaujinta jau beveik trečdalis daugiabučių namų, tad galime prognozuoti, kad kitus du trečdalius renovuosime per 10–15 metų.

Praėjusiais metais Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, kurią parengė LR Aplinkos ministerija. Strategijoje numatyta, kad dauguma pastatų iki 2050 m. turi tapti nulinės energijos naudotojais, nepriklausomais nuo iškastinio kuro. Siekiama iki 2050-ųjų modernizuoti 440 tūkst. pastatų arba apie 110 mln. kv. metrų jų ploto, sumažinti metinį pastatų fondo pirminės energijos vartojimas 60 proc. Tapti nulinės energijos naudotojais iš visų Europos Sąjungos valstybių, taigi ir iš Lietuvos, reikalauja Europos Komisija. Turėsime įgyvendinti šią viziją ir mes.

Ar bus dar vienas kvietimas renovacijai?

Taip. Tai bus 9-asis kvietimas. Kada? Galbūt po trijų mėnesių ar net anksčiau. Primenu daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams, kad tie, kurie ruošiasi renovuoti savo daugiabutį namą, jau turi suskubti ir pranešti mums, t. y. UAB „Utenos butų ūkis“, kad nori inicijuoti renovacijos procesą. Mes savo ruožtu pradėsime rengti reikiamas procedūras.

Apie konkrečią 9-ojo kvietimo datą informuosime, kai tik kvietimas bus paskelbtas.

Pabaigai – dar viena gera žinia iš jūsų apie elektroninėje savitarnos svetainės, vadinamosios  „vienos sąskaitos“, kūrimą…

Apie „vienos sąskaitos“ paslaugos atsiradimą Utenos rajone kalbama jau seniai. Kurti „vieną sąskaitą“ ėmėsi UAB „Utenos butų ūkis“. Šiuo metu elektroninė savitarnos svetainė jau sukurta, vyksta tam tikri tobulinimai ir papildymai.

Apmokėti sąskaitas nuo šiol  tikrai bus daug paprasčiau, lengviau ir pigiau, kadangi elektroninėje savitarnos svetainėje kiekvienas gyventojas jau gali apmokėti sąskaitas už komunalines paslaugas: elektros energiją, būsto šildymą, sunaudotą vandenį, atliekų išvežimą, daugiabučių namų administravimą bei renovaciją,  

Kviečiame visus gyventojus prisijungti prie elektroninės savitarnos svetainės adresu  https://savitarna.utbu.lt. Džiugi žinia, kad šia paslauga gyventojai gali naudotis nemokamai.

 Ačiū už pokalbį.


6 vasario, 2023

Nors žemės ūkio darbų sezonas dažniausiai pradedamas balandžio mėnesį, patyrę ūkininkai žino, kad šaltasis sezonas yra itin svarbus pasiruošimo šiai […]

3 vasario, 2023

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir nesulaukę tinkamos priežiūros pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – […]

3 vasario, 2023

Vasario 3 d., likus 30 dienų iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei paskelbė oficialiai registruotų […]

R. Dačkaus nuotr.
2 vasario, 2023

Siekiant spartinti ES investicijų pradžią Lietuvos regionuose, Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) siūlo kurti savivaldybėms skirtą vietos plėtros finansinį instrumentą, kuris […]

Martynas Gruodis
2 vasario, 2023

Po pusę metų trukusios pauzės, įjungta žalia šviesa saulės energetikos plėtrai Lietuvoje. Vis dėlto poreikis investuoti į tinklo plėtrą ir […]

2 vasario, 2023

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo […]

2 vasario, 2023

Dirbtinis intelektas ir mašininio mokymosi algoritmai jau kurį laiką yra daugelio technologinių inovacijų vystymosi priešakyje, tačiau iki šiol turbūt nei […]

1 vasario, 2023

Jau šiandien 20 val. startuoja naujųjų „Samsung Galaxy S23“ pardavimai, o jų kainos „Telia“ prasidės nuo 859 eurų ir sieks […]

1 vasario, 2023

Transporto priemonėms judėti nuo Molėtų iki Pabradės miesto ir atgal taps dar saugiau, patogiau bei greičiau. Tvarios miestų ir infrastruktūros […]

1 vasario, 2023

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Alytaus miesto, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonų savivaldybių komunalinių atliekų […]

R. Dačkaus nuotr.
31 sausio, 2023

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia tradiciją rengti išvažiuojamąsias darbo dienas regionuose ir antradienį su komanda dirba Kėdainių regione. Šalies […]

31 sausio, 2023

Utenos regiono plėtros taryba pirmoji iš 10 šalyje veikiančių tarybų patvirtino 2022–2030 m. Utenos regiono plėtros planą, kuris sudaro prielaidas […]

31 sausio, 2023

Telekomunikacijų bendrovė „Telia“ šiais metais prie bazinių stočių įrengs iki 50 saulės kolektorių. Tokia įranga vidutiniškai 15% sumažina vienos bazinės […]

31 sausio, 2023

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis nuo 2014 metų, kai Lietuvoje pirmą kartą diagnozuotas afrikinis kiaulių maras (AKM), šalies […]

30 sausio, 2023

Nekilnojamojo turto (NT) ir statybų sektorius pernai lydėjo nuožmūs iššūkiai – Rusijos sukeltas karas Ukrainoje, infliacijos augimas bei energijos išteklių […]

28 sausio, 2023

Jubiliejinė didžiausia Baltijos šalyse turizmo paroda ADVENTUR 2023 atidaryta skambiu akordu – penktadienį įteikti „Turizmo sėkmingiausiųjų 2022“ apdovanojimai. Jau aštuonioliktą […]

27 sausio, 2023

Užuot varžius save ir, pavyzdžiui, laukus atlyginimo dietos ar netgi tos neapibrėžtos datos, kai reikalai pagaliau pagerės, greitieji kreditai, išduodami […]

Advokatas Laurynas Lukošiūnas
27 sausio, 2023

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sausio pradžioje paskubėjo viešai pranešti, kad neva bendrovė „Šiaulių plentas“ turi mokėti LAKD 41 tūkst. […]

27 sausio, 2023

Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) siekia, kad kalba ne skaldytų, bet jungtų visuomenę. Todėl stengiasi išklausyti visas visuomenės grupes ir […]

Žilvinas Briedis
26 sausio, 2023

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas 2023 m. sausio 26 d. pateikė verslui itin aktualų bei tuo pačiu pozityvų išaiškinimą dėl įmonių […]