Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje – jausmų atspindžiai

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos bendruomenės nariai ir jų draugai bei svečiai drauge minėjo Tarptautinę psichikos sveikatos dieną. Šventė prasidėjo Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus dienos stacionare, kur vyko meninės raiškos projektas „Jausmų atspindžiai“. Aktyviai šventės dalyviai rinkosi ir į poezijos bei romansų popietę, kurios dalyviai galėjo klausytis ne tik poezijos, muzikos ir dainų, bet ir pasigėrėti paroda, kurioje – savo pačių padėkos medikams.
Padėkos medikams – ne tik vokelyje
Šventė prasidėjo parodos „Į vokelį ir ne tik..“ peržiūra. Šventės dalyvius, ligoninės buvusius ir esamus pacientus, sudomino jų pačių padėkos gydytojams, kurios ne tik išsakomos, bet ir suguldomos į popieriaus lapą, užrašomos atvirutėje ir dovanojamos vokelyje. Sukaupia gydytojai ir suvenyrų, paveikslų, įvairiausių rankdarbių, kuriuos pacientai dovanoja ne tik pasveikę, atsisveikindami ir dėkodami medikams už šventą jų darbą. Dovanoja pacientai ir ligos metu, nes kuria paveikslus bei padėkas ir tada, kai vargina depresija ar užklumpa didybės manija…
Šventės bei parodos „Į vokelį ir ne tik…” organizatorė, klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Mikelevičienė pasakojo, jog idėją pristatyti ligonių padėkas išprovokavo elementarus vokas su padėkos atvirute, jai dovanotas pacientės.
Kilusi mintis pasidalinti su visais: kolegomis, pačiais pacientais ir pasakyti, kad visos jų padėkos ir geri bei nuoširdūs žodžiai, yra labai svarbūs.
Pasak L. Mikelevičienės, tie, kurie turi talentą, tapo. Ligoninėje yra net kolekcijos paveikslų, dovanojamų skyriams. Visi šie darbai pristatyti parodoje.
Parodoje ir pacientų rankdarbiai – mezginukai, piešinukai, angeliukai. „Kai tas darbelis yra daromas žinant kam bus dovanojamas, jis turi tokią emocinę vertę, tokį dvasinį užtaisą, tokią dvasinę stiprybę, kurios kitaip gyvenime ir negausi“, – sako L. Mikelevičienė.
Psichiatrijos pokyčiai
Su švente sveikino susirinkusiuosius laikinai einanti direktoriaus pareigas psichiatrė Ilona Pavlavičienė. Anot direktorės, psichikos ligos – tokios pat, kaip kūno ligos, tačiau dėl jų ligoniai pagalbos kreipiasi daug rečiau nei dėl kitų negalavimų. Tinkamai gydomi dauguma sergančiųjų psichikos sutrikimais gali pasveikti ir gyventi visavertį gyvenimą. Kuo anksčiau žmogus kreipiasi pagalbos į psichiatrus, tuo anksčiau nustatoma liga ir tuo sėkmingiau ji gydoma.
Tačiau kelią pas specialistus ligoniams užtveria išankstinės nuostatos – žmonės gėdijasi savo ligos, bijo, kad bus gydomi prieš jų valią, kad dėl psichikos sutrikimo bus apribotos jų teisės. Dažniausiai šios baimės ateina dar iš sovietmečio. Tačiau psichiatrija per nepriklausomybės metus Lietuvoje iš esmės pasikeitė.
Gydymo įstaigos vadovė I. Pavlavičienė priminė pacientams, jog Lietuvoje veikiantis Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas garantuoja pacientams teisę pasirinkti psichiatrą, gydymo įstaigą ir sveikatos priežiūros rūšį, jos apimtį. Galima ir atsisakyti gydymo. Psichiatrijoje, kaip ir teikiant kitas medicinos paslaugas, užtikrinamas ligonių konfidencialumas, taikomi mokslo įrodymais pagrįsti gydymo metodai ir kompleksinė pagalba.
Iš širdies – į širdį
Psichikos sveikatos dieną rengiami renginiai, pasak I. Pavlavičienės, tai galimybė pažvelgti į šiuolaikinę psichiatriją. Nes šiandien psichikos ligos gydomas ne tik vaistais. Tai ir menų terapija, kurios darbai neretai tampa padėka gydytojui. Tai ir daina, ir šokis, ir muzika, be kurių neįmanomos šventės.
Taigi šventės dalyviai – Psichiatrijos klinikos darbuotojai, pacientai, svečiai iš klubo „Dvasinė šiluma”, Šiaulių apskrities P. Višinskio viešosios bibliotekos, Šiaulių „Juventos” progimnazijos, Šiaulių valstybinės kolegijos atstovai dalinosi su visais šventės nuotaika, kurią kūrė eilėmis, daina ir dovanojo iš širdies į širdį.
Su švente pacientus ir gydytojus sveikino Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacijos atstovai, kuriuos pakeitęs Juventos progimnazijos direktorius Vytautas Girčius, pritardamas sau gitara, atliko romansus. Kūrinį „Mano draugui“, dovanojo buvusiam klinikos direktoriui a. a. Eugenijui Mikaliūnui.
P. Višinskio bibliotekos darbuotoja Nijolė Kasparavičienė skaitė eiles. Po klubas „Dvasinė šiluma“ atliktų romansų savo eilėmis į susirinkusiųjų širdis beldėsi Virginija, Aušra, bei Šiaulių kolegijos studentai Darius Adomavičius ir Alonas Braukyla, pristatę savo poeziją.