17 birželio, 2024
ELTA

Susitikimo dėl taikos Ukrainoje deklaracija: karui užbaigti reikia „visų pusių dialogo“

Dešimtys šalių, dalyvavusių Šveicarijoje vykstančiame viršūnių susitikime dėl Taikos Ukrainoje, sekmadienį pabrėžė, kad bet koks susitarimas karui užbaigti turi gerbti Ukrainos „teritorinį vientisumą“. Pasak jų, ilgalaikiam susitarimui pasiekti būtinas „visų pusių dialogas“.

„Tikime, kad taikai pasiekti reikalingas visų pusių įsitraukimas ir dialogas“, – teigiama baigiamajame komunikate, kuriam pritarė didžioji dauguma iš daugiau kaip 90 renginyje dalyvavusių šalių.

Didžioji dalis šalių taip pat išsakė raginimą apsikeisti paimtais į nelaisvę kariais ir grąžinti deportuotus ukrainiečių vaikus.

Tačiau ne visi dalyviai pritarė galutiniam dokumentui – susitikimo ekranuose rodytame komunikatą pasirašiusių valstybių sąraše nesimatė Indijos, Saudo Arabijos ir Jungtinių Arabų Emyratų.

Teigiama, kad Kyjivas dėjo dideles pastangas, kad užtikrintų šiltus santykius su Rusija palaikančių šalių dalyvavimą dvi dienas trukusiame renginyje.

„Mes dar kartą patvirtiname savo įsipareigojimą (…) visų valstybių, įskaitant Ukrainą, suvereniteto, nepriklausomybės ir teritorinio vientisumo principams jų tarptautiniu mastu pripažintose ribose“, – teigiama komunikate.

Baigiamajame dokumente taip pat raginama paleisti visus karo belaisvius „visiško apsikeitimo būdu“ ir grąžinti į Ukrainą visus ukrainiečių vaikus, kurie buvo „deportuoti ir neteisėtai perkelti“.

Kyjivas kaltina Rusiją pagrobus beveik 20 000 vaikų iš šalies rytų ir pietų regionų, kuriuos kontroliavo jos pajėgos.

Viršūnių susitikime suburtos darbo grupės taip pat sprendė pasaulinio aprūpinimo maistu ir branduolinės saugos klausimus.

„Apsirūpinimas maistu jokiu būdu negali tapti ginklu“, – teigiama deklaracijoje. Joje taip pat akcentuojama prieigos prie Juodosios ir Azovo jūrų uostų „kritinė“ svarba pasauliniam maisto tiekimui.

Be to, šalys paragino Ukrainą imtis „visiškos suverenios kontrolės“ Zaporižios atominės elektrinės atžvilgiu.

Ukrainos pietuose esanti jėgainė – didžiausias Europoje branduolinės energetikos objektas. Rusijos pajėgos ją laiko užėmusios nuo karo pradžios.

Ukrainos taikos konferencijos deklaraciją priėmė 80 iš 93 dalyvavusių šalių

Sekmadienį Šveicarijoje pasibaigusio viršūnių susitikimo dėl taikos Ukrainoje komunikatą palaikė 80 iš 93 renginyje dalyvavusių valstybių.  

Dokumentui nepritarė šešios Didžiojo dvidešimtuko (G20) valstybės: Brazilija, Meksika, Saudo Arabija, Pietų Afrika, Indija ir Indonezija.

Deklaracijos taip pat nepalaikė Armėnija, Bahreinas, Tailandas, Libija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Kolumbija ir Vatikanas.

Ukrainos viršūnių susitikimo bendrasis komunikatas: pagrindiniai punktai

Pagrindiniai dokumento punktai:

    Rusijos karas

Rusija kaltinama sukėlusi karą Ukrainoje; dokumente buvo pažymėta invazijos padaryta žala bei paraginta siekti „visapusiško“ taikos susitarimo.

„Rusijos Federacijos vykdomas karas prieš Ukrainą ir toliau sukelia didžiules žmonių kančias ir destrukciją, taip pat rizikų ir krizių, turinčių pasaulinį atgarsį“, – teigiama dokumente.

    „Teritorinis vientisumas“

Šalys pareiškė dar kartą patvirtinančios „savo įsipareigojimą laikytis… visų valstybių, įskaitant Ukrainą, suvereniteto, nepriklausomybės ir teritorinio vientisumo principų jų tarptautiniu mastu pripažintose ribose“.

Rusija šiuo metu kontroliuoja kiek mažiau nei penktadalį Ukrainos teritorijos, įskaitant 2014 metais aneksuotą Krymo pusiasalį.

    Deportuotų vaikų grąžinimas, į nelaisvę paimtų karių paleidimas

Taip pat paraginta apsikeisti paimtais į nelaisvę kariais ir grąžinti namo visus į Rusiją ir Rusijos kontroliuojamą teritoriją deportuotus ukrainiečių vaikus.

Kyjivas kaltina Maskvą neteisėtai pagrobus beveik 20 000 vaikų nuo konflikto pradžios, o  Kremlius tvirtina, kad juos perkėlė dėl jų pačių saugumo.

„Visi karo belaisviai turi būti paleisti visiško apsikeitimo būdu“, – teigiama dokumente. „Visi deportuoti ir neteisėtai perkelti ukrainiečių vaikai bei visi kiti neteisėtai sulaikyti Ukrainos civiliai gyventojai turi būti grąžinti į Ukrainą“, – priduriama jame.

    Branduolinė sauga

Viršūnių susitikime Ukraina paraginta „visiškai suvereniai kontroliuoti“ Zaporižios atominę elektrinę – didžiausią Europoje atominės energijos objektą, kurį šiuo metu kontroliuoja Rusijos pajėgos.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) ne kartą perspėjo, kad šiame objekte, kurį nuo karo pradžios kontroliuoja Rusijos pajėgos, gali įvykti rimta branduolinė katastrofa.

„Ukrainos atominės elektrinės ir įrenginiai, įskaitant Zaporižios atominę elektrinę, turi veikti saugiai ir patikimai, visiškai suvereniai kontroliuojant Ukrainai“, – teigiama baigiamajame komunikate.

Šalys taip pat išreiškė susirūpinimą dėl konflikto virtimu  branduoliniu galimybės ir pasmerkė branduolinių ginklų panaudojimo galimybę.

„Bet koks grasinimas branduoliniais ginklais ar jų panaudojimas vykstant karui prieš Ukrainą yra nepriimtinas“, – pabrėžiama dokumente.

    Pasaulinis aprūpinimas maistu

Komunikate apie problemas, susijusias su maistu ir prekyba žemės ūkio produktais, teigiama: „Apsirūpinimas maistu jokiu būdu negali tapti ginklu. Ukrainos žemės ūkio produktai turėtų būti saugiai ir laisvai tiekiami suinteresuotoms trečiosioms šalims.“

Ukraina yra viena iš pagrindinių žemės ūkio produktų gamintojų ir eksportuotojų pasaulyje, bet Rusijos invazija apsunkino jos eksportą per Juodąją jūrą, kuri tapo mūšio zona.

„Laisva, visavertė ir saugi komercinė laivyba, taip pat prieiga prie Juodosios ir Azovo jūrų uostų yra gyvybiškai svarbios“, – teigiama baigiamajame dokumente.

Jame taip pat priduriama: „Išpuoliai prieš prekybinius laivus uostuose ir visame maršrute, taip pat prieš civilinius uostus ir civilinę uostų infrastruktūrą yra nepriimtini.“

    „Visos pusės“

Dokumente taip pat siūloma, kad būsimose derybose dėl taikos pagrindų turėtų dalyvauti Rusija.

„Manome, kad taikai pasiekti reikalingas visų pusių įsitraukimas ir dialogas“, – teigiama bendroje deklaracijoje. Joje nurodoma, kad viršūnių susitikimo dalyviai „nusprendė ateityje imtis konkrečių veiksmų aukščiau minėtose srityse, toliau įtraukiant visų pusių atstovus“.

V. Zelenskis ragina surengti dar vieną viršūnių susitikimą po Ukrainos taikos konferencijos Šveicarijoje

Po dvi dienas Šveicarijoje vykusios Ukrainos aukščiausiojo lygio taikos konferencijos turėtų greitu metu būti surengtas antras susitikimas, sekmadienį, baigiantis renginiui, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Pasirengimas užtruktų tik kelis mėnesius, ne metus, sakė V. Zelenskis.

Dvi dienas trukusiame susitikime prabangiame Burgenštoko kalnų kurorte netoli Liucernos dalyvavo maždaug 100 šalių ir organizacijų atstovai.

Pasak V. Zelenskio, kai kurios šalys jau pareiškė norą surengti tokį aukščiausiojo lygio susitikimą.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen teigė, kad būtina Rusijos dalyvavimo sąlyga būtų Maskvos įsipareigojimas laikytis Jungtinių Tautų (JT) Chartijos.

Galutinėje viršūnių susitikimo deklaracijoje, kurią pasirašė 80 jame dalyvavusių šalių, nieko neužsimenama apie kitą tokio lygio konferenciją.

Šveicarijos prezidentė Viola Amherd pabrėžė, kad tai buvo pirmoji aukšto lygio diskusija dėl taikos proceso. Pasak jos, buvo sudarytos tam tikros esminės prielaidos keliui į karo Ukrainoje pabaigą. Tai, kad didžioji dauguma dalyvavusių valstybių pritarė Burgenštoke priimtam komunikatui, rodo, ko diplomatija gali pasiekti kantriu darbu, pridūrė V. Amherd.

Rusija nebuvo pakviesta į renginį ir nerodė jokio susidomėjimo jame dalyvauti. Šis aukščiausiojo lygio susitikimas taip pat buvo Vakarų bandymas įtraukti kitas Pietų Amerikos, Azijos ir Afrikos šalis į tarptautine teise grindžiamas taikos pastangas. Ukraina ragina siekti „teisingos ir ilgalaikės“ taikos.

 

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


16 liepos, 2024

Milvokyje vykstančiame Respublikonų partijos suvažiavime Donaldas Trumpas pirmadienį oficialiai tapo kandidatu į JAV prezidentus. Kaip paskelbė ceremonijai vadovavęs JAV Kongreso […]

15 liepos, 2024

Mintimis apie Panevėžio regiono ir Panevėžio rajono galimybes įgyvendinant Panevėžio regiono funkcinės zonos strategiją dalijasi Panevėžio regiono tarybos pirmininko pavaduotojas, […]

15 liepos, 2024

JAV prezidentas Joe Bidenas po išpuolio prieš jo varžovą respublikoną Donaldą Trumpą pabrėžė „būtinybę sumažinti temperatūrą mūsų politikoje“ ir paragino […]

14 liepos, 2024

Po šeštadienį įvykdyto pasikėsinimo į buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą keliami klausimai dėl Slaptosios tarnybos veiksmų per rinkimų kampanijos renginį, […]

Lietuvos kariuomenės vadas V. Rupšys. ELTA / Orestas Gurevičius
14 liepos, 2024

Lietuvos kariuomenės vadui Valdemarui Rupšiui įteiktas Prancūzijos valstybinis apdovanojimas – Prancūzijos valstybinis apdovanojimas – „Garbės legiono“ ordinas. Kaip skelbiama Lietuvos […]

12 liepos, 2024

Antrai kadencijai prisiekęs prezidentas Gitanas Nausėda tikina, kad per pastaruosius penkerius metus pavyko nuveikti daug. Visgi, šalies vadovas savo kalboje […]

11 liepos, 2024

Ketvirtadienį Seimas vienbalsiai pritarė Krašto apsaugos ministerijos (KAM) inicijuotiems kariuomenės struktūros pakeitimams, kuriais kuriama pėstininkų divizija su tankų batalionu bei […]

11 liepos, 2024

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pripažino, kad Seimo narys Jonas Pinskus ir jo žmona, Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė, Europos parlamento […]

11 liepos, 2024

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis sako, kad Baltarusijos režimas yra pasiryžęs grobti Lietuvos piliečius, skelbia portalas „15min.lt“. „Mums […]

Rail Baltica Keleivinės stoties koncepcija
11 liepos, 2024

Jau prieš daugiau nei metus paskelbus „Rail Baltica“ rangos darbų konkursą, bet vis dar neatrinkus rangovo, statybos ir kelių profesionalus […]

10 liepos, 2024

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė simboliškai išlydėjo Lietuvos olimpinę rinktinę į Paryžiaus vasaros olimpines […]

10 liepos, 2024

Trečiadienį NATO šalys susitarė pasakyti galutinėje jų viršūnių susitikimo Vašingtone deklaracijoje, kad Ukraina eina „negrįžtamu keliu“ į narystę, sakė keli […]

10 liepos, 2024

Trečiadienį duodamas interviu dešiniojo sparno televizijos transliuotojui „Republika“, Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda paminėjo Prancūziją ir Vokietiją, kaip dvi šalis, blokavusias […]

Rusijos raketų smūgis Ukrainai: žuvo 31 žmogus, dar daugiau nei 100 buvo sužeista / EPA-ELTA nuotr.
10 liepos, 2024

Trečiadienį Vyriausybė nutarė skirti 1 mln. eurų Kyjivo „Ochmatdyt“ ligoninės atstatymui. Kaip skelbia Vyriausybė, Vaikų ligoninė smarkiai nukentėjo per Rusijos […]

J. Stoltenbergas, EPA-ELTA nuotr.
10 liepos, 2024

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas per Aljanso 75-ųjų metinių minėjimo ceremoniją karštai ragino priimti į organizaciją to siekiančias šalis, tokias, […]

Indijos premjeras N. Modis pareiškė V. Putinui, kad „karas negali išspręsti problemų“ / EPA-ELTA nuotr.
10 liepos, 2024

Indijos premjeras Narendra Modis antradienį Maskvoje pareiškė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kad taika yra „labai svarbi“, o „karas negali išspręsti […]

9 liepos, 2024

Po mestų kaltinimų dėl mobingo savivaldybės darbuotojams, iš Skuodo vicemerės pareigų traukiasi buvusi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Audronė Pitrėnienė, […]

Rusijos raketų smūgis Ukrainai: žuvo 31 žmogus, dar daugiau nei 100 buvo sužeista / EPA-ELTA nuotr.
8 liepos, 2024

Pirmadienį, liepos 8 d., per didelio masto Rusijos ataką prieš Ukrainą žuvo 31 žmogus, o dar daugiau nei 100 buvo […]

8 liepos, 2024

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų partija „Nacionalinis sambūris“ (RN) jungiasi prie Vengrijos premjero Viktoro Orbano buriamos frakcijos Europos Parlamente „Patriotai už Europą“. […]

Ukraina ir Lenkija pasirašė saugumo susitarimą / EPA-ELTA nuotr.
8 liepos, 2024

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pirmadienį pasirašė dvišalį saugumo susitarimą. Jiedu tai padarė per Ukrainos lyderio […]