Inovacijų forumas 2015: nuo medinių žaislų iki kosmoso technologijų

Inovacijos – neatsiejama šiandieninės ekonomikos dalis. Nepaisydamos rizikos ir kritikos – veiksnių, kurie nuolat lydi inovacijas, jas diegti privalo kiekviena įmonė, siekianti išlikti rinkoje. Tokios idėjos ne kartą skambėjo praėjusią savaitę vykusiame Vilniaus inovacijų forume „Innovation Drift“. Renginyje apsilankė apie 1500 dalyvių, jame pranešimus skaitė daugiau nei 60 pranešėjų iš 30 šalių.
„Inovatyvios idėjos, kurios materializuojasi ir tampa inovatyviais rinkoje diegiamais produktais, yra kiekvienos šalies šiuolaikinės ekonomikos variklis. Siekdami tvaraus ekonomikos augimo šalyje, negalime apsiriboti vien tik tokiais sprendimais ir principais, kurie pasiteisindavo iki šiol. Turime ieškoti naujų kelių ir būdų, kaip kurti ateities ekonomiką“, – renginyje kalbėjo ūkio ministras Evaldas Gustas ir pabrėžė, kad renginio ašis šiais metais yra ateitis.
Įžvalgomis apie ateitį dalijosi visa gausybė užsienio ir Lietuvos pranešėjų. Daugiausiai lankytojų ir žiniasklaidos dėmesio konferencijų centre „Litexpo“ vykusiame forume sulaukė buvęs socialinio tinklo „LinkedIn“ vadovas Europoje Kevinas Eyresas bei kosmines ekspedicijas į Marsą planuojančios įmonės „Mars One“ vadovas, verslininkas Basas Lansdorpas.
K. Eyresas savo pranešimą skyrė inovacijas kuriančių ir diegiančių įmonių lyderiams. „Mūsų [LinkedIn] beprotiškos spartos plėtrą visuomet lydėjo abejonė, kuri buvo paplitusi tarp visų komandos narių. Domėjausi, kaip abejonė paveikė kitose komandose dirbusius vadovus ir ekspertus, ir supratau, kad, norint tapti transformacijas kuriančiu lyderiu, reikia naujo lyderystės stiliaus, kuris būtų atviras abejonėms ir sujungtų smegenis su širdimi – lyderystė būtų sąmoninga. Mūsų abejonės užkerta kelią genialumui, slepia jį ne tik nuo mūsų aplinkoje esančių žmonių, tačiau ir nuo mūsų pačių“, – patirtimi dalijosi K. Eyresas.
Vienas svarbiausių antrosios forumo dienos pranešėjų – didįjį hadronų greitintuvą valdančios organizacijos CERN kompanijos akseleratorių ir technologijų direktorius Frederickas Bordry pabrėžė, kad inovacijas kurti siekiančioje visuomenėje žinios turėtų būti prieinamos visiems.
„Svarbu visiems kartu dirbti pasauliniu mastu, svarbu parengti mokslininkus, inžinierius, kurie grįžę į pramonę kurtų gerovę visiems“, – sakė jis. F. Bordry įsitikinęs, kad mokslas turi būti pritaikomas, o tyrimai – komercializuojami. Jo manymu, mokslui skiriamos lėšos padės sutaupyti ateityje. „Jeigu manote, kad ugdymas brangiai kainuoja, apskaičiuokite, kiek kainuotų nežinojimas“, – buvusio Harvardo universiteto prezidento Dereko Boko žodžiais savo pranešimą reziumavo F. Bordry.
Didelio susidomėjimo forume sulaukė ir reklamos agentūros „New!“ vieno iš įkūrėjų Tomo Ramanausko ir rašytojo Kristupo Saboliaus kūrybinės dirbtuvės pradedantiesiems verslininkams – jose apsilankė apie 400 dalyvių. Žiūrovai taip pat itin domėjosi įmonės „Gaumina“ direktoriaus Dariaus Bagdžiūno, verslininko Iljos Laurso ir inovatyvaus žaislo „VaiKai“ kūrėjo Mato Petriko pranešimais. Gausiai lankyta ir forume vykusi paroda, kurioje buvo eksponuojami lyg iš ateities atkeliavę lietuvių kūrėjų darbai – nuo mažųjų palydovų dalių iki interaktyvių medinių žaislų.
Specialios teminės sesijos renginyje buvo skirtos intelektinei nuosavybei, bepiločiams orlaiviams, kosmoso technologijoms, bioekonomikai, pradedančiosioms verslo įmonėms („startuoliams“), kultūros ir kūrybinėms industrijoms. Forumo pranešėjai sutarė, kad inovacijas lydi nuolatinė rizika – su nesėkmėmis yra susidūrę dauguma žymių verslininkų. Lektorių teigimu, patyrus nesėkmę būtina stotis ant kojų ir bandyti vėl – sukaupta patirtis ir užsispyrimas galiausiai duos vaisų.
Vilniaus inovacijų forumą organizavo Ūkio ministerija ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Renginys finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.